ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6440
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

εγώ Τασούλη το νιώθω κάπως σαν αφήνω πίσω μου όλα όσα είχα μάθει σαν αλήθεια και μαθαίνω από την αρχή την Αλήθεια... αφήνω πίσω τον παλιό μου εαυτό όχι τους ανθρώπους απαραίτητα... οι σχέσεις μετασχηματίζονται... δεν νιώθω ότι θα μείνει κανείς πίσω που δεν έπρεπε να μείνει... όποιος είναι να είναι μαζί μου θα είναι! ίσως μερικές φορές να είναι σκληρό γιατί εσύ ουσιαστικά έχεις την ευθύνη για το ποιές σχέσεις θα χαλάσουν και κάπου αυτό φοβίζει αλλά σε τελική αντέχεις να συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο από αυτό που ζητάει η Ψυχή σου? εγώ αποφάσισα πως όχι και για αυτό νομίζω πια δεν με τρομάζει η ιδέα... :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Με φοβιζει επισης το αφηνω πισω μου τα παντα,δεν μπορει να φανει και αδιαφορια,απανθρωπια προς τους ανθρωπους που ισως μας αγαπανε?
Οι άνθρωποι που σε αγαπάνε πραγματικά δεν θα φύγουν από την ζωή σου, γιατί θα χαίρονται μαζί σου για το μονοπάτι που βαδίζεις. Όσοι δεν σε αγαπάνε, θα τους ανακαλύψεις με τον καιρό και μετά εσύ ο ίδιος δεν θα τους θες στην ζωή σου.

Και εκτός αυτού, η "αδιαφορία" και η "απανθρωπιά" δεν είναι παρά ταμπέλες που βάζουν οι άνθρωποι όταν κατηγορούν άλλους, που το μόνο που κάνουν είναι να γεμίζουν ενοχές και να καλύπτουν ψυχικά κενά δημιουργώντας καινούργια... Τι είναι πιο απάνθρωπο, να "πληγώσεις" κάποιον επειδή δεν του προσφέρεις την "αγάπη" με τους όρους που αυτός θέλει, ή να πληγώνεις κάθε μέρα την καρδούλα σου, επειδή εξακολουθείς και τον κρατάς στην ζωή σου;

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:εγώ Τασούλη το νιώθω κάπως σαν αφήνω πίσω μου όλα όσα είχα μάθει σαν αλήθεια και μαθαίνω από την αρχή την Αλήθεια... αφήνω πίσω τον παλιό μου εαυτό όχι τους ανθρώπους απαραίτητα... οι σχέσεις μετασχηματίζονται... δεν νιώθω ότι θα μείνει κανείς πίσω που δεν έπρεπε να μείνει... όποιος είναι να είναι μαζί μου θα είναι! ίσως μερικές φορές να είναι σκληρό γιατί εσύ ουσιαστικά έχεις την ευθύνη για το ποιές σχέσεις θα χαλάσουν και κάπου αυτό φοβίζει αλλά σε τελική αντέχεις να συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο από αυτό που ζητάει η Ψυχή σου? εγώ αποφάσισα πως όχι και για αυτό νομίζω πια δεν με τρομάζει η ιδέα... :x
θα συμφωνήσω γιατί κάπως έτσι το βλέπω πλέον ....αν και ακόμα δουλέυω πολύ με της εξαρτήσεις και θα το δουλέυω για πολύ καιρό ακόμα.
πιστέυω ότι πολλές φορές συμβιβαζόμαστε με πράγματα η και ανθρώπους λόγο της συναισθηματικής εξάρτησης ,τουλάχιστόν αυτό είδα εγώ πίσω από κάποιους συμβιβασμούς που έκανα γιατί μου λείπει η πίστη και η αγάπη πρός τον εαυτό μου.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17609
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Θοδωρή συμφωνώ απόλυτα @};- @};- @};-
Τασούλη τελευταία έχω μπει στο τριπάκι να βλέπω πόσο η "αγάπη" που λαμβάνω από τους γύρω μου βολεύει τελικά τους ίδιους. Για σκέψου εσύ και ο καθένας μας πόσους έχεις "βολέψει" με το να τρεμεις μην σε πουν αδιάφορο ή αναίσθητο. Τα τελευταία 2 χρόνια που έχει μπει στη ζωή μου το ρέικι και όλος αυτός ο μαγικός κόσμος έχω αλλάξει πάρα πολύ-και ακόμα είμαι στην αρχή. Βλέπω λοιπόν ότι υπάρχουν άτομα στο στενό μου περιβάλλον που παρολο που ήταν δύσπιστα στην αρχή και με κορόιδευαν κλπ. έχουν επηρεαστεί θετικά τελικα. Και υπάρχουν άλλα άτομα που σιγα σιγα απομακρύνονται από μόνοι τους!Και μιλάμε για άτομα με τα οποία έχω μεγαλώσει και έχω μοιραστεί πολλά!!!Δεν μπορώ όμως να τους χαιδεύω τα αυτιά από τη στιγμή που πολλες από τις πεποιθησεις μου δεν συμβαδίζουν πια με τις δικές τους.Εγώ εκφράζω την αλήθεια μου και όποιος αντέξει.Τους άλλους τους αποχαιρετώ γλυκά :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αν και δυσκολευομαι λιγακι παρολαυτα το κατανοω παιδακια..

Volvere :x >:d<
Μπεττουλα :x @};-
Θοδωρη :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88576
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από Vasoula »

^tasoulis^ έγραψε:Με φοβιζει επισης το αφηνω πισω μου τα παντα,δεν μπορει να φανει και αδιαφορια,απανθρωπια προς τους ανθρωπους που ισως μας αγαπανε? :-?
να γελάσω τώρα ή να γελάσω μετά, Τασούλη?

Κανείς δεν μας αγαπάει για εμάς...Μας αγαπάει για τον εαυτό του, ενόσω συνδέεται μαζί μας από το ηλιακό του. Για να συνδεθεί από την καρδιά του, χρειάζεται να έχει αφήσει τις εγωιστικές του θελήσεις και τις μαζικές αντιληψεις περί αγάπης!

Δεν με ενδιαφέρει να με αγαπάνε και να αγαπώ με όρους, κι αυτό με έκανε να αφήσω το βάρος τους πίσω μου.

Φυσικά και έχω κριθεί γι' αυτό, και είναι το εμπόδιο να μην διαβείς την πόρτα που χτυπάς να σου ανοίξει...

Αν σε ενδιαφέρει η επίκριση, αν δεν την αντέχεις, θα κολλήσεις μπροστά στην ανοιχτή πόρτα...
Γιατί έτσι κι αλλιώς διαφοροποιείσαι σε αντιληπτικότητα όταν είσαι Ανθρωπος και αυτό από μόνο του ειναι καταδικαστέο...
Αλλωστε έχουμε και το παράδειγμα ενός Ανθρώπου...ας μην το ξεχνάμε ε?

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33645
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από Annoula »

Κανείς δεν μας αγαπάει για εμάς...Μας αγαπάει για τον εαυτό του, ενόσω συνδέεται μαζί μας από το ηλιακό του. Για να συνδεθεί από την καρδιά του, χρειάζεται να έχει αφήσει τις εγωιστικές του θελήσεις και τις μαζικές αντιληψεις περί αγάπης!
:x :x :x :x :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Εδω που φτασαμε η πορτα θα ανοιξει θελει δεν θελει :x :x :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Κανείς δεν μας αγαπάει για εμάς...Μας αγαπάει για τον εαυτό του, ενόσω συνδέεται μαζί μας από το ηλιακό του. Για να συνδεθεί από την καρδιά του, χρειάζεται να έχει αφήσει τις εγωιστικές του θελήσεις και τις μαζικές αντιληψεις περί αγάπης!
συνειδητοποιώ πόσο δύσκολο είναι να αφήσεις της εγωιστικές θελήσεις τελικά ,θέλει πολύ δουλειά το ηλιακό.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88576
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από Vasoula »

^tasoulis^ έγραψε:Εδω που φτασαμε η πορτα θα ανοιξει θελει δεν θελει :x :x :x
η πόρτα θα ανοίξει Τασούλη, αν δεν είναι ήδη ανοιχτή...

Εσύ θα μπεις όμως? O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αν και με φοβιζει ο τροπος που το ρωτας :D

Θα μπω...η τουλαχιστον αυτο βλεπω τωρα. :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88576
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα σας πω κάτι που έχω βιώσει...

Είμαστε, πριν χρόνια, στο πρώτο σεμινάριο Σαμπάλα και σε κάποιον διαλογισμό που μας κάνει η κοπέλα παίρνοντας εσωτερικά μηνύματα από κάποιον δάσκαλο (δεν θυμάμαι, νομίζω ότι ήταν ο Μετραίγια) μας λέει

"στέκεστε μπροστά από την πύλη, αφήστε τα όλα και προχωρείστε..."

εγώ προχωράω χωρίς άλλη σκέψη, αλλά νιώθω συγχρόνως και μια αντίσταση από κάποιον συμμετέχοντα...

ξανά επαναλαμβάνει

"αφήστε τα όλα και ελάτε..."

πάλι νιώθω αντίσταση...

ξανά επαναλαμβάνει πιο δυναμικά αυτήν την φορά

"αφήστε τα όλα!!!"

τελικά σταματά ο διαλογισμός και βλέπω ότι όντως κάποιος είχε αντίσταση...είχε ανοίξει τα μάτια και καθόταν πεισμωμένος και μας κοιτούσε...

τι έγινε? ρωτάω

μα δεν με άφηνε να πάρω την βαλιτσούλα μου μαζί...μου είπε...

:)) :)) :))

αστείο ακούγεται, αλλά δεν είναι...Οι αντιστάσεις όλες βρίσκονται στα "φορτία" που κουβαλάμε και νιώθουμε χαμένοι, αν τα αφήσουμε...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

εγώ πάντως δυσκολέυομαι πολύ να περάσω την πόρτα για αυτόν ακριβώς το λόγο
.Οι αντιστάσεις όλες βρίσκονται στα "φορτία" που κουβαλάμε και νιώθουμε χαμένοι, αν τα αφήσουμε...
αν και μέσα μου ξέρω ότι μόνο κερδισμένη θα είμαι αν περάσω την πόρτα χωρίς φορτία και βαλίτσες.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88576
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από Vasoula »

το ότι το ξέρεις Ιωαννάκι δεν σε κάνει και συναισθηματικά ώριμη για να το κάνεις...

η διαφορά βρίσκεται σ' αυτήν την μικρή, μικρούλα λεπτομέρεια...

της θέλησης!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

το ξέρω Βασούλα μου πολύ καλά πλέον :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”