Οι πνευματικοί οδηγοί

Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Είναι λίγοι δυστυχώς αυτοί που μπορούν πνευματικά να προσεγγίσουν την επιστήμη...
Τί θέμα άνοιξες τώρα Βάσω μου... χωρίς να αφορίσω την επιστήμη, θυμήθηκα αυτό που λέγεται για να εκφράσει την πλειονότητα των επιστημόνων.

Παλιά οι χωρικοί παρατηρούσαν φλεγόμενες σφαίρες να πέφτουν στα κεφάλια τους. Το ανέφεραν στους επιστήμονες.
Εκείνοι δεν έμπαιναν στον κόπο να αναλύσουν το φαινόμενο...
"Αποκλείεται", έλεγαν περισπούδαστα, "δεν υπάρχουν πέτρες στον ουρανό, από την σκοπιά της επιστήμης αυτό θεωρείται αδύνατον."

"Μα... επέμεναν οι άνθρωποι, αφού το είδαμε... Συνέβη... Δεν ξέρουμε πώς αλλά πέτρες πέφτουν από τον ουρανό..."

Και οι επιστήμονες χλεύαζαν τους αδαείς που έβλεπαν ανύπαρκτα φαινόμενα.
Έπρεπε η επιστήμη να μελετήσει το διάστημα και την ύπαρξη των άλλων πλανητών για να "εξιχνιάσει" το μυστήριο των φλεγόμενων λίθων...

Εξάλλου μην ξεχνάμε πως τα μεγάλα άλματα της επιστήμης έγιναν από ανθρώπους που πίστεψαν και μελέτησαν το αδύνατον...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ακριβώς Ευούλα...

Ο ανθρώπινος νους έχει σταθερά δεδομένα...
΄Οσο τα αφήνεις σταθερά, έρχεσαι και ξαναέρχεσαι, για να βιώσεις το κάρμα σου...
΄Οσο τα διευρύνεις και αποδέχεσαι την θεϊκή σου προέλευση, αναγνωρίζεις την αιώνια ζωή και όχι την καρμική τιμωρία!!!

Οι νόμοι του Σύμπαντος, έχουν και πνευματικό ρόλο!!!

:wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

΄Οσο τα διευρύνεις και αποδέχεσαι την θεϊκή σου προέλευση, αναγνωρίζεις την αιώνια ζωή και όχι την καρμική τιμωρία!!!
Μεγάλη αλήθεια!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Το κάρμα ή η καρμική τιμωρία όπως την ανέφεραν οι διάφορες σχολές ποτέ δεν ήταν κοντά σε μένα.
Μου ήταν δύσκολο να αποδεχθώ πως η μοίρα μας ως ανθρώπινα όντα μέσα από διάφορες ζωές, είναι να λάβουμε τιμωρία για παλαιότερες επιλογές μας.
Αυτό συμφωνούσε με τις πρακτικές του Θεού τις Παλαιάς Διαθήκης αλλά ερχόταν σε αντίθεση με τη θεϊκή υπόστασή μας, κατά τη γνώμη μου πάντα.
Και πού μέσα σε όλα αυτά ήταν η ελεύθερη βούληση?
Κάποιος μας τιμωρούσε και μεις το δεχόμαστε? Και κει τελείωνε η ελευθερία μας? Όλα ήταν προκαθορισμένα και το μόνο που μπορούσαμε να κάνουμε στον κόσμο της ύλης, αποκομμένοι από τη μνήμη του πνεύματός μας και την θεϊκή μας υπόσταση, ήταν να τα βγάλουμε πέρα όσο καλύτερα μπορούσαμε και να αντέξουμε την τιμωρία που μας επεβλήθη άνωθεν;

Ή μήπως εκεί στην τέταρτη διάσταση, βλέποντας ξεκάθαρα τη ζωή μας, τις επιλογές μας, τους φόβους μας, καταλαβαίναμε πού πρέπει να "ενισχυθούμε" και ποιό σημείο να δουλέψουμε για να μάθουμε και να εξελιχθουμε;
Μήπως αφού τα βλέπαμε όλα ξεκάθαρα και μετά το πρώτο δυνατό σοκ, κάποιος μας πρότεινε τη λύση των "ενισχυτικών σπουδών";
Και αφού συμφωνούσαμε πως αυτό είναι το καλύτερο για μας, οργανώναμε ένα σχέδιο ζωής, που θα μας βοηθούσε να κατανοήσουμε καλύτερα τον εαυτό μας, τις αδυναμίες μας, να μάθουμε και να προχωρήσουμε;
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ή μήπως εκεί στην τέταρτη διάσταση, βλέποντας ξεκάθαρα τη ζωή μας, τις επιλογές μας, τους φόβους μας, καταλαβαίναμε πού πρέπει να "ενισχυθούμε" και ποιό σημείο να δουλέψουμε για να μάθουμε και να εξελιχθουμε;
Μήπως αφού τα βλέπαμε όλα ξεκάθαρα και μετά το πρώτο δυνατό σοκ, κάποιος μας πρότεινε τη λύση των "ενισχυτικών σπουδών";
Και αφού συμφωνούσαμε πως αυτό είναι το καλύτερο για μας, οργανώναμε ένα σχέδιο ζωής, που θα μας βοηθούσε να κατανοήσουμε καλύτερα τον εαυτό μας, τις αδυναμίες μας, να μάθουμε και να προχωρήσουμε;
...και το οποίο στην συνέχεια ξεχνάμε...
Και έρχονται τα γεγονότα ραγδαία και συμπτωματικά πάνω μας και εμείς δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε τις ευκαιρίες μας...

και πονάμε...και βασανιζόμαστε...και αναρωτιόμαστε...

Γιατί θεέ μου????

Ε, αυτό είναι που αρχίζει να αλλάζει, όταν αναζητάμε...

Την αλήθεια...την ζωή μας...τις ευκαιρίες αναπτυξης...

Δεν ήρθαμε εδώ να βρούμε την θεϊκή μας υπόσταση στην δουλειά μας, στον γάμο μας, στις σχέσεις μας...
΄Ηρθαμε για ανάπτυξη...
΄Ολα τα παραπάνω είναι απλά η υλική πραγματικότητα...το μέσον, όχι όμως ο σκοπός...Και αυτό ξεχνάμε... :roll:

Η άποψή μου ε? :wink:
Μην παρεξηγηθούμε κι όλας...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μπα!!!........ :roll: απο ποιον καλε;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ας το βάζω κάτω από τα ποστ μου...δεν ξέρεις καμιά φορά... :roll:

Μην νομίζει κανείς ότι αυτό που λέω είναι και η μόνη αλήθεια...

Απλά, μοιράζομαι την δική μου αλήθεια ε? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Despoina
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 21 Δεκ 2008 12:42 pm
Τοποθεσία: Kerkyra

Δημοσίευση από Despoina »

Sygnwmh na rwthsw kati otan mhlane gia pneumatikous odhgous ennooume tous mentores h kati theiko:-?:-?:-?
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

΄Ομως αυτό το διάστημα ήταν ευλογημένο, γιατί έκανα και "χαζούς" πειραματισμούς με το αστρικό πεδίο, και κατανόησα έγκαιρα πόσο επικίνδυνο είναι, αν δεν γνωρίζεις τα συναισθηματικά τέρατα, που έχεις τοποθετήσει σ' αυτό το πεδίο, να χαθείς μέσα σ' αυτά. ΄Οχι ότι δεν πρέπει να το "περάσεις" αυτό το στάδιο, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να έχεις "εφόδια" γι' αυτήν την διαδρομή...
Το αστρικό πεδίο (4η διάσταση) είναι κατηγοριοποιημένο σε επίπεδα και χρειάζεσαι γνώσεις για να φτάσεις εκεί (πάντα κατά την δική μου εμπειρία)
Όταν λες Βάσω μου "πειραματισμούς" τι εννοείς ακριβώς? Προσπαθούσες να ταξιδέψεις στ' αστρικά πεδία? Ποια είναι τα εφόδια και ποιες οι γνώσεις που πρέπει να έχεις γι' αυτή την διαδρομή? Και μέχρι που μπορεί να φτάσει αυτή η επικινδυνότητα?
Το μόνο σίγουρο που ξέρω εγώ ότι θα πρέπει να έχει κανείς είναι άριστη σωματική και πνευματική υγεία. Πάνω απ' όλα τα κίνητρα να είναι αγνά. Μόνο αγάπη για τους άλλους, καθαρές σκέψεις, μελέτη των ιερών κειμένων της θρησκείας του καθενός...
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Δημητρούλα, προσπαθούσα και το έκανα για μία φορά.
Τρόμαξα πολύ και το σταμάτησα...΄Ημουν 16 χρόνων όμως... :D :D

Δεν χρειάζεται να το κάνεις, δεν έχει καμία αξία για την πνευματική σου εξέλιξη...

Ενόσω αναπτύσσεσαι αναγνωρίζεις τις διαδρομές σου...

Αυτά που αναφέρεις, δεν έπαιξαν κανένα ρόλο στην πορεία μου...

Η αγνότητα δεν ακολουθεί κάποια τεχνική για να προκύψει...Και οι σκέψεις πως θα είναι καθαρές, αν το συναισθηματικό σου πεδίο περιέχει τις εντάσεις που εσύ έχεις τοποθετήσει εκεί?

Το σώμα έτσι κι αλλιώς είναι η συμπτωματική πλατφόρμα των συναισθημάτων και των σκέψεων και αν αυτά δεν είναι "επεξεργασμένα" με πνευματική πρόθεση, το σώμα θα ακολουθεί αυτήν την πλατφόρμα και θα ασθενεί, ακόμα και αν το προφυλάσσεις με τεχνική διατροφής και εγκράτειας...

Τα ιερά κείμενα της θρησκείας καθενός, δεν ισχύουν για τον αστρικό κόσμο, μια και η θρησκεία είναι νοητική ανθρώπινη επινόηση...

Ο θεός δεν έχει παραμέτρους μέσα μας για να αναπτυχθούμε προς αυτόν...Μήπως εννοείς την πνευματική μας μνήμη?
Αλλά αυτή δεν έχει σχέση με ιερά κείμενα της θρησκείας μας...Η ιερή γνώση είναι εσωτερικά και για να αναδυθεί χρειάζεται να έχουμε νιώσει τι είμαστε...

Η εξωτερική γνώση που λαμβάνουμε σαφώς και δημιουργεί ένα άνοιγμα, αλλά δεν παρά μια εξωτερική αναφορά που χρειάζεται πάντα και τεκμηριώσεις από εσένα την ίδια...

Δηλαδή, καλά σου λέγω εγώ, τι ανακάλυψα και πως το ανακάλυψα, με την ενέργεια, αλλά αν εσύ δεν βιώσεις την δική σου εμπειρία, αυτά που θα λέω εγώ θα είναι μια φαινομενική αλήθεια που δεν θα ισορροπεί πάντα μέσα σου...

Υπάρχουν τεχνικές διάφορες που σε βοηθούν, αλλά ο σκοπός τους είναι να ανακαλύψεις την πηγή εσωτερικά, ώστε να μην έχεις ανάγκη τις τεχνικές για να είσαι ΟΛΟΚΛΗΡΗ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ...

Ο αστρικός κόσμος υπάρχει καταγεγραμμένος σε βιβλία...Θέλει προσοχή και σύνεση ακόμα και το διάβασμά του...

@};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

evi έγραψε:Το κάρμα ή η καρμική τιμωρία όπως την ανέφεραν οι διάφορες σχολές ποτέ δεν ήταν κοντά σε μένα.
Συμφωνώ απολύτως, Δεν υπάρχει καμία τιμωρία...
Στο άκουσμα κακό κάρμα που λεν πολλοί προκαλεί φόβο
Vaso έγραψε:Δεν ήρθαμε εδώ να βρούμε την θεϊκή μας υπόσταση στην δουλειά μας, στον γάμο μας, στις σχέσεις μας...
΄Ηρθαμε για ανάπτυξη...
΄Ολα τα παραπάνω είναι απλά η υλική πραγματικότητα...το μέσον, όχι όμως ο σκοπός...Και αυτό ξεχνάμε...
Συμφωνώ με την άποψη σου αλλά δεν μπορώ να με φανταστώ χωρείς οικογένεια, χωρείς να έχω παιδιά. Είναι απαραίτητο για εμένα να γίνει αυτό. Τώρα για να γίνει αυτό όντος χιάζεσαι πολλά υλικά πράγματα. Αλλά και τι πειράζει? Σε υλικό κόσμο ζούμε γιατί να μην έχουμε και υλικά, δεν το καταλαβαίνω αυτό. Λες και ζούμε σε άλλη διάσταση.
Μπορείς να τα έχεις όλα και πνευματικά και υλικά, αφθονία!

Δεν χαλάς τον σκοπό που ήρθες εδω αν θες καινούριο αμάξι η καινούριο σπίτι η καλύτερη δουλειά, όποιος δεν τα θέλει υπάρχουν τα βουνά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Mιχαήλ το έχεις ξανακάνει αυτό...Να μην καταλαβαίνεις την βαθύτερη έννοια του σκοπού και της ζωής που καλείσαι να εκπληρώσεις...

Η επιθυμία της ύλης δεν είναι καταρριπτέα, αλλά δεν έχει εσωτερική αρμονία, αν ο σκοπός σου είναι πως θα πάρεις νέο αμάξι και δουλεύεις εξοντωτικά για να το αποκτήσεις...

Μην αντιδράς βρε παιδάκι μου...Κανείς δεν σου είπε να μην κάνεις οικογένεια...Ο σκοπός μας όμως είναι άλλος και όχι αυτός! Την διαφορά να κατανοήσεις χρειάζεται και όχι να το πάρεις σαν απαγορευτικό για την εξελικτική σου πορεία...

Η οικογένεια είναι από μόνη της ένα σημαντικό κοινωνικό πρότυπο...Τα παιδιά δεν ανήκουν στους γεννήτορες κατ' ουσία και αυτή είναι μεγάλη δυσκολία, για όσους προσπαθούν να αναπτυχθούν προς το θεϊκό, μέσα στην εξάρτηση του "δικό μου" ...

Χάνουν έτσι και την έννοια της ενσάρκωσης και τον πνευματικό τους στόχο! Είναι όμως καλοί οικογενειάρχες, όπως είναι και καλοί χριστιανοί...

Απόψεις είναι αυτές Μιχαήλ...όπως και οι δικές σου...


@};- :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Mιχαήλ το έχεις ξανακάνει αυτό...Να μην καταλαβαίνεις την βαθύτερη έννοια του σκοπού και της ζωής που καλείσαι να εκπληρώσεις...
Ποιος σου είπε ότι δεν καταλαβαίνω? Αυτό το ξέρω εγώ...
Η επιθυμία της ύλης δεν είναι καταρριπτέα, αλλά δεν έχει εσωτερική αρμονία, αν ο σκοπός σου είναι πως θα πάρεις νέο αμάξι και δουλεύεις εξοντωτικά για να το αποκτήσεις...
Για μένα δεν είναι έτσι. Τα συνδυάζω μια χαρά και τον σκοπό και το αυτοκινητάκι. Αν κάτσουμε στον σκοπό και μόνο θα είμαστε μόνοι μας χωρείς σπίτι, αμάξι και δουλειά. Με αποτέλεσμα τι? Κάποτε πιο παλιά ήταν μοναχικός ο δρόμος έχουν αλλάξει πολλά από τότε.
Η οικογένεια είναι από μόνη της ένα σημαντικό κοινωνικό πρότυπο...Τα παιδιά δεν ανήκουν στους γεννήτορες κατ' ουσία και αυτή είναι μεγάλη δυσκολία, για όσους προσπαθούν να αναπτυχθούν προς το θεϊκό, μέσα στην εξάρτηση του "δικό μου" ...

Χάνουν έτσι και την έννοια της ενσάρκωσης και τον πνευματικό τους στόχο! Είναι όμως καλοί οικογενειάρχες, όπως είναι και καλοί χριστιανοί...


Προφανώς μιλάς για όλοι την ανθρωπότητα ενώ εγώ μιλώ για εμένα. Για εμένα είναι αλλιώς τα πράγματα. Για όλους τους άλλους δεν ξέρω αλλά και αυτοί θα φτάσουν με τον τρόπο τους στον προορισμό τους. Δεν είναι ο σκοπός όλων να κάνουν διαλογισμούς και ότι άλλο, φτάνει μόνο να τα έχουν καλά με τον εαυτό τους και να τον αγαπούν, από κει και πέρα τα έχουν καλά με όλα.
Δεν υπάρχει λάθος δρόμος όλοι στο ίδιο προορισμό πάνε.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μάλλον δεν καταλαβαίνεις εμένα, (ας το διευκρινήσω :D) ....και όχι δεν καταλαβαίνεις γενικά... Και το αν καταλαβαίνεις εμένα, το ξέρω κι εγώ, εκτός από εσένα...Από τον τρόπο που μου απαντάς...

Ποιός μίλησε για διαλογισμό μόνο?

Και αυτοκινητάκι έχω, και σπιτάκι και παιδάκια...

αλλά δεν ήταν και δεν θα γίνουν ποτέ ο σκοπός μου...

Εχεις ένα μεγάλο "κόλλημα" με ότι υλικό...Οκ. μαζί σου κι εγώ, αρκεί να νιώθεις αρμονία και χαρά...Σε καταλαβαίνω απόλυτα!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Εχεις ένα μεγάλο "κόλλημα" με ότι υλικό...Οκ. μαζί σου κι εγώ, αρκεί να νιώθεις αρμονία και χαρά...Σε καταλαβαίνω απόλυτα!
:)) Δεν έχω κανένα κόλλημα εδώ ζω.Αλλά αφού καταλαβαίνεις τι θέλω να πω οκ.
Και αυτοκινητάκι έχω, και σπιτάκι και παιδάκια...
αλλά δεν ήταν και δεν θα γίνουν ποτέ ο σκοπός μου...


Καλά δεν είπα να είναι ο σκοπός αυτά μόνο αλλά όλα μαζί.
Συνδυάζονται τέλια... Αφθονία...

@};-

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”