Πώς σας φανηκε η πρωτη μυηση?

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

όλα καλά γλυκό μου!!! :-D >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
leontas
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010 11:34 pm

Δημοσίευση από leontas »

Εγω μυήθηκα προχτές στον πρώτο βαθμό οπότε θα πω λιγο συντομα την εμπειρία μου..

Είχα κανει καποιες συνεδρίες πριν 2 χρόνια, ήμουν πιεσμένος από διάφορες απόψεις και ένοιωθα οτι δεν ηξερα που βαδιζω.. Ήταν μια περίοδος που έκανα ότι να ναι στη ζωή μου χωρίς κάποιο σκοπό, και τελικά λίγες βδομάδες αργότερα ήρθε στη ζωή μου μια μεγάλη αλλαγή.

Από τότε με εκείνον που μου έκανε ρέικι έχω ξανακάνει άλλες 2 συνεδρίες, και προχτές μετά απο προσμονή μηνών, ήρθε η ώρα της μύησής μου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα τα φώτα και ίσως κάποιο όραμα που εσφαλμένα περίμενα να δω, αυτό μερικές φορές είναι το κακό του να γνωρίζεις κάποια πράγματα πριν τα ζήσεις, too much information που λένε και στο χωριό μου. Ίσως να περίμενα να δω και γι'αυτό να μην είδα, δεν ξέρω, πάντως ένοιωσα γαλήνη και απόλυτη ηρεμία, και αυτό εν τέλει είναι και το ζητούμενο για μένα.

Και τωρα ενα γεγονός.. έχω από μικρό παιδί πολύ κρύα άκρα, χέρια και πόδια είναι παγοκολώνες, τόσο που ειδικά το χειμώνα ντρέπομαι να κάνω χειραψίες με ανθρωπους και βρισκω δικαιολογίες να καλύψω την ντροπή μου του στυλ "είχα το παράθυρο ανοικτό, ξέχασα τα γάντια μου κλπ". Και ενίωτε πετάω και το αστειάκι μου "έχω κρύα χέρια αλλά ζεστή καρδιά".. Να μην μακρυγορώ, πριν τη μύηση ο δάσκαλος μας έβαλε να κάνουμε ο ένας στον άλλο τις θεραπευτικές θέσεις με τα χέρια, ίσα ίσα για να παρατηρήσουμε το αίσθημα του πριν και του μετά, αλλά και για να καταλάβουμε κάπως τις θέσεις που πρέπει να έχουν τα χέρια.

Μετά τη μύηση κάναμε ένα session 1 ώρας ρέικι ο ένας στον άλλο (οι μαθητευόμενοι) και το μαγικό ήταν ότι τα χέρια μου έκαιγαν, όχι μόνο για μένα αλλά και η κοπέλα που την άγγιξα μου είπε ότι είναι πολύ ζεστά.. και επίσης ένοιωσε στο λαιμό έναν κόμπο/σφίξημο που είχε νοιώσει και με τον δάσκαλο..

Αυτά απο μένα, πολύ σημαντικό θεωρώ ότι είναι το να ξέρει κάποιος γιατί θέλει να μυηθεί.. όχι έχουμε χρόνο και χρήμα ελεύθερο, άντε πάμε να πάρουμε τη μύηση να το γράψουμε στο "βιογραφικό" μας.

Εμένα ο στόχος μου ήταν κυρίως για αυτοθεραπεία και ειδικότερα πρόληψη επιρροής αρνητικής ενέργειας. Ματιάζομαι πολύ συχνά (πάνω απο 3-4 φορές το μήνα) και ξεματιάζομαι πολύ δύσκολα, έχω 3-4 άτομα που απευθύνομαι για να με ξεματιάσουν. Οπότε αρχικά θέλω να προστατεύομαι και να μην με πιάνει αρνητική ενέργεια και μετά να προσφέρω τη βοήθειά μου όπου χρειάζεται.. Συγκεκριμένα ο αδερφός μου είναι σε δύσκολο ψυχολογική κατάσταση και χρειάζεται στήριξη.. ίσως καταφέρω να τον βοηθήσω, θα γίνει το πειραματόζωό μου αυτές της μέρες!!!!!! O:-)

Αυτά απο μένα, sorry αν σας κούρασα! :oops:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Καλως ηρθες λεοντα :-D >:d<
Και εγω στον πρωτο βαθμο οπως επισης και δευτερο περιμενα παρα πολλα απο τον εαυτο μου να νιωσει γιατι ειχα ακουσει διαφορα και εβαλα τον εαυτο μου με προδιαθεση να τα δει ολα :P
Η φαντασια μου παντως σιγουρα δεν με βοηθησε παρα μονο ηρεμια και γαληνη και ισως λιγο φως να παλοταν :x
Ομορφα παντως @};-
Ο καθενας εχει τον δρομο του τελικα,αναλογως ποσο ετοιμος ειναι να φτασει εκει που πραγματικα θελει και αντεχει. O:-)
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αυτά απο μένα, πολύ σημαντικό θεωρώ ότι είναι το να ξέρει κάποιος γιατί θέλει να μυηθεί.. όχι έχουμε χρόνο και χρήμα ελεύθερο, άντε πάμε να πάρουμε τη μύηση να το γράψουμε στο "βιογραφικό" μας.
:thumbsup: @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σε καλωσορίζω Νίκο και από αυτήν την ενότήτα! :x :x :x

ηρεμία και γαλήνη ζητούσες, και αυτό σου έδωσε το ρέικι :x :x :x
Και εύχομαι να συνεχίσεις με επιμονή και αφοσίωση να φροντίζεις τα του Εαυτού σου! >:d<

@};-

Τόσα χρόνια στο ρέικι, αλήθεια, ποτέ δεν είδα πυροτεχνήματα!

΄Ισως ήμουν πολύ ξεκάθαρη στο τι αναζητούσα...Το φως που μπορείς να "δεις" έχει να κάνει με τις εσωτερικές αισθήσεις, όταν έχεις μάθει πια να τις εμπιστεύεσαι και να αφήνεις τον έλεγχο του νου, κάτι που δεν είναι εύκολο στους ανθρώπους που δεν έχουν κάνει καμία "εκπαίδευση" για αφύπνιση αυτής τους της ιδιότητας.

Υπάρχουν βέβαια και εκείνοι που "γράφουν" σενάριο φαντασίας, σχετικά με το τι "βλέπουν", αλλά τίποτα στο ρέικι (μα και αλλού) δεν είναι προδιαγεγραμμένο...

Σημασία έχει αυτή η εσωτερική αίσθηση αρμονίας που βιώνουμε, και πως ο καθένας χαρακτηρίζει αυτήν την αίσθηση έχει να κάνει με την αντιληπτικότητά του.

Πολλοί λένε ότι νιώθουν ένα χάδι, μια τρυφερή αγκαλιά, άλλοι χορεύουν κυκλικά, άλλοι κλαίνε, άλλοι νιώθουν παρουσίες, δεν τελειώνει ο "κατάλογος" με τις εμπειρίες...
Εχει μεγάλη διαφορά η αίσθηση από την πρώτη μύηση, μέχρι την τελευταία του 1ου βαθμού...Κάθε φορά είναι διαφορετικά και έχω παρατηρήσει ότι οι άνθρωποι, κάθε φορά, αφήνονται και εμπιστεύονται όλο και περισσότερο, μέχρι που νιώθουν την ολοκλήρωση των μυήσεων...

Με πυροτεχνήματα ή χωρίς πάντως, το ρέικι είναι εδώ... :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”