Τι σημαίνει "καθρέφτισμα" και πως λειτουργεί??

kalli_opi

Δημοσίευση από kalli_opi »

=p~
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kalli_opi την 14 Φεβ 2012 6:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Danny έγραψε: ....ή οταν θαυμάζω υπερβολικά έναν εκπληκτικό ομιλιτή , είναι το ίδιο με όταν κοροιδευω κάποιον που μιλάει τραυλίζοντας.... κτυπάει στην αυτοκριτική μου για τη δική μου ανασφάλεια οταν χειρίζομαι τον Λόγο...
αυτό είναι αλήθεια ,το έχω παρατηρίσει πολλές φορές σε μένα μιάς και έχω ανασφάλειες στο πώς χειρίζομαι τον λόγο όταν μιλάω η όταν γράφω ,πολλές φορές ακόμα και όταν εκφράζομαι προφορικά :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

kalli_opi έγραψε:Και κάτι άλλο: μέσα απ' το καθρέπτισμα μπορούμε να δούμε μόνο τα ελαττώματά μας?Τα προτερήματα ας πούμε τα ξέρουμε ήδη?Ή δεν φαίνονται μεσα απ το καθρέπτισμα?
Καλλιόπη καλώς ήρθες >:d< >:d<

τα χαρίσματα μας και την Αλήθεια μας πιστεύω ότι τα ανακαλύπτουμε μέσα απο το προσωπικό μας μονοπάτι καθώς σταδιακά μας ανακαλύπτουμε

βέβαια υπάρχουν ’νθρωποι στην ζωή μας που διαβλέπουν αυτό που ίσως και οι ίδιοι δεν είμαστε σε θέση να βιώσουμε και το ενισχύουν με διακριτικό τρόπο και με σεβασμο στην εξέλιξη μας

@};- :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δηλαδή ,θαυμάζω αυτο που ασυνειδητα αισθάνομαι ότι υστερώ ΕΓΩ ...
Παιδιά, εγώ σ' αυτό έχω μια μικρή αντιρρησούλα. Γιατί να μην θαυμάζω αυτό που ασυνείδητα διαθέτω κι εγώ?

Ποιος λέει ότι το καθρέφτισμα έχει να κάνει μόνο με τα ελλατώματα?

Συνήθως όταν μια γυναίκα που υστερεί σε ομορφιά, αντικρύζει μία άλλη γυναίκα όμορφη, αυτό που της βγαίνει είναι ζήλεια κι όχι θαυμασμός!

Προσωπικά έχω θαυμάσει πάρα πολλές φορές γυναίκες για την ομορφιά τους, αλλά ουδέποτε ένιωσα ότι εγώ μπορεί να υστερώ κάπου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ARTYADIS την 26 Αύγ 2011 2:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

νομιζω το καθρεφτισμα σαν λειτουργια ειναι απο μονο του ελειπτικο!το να προσπαθω να αυτοπροσδιοριστω μεσα απο τον αλλο με συγκριση, ταυτιση, προβολη σημαινει πως ακομα δεν εχω τη δυνατοτητα να κοιταξω μεσα μου και να δω τη δικη μου αληθεια χωρις να επιρρεαζομαι απο εξωγενεις παραγοντες!

:x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

σημαινει πως ακομα δεν εχω τη δυνατοτητα να κοιταξω μεσα μου και να δω τη δικη μου αληθεια χωρις να επιρρεαζομαι απο εξωγενεις παραγοντες!
΄

Δωρούλα συμφωνώ μαζί σου, αλλά συνήθως το "καθρέφτισμα" δεν το χρησιμοποιούμε για να αυτοπροσδιοριστούμε αλλά για να μάθουμε πράγματα για τον εαυτό μας.
Όταν κάποιος είναι στην αρχή της γνώσης του εαυτού του σε βάθος, σαφώς και δεν έχει τη δυνατότητα να ή τον τρόπο αν θες, να κοιτάξει μέσα του. Έτσι το "καθρέφτισμα" είναι κάτι το οποίο μπορεί να τον βοηθήσει, να νιώσει πράγματα για τον εαυτό του που δεν είχε ούτε κατά διάνοια υποψιαστεί.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Όταν κάποιος είναι στην αρχή της γνώσης του εαυτού του σε βάθος, σαφώς και δεν έχει τη δυνατότητα να ή τον τρόπο αν θες, να κοιτάξει μέσα του. Έτσι το "καθρέφτισμα" είναι κάτι το οποίο μπορεί να τον βοηθήσει, να νιώσει πράγματα για τον εαυτό του που δεν είχε ούτε κατά διάνοια υποψιαστεί.
μα και βεβαια! :x

απλα δεν νομιζω οτι αφυπνιζονται χαρισματα μεσα απο αυτη τη διαδικασια! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

ARTYADIS έγραψε:
Δηλαδή ,θαυμάζω αυτο που ασυνειδητα αισθάνομαι ότι υστερώ ΕΓΩ ...
Παιδιά, εγώ σ' αυτό έχω μια μικρή αντιρρησούλα. Γιατί να μην θαυμάζω αυτό που ασυνείδητα διαθέτω κι εγώ?

Ποιος λέει ότι το καθρέφτισμα έχει να κάνει μόνο με τα ελλατώματα?

Συνήθως όταν μια γυναίκα που υστερεί σε ομορφιά, αντικρύζει μία άλλη γυναίκα όμορφη, αυτό που της βγαίνει είναι ζήλεια κι όχι θαυμασμός!

Προσωπικά έχω θαυμάσει πάρα πολλές φορές γυναίκες για την ομορφιά τους, αλλά ουδέποτε ένιωσα ότι εγώ μπορεί να υστερώ κάπου.
:x O:-) @};- ^:)^
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ARTYADIS έγραψε:Συνήθως όταν μια γυναίκα που υστερεί σε ομορφιά, αντικρύζει μία άλλη γυναίκα όμορφη, αυτό που της βγαίνει είναι ζήλεια κι όχι θαυμασμός!

Προσωπικά έχω θαυμάσει πάρα πολλές φορές γυναίκες για την ομορφιά τους, αλλά ουδέποτε ένιωσα ότι εγώ μπορεί να υστερώ κάπου.
Δημητρα ,κατα την γνώμη μου το συναισθημα εκδηλώνεται σε κλίμακες, και διαφοροποιείται κατά περίπτωση...

Μπορει να είναι ένας ευχαριστος θαυμασμός, μπορει να βγει ζήλεια, ή να βγει ακομα και φθόνος και θυμός σε κάποιες περιπτωσεις.

Το αποτέλεσμα της αυτοπαρατηρησης μέσα από το καθρέπτισμα αποδίδει αναλογα με την ειλικρίνεια που αντικρίζει κανεις τον εαυτο του, την εικόνα που εχει για αυτον μέσα στην ασυνειδητη πλευρα, και την ωριμότητα του να δει το συναισθημα του.

Οτι είναι καθαρό και δεν είναι καθρέπτισμα εκφράζεται μεσα από την ενσυναίσθηση , και τότε η λέξη "θαυμασμός" ανεβαίνει σε δόνηση... αλλά αυτη τη στιγμή δεν μου ερχεται καμμία λέξη τόσο "ολόκληρη" ...

:x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Οτι είναι καθαρό και δεν είναι καθρέπτισμα εκφράζεται μεσα από την ενσυναίσθηση , και τότε η λέξη "θαυμασμός" ανεβαίνει σε δόνηση... αλλά αυτη τη στιγμή δεν μου ερχεται καμμία λέξη τόσο "ολόκληρη" ...


Το πιο σημαντικό είναι το πώς νιώθει κανείς με τον εαυτό του. Όσο περισσότερο κανείς έχει αποδεχτεί τον εαυτό του, είτε είναι άσχημος, είτε είναι όμορφος, έξυπνος, ή μη ικανός, δεν έχει σημασία, εάν έχει αποδεχτεί και αγαπήσει αυτό που είναι, σε όποιο βαθμό το έχει επιτύχει, τόσο πιο καθαρό και αληθινό θα βγει και το συναίσθημα.
Νιώθω αυτό που λες και ναί, η ανώτερη δόνηση του "θαυμασμού" είναι το "δέος"!

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

... "δεος" ναι... ειναι μία λέξη. :-?

Οταν το νιώσω για το Ολον... και όχι για να εκφράσω υλικό ή αντικειμενικό θέμα. @};- :-D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Το "δέος" είναι ομόριζο με τον "φόβο" [δέος<δείδω=φοβούμαι], καθώς το δέος κρύβει μέσα του και φόβο... θα έψαχνα να βρω κάποια καλύτερη λέξη...

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

καθώς το δέος κρύβει μέσα του και φόβο...
...και το σεβασμό! :-D @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

...και το σεβασμό!
Ναι, αλλά ίσως σεβασμό από φόβο. Δεν ξέρω εάν συμφωνώ με έναν τέτοιο σεβασμό...

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Γιαυτο δεν είναι ευκολο να βρει κανεις λέξη σε αυτη τη περίπτωση, που να είναι τόσο γεμάτη όσο είναι η λέξη "Αγάπη".... ή να περιγραφει ένα μέρος του νοήματος της λέξης ΑΓΑΠΗ !!! @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”