ΣΚΕΨΕΙΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΣΚΕΨΕΙΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Διαβάζοντας απλά στο ιντερνετ…

’λλος τα βάζει με την κοινωνία…
’λλος τα βάζει με τα συστήματα…
’λλος τα βάζει με τους «δασκάλους»

Όλοι «ξεμπροστιάζουν», κατηγορούν, εναντιώνονται, καταγράφοντας τα «λάθη» της μικρής τους κοινωνίας…
Ο ένας έκανε αυτό, ο άλλος έκανε εκείνο…
Τεράστια λάθη μέσα στην ανυπαρξία της ζωής…
Καλούν για αφύπνιση και για διαιώνιση του ονείρου…

Πονάει το «λάθος» όταν γίνεται από τους άλλους…
Ταράσσει περισσότερο τον δικό μας ταραγμένο κόσμο, δεν μπορεί με τίποτα να γεφυρωθεί ο διχασμός.
Το καταγράφουμε κι αυτό στην πληθώρα των πονεμένων εικόνων…
΄Ετσι απλά για να έχουμε μέσα μας «απαγορευμένες ιστορίες»…

Μην αγγίζετε! Η κοινωνία μας μυρίζει μπόχα…Ο θεός σάπισε να περιμένει…
Οι αμερικάνοι φταίνε και γι’ αυτό!

Κανόνες που ορίζουν την συνείδησή μας για να προτιμήσει το ηθικό, χωρίς κανείς να μας λέει τελικά, γιατί η ανηθικότητα είναι ντροπή και δεν είναι ντροπή το βόλεμα μέσα στο όνειρο της ηθικής…

Αχ, αγγελικά μου φτερά, αν μπορούσατε να γίνετε χέρια…
Πόσους θα μουντζώνατε….

Σκέψεις… @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

:-( :-( γενικά πάντα κάποιος άλλος φταίει...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Κανόνες που ορίζουν την συνείδησή μας για να προτιμήσει το ηθικό, χωρίς κανείς να μας λέει τελικά, γιατί η ανηθικότητα είναι ντροπή και δεν είναι ντροπή το βόλεμα μέσα στο όνειρο της ηθικής…
Ανατρίχιασα! Πόση αλήθεια υπάρχει εδώ μέσα. Πόσοι άνθρωποι είναι δυστυχισμένοι λόγω αυτής της ψευδαίσθησης και πόσο δύσκολο είναι να σπάσεις το πρότυπο του ηθικού.. για να απελευθερωθείς από τις τύψεις.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έχω ανατριχιάσει διαβάζοντας απλά στο ιντερνετ, Βασίλη μου...

όλοι μιλούν για τον θεό, για το πνεύμα, για την αιωνιότητα, μα πάντα βρισκουν την ευκαιρία μέσα στον θεό, να καταδειξουν τους προδότες...
Ξεχειλίζει η ανθρωπότητα απο πνευματικότητα και από ιερή ασυλία, κρίνοντας ακόμα και τον αέρα που αναπνέουν "οι εχθροί"...

Κάποιος είπε ότι η λογική δεν αρμόζει στο πνεύμα, και όλοι κοίταξαν τον θεό...Ας την ξεχάσουμε, μπας και σωθούμε...
Δεν είναι δικό μας το λάθος, αυτος το είπε...

Αραγε η αγάπη έχει παραμείνει στους ανθρώπους ή την κάλυψε κι αυτήν η λαμέ-σκέψη?

Θα πειραματιστώ ξανά και ότι γίνει...@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γεννηθήκαμε άραγε σε δύσκολη εποχή ή απλά όλες οι εποχές ήταν δύσκολες?

Ο άνθρωπος χρειάζεται να νομίζει ότι αντιστέκεται, σε όποια εποχή κι αν γεννήθηκε...
Χρειάζεται να έχει έναν εχθρό απέναντί του για να βγάζει τα απωθημένα του. ΄Οσα η φύση δεν του επιτρέπει να ενώσει μέσα του, αναγκάζεται να τα πολεμήσει έξω του, για να τα υποτάξει...

Σ' αυτήν την προσπάθεια όμως ξέχασε ότι αυτό που υποτάσσει τελικά, είναι η ίδια του η ανοησία. Τίποτα δεν μπορεί ο άνθρωπος να υποτάξει τελικά, εκτός από μια χούφτα ανθρώπους και μια χούφτα γη…

Σκεφτείτε…χύθηκε τόσο αίμα για να βοηθήσει τους ανθρώπους να έχουν ένα αξιοπρεπές ωράριο στην εργασία τους…
Μάχη στην μάχη, αίμα στο αίμα…
Η ζωή μας κύκλους κάνει όμως…Και σήμερα το απάνθρωπο ωράριο εργασίας επιβάλλεται ξανά, χωρίς να ανοίξει μύτη…

Και ας έρχονται σωρηδόν τα μέιλ…Κάτω τα αυθαίρετα, όχι στο εμβόλιο της γρίπης, υπογράψτε για να σωθεί η καρέτα-καρέτα…

Το μόνο όφελος που βλέπω εγώ, είναι ότι κάποιοι κερδίζουν τις διευθύνσεις μας για να μας στείλουν διαφημιστικά για βιάγκρα και για ρόλεξ!

Γιατί αυτή είναι η ζωή που μας προσφέρει ο πόλεμος…Σεξ και πολυτέλεια!
΄Οσοι πιστοί προσέλθετε…

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Συμφωνώ με αυτές τις σκέψεις. Το θέμα είναι, αν δεν οδηγηθείς στην παραίτηση, τι άλλο μπορείς να κάνεις?? Δηλ μόνο ο ατομικός δρόμος υπάρχει?? @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κυρίως ο ατομικός Βάλια μου! :x

Κάποτε μάζευα τις μπαταρίες από όλο το οικοδομικό τετράγωνο, γιατί οι άνθρωποι δεν υπολογιζαν την ζημιά και βαριόντουσαν να αναζητήσουν τον έναν και μοναδικό συλλέκτη μπαταριών σε κάποιο κατάστημα του Γερμανού...

Σήμερα υπάρχει παντού ένας συλλέκτης μπαταριών...

Χωρίς πόλεμο, χωρίς mail, χωρίς κριτική...

O ατομικός δρόμος είναι αυτός, που δεν θα μας επιτρέψει να αγοράσουμε ένα σπίτι στην καμένη γη...

Και να υπογράψω εγώ το mail για τα κτίσματα αυτά, τι σημαίνει για το σύνολο, αν αύριο πάω και αγοράσω ένα διαμερισματάκι?

Μέσα απο τον ατομικό δρόμο μας, λοιπόν, η Πεντέλη δεν θα είχε κτιστεί...Θα παρέμενε βουνό!

Βλέπεις καμιά φορά το συλλογικό, έχει και ανωνυμία. Και ανωνύμως κάνω όσες καταγγελίες θέλεις...

Είμαι σίγουρη, ότι αν ψάξουμε να βρούμε ποιοί έχουν αγοράσει σπιτια στις καμένες περιοχές, θα βρούμε συμβατότητα με τις υπογραφές των mail για να σωθούν τα δάση μας! :-( :-( :-(

΄Αρα ποιός κερδίζει? Το βιάγκρα και τα ρόλεξ τελικά! :-( :-( :-(


:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

"Γίνε εσύ η αλλαγή πους θες να δεις στον κόσμο"
Γκάντι

Αν δεν σου αρέσει αυτό που κάνουν οι πολλοί, αν σε μιζεριάζει, αν νιώθεις ότι δεν είσαι ο εαυτός σου κάνοντας αυτά που κάνουν οι πολλοί, αν νιώθεις ένα κενό στο στομάχι, τότε ο δρόμος είναι μόνο ένας! Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ;) http://www.youtube.com/watch?v=CnE5CbcA ... re=related
Πολέμα και Οραματίσου
Valia

Δημοσίευση από Valia »

:* ;)
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αν δεν σου αρέσει αυτό που κάνουν οι πολλοί, αν σε μιζεριάζει, αν νιώθεις ότι δεν είσαι ο εαυτός σου κάνοντας αυτά που κάνουν οι πολλοί, αν νιώθεις ένα κενό στο στομάχι, τότε ο δρόμος είναι μόνο ένας! Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ
Σαν προεκλογικό σποτάκι ακούγεται! :))
Πολέμα και Οραματίσου
Valia

Δημοσίευση από Valia »

:)) :)) :)) πες το ψέμματα!!!! ;)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό το τόπικ έμεινε ακίνητο για αρκετό χρόνο...

Σίγουρα μέσα στην εσωτερική εργασία μας έρχεται η στιγμή που χρειάζεται να αυτονομηθούμε.
Να πάρουμε την ευθύνη της ζωής μας, απομακρύνοντας την πρότυπη ζωή των γονιών μας από τα ίδια μας τα κύτταρα.

΄Οσα βιώσαμε σαν παιδιά, σίγουρα δεν ήταν τα καλύτερα, ακόμα και αν έτσι φαίνονται τώρα στην λογική μας.

Οι γονείς μας έκαναν το καλύτερο, αυτό που μπορούσαν και αυτό που γνώριζαν σαν καλύτερο...Αυτό είναι σίγουρο, αλλά, δυστυχώς πολλές φορές, το καλύτερο για εκείνους, εμάς μας θύμωσε και μας απογοήτευσε, αφήνοντάς μας μέσα σε μια "ανεξίτηλη" τιμωρία.

Η εξατομίκευση χρειάζεται να περάσει μέσα από την απελευθέρωση από τον συγγενικό "ιστό" και να σταθεί απέναντί του με σεβασμό, αλλά και αποφασιστικότητα.

Η "δίκη" των γονιών μας, για όσα μας έκαναν ή δεν μας έκαναν, δίνει στα εσωτερικά μας βιώματα εκείνη την ευγένεια και την τρυφερότητα, που δεν αποδίδεται με μια ξερή λέξη "ευγνωμοσύνη"...
Περνάει τα σύνορα της συγνώμης και της εξάρτησης και απλώνεται στο είναι μας σαν φόρος τιμής στην ίδια μας την επιλογή...
"Ηρθα για να ζήσω"...

΄Οταν καταφέρουμε να είμαστε αυτόνομα πνευματικά όντα, όπως ακριβώς είναι η φύση του ανθρώπου, τότε μπορούμε να αγκαλιάσουμε ξανά τους γονείς μας, χωρίς να περιμένουμε τίποτα από αυτους πια, ούτε καν να είναι γονείς μας... @};-

Με ευγνωμοσύνη και αγάπη :x

http://www.youtube.com/watch?v=mNK6h1dfy2o
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:-( :-( :-(

στην μητέρα μου @};-

και στον πατερα μου @};-

ανακαλεσα στην μνημη μου τοσες λαθος επιλογες τους για αρκετο καιρο και όταν επεστρεψα πριν απο ενα μηνα απο ενα σεμιναριο και πηγα να τους δω νόμιζα ότι δεν θα μιλουσα ξανα στην μητερα μου και όταν την αγκαλιασα ενοιωσα στην καρδια μου την κατανόηση και την αποδοσχη εκεινου του ανθρωπου που εγινε μητερα, εκεινου του ανθρωπου που επελεξα εγω σαν μητερα για να διανυσω την διαδρομη μου, ενοιωσα την ευθυνη των επιλογων μου μαζεμενη εσωτερικα και αυτην την εσωτερικότητα να με γεμιζει με κατανοηση για αυτον τον ανθρωπο, ακομα και τα μαλια της μου μυρίσανε ευωδία

μου εκανε εντυπωση αυτη η αγκαλια, δεδομενου και της διαθεσης με την οποια πηγαινα αρχικα, δεν την εχω βιωσει ποτε ξανα μαζι τους και την φυλαξα σαν αισθηση στην καρδια μου :-( @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Η εξατομίκευση χρειάζεται να περάσει μέσα από την απελευθέρωση από τον συγγενικό "ιστό" και να σταθεί απέναντί του με σεβασμό, αλλά και αποφασιστικότητα.
[...]
΄Οταν καταφέρουμε να είμαστε αυτόνομα πνευματικά όντα, όπως ακριβώς είναι η φύση του ανθρώπου, τότε μπορούμε να αγκαλιάσουμε ξανά τους γονείς μας, χωρίς να περιμένουμε τίποτα από αυτους πια, ούτε καν να είναι γονείς μας...
Όταν πάψει να μας απασχολεί τόσο το να μην τους απογοητεύσουμε γιατί θα είμαστε ο εαυτός μας..
Είναι κάτι που παρατηρώ σε εμένα αλλά και σε πολλούς φίλους μου, το γεγονός πως φοβόμαστε ουσιαστικά να χαλάσουμε τα σχέδια των γονιών μας για εμάς.. μάλιστα μερικοί το έχουν κάνει αυτοσκοπό.. είναι λυπηρό.

Φωτεινούλα χαίρομαι που το βίωσες τόσο όμορφα! :x @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Φωτεινούλα πολύ χαίρομαι για σένα!!!
Προσωπικά μου είναι αδιανόητο να αγκαλιάσω τη μητέρα μου όταν ξέρω ότι με έχει απορίψει σε σημείου που να μην ανέχεται ούτε καν το παραμικρό άγγιγμα μου!! Το μόνο που θέλω αυτή τη στιγμή είναι να εξαφανιστώ και να μην την ξαναδώ ΠΟΤΕ ΠΙΑ!! :-(

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”