ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

η Αγάπη όλα τα θεραπεύει.
:-D :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

AXIA έγραψε:Κι από μένα Εφη πάρε πολλές >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
:* :* :* :* >:d< >:d< >:d< >:d<

Και σε σένα Ιωάννα :x >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εφούλα >:d< >:d< >:d< >:d< :x :-D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ο ενδιάμεσος θεός, Πάρη, είναι ο πατέρας μας!

Είναι όλες αυτές οι πεποιθήσεις του που μας κληρονομεί...
Η συμπεριφορά του προς τα ένστικτα μας
Η σταθερότητα και η αγάπη που μας μεταδίδει στην διάρκεια των παιδικών χρόνων μας, που αν εκλείψει μπορεί να ζούμε στην αγωνία και τον φόβο για όλη μας την ζωή...
Είναι η πνευματική μας εξισορρόπηση, στα χρόνια που δεν έχουμε αντίληψη του αληθινού μας Εαυτού.
Τόσο καιρό που έχω ξεκινήσει να διαβάζω στο φόρουμ, δεν "έτυχε" να πέσω σε κάτι σχετικό με τον πατέρα. Σκεφτόμουνα λοιπον: Μα είναι δυνατόν να είναι στο απυρόβλητο;;;
Προσωπικά μέσα μου έχω μεγάλο θυμό με τον πατέρα μου! Πολύ μεγάλο όμως!!! Τί να προτωθυμηθώ: δεν πήρα ποτέ αγάπη, δεν πήρα ποτέ μια αγκαλιά απο εκείνον, έστω μια καλή κουβέντα...(!) Τίποτα!!! Το μόνο που τον ένοιαζε όταν ερχόταν σπίτι ήταν: "φάγαν τα παιδιά"; Αυτό θυμάμαι έντονα! Υπήρξαν άπειρες οι φορές που πάνω στην κουβέντα ή σε καυγά του εξηγούσα και του έλεγα πως μιας ζωή αυτό θυμάμαι από σένα και δεν καταλάβαινε. Τον ρωτούσα στα ίσα: "Πότε νοιάστηκες αν ήμουν ευτυχισμένος; Αν είχα κάποιο ζόρι; οτιδήποτε..." Και η απαντηση (καθέστε;): Εγώ; Εγώ να το κάνω αυτό; Εσύ να ερχόσουν να μου πεις!" ή "Άρχισες πάλι τις βλακείες"... Μια ζωή στο μυαλό του είχε αυτό που ήθελε να πει και δεν άκουγε...(!) Απορίψεις ένα κάρο, ανφισβητήσεις, συγκρίσεις με τον αδερφό μου και την αδερφή μου και φυσικά πάντα εγώ ο χειρότερος, θυμάμαι να με απαξιώνει καθημερίνα από παιδάκι... Δεν καταλάβαινα και απλά στεναχωριόμουνα. Καθώς μεγάλωνα η στεναχώρια γινόταν θυμός όπου εκδηλωνόταν σε άπειρους καυγάδες... Όποτε με έβλεπε χαρούμενο - ενθουσιασμένο για κάτι ήξερε πολύ καλά να πει τις σωστές ατάκες για να με διαλύσει... Νιώθω πολύ άσχημα συναισθήματα για αυτόν τον άνθρωπο. Θέλω να είναι καλά, αλλά μακρυά μου! Σίγουρα ήταν και αυτός ένας λόγος που ξεκίνησα τα αντικαταθλιπτικά, σίγουρα ήταν και αυτός ένας λόγος που ήρθα στην άλλη άκρη του κόσμου (εκτός από τη δουλειά...). Είχα βαρεθεί να ανέχομαι και να βλέπω το ίδιο το εργάκι ξανά και ξανά... Από αυτόν έχω ακούσεις τις χειρότερες ατάκες πάνω σε καυγά! Δεν μπορείτε να φανταστείτε. Ο ανόητος δεν ήξερε πως αν πετάξεις μια πέτρα μέσα στι λίμνη, τα νερά της κάποια στιγμή θα ησηχάσουν, όμως η πέτρα θα παραμείνει για πάντα εκεί... :cry:
ΥΓ: Θα επανέρθω στο τόπικ, έχει πολύ ζουμί, απλά τώρα δεν προλαβαίνω...
Ευχαριστώ @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

:-( >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Danielli »

Μάνο , δεν μπορεις να φανταστεις πόσο σε κατανοώ σε αυτό σου το μοίρασμα.. @};-

Αυτό όμως θα πει να ζει κανείς χωρις να καταλαβαινει το ασυνειδητό του... κανει ό΄τι κάνει (που προέρχεται από τις δικές του ελλείψεις) , το φορτώνει στα παιδιά ή στους οικειους του και δεν μπορει να το αναγνωρίσει...

Πίσω από ολα αυτα τα συναισθηματα θεωρώ ότι η αποδοχή ότι << από αυτόν τον άνθρωπο δεν πήρα ,αλλά και ουτε θα παρω ποτέ αυτά που ήθελα>> (ή που "επρεπε" να μου δωσει εκτός απ΄το παράδειγμα προς αποφυγην του ), είναι ένα μεγάλο στάδιο... και στη συνεχεια μαζευοντας όλη την ενεργεια μου να δώσω στον Εαυτό μου και στη Ζωή μου όλη την Αγάπη και την υποστηριξη που δεν πήρα ,από τον Πατέρα μέσα μου ...κάνοντας το κενό "θετικό" ...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ίσως αυτό που είναι δύσκολο να κατανοήσει ένας άνθρωπος είναι ότι κανείς δεν μπορεί να του δώσει κάτι που δεν έχει, όπως και εκείνος δεν μπορεί να δώσει κάτι που δεν έχει, με την σειρά του...

Η έλλειψη της Αγάπης δεν αφορά αυτό που δεν μας έδωσαν οι γονείς μας, αλλά αυτό που δεν έχουμε εμείς...

Αν θέλεις πχ. φαγητό, δεν θα απαιτήσεις από τον άλλον να στο δώσει...Θα φροντίσεις να βρεις τροφή μόνος σου...'Ετσι όμως όπως γίνεται στην Ζωή, παραμένει ένα ανώριμο παράπονο στο συναισθηματικό πεδίο που γίνεται βράχος απαιτήσεων, ελλείψεων και καθολικής συναισθηματικής ανωριμότητας, που δεν συμβαδίζει με την ωριμότητα του νου...

Βλέπεις γύρω σου παιδιά που παίζουν τον ενήλικα, ενόσω μέσα τους κουβαλάνε τον επικριτικό γονέα και το τραυματισμένο παιδί, και ανάλογα τους αφήνουν να ορίζουν και τις πράξεις τους, που δεν έχουν καμία σχέση με αυτόνομες επιλογές...

Η πληρότητα ενός ανθρώπου δεν προέρχεται από αυτά που του έδωσαν ή δεν του έδωσαν οι άλλοι, αλλά από αυτά που αρνείται ή δέχεται να λάβει από τον Εαυτό του...

Και πόσο δύσκολο είναι να πετάξει κανείς έξω από΄τον Εαυτό του, την έλλειψη, την απαίτηση και κατ' επέκταση τον φόβο του παιδιού ότι θα μείνει χωρίς γονείς και δεν θα καταφέρει να επιβιώσει...
Μπορεί να κρατήσει και χρόνια αυτή η κολόνια...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από eirini »

Μάνο :-( >:d< >:d< >:d<
Και πόσο δύσκολο είναι να πετάξει κανείς έξω από΄τον Εαυτό του, την έλλειψη, την απαίτηση και κατ' επέκταση τον φόβο του παιδιού ότι θα μείνει χωρίς γονείς και δεν θα καταφέρει να επιβιώσει...
Μπορεί να κρατήσει και χρόνια αυτή η κολόνια...
Όξωωωωωω.........
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29986
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:-( >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Μανακο μου γλυκιε :-( >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Ellaki »

:-( >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αχ Μάνο μου πόσο σε καταλαβαίνω >:d< >:d< >:d< >:d<
εγώ τον πατέρα μου δεν τον έχω γνωρίσει κάν ,όμως η μαμά μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μέχρι και σήμερα μου φέρεται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο ,όπως ο πατέρας σου σε σένα :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από panos »

Μανο μ αρεσει που εχεις παρει φορα και ξεθαυεις ξεθαυεις >:d< >:d< >:d<
σε καταλαβαινω απολυτα ρε φιλε
>:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληρότητα ενός ανθρώπου δεν προέρχεται από αυτά που του έδωσαν ή δεν του έδωσαν οι άλλοι, αλλά από αυτά που αρνείται ή δέχεται να λάβει από τον Εαυτό του...
@};- @};- @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Γύρισα από τη δουλειά και μέχρι τώρα αυτό το πράγμα γύριζε μέσα στο μυαλό μου: ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ στην τελική! Αντί να σηκωθώ να φύγω από το "σπίτι του", καθόμουνα, ανεχόμουνα και συνέχιζα να προσπαθώ να κερδίσω την αποδοχή τους, ματαίως όμως! Έπρεπε να είχα φύγει προ πολλού από το σπίτι, αλλά με είχανε τρομοκρατισει. (Θεατράκι τρομοκράτη - θύματος μου μυρίζεται εδώ...) "Δε θα βρεις καλή δουλειά, δε θα έχεις αρκετά λεφτά, δεν θα τα βγάζεις πέρα, δεν..., δεν..., δεν..." Δείτε με όμως τώρααγαπημένοι μου γονείς! Μια χαρά τα βγάζω πέρα μακριά από την τερατώδη αγάπη σας!!!!!!!! Ευχαριστώ! Αυτή η κολόνια έχει τελειώσει δια παντώς!
Τώρα έχω θυμώσει και με τον εαυτό μου!
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Danny, Βασούλα μου, Ιωάννες μου, Πανούλη, Ελλάκι, Τάρούλι, Ειρήνη μου, πάνω στο θυμό μου και στα νεύρα μου δεν σας έστειλα ούτε μια αγκαλιά... @};- Ένα ευχαριστώ για την υποστήριξη... @};-
Συγνώμμη >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
:x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”