Το ξέρατε οτι...;

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Το ξέρατε οτι...;

Δημοσίευση από Emmaki »

Ένα νέο θέμα... με όλα τα περίεργα του κόσμου...! Ότι διαφορετικό, ότι σας έκανε εντύπωση....οτιδήποτε.......................και ξεκινάω...

Κατά τη λαική παράδοση, στα τέλη του 16ου αιώνα αρκετοί μάγειρες βρήκαν καταφύγιο σε ένα ορθόδοξο μοναστήρι για να γλιτώσουν τις διώξεις.

Εκεί φορούσαν τα ράσα των ιερέων, με τη μόνη διαφορά οτι το χρώμα του καπέλου τους ήταν λευκό. Σε απεικονίσεις της Αναγέννησης, οι μάγειρες φορούν ένα μαλακό μπερέ, ο οποίος είναι στολισμένος με ένα φτερό!
Εκείνη την περίοδο οι αρχιμάγειρες φορούσαν ένα εντυπωσιακό καπέλο που υπογράμμιζε το κύρος του επαγγέλματος κι ένα δεύτερο, πιο πρόχειρο, για λόγους υγιεινής.
Ο κλασικός σκούφος του σεφ εμφανίστηκε στα τέλη του 18ου αιώνα. Ο Μόρις Μπούσερ, σεφ του Γάλλου πολιτικού Μόρις ντε Ταλείράν, καθιέρωσε το λευκό χρώμα, που συμβολίζει την καθαριότητα.
Το γεγονός οτι η προέλευσή του είναι γαλλικά επιβεβαιώνει και το όνομα "τοκ μπλανς" που διατηρείται και στις αγγλοσαξονικές χώρες.

8)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

1. Οι πιο νέοι γονείς στον κόσμο ήταν 8 και 9 ετών στην Κίνα το 1910. :shock:

2. Κάθε βασιλιάς που κοσμεί τα τραπουλόχαρτα, είναι μεγάλος ιστορικός βασιλιάς (στις καλές τράπουλες): :lol: 8)

ΜΠΑΣΤΟΥΝΙΑ- Βασιλιάς Δαβίδ,
ΚΟΥΠΕΣ- Καρλομάγνος,
ΣΠΑΘΙΑ - Μέγας Αλέξανδρος
ΚΑΡΟ- Ιούλιος Καίσαρας

3. 111.111.111 x 111.111.111 = 12.345.678.987.654.321 :lol:

4. Το άγαλμα ενός ανθρώπου πάνω σε άλογο όπου το άλογο έχει και τα δυο μπροστινά του πόδια στον αέρα ,σημαίνει πως αυτός πέθανε στη μάχη.
Εάν το άλογο έχει το ένα μπροστινό πόδι στον αέρα ,τότε ο άνθρωπος πέθανε από τραύματα που υπέστη στην μάχη.
Εάν το άλογο έχει και τα 4 πόδια στη γη , τότε το άτομο είχε φυσικό θάνατο. :shock:

5. Ερώτηση: Αν συλλαβίσεις στα αγγλικά τους αριθμούς,πότε θα βρεις για πρώτη φορά το γράμμα "a" ?
Aπάντηση: One thousand. :shock:

6. Η Παρασκευή και 13 θεωρείται άτυχη μέρα, γιατί την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου του 1307 ο Πάπας, σε συνεννόηση με τον βασιλιά της Γαλλίας, εξέδωσε μυστική διαταγή θανάτωσης των Ναϊτών Ιπποτών.

7.Η πρωτεύουσα της Βολιβίας, Λα Πας, η οποία βρίσκεται σε υψόμετρο 4.000 μέτρων, είναι σχεδόν άφλεκτη. Η περιεκτικότητα του αέρα σε οξυγόνο είναι τόσο μικρή, που μόλις και μετά βίας μπορεί να συντηρήσει τη φωτιά.

8.Μαφία (MAFIA) σημαίνει: Morte Allafrancia Italia Anela, δηλαδή: Θάνατος στη Γαλλία είναι της Ιταλίας ο πόνος!

9. Το πιο δυνατό ζώο είναι ένα ...σκαθάρι (Scarabaeidae) που συναντάται κυρίως σε τροπικές ζώνες. Μετρήθηκε ότι μπορεί να σηκώσει 850 φορές το βάρος του. Σαν να σήκωνε ένας μέσος άνθρωπος 64 τόνους.

10. Τουλάχιστον άλλοι 9.000.000 άνθρωποι έχουν γενέθλια την ίδια μέρα με εσένα.

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Το πιο δυνατό ζώο είναι ένα ...σκαθάρι (Scarabaeidae) που συναντάται κυρίως σε τροπικές ζώνες. Μετρήθηκε ότι μπορεί να σηκώσει 850 φορές το βάρος του. Σαν να σήκωνε ένας μέσος άνθρωπος 64 τόνους.
Μπρρρρρρ!!! Δεν θα ήθελα να το συναντήσω.....φαντάσου ένα σκαθάρι σαν τον Πύρρο Δήμα....!!!χεχεχεχαχαχαχαχααχαααχχχααα...εντάξει υπερβολή!! :roll:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εμμανουέλα, Ηλία

εγώ θα πω απλά...ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΙΧΤΟΙ

σας ευχαριστώ γι' αυτό το μοίρασμα που κάνετε!!!!

:D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

:oops: :P :P :lol: :lol: :lol: :lol:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:D :D :oops: :D :D
Εσύ είσαι άπαιχτη Βάσω μου..!!!!!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

καλημερα! ειστε ολοι σας υπεροχοι :D :D :D :D :D
καθε μερα μαθαινω τοσα πραγματα που δεν σας προλαβαινω.
ευχομαι να γινω σκαθαρι :shock: :shock: :shock: :shock: να μαζευω ολη την γνωση και την αγαπη που στελνετε :lol: :lol: :lol: :lol:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Το ξέρατε οτι......:

1. Το 1997, οι αμερικάνικες αεροπορικές εταιρίες γλίτωσαν 40,000$ μόνο και μόνο βάζοντας μια ελιά λιγότερη σε κάθε σαλάτα...!!

2. Μια καμηλοπάρδαλη μπορεί να καθαρίσει τα αυτιά της με τη γλώσσα της... (μπλιάχ)!!!

3. Εκκατομύρια δέντρα φυτεύονται απο σκίουρους που θάβουν κατά λάθος σπόρους και μετά ξεχνάνε που τους κρύψανε.!!!(χαζά σκιουράκια)!

4. Το να φας ένα μήλο είναι πιο αποτελεσματικό απο έναν καφέ για να κρατηθείς ξύπνιος..!!!!(ένα μήλο την ημέρα....)!!!!

5. Τα μυρμήγκια τεντώνονται το πρωί όταν ξυπνάνε...(για να ξεπιαστούν!!)

6. Το ανθρώπινο όργανο που μπορεί να αυξήσει το μήκος του 20 φορές είναι.............η κόρη του ματιού!!!!(πονηρούλια)!!!

7. Κανείς δε μπορεί να γλύψει τον αγκώνα του.... είναι αδύνατο να τον ακουμπήσεις με τη γλώσσα σου!!!!

8. Το μάτι της στρουθοκαμήλου είναι μεγαλύτερο απο τον εγκέφαλό της!!(μπα και μερικών ανθρώπων!!!)

9. Το κουάκ της πάπιας δεν έχει αντίλαλο....Κανείς δεν ξέρει γιατί;;;;!!!

10. Μια σταγόνα λάδι μηχανής είναι ικανό να κάνει 25 λίτρα νερού μη πόσιμο!!!!!!!(μην πέφτετε στη θάλασσα με το αμάξι!!!)

...........

11. Περίπου το 70% (αν όχι το 100%) των ανθρώπων που διάβασαν αυτά, προσπάθησαν να γλύψουν τον αγκώνα τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σας βλέπω.......χεχεχεχεχεχε.... :wink:
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Φοβερο ποστ ....... Μπραβο Emmanouela
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ευχαριστώ πολύ Qisan!!!! :oops: :oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

Emmanouela έγραψε:
11. Περίπου το 70% (αν όχι το 100%) των ανθρώπων που διάβασαν αυτά, προσπάθησαν να γλύψουν τον αγκώνα τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σας βλέπω.......χεχεχεχεχεχε.... :wink:


ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahahaaaaaaaaaaaaaaa!!!!! :D :D :D :D :D :D :D

emmanouella μπραβο κοριτσακι!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Satya επαναλαμβάνω το δικό σου post :D

Ξεράθηκα στα γέλια...

γιατί όντως ....μμμμμμμμ.....όντως.......το έκανα! :D :D :D :D
(μην με πείτε, χαζή ξανθιά, κι εσείς...με φτάνει ο Νϊκος 8) )
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

χιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιιχιχχιιχχχιιιι!!!!!Το κάνατε εε;;; για αυτό γελάτε;;; :lol:
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

χιχι..!!!
όντως προσπάθησα και γω (κάπως στα κρυφά διότι βρίσκομαι στη δουλειά και θα φανεί κάπως παράξενο να προσπαθήσω να δω αν φτάνει η γλώσσα μου στον αγκώνα μου )και μου ξέφυγαν γελάκια...!!
(άσε που δεν τα κατάφερα κιόλας) χεχε :lol:
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

μα κ εγω γιαυτο ξεραθηκα στα γελια , γιατι ειμαι στο 70%!!!!! :D


το ξερατε οτι....

Πως να διώξετε τις κατσαρίδες


Οι κατσαρίδες δεν αντέχουν την οσμή της αμμωνίας. Όταν πλένετε και καθαρίζετε τα έπιπλα και το πάτωμα βάλτε στο νερό λίγη αμμωνία. ###

(παντως εγω εχω να δω κατσαριδες στο σπιτι μου απο τοτε που ξεκινησα να μενω μονη μου και να κανω συστηματικους καθαρισμους αχρηστων πραγματων!!!!!ξερετε, παλια ρουχα, περιοδικα,χαρτακια, ποτηρια, συσκευες σε αχρηστία...οτι κραταμε ΜΗΠΩς και το χρειαστουμε... ετσι μαλλον δεν λιμναζει η ενεργεια στο σπιτι και μαλλον δεν προσελκυει μπλιαχ εντομα σαν τις κατσαριδες!!!! :? )

Θέλετε να σας εγκαταλείπουν οι μύγες; Τότε πιο συχνά αερίζετε τα δωμάτια σας και όταν πλένετε το πάτωμα, βάλτε λίγο φωτιστικό πετρέλαιο (κερεζίνη) στο νερό. ###

Εάν τοποθετείτε σε κάθε δωμάτιο από 2-3 γλάστρες με γεράνι, τότε στο διαμέρισμά σας θα έχετε το καλύτερο ιονισμό του αέρα που αναπνέετε. Επίσης ο αέρας θα είναι κορεσμένος με αιθέρια έλαια, που συμβάλλουν στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος του οργανισμού σας.

γενικα, τα λουλουδια με εντονα αρωματα λεβαντα, γερανι ,βασιλικος δυοσμος κτλ απωθουν κουνουπια και αλλα ζιζανια και παραλληλα προστατευουν το σπιτι μας..

αν εχετε μετασχηματιστες μπροστα στο μπαλκονι σας ή καλωδια ΔΕΗ ολα τα ακανθωδη κανουν καταπληκτικη δουλεια!! (εχω γεμισει τις γωνιες του μπαλκονιου μου με γιουκες που ειναι κ ομορφες !!! απο μια γιουκα μπορεις να φτιαξεις αλλες 5 αδερφακια)


Η δυσάρεστη οσμή του σκόρδου από το στόμα μπορεί να απομακρυνθεί:
1. με ένα ποτήρι γάλα,
2. αν μασήσετε δύο φύλλα μαϊντανού,
3. αν μασήσετε 3-4 κόκκους καφέ.

επισης για να διωξετε τα μυρμηγκακια βαλτε πιπερι απο τις οδους που περνανε..


Όταν αναπνέεις από το αριστερό ρουθούνι, λειτουργεί το δεξιό ημισφαίριο του εγκέφαλου. Όταν αναπνέεις από το δεξιό ρουθούνι, Λειτουργεί ο αριστερός εγκέφαλος, το αρσενικό κομμάτι. Και μερικές φορές, μπορείς να παίξεις μ' αυτό.

Αν είσαι πολύ θυμωμένος, τότε κλείσε το δεξιό σου ρουθούνι κι άρχισε να αναπνέεις από το αριστερό. Και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα δεις ότι ο θυμός έχει εξαφανιστεί— επειδή ο θυμός χρειάζεται το αρσενικό κομμάτι του είναι σου.

Δοκίμασε το και θα εκπλαγείς. Απλώς αλλάζοντας την αναπνοή από το ένα ρουθούνι στο άλλο, αλλάζει κάτι τρομερά σημαντικό.

Αν νιώθεις παγωμένος προς τον κόσμο, τότε ανάπνεε από το αριστερό ρουθούνι κι άφησε με τη φαντασία σου να κυλήσει ζέστη μέσα σου και ξαφνικά θα νιώσεις να σε πλημμυρίζει ζεστασιά.

Και υπάρχουν πράξεις που μπορούν να γίνουν πιο εύκολα, όταν βρίσκεσαι σε αρσενική διάθεση. Όταν κάνεις κάτι σκληρό, όταν σπρώχνεις κάτι βαρύ, έλεγξε το ρουθούνι σου. Αν δεν δουλεύει το αρσενικό, τότε δεν είναι καλό. Μπορεί να είναι επικίνδυνο για το σώμα, θα είσαι πολύ απαλός.

Όταν παίζεις με ένα παιδί ή κάθεσαι με το σκύλο σου, νιώσε πως είσαι θηλυκός. Θα εμφανιστεί περισσότερη συνάφεια.
Όταν γράφεις ένα ποίημα ή ζωγραφίζεις ή συνθέτεις μουσική, πρέπει να βρίσκεσαι στο θηλυκό, εκτός αν προσπαθείς να γράψεις πολεμικό εμβατήριο! Τότε, μπορείς να είσαι στην αρσενική πλευρά, στην επιθετικότητα.
Όσσο

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”