Περι φοβου!

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

....γεμισα χαρα...ναι δεν ειμαι μονος...κανεις μας δεν ειναι...
Καλά Χριστούγεννα Suami! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

Τα καλυτερα και για σενα ! @};-
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Suami , κανείς δεν μόνος αρκεί να κοιτάξει
γύρω με τα μάτια της ψυχής του. O:-)
Καλές γιορτές @};- @};- >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

swami kirtana έγραψε:Ενας απο τους μεγαλυτερους φοβους, ειναι αυτος της μοναξιας, ειδικα αυτες τις ημερες.
Σημερα το πρωι, ηταν, 6,30', μολις βγηκα απο το σπιτι μου, μου
εψαλαν τα καλαντα εκατονταδες πουλια απο τους γυρω ευκαλη-
πτους,....γεμισα χαρα...ναι δεν ειμαι μονος...κανεις μας δεν ειναι...
....ομως ποιος το γνωριζει ?
Καλέ μου Swami να 'σαι πάντα καλά και να γεμίζεις τους γύρω σου με την υπέροχη αισιοδοξία σου!!! Με έκανες πολύ χαρούμενη με αυτό πού είπες!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αναρωτιομουνα εχεσ το βραδυ για τησ φοβιεσ.....πολλοι ανθρωποι εχουν υψοφοβια ,αγοραφοβια,κλειστοφοβια κτλ.

εγω εχω τρομερη υψοφοβια.αυτεσ του ειδουσ οι φοβιεσ εχουν να κανουν με καποιο συναισθηματικο μπλοκαρισμα? :-? :-? :-?

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Ελπίζω να γράφω στη σωστή θεματική ενότητα, έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συχνά αναδύεται από μέσα μου φόβος μετά από κάποιες συγκεκριμένες συζητήσεις. Φοβάμαι μήπως δηλώνω μέσα από αυτές κάποια πράγματα και χρειαστεί να τα αποδείξω αργότερα. Διακρίνω στον εαυτό μου την ώρα της συζήτησης την διάθεση να κάνει την ανατροπή, να θέσει κάτι το διαφορετικό σε κάποιο θέμα και ύστερα εμφανίζονται ενοχές και αμφιβολίες και φόβος μήπως και κλειθώ να αποδείξω αυτά που ισχυριζόμουν, μήπως ζήσω την πρόκληση!
Με αποτέλεσμα πολλές φορές να λέω στον εαυτό μου ότι προτιμότερη είναι η σιωπή.
Τώρα γνωρίζω ότι φυσικά η σιωπή δεν είναι προτιμότερη αλλά προσπαθά να ξετυλίξω το κουβάρι και το άτιμο είναι πολύ μπερδεμένο! :-(
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Λίζα,δεν νομίζω πως χρειάζεται να αποδείξουμε κάτι στους άλλους,αν εσύ τα πιστεύεις.

Η απόδειξη για τα δικά σου πιστεύω είναι απλή,τους δίνεις τα μάτια σου
να τις δούν
και αν πάλι δεν πιστεύουν δεν χρειάζεται να φοβάσαι..

Αλλά εξήγησε μου τι φοβάσαι ακριβώς,αν δεν μπορείς να αποδείξεις αυτά που συζητάς ;
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Δεν έχει να κάνει με το αν οι άλλοι με πιστεύουν ή όχι.
Είναι ένας αδιόρατος φόβος. Ας πούμε ότι συζητάμε για τις αντιδράσεις που θα είχαμε μετά από ένα καταστροφικό γεγονός. Ο φόβος μου είναι μήπως γίνει στην πραγματικότητα αυτό το τρομερό γεγονός που συζητούσαμε γενικά και αόριστα. Μήπως το προκαλέσω με αυτά που έχω πει κατά κάποιο τρόπο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λιζούλα την 08 Νοέμ 2010 2:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Α οκ λάθος σε διάβασα τότε εγώ,νόμιζα πως θες να αποδείξεις αυτά που πιστεύεις.

Έχει να κάνει με τον Θάνατο;
σε διάφορες μορφές;
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Liza έγραψε:Φοβάμαι μήπως δηλώνω μέσα από αυτές κάποια πράγματα και χρειαστεί να τα αποδείξω αργότερα. Διακρίνω στον εαυτό μου την ώρα της συζήτησης την διάθεση να κάνει την ανατροπή, να θέσει κάτι το διαφορετικό σε κάποιο θέμα και ύστερα εμφανίζονται ενοχές και αμφιβολίες και φόβος μήπως και κλειθώ να αποδείξω αυτά που ισχυριζόμουν, μήπως ζήσω την πρόκληση!
Με αποτέλεσμα πολλές φορές να λέω στον εαυτό μου ότι προτιμότερη είναι η σιωπή.
Τώρα γνωρίζω ότι φυσικά η σιωπή δεν είναι προτιμότερη αλλά προσπαθά να ξετυλίξω το κουβάρι και το άτιμο είναι πολύ μπερδεμένο! :-(
φοβάσαι δλδ την δύναμη του λόγου σου μηπως γίνει πραγματικότητα και δεν εχεις την δύναμη να σε αντικρίσεις σε μια ενδεχόμενη πρόκληση :-? :-?

ή φοβάσαι ότι αν κάνεις την ανατροπή σε μια συζήτηση και εκφραστείς θα χρειαστεί μετα να εδραιώσεις και την αλήθεια των λόγων σου και εκει αμφισβητείς αν μπορείς :-?
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Αυτό που αισθάνομαι είναι πολύ κοντά στην πρώτη σου εκδοχή Φωτεινούλα.
Λέων ναι, αυτός ο φόβος αναδύεται περισσότερο όταν η συζήτηση έχει να κάνει με το θέμα του θανάτου.
Συγνώμη που δεν είμαι αρκετά σαφής αλλά και εγώ προσπαθώ να το πιάσω από κάπου, έτσι όπως το αισθάνομαι είναι αρκετά απροσδιόριστο!
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Τον δικό σου Θάνατο φοβάσαι;
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Φοβάμαι περισσότερο για τους αγαπημένους μου ανθρώπους.
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Κάποτε είχα και εγώ το Φόβο αυτό,μέχρι που με είπε η γιαγιά μου που δεν βρίσκεται άλλο στην ζωή.

Μη στεναχωριέσαι για τους ανθρώπους που πεθαίνουν,αυτοί πάνε στην αλήθεια,για αυτούς που μένουν να στεναχωριέσαι.

Έτσι μου έφυγε ο φόβος αυτός,και αν εν τέλη φύγουν απ την ζωή άνθρωποι που αγαπάς,με είπε μια ψυχή πως :
Όταν αγαπάς κάποιον δεν πεθαίνει ποτέ γιατί ζεί μέσα σου.

Σκέψου το.
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”