reiki

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Natali
Ετσι αν πήγαινε εκεί που της είπα θα ζορίζονταν γιατι δεν ήταν έτοιμη ακόμα και μπορεί και να της έβγαινε και σε κακό!
Ρε συ Ναταλακι για ξανα δες το αυτο που γραφεις!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Αυτό που για μένα είναι άριστο για σένα μπορεί να μην είναι, και να έιναι μάλιστα κακό!
Ετσι αν πήγαινε εκεί που της είπα θα ζορίζονταν γιατι δεν ήταν έτοιμη ακόμα και μπορεί και να της έβγαινε και σε κακό!
Ναταλί , όταν γράφουμε καλόν είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί
γιατί τα γραφόμενά μας μπορεί να παρερμηνευτούν.!!!!
Τάχουμε πει και τάχουμε αναλύσει πολλές φορές εδώ μέσα, αλλά θα το πω ξανά .
Η ενέργεια του Ρέικι δεν γίνεται ποτέ να προκαλέσει κάτι κακό σε όποιον θελήσει να
την μάθει και να την χρησιμοποιήσει στον ίδιο ή σε άλλους.
Το ρέικι είναι ένας δρόμος και ένα μέσο, που μας βοηθά και μας υποστηρίζει να βρούμε την δύναμη μέσα μας
για να ανακαλύψουμε όσα μας εμποδίζουν να προχωρήσουμε προς το πνεύμα μας και
προς την ολοκλήρωσή μας .
Δεν προκαλεί οποιοδήποτε κακό!!!
Αντίθετα μας βοηθά ,να βρούμε την αρμονία στην ζωή μας , όσο εμείς το επιτρέψουμε!
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:-? Δεν θα της έβγαινε σε κακό το ρέικι!! Για όνομα του Θεού!! Εγώ είμαι αυτή που το συστήνω και όλοι μου λέγανε να το κόψω αυτό το συνέχεια!! Ισως της έκανε κακό να της συστήσω μια δασκάλα επίμονα που για αυτήν μπορεί να μην ήταν η κατάλληλη!! Αυτό το συζήτησα και με την Βάσω και μου είπε το ίδιο πράμα! Για σενα μπορεί να είμαι καλή δασκάλα ενώ για κάποιον άλλον όχι!! Προς θεου δεν έλεγα για το ρέικι όταν μιλούσα έτσι!! Να εξηγούμαστε εντάξει!! Ισως να είμαι η πιο.....ρεικοβαρεμένη εδώ μέσα!!
Κι αν ξαναδιαβάσετε αυτά που έγραψα θα καταλάβετε ότι δείχνουνε ΠΟΛΥ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΙ ΕΝΟΟΥΣΑ!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ!! τώρα προβληματίζεις εμένα, Ναταλί, αν κατάλαβες καλά αυτό που σου είπα...
Γιατί κάτι άλλο εννοούσα, από το να της κάνω κακό! Σε τι θα μπορούσα να της κάνω κακό? :-?
Είτε εγώ, είτε το ρέικι...σε τι θα της έκανε κακό?

Σου είπα ότι ο καθένας έχει ευθύνη να αναζητήσει την δική του διαδρομή και τον δικό του δάσκαλο στο ρέικι και να κάνει την δική του έρευνα γι' αυτό!
Ο καθένας έχει τον δάσκαλο που του αξίζει, σου είπα και όχι ότι θα μπορούσε να πάθει οτιδήποτε, αν ερχόταν σε εμένα.

Σου είπα επίσης, ότι εγώ δεν διδάσκω ρέικι-μαγικο ραβδί και ίσως να μην ήταν έτοιμη για μια βαθύτερη εργασιά μαζί του!

Από όλα αυτά εσύ έβγαλες το συμπέρασμα αυτό?
Ετσι αν πήγαινε εκεί που της είπα θα ζορίζονταν γιατι δεν ήταν έτοιμη ακόμα και μπορεί και να της έβγαινε και σε κακό!
Σε τι κακό μπορεί να της έβγαινε δηλαδή?
Το πιο πολύ που θα μπορούσε να πάθει, θα ήταν να μην κατανοούσε την βαθύτερη εργασία που χρειάζεται κανείς να κάνει, για να ευεργετηθεί στο έπακρον με το ρέικι, αλλά αυτό δεν είναι κακό, αλλά ωριμάζει μέσα στο καθέναν μας!

Σε προέτρεψα, απλά, να μην συστήνεις στους ανθρώπους δρόμους, επειδή έχουν πιθανόν ωφελήσει εσένα. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι οι άνθρωποι, ούτε όλοι έχουμε τους ίδιους χρόνους πνευματικής ωρίμανσης...

Για πες μας λοιπόν τι κακό θα μπορούσε να πάθει, που δεν το έπαθες εσύ? Θέλεις να το συζητήσουμε? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Μαρία συναντήσου με τους δασκάλους που σου έκαναν "κλικ". Μιλήστε και δες ποιος είναι ο ιδανικός για εσένα. Εκτός και αν έχεις κάποια εσωτερική ώθηση για κάποιον.. οπότε είναι ξεκάθαρο! @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε: Το πιο πολύ που θα μπορούσε να πάθει, θα ήταν να μην κατανοούσε την βαθύτερη εργασία που χρειάζεται κανείς να κάνει, για να ευεργετηθεί στο έπακρον με το ρέικι, αλλά αυτό δεν είναι κακό, αλλά ωριμάζει μέσα στο καθέναν μας!
Aυτό ακριβώς! Το ότι δεν καταλάβαινε επαρκώς την αξία του ρέικι αν δεν ήταν έτοιμη να ακούσει πράγματα από κάποιον που τα έχει εμβαθύνει πολύ περισσότερο γιατί όπως κατάλαβα ένα δύο μήνες μετά, καταλαβαίνει το ρέικι σαν κάτι .... μαγικό ραβδί!! Σύγουρα δεν εκφράστηκα εγώ τότε σωστά!!
Βρε Βάσω μου, αν πιστευα ότι εσύ θα έκανες κακό σε κάποιον, θα ερχομουν εγώ να πάρω βαθμό από σένα αμέσως μετά;; Καλά σοβαρολογούμε τώρα; Αν δεν ειχα συμφωνήσει ήδη με την φίλη μου και το Καρούνα απο σένα θα το παιρνα!! Αλλά είχα ήδη πει και υποσχεθεί! Και γιατί να μένω στο φόρουμ αν σκεφτόμουνα έτσι; Δεν είμαι από αυτούς που μένουν όταν κάτι δεν τους πάει....και το απέδειξα φεύγοντας από το μοναστήρι και πληρώνοντας πολύ ακριβά μεχρι σήμερα γι αυτή μου την αποκοτιά!!
Δεν καταλαβαίνεις ότι απλά δεν εκφράστηκα ορθά; παραπάνω, αλλά δεν εννοούσα κάτι κακό; Εϊναι αληθεια πως για μένα αν κάποιος αρχίσει στραβά όπως άρχισα εγώ μετά χρειάζεται λίγο χρόνο ακόμα ψαξίματος για να φτάσει στα σωστά! Αυτο που έγραψα λοιπόν στην airam είναι ότι ναι μεν η επιλογή της είναι εντελώς προσωπική αλλά εγώ μπορώ να της πω σύμφωνα με αυτά που ΕΓΏ βίωσα, τι να προσέξει σε έναν δάσκαλο χωρίς να της υποδείξω τον δάσκαλο που εκείνη πρέπει να επιλέξει!!
Εγινα τώρα αντιληπτή; :x @};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Το ρέικι είναι συμπληρωματική ενεργειακή θεραπεία και όχι μαγικό ραβδί που θεραπεύει άμεσα, και δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με βουδισμό ή οποιαδήποτε άλλη θρησκεία γι αυτό αν αρχίσουνε να σου λένε ιστορίες για μετεμψυχώσεις και Βούδες καλύτερα να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια!Αυτά τα ολίγα από μένα
Βρε Ναταλια αρχισες παλι τα κυρηγματα?

5 ειναι οι μεγαλυτερες θρησκειες στον κοσμο και η πιο διαδεδομενη αυτη του χριστιανισμου με τις νεκραναστασεις κλπ κλπ κι εσυ διαλεγεις να γραψεις μονο τον Βουδισμο

Ο Βουδισμος ειναι η μοναδικη "Θρησκεια" που δεν αναφερεται στην λατρεια ενος υπερτατου οντος, του Θεου, αλλα αποτελει ένα ιδεολογικο-φιλοσοφικο συστημα αξιων που σκοπο έχει να οδηγησει την ανθρωπινη υπαρξη στην ολοκληρωση ή αλλιως στην φωτιση, δηλαδη σε μια κατασταση πληρους πνευματικης και ψυχικης διαυγειας...

Δηλαδη κατι που κι εσυ η ιδια αγωνιζεσαι εκτος αν κανω λαθος...
Ισως να είμαι η πιο.....ρεικοβαρεμένη εδώ μέσα!!
οτι εισαι φανατικια εισαι Ναταλια... ομως ο φανατισμος δεν ειναι ωραιο πραγμα...

παρε παραδειγμα την θρησκεια σου για να το κατανοησεις καλυτερα... ο φανατικος χριστιανος που κανει τεραστιους σταυρους για να τον βλεπουν οι αλλοι θα παει στον παραδεισο ή καποιος σεμνος και ευσεβης ? :-D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nαταλί, θα στο πω ξανά...

Οι διευκρινήσεις που ζητώ δεν είναι κάτι που χρειάζομαι εγώ, γιατί γνωρίζω πως εκφράζεται ο καθένας σας και τι θέλει να πει.
΄Ετσι ξέρω τι εννοείς με αυτό που είπες...Εγώ όμως!!

Υπάρχουν πάρα πολλοί αναγνώστες στο φόρουμ, που δεν είναι μέλη μεν, αλλά διαβάζουν, που δεν καταλαβαίνουν τι θέλεις να πεις με το "θα της έκανε πολύ κακό", γιατί απλά δεν σε ξέρουν βρε πουλάκι μου...

Στον γραπτό λόγο, στο ιντερνετ, εύκολα παρεξηγούνται οι λέξεις που δεν διευκρινίζονται...
Γι' αυτό σου ζήτησα περισσότερες εξηγήσεις, όπως και σου ζητώ να προσέχεις διπλά τι γράφεις, όταν εκφράζεσαι για το ρέικι.

Το ξέρεις ότι υπάρχει στον κόσμο, μια τεράστια κίνηση εκφοβισμού των ανθρώπων για το ρέικι και εξηγήσαμε και τους λόγους που γίνεται, στο αντίστοιχο τόπικ.

΄Οσο για τον Βουδισμό που αναφέρεις, θα σου πω το εξής:

Σίγουρα το ρέικι δεν συνδέεται με καμία θρησκεία στην διδασκαλία του, γιατί δεν είναι μέρος θρησκευτικού συστήματος, αλλά κυρίως είναι εκείνος ο δρόμος που θα ελευθερώσει τον άνθρωπο από ανούσια πρότυπα και ιδεολογίες που του αφαιρούν την εσωτερική του δύναμη και το σθένος να ζήσει όμορφα και με χαρά!

΄Ομως!!!!!!
Το ότι χρειάζεται να εξηγήσουμε στους ανθρώπους για τα ενεργειακά κέντρα και τα σώματά του, νομίζω ότι είναι περισσότερο ανατολικής φιλοσοφίας και θρησκείας, παρά δυτικής.

΄Ετσι μπορει εμφανώς το ρέικι να μην έχει σχέση με καμία θρησκεία, όμως έχει πάρει κατευθύνσεις από τον τρόπο που οι ανατολικοι αναδεικνύουν την ολότητα ενός ανθρώπου, και κάποιος χριστιανός, δεν θα μπορέσει να το αντέξει, αν η θρησκεία του δεν παραδέχεται τα ενεργειακά κέντρα! Θα έρθει σε εσωτερική αντιπαλότητα, έτσι κι αλλιώς!

Θεωρώ ότι για τους χριστιανούς και τον δυτικό άνθρωπο, όλες οι πεποιθήσεις της θρησκείας τους, είναι και το μεγαλύτερο εμπόδιο να ζήσουν καλά.

΄Αρα, μην σου προξενεί εντύπωση που κάποιοι δάσκαλοι ρέικι μιλάνε για τον Βουδισμό.

΄Οχι ότι είναι απαραίτητο να μιλήσεις για θρησκεία, αλλά δεν ξέρεις πως ξετυλίγεται μια διδασκαλία και σε τι ερωτήσεις καλείται να απαντήσει ένας άνθρωπος που διδάσκει το ρέικι...

@};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 02 Φεβ 2010 8:37 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΑΒΟΛΑ ...ΜΕΧΡΙ
<<<Ο Βουδισμος ειναι η μοναδικη "Θρησκεια" που δεν αναφερεται στην λατρεια ενος υπερτατου οντος, του Θεου, αλλα αποτελει ένα ιδεολογικο-φιλοσοφικο συστημα αξιων που σκοπο έχει να οδηγησει την ανθρωπινη υπαρξη στην ολοκληρωση ή αλλιως στην φωτιση, δηλαδη σε μια κατασταση πληρους πνευματικης και ψυχικης διαυγειας... >>>>>
Ο ΒΟΥΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ
ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ..ΚΛΠ ΟΛΕΣ ΟΙ ΙΕΡΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΡΕΙΚΙ?ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΒΑΘΜΟ ΣΤΟ ΡΕΙΚΙ,ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!
ΜΑΡΙΑ ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΗΛΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ...ΒΑΘΜΟ ΣΤΟ ΡΕΙΚΙ..ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ...ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ!ΜΕΙΝΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΝΧΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ!ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ!ΑΚΟΥ ΠΡΩΤΑ ...ΜΑΘΕ...ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΤΟΙΜΗ ΤΟΤΕ ΠΑΡΤΟ!ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ..ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΣΕ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΒΑΘΜΟ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑΥΤΟ!!
ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ ΟΛΟΥΣ!ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ! @};- @};- @};-
Επισκέπτης

Θεωρώ ότι για τους χριστιανούς και τον δυτικό άνθρωπο, όλες

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

@};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

απλά διάβασα σε έναν διάλογο ότι ο καθένας από μας μπορεί να έχει έναν προσωπικό αρχάγγελο και πολύ λυπήθηκα που το διάβασα
Τι εννοείς?
_____________________________________________________________________
Όποιος ακούσει ότι έκανε ρεικι ο τάδε και κόλλησε αυτό που είχε ο άλλος,
άπλα δεν ήταν ρεικι αυτό που έκανε.
Όπως όταν ακούς για επικίνδυνα και κακά και άλλα τέτοια αρνητικά πάλι δεν είναι ρεικι.
Το λέω γιατί έχω ακούσει τα τρελά
_____________________________________________________________________
Ισως να είμαι η πιο.....ρεικοβαρεμένη εδώ μέσα!!
Φανατισμός υπάρχει μόνο στα δόγματα και το ρεικι δεν είναι…
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

μιας και εγινε αναφορα στον βουδισμο, εχω στο παρελθον μελετησει λιγο τον βουδισμο, και εχω λαβει και βουδιστικες μυησεις (απο λαμα) και ειχα λαβει και παραδοσιακη θιβετιανη θεραπεια (για αρκετο διαστημα) απο αλλον λαμα, με αλλα λογια εχω σεβασμο για την θρησκεια αυτην οπως και για ολες τις αλλες, αλλα μην ωραιποιουμε τα πραγματα τα ιδια κολληματα υπαρχουν και εκει οπως με καθε ειδους δογμα, η θρησκεια η πνευματικο χωρο. εχει υπαρξει εκμεταλευση σε χωρους τετοιους (βουδιστικους) και οικονομικη και σεξουαλικη, εχει υπαρξη φανατισμος απο πρεσβευτες του χωρου τουτου, θιβετιανοι λαμα τους εχουν συλλαβει σε στριπτιτζαδικα του λεκανοπεδιου και μεθυσμενους κλπ. ολα αυτα τα ανφερω οχι για να κατηγορησω τον βουδισμο αλλα για να δειξω πως οπως ολες οι θρησκειες φερουν καποια αληθεια μεσα τους, ο βουδισμος δεν ειναι ανωτερως του χριστιανισμου και οι δυο θρησκειες εχουν τα καλα τους και τα κακα τους και αλλο η χριστικη η η βουδικη μυητικοι οδοι και αλλο χριστιανικη και βουδιστικη θρησκεια. οι οδοι μοιραζονται τα ιδια καλα και οι θρησκειες τα ιδια "κακα"
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συμφωνω απολυτα Κωνσταντινε!! κι εγω δεν δεχομαι ουτε ανηκω σε καμια καμια θρησκεια. Γι αυτο κι εβαλα " " οταν αναφερομουν στον Βουδισμο :-D >:d<
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

ναι Γιαννη μου κανενα προβλημα :-D

απλως γενικα στον ευρυτερο "πνευματικο χωρο" βλεπω πως οι περισσοτεροι μαθαινουν μια συγκεκριμενη ορολογια, η συγκεκριμενους συμβολισμους η καποιες "αληθειες" με εναν συγκεκριμενο τροπο που με τον οποιον εχουν εμποτιστει, και συνηθως και χωρις να το εχουν συνηδειτοποιησει δογματιζονται και ειναι "απεναντι σε αλλους χωρους η θρησκειες , η τροπους προσεγγισεως, και αυτο δημιουργει διαχωριστικοτητα , και αντιπαλοτητα που αναιρει και το ολο "πνευματικο,προσωπικα πιστευω πως οταν μιαν αληθεια καποιος την κατεχει, την εχει βιωσει και οχι μονο προσεγγισει νοητικα θα επρεπε να αναγνωριζει την ιδια αληθεια αν εκφερεται μεσο διαφορετικου συμβολισμου
η ορολογιας, η μεσω μιας θρησκειας οταν φτασει καποιος σε καποιο επιπεδο θα επρεπε να μην υπαρχουν διαχωριστικες γραμμες, απλως διαφορετικες προσεγισεις, ενα προσφατο παραδειγμα δικο μου ειναι οτι συσητωντας με εναν φιλο που ανηκει σε τρεις διαφορετικους χωρους και ασχολειται καποια χρονια με τον εσωτερισμο και "γνωριζει" συμβολισμους, δεν καταλαβε τιποτα απο την ταινια Αβαταρ, ΤΙΠΟΤΑ, θεωρησε μαλιστα οτι ειναι οτι χειροτερο!!! και απορω!!
το ιδιο ισχυει παντου, εγω το ειχα αυτο στο παρελθον, και προσπαθω οταν μιλω με καποιον η να μιλησω στην δικη βτου γλωσσα (αναλογα την θρησκεια του η την σχολη του) η να μιλησω οσο πιο "απρωσοπα" μπορω για να μεταφερω μια αληθεια μου και να γινει κατανοητη, αυτο που με τραβηξε στην Β ασω ειναι αυτο ακριβως μιλαει απροσωπα χωρις να υιοθετησει καποια συγκεκριμενη ορολογια καποιας σχολης η εσωτερικου ρευματος.

οσον για το ρεικι μιας και ειναι και τοθεμα μας, εχοντας λαβει και βουδιστικες και χριστικες μυησεις θεωρω βαση βιωματος οτι δεν ανηκει σε κανενα ρευμα (ειτε βουδιστικο η χριστιανικο) ειναι "απροσωπο" η ενεργεια ειναι απροσωπη. ετσι τουλαχιστον το εχω αντιληφθει εγω μεχρι στιγμης
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

silver29 έγραψε:Oτι εισαι φανατικια εισαι Ναταλια... ομως ο φανατισμος δεν ειναι ωραιο πραγμα...

παρε παραδειγμα την θρησκεια σου για να το κατανοησεις καλυτερα... ο φανατικος χριστιανος που κανει τεραστιους σταυρους για να τον βλεπουν οι αλλοι θα παει στον παραδεισο ή καποιος σεμνος και ευσεβης ? :-D
Κατά την ταπεινή μου γνώμη Κανένας από τους δύο γιατί απλά για μένα δεν υπάρχει παράδεισος και κόλαση! Υπάρχει μόνον το Φως στο οποίο επίστρέφουμε για να δούμε ποιά ζωή θα ξαναδιαλέξουμε για τα επόμενα μαθήματα που θα πάρουμε!!
Μπορείς να κολάς όσες ταμπέλες θέλεις ότι είμαι φανατική! Εγώ το μόνο που ήθελα ήταν να απαντήσω στην Μαρια για το πως καταλαβαίνω εγώ την επιλογή δασκάλου του ρέικι!!
Αν νιώθεις Τόοοοοση ασφάλεια να χαρακτήριζεις μονίμως τους άλλους και μάλιστα μονίμως αρνητικά τότε το πρόβλημα Γιάννη μου είναι 100% δικό σου!! Ποσώς με ενδιαφέρει αφού δεν μιλήσα ούτε για θρησκεία αλλά αναφέρθηκα στο τι μου λεγε συνέχεια η πρώτη μου δασκάλα, είμουν ξεκάθαρη για την ουδετερότητα του ρέικι, ως προς την θρησκεια, Ούτε μπορούν οι δικοί σου χαρακτηρισμοί να ορίσουνε αυτό που είμαι ή δεν είμαι εγώ!!
Και απορώ γιατί ενοχλείται η Βασούλα μας μόνο με τον μη ορθό τρόπος της δικής μου έκφρασης και δεν στεναχωριέται καθόλου για τον μη ορθό τρόπο που μάλιστα και τους χαρακτηρισμούς κάποιων άλλων εδώ μέσα !!

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”