ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΚΑΙ Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Μια επιβεβαίωση για το ξύπνημα μπορείς να μου βρείς; :-? :P
"Ξυπνα !!! Ηρθε η ωρα το αυριο να φροντιστει από μόνο του???" :D :D :D :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Τι να πω και εγω που κοιμαμαι 7 το πρωι και ξυπναω 2 το μεσημερι.. :?
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ναι, ξανθούλα μου. Ότι γράφει δίπλα στο κάθε αιθέριο έλαιο, είναι σε αυτά που βοηθάει και όχι μόνο! Αυτά είναι μόνο λίγα απ' αυτά που ανακουφίζει.

Η κανέλλα είναι θερμαντική τονωτική του κυκλοφορικού και του πεπτικού συστήματος.

Να ξέρεις ότι η κανέλα είναι καυστική και θέλει πάρα πολλή προσοχή όταν την εφαρμόζεις στο δέρμα γιατί μπορεί να προκαλέσει τοπική λευκοδερμία.
Είναι καλό να συνδυάζεται με άλλα αιθέρια μαζί. Μπορείς να τη συνδυάσεις με μανταρίνι, το οποίο είναι κατευναστικό του νευρικού και πεπτικού συστήματος ή με μαστιχέλαιο το οποίο είναι ιδανικό για την καλή λειτουργία του πεπτικού ή και με λεβάντα η οποία κάνει για όλα!

Μπορείς να βάλεις σε 50 ml λάδι βάσης λίγες σταγόνες από το καθένα (συνολικά 15-30 σταγόνες το πολύ για το σώμα) και να κάνεις μασάζ στην κοιλιά σου ή να τις διαλύσεις σε 10 ml λαδάκι και να τις βάλεις στο νερό της μπανιέρας.

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Danny έγραψε:
Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:Μια επιβεβαίωση για το ξύπνημα μπορείς να μου βρείς; :-? :P
"Ξυπνα !!! Ηρθε η ωρα το αυριο να φροντιστει από μόνο του???" :D :D :D :D
:-o :-o :-o :-o Καλά ντεεεεεεεεεεεεεε ξύπνησαααααααααα!!!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:D :D :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ευχαριστω πολυ @};- @};-
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

κοριτσακια μου το χειροτερο προβλημα το εχω εγω ....
μου αρεσουν παρα πολυ τα αιθερια ελαια αλλα δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω στο χωρο μου ουτε να τα μυρισω για πολυ ωρα γιατι εχω αλλεργικη ρυνιτιδα και υποφερω καθε φορα που μυριζω ειτε αιθεριο ελαιο η οποιδηποτε εντονο αρωμα απο απορρυπαντικα ..αρωματα χωρου κτλ.

εχω δοκιμασει την κλασικη ιατρικη αλλα τζιφοσ...ναδα ....νιεντε......το σπρει που μου εδωσε ο γιατροσ δεν βοηθαει καθολου.

ξερει μηπωσ καποια κανενα γιτρικο τησ φυσησ ?

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ρεικι δοκίμασες; :D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:D :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

/:) /:) :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

VasilisM έγραψε:Ρεικι δοκίμασες; :D
ναι βασιλακι μου ειναι το πρωτο που δοκιμασα.....
ασε τιποτα δεν πιανει ουτε ρεικι ουτε σπρει......γιαυτο ειπα να δοκιμασω το φαρμακειο τησ φυσησ.....

@};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ναι βασιλακι μου ειναι το πρωτο που δοκιμασα.....
ασε τιποτα δεν πιανει ουτε ρεικι ουτε σπρει......γιαυτο ειπα να δοκιμασω το φαρμακειο τησ φυσησ.....
Ιωαννάκι σου υπενθυμίζω ότι όλα τα σωματικά συμπτώματα προέρχονται απο κάτι βαθύτερο που έχει να κάνει με συνάισθημα, άρα ούτε το Ρέϊκι, ούτε τα σπρέϊ, ούτε και το φαρμακείο της φύσης θα σου προσφέρουν θεραπεία, παρα μόνο μια στιγμιαία ανακούφιση!!η θεραπεία επέρχεται σταδιακά και εφόσον βρείς την βαθύτερη αιτία που προξενεί το σύμπτωμα!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ιωαννα ειχα εποχιακη αλλεργικη ρινιτιδα θυμαμαι χαρακτηριστικα στα 19 μου που ημουν εγκυος και δεν μπορουσα να χρησιμοποιησω ουτε χαπια , ουτε σπρει υπεφερα..
Με το που επιανε ανοιξη ματια μυτη ετρεχαν ολη μερα μεχρι Ιουνιο.
Χωρις να καταλαβω και χωρις να επικεντρωθω σε αυτο ειχα τοσα αλλα πολυ πιο σοβαρα θεματα υγειας και οχι μονο που απο την πρωτη κιολας χρονια που ειχα παρει τον α βαθμο ρεικι χειμωνα ειχε ερθει και ειχε φυγει η ανοιξη και τιποτα κανενα συμπτωμα.
Εκανα καθε μερα σχεδον αυτοθεραπεια, για μεγαλο χρονικο διαστημα .
Ξαφνικα καποια μερα λεω στην Ντανυ ρε εσυ δεν με επιασε φετος η αλλεργια... τοσο απλα ... ουτε που το ειχα παρει χαμπαρι οτι εξαφανιστηκε και βλεποντας καποιον με παρομοια συμπτωματα το ειχα θυμηθει...

τα πρωτα τεστ θυμαμαι με εβγαζαν αλλεργικη σε ολα τα ανθη, στο ανθος ειδικα της ελλιας, στην σκονη , κτλ..
Χαχα ζουσα και ζω σε ενα καταπρασσινο νησι, δεν αλλαξε κατι στο περιβαλλον μου μα μεσα μου. ;)

Τωρα βεβαια αναρωτιεμαι που μου το θυμησες σε να ειμουνα αλλεργικη που ως δια μαγειας εξαφανιστηκε ασθενια χρονια :-?
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

AMALIA έγραψε:Ιωαννα ειχα εποχιακη αλλεργικη ρινιτιδα θυμαμαι χαρακτηριστικα στα 19 μου που ημουν εγκυος και δεν μπορουσα να χρησιμοποιησω ουτε χαπια , ουτε σπρει υπεφερα..
Με το που επιανε ανοιξη ματια μυτη ετρεχαν ολη μερα μεχρι Ιουνιο.
Χωρις να καταλαβω και χωρις να επικεντρωθω σε αυτο ειχα τοσα αλλα πολυ πιο σοβαρα θεματα υγειας και οχι μονο που απο την πρωτη κιολας χρονια που ειχα παρει τον α βαθμο ρεικι χειμωνα ειχε ερθει και ειχε φυγει η ανοιξη και τιποτα κανενα συμπτωμα.
Εκανα καθε μερα σχεδον αυτοθεραπεια, για μεγαλο χρονικο διαστημα .
Ξαφνικα καποια μερα λεω στην Ντανυ ρε εσυ δεν με επιασε φετος η αλλεργια... τοσο απλα ... ουτε που το ειχα παρει χαμπαρι οτι εξαφανιστηκε και βλεποντας καποιον με παρομοια συμπτωματα το ειχα θυμηθει...

τα πρωτα τεστ θυμαμαι με εβγαζαν αλλεργικη σε ολα τα ανθη, στο ανθος ειδικα της ελλιας, στην σκονη , κτλ..
Χαχα ζουσα και ζω σε ενα καταπρασσινο νησι, δεν αλλαξε κατι στο περιβαλλον μου μα μεσα μου. ;)

Τωρα βεβαια αναρωτιεμαι που μου το θυμησες σε να ειμουνα αλλεργικη που ως δια μαγειας εξαφανιστηκε ασθενια χρονια :-?
αμαλια μου το δικο μου δεν ειναι εποχιακη αλλεργια δυστυχωσ ειναι απο τισ μονημεσ......αλλεργικη ρινιτιδα εχω που συνοδευεται απο πονουσ..........μαλλον η δωρα εχει δικιο αλλιωσ πρεπει να την ψαξω τη δουλεια.........

>:d< >:d< >:d< :* :* :* :* :* @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ANGELS ON EARTH έγραψε:
ναι βασιλακι μου ειναι το πρωτο που δοκιμασα.....
ασε τιποτα δεν πιανει ουτε ρεικι ουτε σπρει......γιαυτο ειπα να δοκιμασω το φαρμακειο τησ φυσησ.....
Ιωαννάκι σου υπενθυμίζω ότι όλα τα σωματικά συμπτώματα προέρχονται απο κάτι βαθύτερο που έχει να κάνει με συνάισθημα, άρα ούτε το Ρέϊκι, ούτε τα σπρέϊ, ούτε και το φαρμακείο της φύσης θα σου προσφέρουν θεραπεία, παρα μόνο μια στιγμιαία ανακούφιση!!η θεραπεία επέρχεται σταδιακά και εφόσον βρείς την βαθύτερη αιτία που προξενεί το σύμπτωμα!! :x :x
αχ τα νευρα μου......δωρακι μου το εχω σκεφτει και αυτο.......αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω αυτο το βαθυτερο .........

η μυτη ανηκει στο 5 τσακρασ η στο 6?

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”