Η Φραγκισκανική πραγματικότητα σήμερα!

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Nαταλία-Νεφέλη

Η Φραγκισκανική πραγματικότητα σήμερα!

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ανοίγω αυτό το θέμα μετά από παράκληση της φίλης μας Fab για να εξηγήσω τα της εμπειρίας μου αλλά και το πως είναι το φραγικσκανικό τάγμα στις μέρες μας.
Ο Αγιος Φραγκίσκος, όπως και ο Ιησούς, (αλλωστε η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία αλλά και οι διαμαρτυρόμενοι τον έχουν ονομάσει άλλο Χριστό) είναι ένας πολύ σημαντικός αναληφθέν Δάσκαλος, που ευεργέτησε αλλά και ευεργετεί ακόμα και σήμερα την ανθρωπότητα από εκεί που βρίσκεται με το μήνυμα του το οποίο έχουν συμμεριστεί εκατομύρια άνθρωποι σε όλοι τη γη ανεξαρτήτου δόγματος ή θρησκείας!! Τον αναγνωριζουνε ακόμα και οι μουσουλμάνοι!! Οπως όμως και ο Χριστός, έτσι και ο άγιος Φραγκίσκος παρερμηνεύθηκε πολύ από τους δικούς του μαθητές που μπορει να μην πρόδωσαν ή εγκατέλειψαν τον ίδοι όπως έγινε με τον Χριστό και τους μαθητές του, αλλά πρόδωσαν το μήνυμά του. Παρ' όλο που το φραγκισκανικό τάγμα αριθμεί τους περισσότερους μοναχούς και μοναχές από κάθε άλλο καθολικό τάγμα, έχει αλλάξει πάρα πολύ η μορφή του από τότε που το ίδρυσε ο Αγιος Φραγκίσκος. Αυτός ο Αγιος ήταν υπέρ της απόλυτης φτώχιας, γιατί πίστευε ότι όλο το μίσος ξεκινά από τον άδικα κατανεμειμένο πλούτο. Εμπνεύστηκε λοιπόν από την φτώχια του Ιησού από την γέννηση μέχρι τον θάνατό του στον Σταυρό και θέλησε να τον μιμιθεί απόλυτα στην φτώχεια, την Αγάπη την Ειρήνη και την Απλότητα. Αυτά λοιπόν εγιναν το ιδεώδες του Φραγκίσκου, και σε αυτά πρόσθεσε και την απόλυτη συμφιλιωση και συνύπαρξη του ανθρώπου με όλη τη Δημιουργία, με όλο το Σύμπαν! (Πόσο κοντά είναι αυτός ο Αγιος στις αρχές του Ρέικι!) Ωστόσο το να είσαι φτωχός, έχει να κάνει με τα ένστικτα του ανθρώπου για επιβίωση κι ετσι οι μαθητές του δεν άντεξαν αυτή την απόλυτη φτώχια! Το να είσαι απλός σε μια κοινωνία μεσαιωνική γίνεσαι περίγελος των άλλων πολύ εύκολα! Ετσι ούτε την απλότητα άντεξαν! Μας μένει λοιπόν η Χαρά,(ξεχασα να πως ότι ήταν ο άγιος της Χαράς. Επαιζε με τα παιδιά σαν παιδι, αγκάλιαζε τους πάντες, μιλούσε στα ζώα και στα πουλιά και στα στοι χεία της Φύσης) η χαρά λοιπόν η αγάπη και η ειρήνη σε έναν κόσμο που αλληλοσκοτώνεται έγιναν σιγά-σιγά στάχτη ακόμα και μέσα στα μοναστήρια που ουσιαστικά δεν είχανε τιποτα να μοιράσουνε!! Ετσι λοιπόν δημιουργήθηκαν από το ένα και μοναδικό τάγμα άνδρών κι άλλα τάγματα που διαφωνούσαν με το πρώτο. Το ίδο και στα γυναικεία φραγκισκανικά τάγματα τα οποία είχε ιδρύσει με την βοήθεια της Αγίας Κλάρας που ήταν.....ο θήλυκος άγιος Φραγκίσκος στην γλυκύτητα τη φτώχεια και την αγάπη. Αυτά λοιπόν γίνονταν μέχρι το 1.700 . Εκείνη όμως την εποχή τα πράγματα άλλαξαν πολύ στον κόσμο και δημιουργήθηκε η ανάγκη για ανοιχτά τάγματα που δεν θα ήταν αποτραβηγμένες οι καλόγριες στην προσευχή αλλά έπρεπε να βοηθούν κόσμο. Υπήρχε φτώχεια, πείνα, αναλφαβητισμος, αθεϊα,μίσος, Και για να μη τα πολυλογώ αρχισαν να εμπνέονται κάποια άτομα παίρνοντας από την αρχή το πνεύμα του Αγίου Φραγκίσκου και να ανοίγουν τάγματα φραγκισκανικά γυναικεία,εστιασμένα όμως στην αποστολή και περιορίζοντας τις ώρες της προσευχής. Ετσι δημιουργήθηκαν πολλά τάγματα γυναικών που ζούσαν με τους όρκους σε κοινόβια και συμπαραστεκόντουσταν σε όσους ειχαν ανάγκη. Κυρίως αρρώστους και μικρά παιδιά. Ενα από αυτά τα τάγματα ήταν κι εκείνο που ήμουν εγώ. Δημιουργήθηκε στην Μάλτα και λέγεται Φραγκισκανίδες της Ιεράς Καρδιάς του Ιησού. Φυσικά όπως πάντα το ιδεώδες κάθε ιδρυτου δεν παραμένει αναλοίωτο! Ετσι πάντα υπάρχουν κάποιες διαροές, αλλά αυτό που εχει σημασία ειναι να ζει κανεις σύμφωνα με την δική του συνείδηση. Αυτό που είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ μέσα σε ένα μοναστήρι είναι η ισοπέδωση και η γενική ομοιογένεια που υπάρχει. Μαθαίνεις να φοράς μια μάσκα και να παγώνεις τα δικά σου συναισθήματα. Αυτό ομως γίνεται σε όλα τα μοναστήρια. Τώρα νιώθω πολύ πιο....Φραγκισκανή από όταν ήμουν μέσα στο τάγμα γιατί εκφράζω με το δικό μου τρόπο και την δική μου αλήθεια το φραγκισκανικό ιδεώδες!
Ξέχασα να πω ότι ο Αγιος Φραγκίσκος θέλησε να βοηθήσει και εκείνους που ήταν παντρεμένοι ή δεν μπορούσαν να γίνουν μοναχοί η μοναχές, να ζήσουν το δικό του μήνυμα! Ετσι είχε δημιουργήσει το τρίτο Φραγκισκανικό τάγμα των κοσμικών φραγκισκανών, που υπάρχει ακόμα, ( τώρα προσπαθούμε να το δημιουργήσουμε και στην Αθήνα, γιατί ως τώρα υπήρχε στην Σύρο, στη Τήνο, στα Χανιά και στην Κέρκυρα) και που ό καθένας μπορεί να έχει μια ζωή προσευχής και να ζει το μήνυμα ειρήνης απλότητας και φτώχειας του Αγίου Φραγκισκου βοηθώντας ανθρώπους που στερούνται, και όντας κοντά σε ανθρώπους που είναι στο περιθώριο. Δεν κάνουνε όρκους με τον τρόπο που κάνουνε οι μοναχοί, αλλά ταξίματα, ζούνε στο σπίτι τους και στις οικογένειές τους μαζεύονται κάπου-κάπου για ομαδική προσευχή και φυσικα εκκλησιάζονται συχνά αφού η Θεία Ευχαριστία ειναι στο κέντρο της Φραγκισκανικής πνευματικότητας. Ελπίζω να σου απάντησα στην ερώτησή σου fab χωρίς να σε κουράσω!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ναταλι παιδακι μου εισαι καλα; =)) =)) που να τη βρουμε τωρα την fab, και τετοια ωρα, παει αυτη μας εγραψε και γραφει αλλου τωρα.
Να πες τα σε μενα τωρα. οχι οχι καλυτερα θα φωναξω και τον Γιαννακη να ακουσει και αυτος, γιατι ο αλλος, για τον Γιωργο λεω δεν πρόκειται να ερθει , εχει δουλεια. =)) =))
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Ναταλία σε ευχαριστώ πολύ για όσα κατέγραψες.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω για το παρακάτω
Αυτός ο Αγιος ήταν υπέρ της απόλυτης φτώχιας, γιατί πίστευε ότι όλο το μίσος ξεκινά από τον άδικα κατανεμειμένο πλούτο
Είναι μια διδασκαλία που σας έλεγαν στο τάγμα ή μια δική σου εκτίμηση ίσως από διάφορες συζητήσεις με τα υπόλοιπα μέλη? Διότι εγώ ξέρω πως ήταν υπέρ της φτώχειας διότι πίστευε ότι η επιθυμία για ιδιοκτησία σε δεσμεύει. Όταν δεν μπορείς να στηριχτείς στα υλικά αγαθά στρέφεσαι ολοκληρωτικά στον Θεό και εξαρτάσαι από αυτόν.
Η οπτική αυτή μάλλον έχει τις βάσεις της στο «ουδείς δύναται δυσί κυρίοις δουλεύειν……»

Θέλω να καταλάβω εάν οι μετέπειτα ηγεσίες προσπάθησαν να προσαρμόσουν τις αρχικές διδαχές στα νέα δεδομένα της ζωής. Ποια είναι η δική σου άποψη για το ζήτημα?

Δεν είναι η μοναδική ερώτηση που έχω αλλά είπα να τα πάμε ένα ένα για να βγάλω άκρη. Εάν την οποιαδήποτε στιγμή θέλεις να σταματήσεις μου το λες.
@};-
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

fab1612 έγραψε:Ναταλία σε ευχαριστώ πολύ για όσα κατέγραψες.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω για το παρακάτω
Αυτός ο Αγιος ήταν υπέρ της απόλυτης φτώχιας, γιατί πίστευε ότι όλο το μίσος ξεκινά από τον άδικα κατανεμειμένο πλούτο
Είναι μια διδασκαλία που σας έλεγαν στο τάγμα ή μια δική σου εκτίμηση ίσως από διάφορες συζητήσεις με τα υπόλοιπα μέλη? Διότι εγώ ξέρω πως ήταν υπέρ της φτώχειας διότι πίστευε ότι η επιθυμία για ιδιοκτησία σε δεσμεύει. Όταν δεν μπορείς να στηριχτείς στα υλικά αγαθά στρέφεσαι ολοκληρωτικά στον Θεό και εξαρτάσαι από αυτόν.
Η οπτική αυτή μάλλον έχει τις βάσεις της στο «ουδείς δύναται δυσί κυρίοις δουλεύειν……»

Θέλω να καταλάβω εάν οι μετέπειτα ηγεσίες προσπάθησαν να προσαρμόσουν τις αρχικές διδαχές στα νέα δεδομένα της ζωής. Ποια είναι η δική σου άποψη για το ζήτημα?

Δεν είναι η μοναδική ερώτηση που έχω αλλά είπα να τα πάμε ένα ένα για να βγάλω άκρη. Εάν την οποιαδήποτε στιγμή θέλεις να σταματήσεις μου το λες.
@};-
Fab, σαφώς και πήγαν να προσαρμοσουν τις αρχικές διδαχές στα νέα δεδομένα της ζωής, αλλά τα σκατώσανε ελαφρώς γιατί ήταν μια διδαχή πολύ ριζοσπαστική!! Για να σου δώσω να καταλάβεις αυτό που ρωτάς παραπάνω, ο Αγιος Φραγκίσκος είχε ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια στάση προς τα λεφτά με αυτήν που είχε ο Ιησούς! Ηξερε όμως τι επικρατούσε κατά τον Μεσαίωνα στην Εκκλησία και θεώρησε ότι με μια απόλυτη στάση ως προς τα λεφτά θα εξάγνιζε μια πολύυυυυ βρώμικη στάση της Εκκλησίας! Ετσι έθεσε πολύ αυστηρούς κανόνες ως προς την φτώχεια για να μπορεί οχι μόνο να προσεγγίσει τους αληθινά φτωχούς αλλά και να τους πείσει όπως αλλωστε έκανε και ο Ιησούς για την βαθειά του Αγάπη!! Ελπίζω να έγινα αντιληπτή με αυτόν τον τρόπο!! Ο Αγιος αυτός δεν είχε καμιά διάθεση ούτε να είναι ο άλλοι γατζωμένοι επάνω του ούτε γατζωμένοι στην εξουσία του Θεού, αλλά να εχουνε σχέσεις αγάπης με τον Θεό και όχι απόλυτης εξάρτησης! Για να το εξήγήσω αυτό αρκεί να πω ότι στις προσευχές του δεν ε ίχε εκείνο το ωφελιμιστικό του να αιτείται πράγματα στον θεό, αλλά ξέρουμε μέσα από τα γραπτά των πολύ κοντινών του ότι έλεγε στον θεό: " Αν εσύ Θεέ μου πιστεύεις ότι τα κάνω όλα αυτά όχι από βαθειά Αγάπη για σένα αλλά για να κερδίσω τον Παράδεισο, τότε εγώ ο ίδιος σε παρακαλώ να με στείλεις στην κόλαση!! Ας μην ξεχνάμε ότι αυτός ο άγιος έζησε μέσα στις μεσαιωνικές αντιλήψεις περί κολάσεως και κάτι τέτοιο για να ειπωθεί είναι φοβερά ριζοσπαστικό για την εποχή του!! Εν πάσει περιπτώσει, ελπίζω να σου έχω απαντήσει επαρκώς!! Εχουν γραφτεί πάντως αμέτρητα βιβλία για αυτόν το άγιο από πολλους φραγκισκανούς και μη φραγκισκανούς, όπου καταλαβαίνεις πολλά πράγματα για την στάση του στον πλούτο, την αγάπη, τον Θεό!!!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Δημήτρη μου, κάλεσε όποιον θες! Αλλά επειδή η fab το ζήτησε πολύ πρόσφατα, γι αυτό της απάντησα! ωστοσο υπάρχουνε πολλές πηγές για να μάθει κάποιος που ενδιαφέρεται για τον συγκεκριμένο άγιο και για την πορεία του τάγματός του μέσα στην Εκκλησία!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

AAA!!! συγνωμη ρε Ναταλι νομιζα οτι ειχες διαβασει παλια γραφόμενα
και δεν ειχες δει την ημερομηνία , και ηθελα να σου κανω πλακα, σορυ!!!!

Οσο για το αλλο θεμα........ :-?
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Ναταλία έγινες κατανοητή, ευχαριστώ.

Να διευκρινίσω πως δεν σου πρότεινα να ανοίξεις το θέμα λόγω του ότι δεν γνώριζα για τον ’γιο Φραγκίσκο αλλά για να μάθω από εσένα κάποια θέματα που θα μου έτρωγαν αρκετό χρόνο να τα ξεδιαλύνω με τους τρόπους που χρησιμοποιώ.
Όμως δεν υπάρχει ζήτημα, όλα καλά.

Να έχετε μια όμορφη ημέρα.
@};-
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

dimitrios έγραψε:AAA!!! συγνωμη ρε Ναταλι νομιζα οτι ειχες διαβασει παλια γραφόμενα
και δεν ειχες δει την ημερομηνία , και ηθελα να σου κανω πλακα, σορυ!!!!

Οσο για το αλλο θεμα........ :-?
=)) :)) =)) :)) =)) :)) :)) Βρε δεν πειράζει !! Το ξέρω!! Καλοδεχούμενο το αστείο.... αν και ο Γιαννάκης μπορεί να έβγαζε και καντίλες!!! :)) :)) Για ποιό άλλο θέμα εννοείς; Καλά δεν πειράζει μωρέ!! Αφού έτσι κι αλλιώς είναι κάτι που μπορεί κανείς να πάρει κι από αλλου πληροφορίες!! Απλά αυτό που κάνει τον Φραγκίσκο τόσο διάσημο ακομα και στις μέρες μας είναι το ότι αυτός ο άγιος δεν περιορίστηκε στην στενή ένοια της θρησκείας ώς Φόβο και ευλάβεια στον Θεό αλλά πήγε πολύ παραπέρα από αυτό!! Ωστόσο όσο κι αν ο κόσμος τον θαυμάζει και τον υπεραγαπά, να ξέρεις ότι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ καταφέρνουν να τον μιμηθούνε!! Το μεγαλύτερο εμπόδιο είναι πάντα τα θρησκευτικά μας πρότυπα!!!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ναταλια
Αφού έτσι κι αλλιώς είναι κάτι που μπορεί κανείς να πάρει κι από αλλου πληροφορίες!!
Αυτο ειναι το αλλο θεμα :D
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

fab1612 έγραψε:Ναταλία έγινες κατανοητή, ευχαριστώ.

Να διευκρινίσω πως δεν σου πρότεινα να ανοίξεις το θέμα λόγω του ότι δεν γνώριζα για τον ’γιο Φραγκίσκο αλλά για να μάθω από εσένα κάποια θέματα που θα μου έτρωγαν αρκετό χρόνο να τα ξεδιαλύνω με τους τρόπους που χρησιμοποιώ.
Όμως δεν υπάρχει ζήτημα, όλα καλά.

Να έχετε μια όμορφη ημέρα.
@};-
Νομίζω ότι αυτό είναι διαφωτιστικό!! Δεν είχα πρόβλημα να πω κάτι για αυτό το θέμα γιατί ο Αγιος Φραγκίσκος είναι για μένα μια πολύ γλυκειά και πάρα πολύ αγαπημένη μορφή που ακόμα και τώρα με το ρέικι εργάζομαι πολύ μαζί του, όμως το συγκεκριμένο τομέα τον ιστορικοπολιτιστικό μπορεί να τον διαλευκάνει κανείς και από βιβλία! Εγώ θέλω να δίνω κυρίως φως στον πνευματικό τομέα!! ;) ;) ;) :x @};-

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”