MANTRA

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Vaso έγραψε:το ίδιο συμβαίνει και στην μεγάλη επίκληση Ελισαβετί...

δια μέσου των χρόνων, θεωρείται και εκείνη ένα πολύ δυνατό μάντρα

Γιατί πρέπει να ψέλνουμε κάτι που δεν καταλαβαίνουμε όμως? :-?

αυτή ήταν πάντα η απορία μου και εξακολουθεί να είναι... :-?
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Καλύτερα να εκφραζόμαστε στη γλώσσα που νιώθουμε και κατανοούμε πλήρως.

Έχω ψάλλει πολλά μάντρα και για το λόγο αυτό σε προηγούμενο ποστ έγραψα για το <ευχαριστώ>.
Η μεγάλη επίκληση είναι ίσως ότι πιο δυνατό υπάρχει. >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βάσω μου την ίδια απορία είχα κι εγώ!

Έλεγα ότι είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε τι σημαίνουν!
Αυτή την συζήτηση έτυχε (!!!!!) να την έχω χτες με μία φίλη μου. Μιλάγαμε για τις αρχές του ρέικι και μου είπε ότι εκείνη προτιμάει να τις ξέρει μόνο στα Ιαπωνικά.

Της λέω λοιπόν πως είναι πάρα πολύ σημαντικό να ξέρεις τι σημαίνουν γιατί έτσι σε βοηθάει να τις καλλιεργήσεις και να τις ακολουθείς.

Εκείνη ήταν για πολλά χρόνια μαθήτρια σε ένα Arsum και μου έδωσε ακριβώς αυτή την απάντηση:
Η Suami Sivamurti Karasouati έλεγε στους μαθητές της:

" Σταματήστε πια να ρωτάτε τι σημαίνουν τα μάντρας! Αρκεί και μόνο η δόνηση τους.."
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η μεγάλη επίκλιση είναι ότι πιο δυνατό έχω απαγγείλει!! @};-

και πιστεύω ότι έχει να κάνει εκτός των άλλων και με το γεγονός ότι κατανοώντας τα λόγια της νιώθουμε ακόμα περισσότερο τη δόνηση!!δεν θα τα κατάφερνα να δουλέψω με επικλήσεις ή μάντρας που δεν καταλαβαίνω το νόημά τους!!και αυτό γιατί ο νους μας κωδικοποιεί και αποκωδικοποιεί λέξεις στη μητρική μας γλώσσα, αν δεν είναι αυτή τότε πως θα περάσει το νιώσιμο της επίκλησης στο συνειδητό??δεν νομίζω να είναι εύκολο!! :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Όταν το χρησιμοποιείς κατά τη διάρκεια διαλογισμού δηλώνεις συμπόνια προς όλα τα όντα.
Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις την ώρα του θανάτου ζώου ή ανθρώπου σαν βοήθεια για το πέρασμα στο <μπαρντό> του θανάτου.
Είναι πολύ δυνατό μάντρα και όταν το ψέλνεις χρώματα αναβλύζουν από το σώμα.

Ελισάβετ ευχαριστούμε πολύ! @};-

Ποια είναι η μεγάλη επίκληση? ΄Εχω κάτι υπόψη μου, κάτι πολύ όμορφο και δυνατό που συγκινήθηκα όταν το διάβασα, όμως δεν ξέρω αν μιλάμε για την ίδια επίκληση..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ARTYADIS έγραψε:Βάσω μου την ίδια απορία είχα κι εγώ!

Έλεγα ότι είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε τι σημαίνουν!
Αυτή την συζήτηση έτυχε (!!!!!) να την έχω χτες με μία φίλη μου. Μιλάγαμε για τις αρχές του ρέικι και μου είπε ότι εκείνη προτιμάει να τις ξέρει μόνο στα Ιαπωνικά.

Της λέω λοιπόν πως είναι πάρα πολύ σημαντικό να ξέρεις τι σημαίνουν γιατί έτσι σε βοηθάει να τις καλλιεργήσεις και να τις ακολουθείς.

Εκείνη ήταν για πολλά χρόνια μαθήτρια σε ένα Arsum και μου έδωσε ακριβώς αυτή την απάντηση:
Η Suami Sivamurti Karasouati έλεγε στους μαθητές της:

" Σταματήστε πια να ρωτάτε τι σημαίνουν τα μάντρας! Αρκεί και μόνο η δόνηση τους.."
εγώ δεν τις διδάσκω ποτέ στα ιαπωνικά...Στα βιβλία που δίνω ούτε καν τις αναφέρω...

Ούτε τις τεχνικές που έμαθα από την γενεαλογία του Αρζάβα τις θεωρώ κάτι σημαντικό. Τις αναφέρω στα βιβλία μεν με την ιαπωνική τους ονομασία, αλλά το θεωρό χαζό να τις λέω ιαπωνικά, ενώ έχω την ελληνική τους ονομασία...

Δεν καταλαβαίνω το σκοπό, δηλαδή...
Και αν εγώ δεν καταλαβαίνω τον σκοπό, δεν θα μπορώ και να τον στηρίξω...

Αλλά ο καθένας έχεις τις προτιμήσεις του...΄Οποιος χρειάζεται την ιαπωνική σαν απόδειξη του ρέικι, ας μην έρθει σε μένα...τόσο απλά! ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:δεν το πιστεύω αυτό Δημητρούλα...

Ξέρεις ποσοι άνθρωποι καθημερινά απαγγέλουν τα μάντρας?
θα ήταν καλύτερη η ανθρωπότητα...

για όλα χρειάζεται η γνώση...
Το να γνωρίζουμε σημαίνει διεύρυνση, άνοιγμα και συνειδητοποίηση...

:x
συμφωνω βασω μου.μπορει να ειναι κουλι η ερωτηση μου αλλα υπερχει καποιο μαντρα για οταν ειμαστε θυμομενοι η αγχομενοι,να μασ βοηθαει να ηρεμισουμε? :x @};- :x @};- :x @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εκείνη ήταν για πολλά χρόνια μαθήτρια σε ένα Arsum και μου έδωσε ακριβώς αυτή την απάντηση:
Δημητρούλα είναι κάτι που απόφυγα σε όλη μου την ζωή.
Η τυφλή υπακοή σε έναν δάσκαλο, που δεν μπορεί να μου ανοίξει το νοητικό, και προσπαθεί μέσω του συναισθήματος μόνο.
Η τυφλή πίστη σε κάτι που δεν κατανοώ, δεν είναι στις δικές μου ποιότητες...

Εγώ χρειάζομαι έρευνα, τεκμηρίωση και πρακτική επιβεβαίωση της κάθε εσωτερικής διεύρυνσης...

Αν δεν με ωφελεί στην ζωή μου σε διάρκεια, αν δεν μπορώ να απαλύνω τους μηχανισμούς της προσωπικότητας, αν εξακολουθητικά φοβάμαι και ανταγωνίζομαι κάθε άνθρωπο, αν χρειάζεται να αποδεικνύω συνεχώς ποιά είμαι, τότε ποιός ο σκοπός της πνευματικής μου ανάπτυξης? :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

συμφωνω βασω μου.μπορει να ειναι κουλι η ερωτηση μου αλλα υπερχει καποιο μαντρα για οταν ειμαστε θυμομενοι η αγχομενοι,να μασ βοηθαει να ηρεμισουμε?
εγώ δεν έχω μάντρας Ιωάννα μου. Δεν ξέρω κάτι...

Αυτό που εμένα με βοήθησε ήταν ο διαλογισμός, ο στοχασμός πάνω στις βαθύτερες αιτίες...Οι σκέψεις και οι μη-σκέψεις...

Ο θυμός σαν στιγμιαία εκτόνωση είναι υγιές συναίσθημα. Το να είσαι όμως μόνιμα θυμωμένος, δεν αφορά τους άλλους, αλλά μόνο εσένα. Και πως θα το βρεις αν δεν παρατηρείς καθημερινά τα συναισθήματα που αναδύονται? Ο θυμός που υπάρχει σαν μνήμη μέσα μας, δεν είναι από τις συμπεριφορές των άλλων, αλλά γι' αυτά που δεν πήραμε σαν παιδιά και χάσαμε την τελειότητα και τον εαυτό μας...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αλλά ο καθένας έχεις τις προτιμήσεις του...΄Οποιος χρειάζεται την ιαπωνική σαν απόδειξη του ρέικι, ας μην έρθει σε μένα...τόσο απλά!
Μα δεν είναι αυτό το θέμα Βάσω μου! Τώρα συζητάμε για τα μάντρας και πόσο σημαντικό είναι να τα κατανοούμε ή όχι. Έτσι δεν είναι?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μα ναι...άλλά ήταν απάντηση στο ποστ σου που ανέφερες για τις αρχές του ρέικι στα ιαπωνικά...

και το πόσο μπορούν να σε βοηθήσουν στην πορεία σου με το ρέικι...

έτσι κι αλλιώς και οι αρχές από μόνες τους, μάντρας είναι...
αλλά για να έχουν νόημα χρειάζεται και να τις κατανοείς βαθύτερα...

αυτό είπα και είναι συνέχεια της εντολής της δασκάλας που ανάφερες
Η Suami Sivamurti Karasouati έλεγε στους μαθητές της:

" Σταματήστε πια να ρωτάτε τι σημαίνουν τα μάντρας! Αρκεί και μόνο η δόνηση τους.."
@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δημητρούλα είναι κάτι που απόφυγα σε όλη μου την ζωή.
Η τυφλή υπακοή σε έναν δάσκαλο, που δεν μπορεί να μου ανοίξει το νοητικό, και προσπαθεί μέσω του συναισθήματος μόνο.
Η τυφλή πίστη σε κάτι που δεν κατανοώ, δεν είναι στις δικές μου ποιότητες...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Αλλά και πάλι δεν είναι αυτό το θέμα!

΄Ασχετα με την υπακοή ή όχι σε έναν δάσκαλο (πράγμα που δεν το δέχομαι ούτε εγώ), η Suami Sivamurti είναι ένας φωτισμένος άνθρωπος, και επιτελεί έργο εδώ και πάρα πολλά χρόνια στην Ελλάδα. Δεν έχει τυχαία τον τίτλο "Suami". Είχα την τύχη να την γνωρίσω κι εγώ από κοντά σε ένα σεμινάριο που έκανε εδώ στη Μυτιλήνη.

Φαντάζομαι ότι όταν μιλάει για τα μάντρας , τους ήχους και τις δονήσεις τους, ξέρει τι λέει..

Από κει και πέρα, κι εγώ όπως και ο καθένας μας σίγουρα θέλω να ξέρω τι σημαίνουν τα μάντρας. Kαι αυτό είναι μια απαίτηση του υλικού νου μας..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φαντάζομαι ότι όταν μιλάει για τα μάντρας , τους ήχους και τις δονήσεις τους, ξέρει τι λέει..
Κατ' αρχήν να διευκρινήσω ότι δεν αμφισβήτησα ούτε μία στιγμή τον τίτλο της δασκάλας. Ο καθένας έχει τις δικές του αξίες στην γη, πέρα από κάθε είδους τίτλους και αναγνωρίσεις. @};-

Δεν μπορούν όλοι να συμφωνούν με έναν φωτισμένο άνθρωπο, γιατί τότε όλα θα ήταν πολύ εύκολα στην πορεια της ζωής μας. :-D

Ο καθένας έχει το δικό του σχέδιο και η πνευματική του ανάπτυξη έχει πολλές διεξόδους.

Αλλος θέλει την πνευματική του ανάπτυξη για την "μεταθανάτια" διαδρομή του και άλλος για την φυσική διαδρομή του...

Δεν εξετάζω ποιός έχει δίκιο και άδικο, γιατί ούτε με ενδιαφέρει, ούτε η ανάγκη μου είναι αυτή.

Απλά η τοποθέτηση ήταν μόνο προσωπική, χωρίς να αμφισβητώ κανέναν, Δημητρούλα...
δεν είναι αυτό το θέμα!
Το θέμα μας είναι πάντα αυτό...

Στο πόσο προσωπικά ένα "σύστημα" ή μια "προσευχή" ή μια "πίστη" ή μια "γνώση", σε αναπτύσσει με την δική σου εργασία και συνειδητοποίηση, ή πόσο αυτό γίνεται μαγικά μέσα από τους ψαλμούς διαφόρων μάντρας και την ακολουθία διαφόρων δοξασιών, χωρίς περαιτέρω επεξεργασία...

Αν δεν είναι αυτό το θέμα μας, πες μου ποιό είναι, γιατί μάλλον δεν το έχω καταλάβει... :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αν δεν είναι αυτό το θέμα μας, πες μου ποιό είναι, γιατί μάλλον δεν το έχω καταλάβει...
Όχι, όχι.. :-D

Εννοούσα ότι δεν είναι το θέμα μας η τυφλή υποταγή σε έναν δάσκαλο ή όχι!

Για όλα τα άλλα, στην ουσία, συμφωνώ μαζί σου. Αυτή ήταν η άποψή μου όταν συζητούσα για αυτό το θέμα με τη φίλη μου.
Απλά, γνωρίζω ότι και η ίδια η Suami κάθε άλλο παρά θέλει τυφλή πίστη στο πρόσωπό της από τους μαθητές της..

Κατάθεσα τα λόγια της για τα μάντρας, επειδή την εκτιμώ, και πιστεύω ότι περιέχουν αλήθεια.

Από κει και πέρα
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κατάθεσα τα λόγια της για τα μάντρας, επειδή την εκτιμώ, και πιστεύω ότι περιέχουν αλήθεια.
Εγώ πάλι δεν το πιστεύω...

Αυτό που πιστεύεις όμως εσύ, σου φέρνει εσωτερική σύγκρουση...
Μπορείς να το αντιληφθείς Δημητρούλα? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εγώ πάλι δεν το πιστεύω...

Αυτό που πιστεύεις όμως εσύ, σου φέρνει εσωτερική σύγκρουση...
Μπορείς να το αντιληφθείς Δημητρούλα?

Να, κάτι πολύ καλό!!!!! @};- @};- @};-

Βασούλα μου είμαι ανοιχτή σε οποιαδήποτε αλήθεια αφορά τον εαυτό μου και ας πονάει!!! Αν μπορείς να το αναλύσεις λιγάκι αυτό...
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”