ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΚΑΙ Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

αχ τα νευρα μου......δωρακι μου το εχω σκεφτει και αυτο.......αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω αυτο το βαθυτερο .........

η μυτη ανηκει στο 5 τσακρασ η στο 6?
Ιωάννα ο δρόμος προς την ολοκληρωμένη θεραπεία του εαυτού μας θέλει υπομονή,επιμονή και πολύ ζωή!!δεν είναι ο στόχος μας να εξαλείψουμε απο τη μια μέρα στην άλλη τα συμπτώματα τα σωματικά όσο κουραστικά κι άν φαίνονται ότι είναι, και στο λέω εγώ που όταν πονούσα απο την περίοδο έλεγα ότι δεν θέλω να ξανααδιαθετήσω ποτέ!! :x :x

μην επικεντρώνεσαι τόσο πολύ σε αυτό!!κάνε Ρεϊκάκι πάρε και κανένα φαρμακάκι να ανακουφίζεσαι όποτε σε πιάνει και άσε τη ροή της ζωής και του δρόμου σου να σου δείξει τι ακριβώς είναι αυτό που χρειάζεται να δεις, όποτε είσαι έτοιμη!!έτσι κι αλλιώς βρίσκεσαι σε πολύ καλό δρόμο!! >:d< >:d< >:d< >:d<

η μύτη ανήκει στο νοητικό γενικότερα και εγώ θα σου έλεγα στο λαιμό, καθώς απο εκεί και πάνω τα ενεργειακά κέντρα 6 και 7, αν δουλεύουν όλα τα υπόλοιπα ρολόϊ είναι εντάξει!!όμως κάνε παντού θεραπεία και προσπάθησε να αφεθείς στη διαίσθηση σιγά σιγά να σε καθοδηγεί, γιατί μπορεί να βουλώνει η μύτη σου αλλά να βρίσκεις ανακούφιση κάνοντας θεραπεία σε ένα άλλο μέρος του σώματός σου!!2ο κέντρο ίσως!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ANGELS ON EARTH έγραψε:
αχ τα νευρα μου......δωρακι μου το εχω σκεφτει και αυτο.......αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω αυτο το βαθυτερο .........

η μυτη ανηκει στο 5 τσακρασ η στο 6?
Ιωάννα ο δρόμος προς την ολοκληρωμένη θεραπεία του εαυτού μας θέλει υπομονή,επιμονή και πολύ ζωή!!δεν είναι ο στόχος μας να εξαλείψουμε απο τη μια μέρα στην άλλη τα συμπτώματα τα σωματικά όσο κουραστικά κι άν φαίνονται ότι είναι, και στο λέω εγώ που όταν πονούσα απο την περίοδο έλεγα ότι δεν θέλω να ξανααδιαθετήσω ποτέ!! :x :x

μην επικεντρώνεσαι τόσο πολύ σε αυτό!!κάνε Ρεϊκάκι πάρε και κανένα φαρμακάκι να ανακουφίζεσαι όποτε σε πιάνει και άσε τη ροή της ζωής και του δρόμου σου να σου δείξει τι ακριβώς είναι αυτό που χρειάζεται να δεις, όποτε είσαι έτοιμη!!έτσι κι αλλιώς βρίσκεσαι σε πολύ καλό δρόμο!! >:d< >:d< >:d< >:d<

η μύτη ανήκει στο νοητικό γενικότερα και εγώ θα σου έλεγα στο λαιμό, καθώς απο εκεί και πάνω τα ενεργειακά κέντρα 6 και 7, αν δουλεύουν όλα τα υπόλοιπα ρολόϊ είναι εντάξει!!όμως κάνε παντού θεραπεία και προσπάθησε να αφεθείς στη διαίσθηση σιγά σιγά να σε καθοδηγεί, γιατί μπορεί να βουλώνει η μύτη σου αλλά να βρίσκεις ανακούφιση κάνοντας θεραπεία σε ένα άλλο μέρος του σώματός σου!!2ο κέντρο ίσως!! :x :x
ναι και στο δευτερο εχω σιγουρα προβλημα γιατι τισ τελευταιεσ μερεσ εχω πονουσ στη κοιλια αν και ντυνωμαι καλα με μπλουζεσ που την καλυπτουν γιατι στο παρελθον ειχα παθει ψυξη και απο τοτε προσεχω πολυ.......θα ακολουθισω την συμβουλη σου λοιπον.....
σε ευχαριστω αγγελουδι μου!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

τις τελευταιες μερες και μετά απο μια ωθηση αποφασισα να ξεσκονίσω τον καυστήρα και να τον χρησιμοποιησω, ανοιγοντάς ξανα τα αρωματα, αιθερια ελαια που ειχα, θυμόμουν λοιπον ότι καπου ειχε παρει το ματι μου καποιο αντιστοιχο ποστ :-D :-D

εκεινο που παρατηρησα ειναι οτι καθε αιθεριο που διαλεξα όταν εψαξα και βρηκα τις ιδιοτητες του σε καποιες σημειωσεις, ηταν ακριβως αυτο που χρειαζομουν εκεινη την στιγμη να μυρίσω :-D, ας συνεχισω λοιπον να παραθεσω καποιες ιδιοτητες για οσους πιθανον ενδιαφερονται

Αγγελική : Ηρεμιστικό. Για καρδιακά, αναπνευστικά και δερματικά, ανορεξία, ασθμα, έλκος στομαχου, αθριτιδα

Αρκευθος : Αντιρευματικό, αντιτοξικό, τονωτικό. Για νευρική υπερενταση, στρες, γυναικολογικά

Αχιλλαία : Αντιφλεγμονώδες, αιμοστατικό. Κατά της αυπνίας, για νευραλγία και γυναικολογικά

Βαλεριάνα : Υπναγωγό, υποτασικό, ηρεμιστικό. Για αυπνία, ημικρανία, νευρική δυσπεψία

Βανίλια : Αρωματικό, βαλσαμικό, αφροδισιάκό

Βετιβέρ : Αντισηπτικό, τονωτικό της κυκλοφορίας

Γαρύφαλλο : Τονωτικό, εντομοαπωθητικό, αντιμολυσματικό, αντιμυκητισιακό

Γεράνιο : Τονωτικό κυκλοφορίας, για αγχος , νευρικότητα

Γιασεμί Αιγύπτου : Χαλαρωτικό, ηρεμιστικό, αφροδισιακό, για πονοκεφαλους

Δάφνη : Εντομοαπωθητικό, τονωτικό, αναζωογονητικό

αυτα προς το παρον O:-)

Πολύ βασικό, τα αιθερια ελαια δεν τα καταπίνουμε

επισης δεν τα χρησιμοποουμε απευθειας επανω στο σωμα αλλα σε αναμειξη με καποιο ελαιο, πχ αμυγδαλελαιο

οσα απο αυτα αναφερονται σε σωματικες ή ψυχολογικές ασθενειες δεν υποκαθιστουν την ιατρικη φαρμακευτικη συνταγη ουτε τον γιατρο, λειτουργουν συμπληρωματικά

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Φωτεινούλα >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

φωτεινουλι μου >:d< >:d< >:d< :* :* :* @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αφού, λοιπόν είδαμε μερικές μόνο από τις πιο σημαντικές ιδιότητες των υπέροχων αυτών αρωματικών ουσιών, πάμε να εφαρμόσουμε και στην πράξη κάποιες συνταγούλες...

Φυσικά, όλες αυτές οι συνταγές σε συνδυασμό με αρκετό ρέικι ...κάνουν θαύματα!!!

@};- @};- @};-


ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ

Αναμείξτε 4 σταγόνες Μέντα, 6 σταγόνες Λεμόνι, 6 σταγόνες Λεβάντα.

Κάντε μασάζ στους κροτάφους, το μέτωπο και γύρω από τα αυτιά ή ρίξτε λίγες σταγόνες από το μείγμα σε ένα μαντίλι και κάντε εισπνοές

ΚΥΤΤΑΡΙΤΙΔΑ

Αναμείξτε 8 σταγόνες Κυπαρίσσι, 12 σταγόνες Αρκευθο, 6 σταγόνες Δεντρολίβανο, 4 σταγόνες Λεβάντα σε 50 γρ. αμυγδαλέλαιου ή ενυδατικής κρέμας.

Κάντε μασάζ ασκώντας πίεση με την παλάμη σας με κυκλικές κινήσεις με φορά πάντα προς την καρδιά.

ΑΡΘΡΙΤΙΔΑ-ΡΕΥΜΑΤΙΣΜΟΙ

Αναμείξτε 12 σταγόνες Σανταλόξυλο, 10 σταγόνες Αρκευθο, 8 σταγόνες Πεύκο σε 50 γρ. αμυγδαλέλαιου ή ενυδατικής κρέμας ή 10 σταγόνες από το παραπάνω μείγμα σε ½ φλιτζάνι νερό για την κομπρέσα.

Κάντε απαλή επάλειψη αποφεύγοντας το μασάζ στις επώδυνες αρθρώσεις ή τοποθετείστε κομπρέσα με το ίδιο μείγμα στις πάσχουσες περιοχές και αφήστε να δράσει όλη νύχτα.

ΜΥΙΚΟΙ ΠΟΝΟΙ

Αναμείξτε 10 σταγόνες Θυμάρι, 10 σταγόνες Αρκευθο, 10 σταγόνες Ρίγανη σε 50 γρ. αμυγδαλέλαιου ή ενυδατικής κρέμας.

Κάντε μασάζ στα επίπονα σημεία με το μείγμα σας ή προσθέστε λίγες σταγόνες από αυτό στο νερό του μπάνιου σας.

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΟΥΡΑΣΗ-ΤΟΝΩΤΙΚΟ

Αναμείξτε 8 σταγόνες Δεντρολίβανο, 8 σταγόνες Πεύκο, 10 σταγόνες
Μανταρίνι, 6 σταγόνες Θυμάρι σε 50 γρ. αμυγδαλέλαιου ή ενυδατικής κρέμας.

Ρίξτε λίγες σταγόνες από το μείγμα σε ένα μαντίλι και κάντε εισπνοές ή κάντε μασάζ στους ώμους.

ΧΑΛΑΡΩΤΙΚΟ-ΝΕΥΡΙΚΗ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ

Αναμείξτε 8 σταγόνες Λεβάντα, 6 σταγόνες Αρκευθο, 8 σταγόνες Μανταρίνι, 8 σταγόνες Πορτοκάλι σε 50 γρ. αμυγδαλέλαιου ή ενυδατικής κρέμας.

Ξεκουράστε το σώμα σας κάνοντας μασάζ στους ώμους ή βάζοντάς το στον εξατμιστήρα αιθέριων ελαίων.


ΚΙΡΣΟΙ-ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΕΣ

Αναμείξτε 6 σταγόνες Λεμόνι, 10 σταγόνες Κυπαρίσσι, 10 σταγόνες Αρκευθου, 5 σταγόνες Μέντα σε 50 γρ. αμυγδαλέλαιου ή ενυδατικής κρέμας ή 10 σταγόνες από το παραπάνω μείγμα σε ½ φλιτζάνι νερό για την κομπρέσα.

Κάντε επαλείψεις χρησιμοποιώντας τις παλάμες σας με φορά από τους αστραγάλους προς τους μηρούς ή τοποθετήστε κρύες κομπρέσες.

ΠΟΝΟΙ ΠΕΡΙΟΔΟΥ
Αναμείξτε 15 σταγόνες φασκόμηλο, 8 σταγόνες Κυπαρίσσι, 8 σταγόνες Αρκευθο σε 50 γρ. αμυγδαλέλαιο ή ενυδατικής κρέμας.

Κάντε μασάζ στο υπογάστριο και στο κάτω μέρος της πλάτης.

ΣΥΝΑΧΙ-ΚΡΥΟΛΟΓΗΜΑ
Αναμείξτε 10 σταγόνες Ευκαλύπτου, 10 σταγόνες Θυμάρι, 10 σταγόνες Μέντα σε 50 γρ αμυγδαλέλαιου ή ενυδατικής κρέμας.

Κάντε εισπνοές ρίχνοντας λίγες σταγόνες σε ένα μαντίλι ή σε μια κούπα καυτό νερό. Κάντε μασάζ σε στήθος και πλάτη.

ΒΡΟΓΧΙΤΙΔΑ
Αναμείξτε 8 σταγόνες Ευκαλύπτου, 7 σταγόνες Βενζόυ, 7 σταγόνες Πεύκο, 7 σταγόνες Λεμόνι σε 50 γρ αμυγδαλέλαιου ή ενυδατικής κρέμας.

Κάντε εισπνοές ρίχνοντας λίγες σταγόνες σε ένα μαντίλι ή σε μια κούπα καυτό νερό. Κάντε μασάζ σε στήθος και πλάτη.

ΤΟΝΩΤΙΚΟ ΜΑΛΛΙΩΝ

Αναμείξτε 10 σταγόνες Φασκόμηλο, 10 σταγόνες Δεντρολίβανο, 10 σταγόνες Δάφνη.

Ρίξτε λίγες σταγόνες από το μείγμα στο σαμπουάν σας για καθημερινή χρήση.

Φυσικά έπεται και συνέχεια..... :x :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δήμητρα ευχαριστούμε πολύ :x

@};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ευχαριστούμε @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:x @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

@};- @};- >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Που μπορουμε να βρουμε εξατμιστηρα αιθεριων ελαιων και αιθερια ελαια?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Tασούλη κοίτα σ' αυτήν την διεύθυνση

http://www.etherio.gr/index.htm

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αααα ευχαριστω βασουλα >:d<
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τάσο, αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με τα αιθέρια έλαια θα πρέπει πρώτα να ενημερωθείς για τον τρόπο χρήσης τους.

Ορισμένα αιθέρια έλαια μπορεί σε κάποιους ανθρώπους να προκαλέσουν αλεργία γι' αυτό χρειάζεται προσεχτική χρήση στην αρχή.

@};- Ποτέ δεν χρησιμοποιούμε ένα αιθέριο έλαιο πάνω από 3 βδομάδες συνέχεια. Όταν περάσει αυτό το διάστημα, κάνουμε διάλειμα για κανένα μήνα και μετά χρησιμοποιούμε πάλι το ίδιο ή κάποιο άλλο.

@};- Δεν τα εφαρμόζουμε απευθείας πάνω στο δέρμα γιατί ορισμένα απ'αυτά είναι καυστικά όπως π.χ. η κανέλλα, το θυμάρι, ρίγανη, λεμονόχορτο.
Ορισμένα βέβαια όπως η λεβάντα, το τριαντάφυλλο κ.α. είναι ακίνδυνα αλλά για να είσαι σίγουρος για το δικό σου δέρμα πρέπει πρώτα να κάνεις μία δοκιμή με μία σταγόνα πάνω στο χέρι σου ή στο πέλμα του ποδιού σου.

@};- Τα διαλύουμε πρώτα σε λάδι βάσης όπως είναι το αμυγδαλέλαιο, το jojoba, σταφυλοκουκουτσέλαιο κ.λ.π.

@};- Ακόμα και στο νερό της μπανιέρας καλό είναι να διαλυθούν πρώτα σε 15 ml λάδι και μετά τα ρίχνουμε στο νερό.

@};- Όλα τα έλαια που προέρχονται από εσπεριδοειδή (πορτοκάλι, λεμόνι, περγαμόντο, πέτιγκρέιν, μανταρίνι, γκρέιπφρουτ κ.α.) δεν τα χρησιμοποιούμε στο δέρμα μας ποτέ τις πρωινές ώρες γιατί είναι φωτοτοξικά, δηλ. προκαλούν λεκέδες στο δέρμα αν έρθουν σε επαφή με το φως του ήλιου. Είναι κατάλληλα τις απογευματινές και βραδυνές ώρες.

@};- Επίσης, μερικά απ'αυτά όπως είναι η μέντα, το πιπέρι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται όταν κάνεις ομοιοπαθητική.

@};- Τα αιθέρια έλαια είναι εξαιρετικά συμπυκνωμένα, και η λήψη τους από το στόμα δεν πρέπει να γίνεται ποτέ αλόγιστα και χωρίς ιατρική καθοδήγηση, γιατί μπορεί να γίνει επικίνδυνη για την υγεία. ’λλωστε, έχει αποδειχθεί ότι η εξωτερική χρήση (εισπνοές, διαλυμένα μέσα σε λάδι μασάζ, καλλυντικά κλπ.) είναι άκρως αποτελεσματική, ακόμα και για «εσωτερικές» καταστάσεις, π.χ. κατακράτηση υγρών, βελτίωση της κυκλοφορίας, κλπ.

@};- Για τα βρέφη, τα έλαια που ενδείκνυνται είναι το γιασεμί, τριαντάφυλλο, λεβάντα, χαμομήλι και μανταρίνι. Μόνο μία σταγόνα σε λαδάκι ή στον καυστήρα.

@};- Για τα παιδιά από 3-12 χρονών χρησιμοποιούμε πάντα τη μισή δόση απ' αυτή που χρησιμοποιούμε για τους μεγάλους.

@};- Όλα τα αιθέρια έλαια πρέπει να φυλάσσονται σε σκούρα μπουκαλάκια και μακριά από τον ήλιο.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δήμητρα @};- @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”