Δεν πιστευετε οτι το Ρεικι θα επρεπε να διδασκοταν δωρεαν?

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Κάθε άνθρωπος όμως έχει διαφορετική άποψη για το τι είναι σωστό και λάθος..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Και μεταξύ μας, τι θέλεις να πεις? ΄Οτι ο Ιησούς δεν είχε ανάγκες να καλύψει? τροφή, ύπνο, ένδυση????
Αυτά δηλαδή πως τα κάλυπτε?
Μην παραμυθιάζεσαι με την πλασματική όψη που θέλει να περάσει η θρησκεία μας για τον Ιησού...Δεν ήταν πνεύμα, άνθρωπος ήταν κι αυτός ε? Και φυσικά είχε φυσικές ανάγκες!
Πως τα καλυπτε Βασω μου???
Γνωριζει καποιος να μας πει????
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δηλαδή δεν γνωρίζεις, Μαράκι, πως ένας άνθρωπος καλύπτει τις ανάγκες του?

Τι ακριβώς με ρωτάς, γιατί πραγματικά δεν καταλαβαίνω. :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μήπως εννοείς που έβρισκε τα χρήματα να καλυπτει τις ανάγκες του?

Αν με ρωτάς αυτό, σου λέω ότι εργαζόταν με αμοιβή!

Λίγο πριν το τέλος του, κατά την διάρκεια της διδασκαλίας του, οι μαθητές του έπαιρναν χρήματα από ανθρώπους που τον πίστευαν και τους είχε βοηθήσει...

Κοινώς τον χρηματοδοτούσαν!

Δεν είναι κοινή λογική αυτό? :-?

Μήπως υποψιάζεται κανείς ότι έπαρνε πέτρες και τις έκανε ψωμί? :-?

Ο καθένας μπορεί να κάνει όποιες υποθέσεις θέλει για την ζωή του!

Αλλά ακόμα και ένας φωτισμένος άνθρωπος, έχει ανάγκες, μια και το σώμα του τις δημιουργεί...Μπορεί να ελαχιστοποιούνται, αλλά υπάρχουν! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μήπως υποψιάζεται κανείς ότι έπαρνε πέτρες και τις έκανε ψωμί?
-Μηπως υποψιαζεται ενας ανθρωπος που δεν ασχολειται με τις κρυμμενες δυνατοτητες του ανθρωπου οτι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν την ικανοτητα της τηλεμεταφορας ή της τηλεκινησης ή ακομη και την ικανοτητα να βγαινουν απο τα σωματα τους καθε βραδυ?????
-Οι περισσοτεροι ομως εχουμε ακουσει τα λογια του Αινσταιν : Xρησιμοποιουμε μονο το 10% της δυναμης του μυαλου μας. Το αλλο 90% ΑΓΝΩΣΤΟ!
-Επισης, δεν υπαρχει συμπαν χωρις μυαλο! (κβαντικη φυσικη)
-Αρα, και η επιστημη ενω δεν γνωριζει τις κρυμμενες μας δυνατοτητες, εντουτοις γνωριζει οτι αυτες υπαρχουν και δεν τις αποκλυει... Βεβαια, κοινη λογικη και επιστημη δε συναδουν παντα, καθως η επιστημη συνεχως ανανεωνεται, με αποτελεσμα να προβαινει σε καινουρια συμπερασματα, ενω η ''κοινη'' λογικη εξελισσεται πιο αργα, αφου μια κοινωνια δεν αλλαζει ευκολα αντιληψεις.
-Συνεπως, ακομη κι αν δεν μπορουμε να δεχτουμε κατι, δε σημαινει πως μπορουμε να το απορριψουμε. Ουτε βεβαια και να πουμε πως ντε και καλα ισχυει!
-Αλλωστε, ο ανθρωπος θετει τα ορια του! Και δεν αναφερομαι θεωρητικα στη φραση αυτη, αλλα απολυτως πρακτικα και σε καθημερινο επιπεδο!
-Τελικα, γιατι μια πετρα να μην μπορει να γινει ψωμι? :P
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Όταν διάβασα "το χρονικό του χρόνου" του Hawking άλλαξα τελείως την εικόνα που είχα για το φυσικό σύμπαν. Ήταν καθοριστικό βιβλίο για την αφύπνιση μου αυτό! Αλλά μεγαλύτερη σημασία έχει να ανακαλύψει κανείς το σύμπαν μέσα του! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πως τα καλυπτε Βασω μου???
Γνωριζει καποιος να μας πει????
Βασικα, ουτε και εγω πολυκαταλαβα. Μα αν εννοεις πως φροντιζε ο Θεος να ζησει χωρις χρηματα και να βρισκει φαγητο εξ ουρανου, οπως ειχε κανει καποτε και με το μαννα, δεν αντιλεγω!
Ετσι κι αλλιως, το Συμπαν εχει μεγαλυτερη φαντασια απο μας!!! Πιστη να 'χουμε. Τα πώς ειναι δουλεια της υπερτατης νοημοσυνης που επλασε τους παντες και τα παντα και δε θα δυσκολευτει να εξασφαλισει λιγο ψωμι...
Ομως, αν το δουμε κι απ την αλλη, που ειναι το κακο της πληρωμης? Εννοειται βεβαια οτι θετεις ενα λογικο ποσο, χωρις να ζητας απο τον αλλον ή να ειναι πλουσιος ή να δουλευει ενα χρονο για να σε πληρωσει, πχ Τακατα.
Κι εννοειται πως, αφου ο μονος στοχος ειναι η προσφορα και οχι τα χρηματα και δεδομενης της εμπιστοσυνης σου προς το Συμπαν πως οτι παινρεις, δινεις, εννοειται τοτε πως και θα δεχτεις να μην πληρωθεις και θα μειωσεις αν χρειαστει το ποσο!!!
Γιατι, οι διδασκαλιες του Χριστου, διδασκαν αυτην την εμπιστοσυνη προς το Θεο, την πιστη που εξαλειφει καθε αγωνια για επιβιωση. ''Μην ανησυχειτε για το πως θα ντυθειτε και το τι θα φατε'' ηταν τα λογια του Χριστου. Πως θα μπορουσε να αναιρει την δικια του διδασκαλια. Αντιθετως, η πληρωμη του, αν πληρωνοταν -δεν γνωριζω να πω την αληθεια- θα επαφυταν στην κριση του ατομου, αν θελει και ποσο θελει να πληρωσει, και χαρη του ατομου, αφου ο ιδιος δεν εξαρτιοταν η επιβιωση του απο τα χρηματα... Αν επαιρνε λοιπον χρηματα, σιγουρα δεν ειναι λαθος...
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Δεν ειχα μπει στην διαδικασια ποτε να σκεφτω πως ζουσε ο Χριστος γι αυτο ρωταω .Το φαγητο του ,τα ρουχα του ,ο υπνος του απο που προερχοταν???
Δεν ηταν περιπλοκη η ερωτηση μου .Τι δε καταλαβατε?


δοθηκαν αρκετες απαντησεις περι του θεματος ευχαριστω :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Γιατί γράφει επισκέπτης; :-?
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

VasilisM έγραψε:Γιατί γράφει επισκέπτης; :-?
Βασιλη διαγραφτηκε για να γραφει επισκεπτης...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ποιός είναι ο επισκέπτης? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Α, ο Ronald είναι...Μα γιατί διαγράφτηκε? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Eλα ντε ... αυτο αναρωτηθηκα και εγω.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:-? :-?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

βλέπω επισκεπτης και εμεινα ειναι και πρωι δεν εχω πιει και καφε πηγε το μυαλο μου σε παλιους επισκεπτες (-| (-| @-)

:-? :-?
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”