Η σημασια των Χρωματων

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Η σημασια των Χρωματων

Δημοσίευση από Μαιρη »

Tο κόκκινο χρώμα: Αντιπροσωπεύει την ζωτική μας ενέργεια και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αναιμία, την δυσκοιλιότητα, την μερική παράλυση και την υπόταση μεταξύ άλλων.

Το πορτοκαλί χρώμα: Αντιπροσωπεύει την αυτοπεποίθηση και το κουράγιο και χρησιμοποιείται για πέτρες στην χολή, πέτρες στα νεφρά, εμμηνορυσιακά προβλήματα κ.α.

Το κίτρινο χρώμα: Αντιπροσωπεύει την ευτυχία, την καθαρή σκέψη και την ηρεμία. Χρησιμοποιείται για δυσπεψία, διαβήτη, αρθρίτιδα και ρευματισμούς κ.α.

Το πράσινο χρώμα: Αντιπροσωπεύει την θεραπεία, την αγάπη, την αφοσίωση και την συναισθηματική ευεξία. Χρησιμοποιείται για την υπέρταση, την υπερδιέγερση, άσθμα και αϋπνίες.

Το τυρκουάζ-μπλε: Αντιπροσωπεύει την ηρεμία, την γαλήνη. Βοηθάει στην έκφραση της επικοινωνίας, ανακουφίζει από το άγχος, χρησιμοποιείται σε παθήσεις του λαιμού, στο αυχενικό σύνδρομο, τον υπερθυρεοειδισμό κ.α.

Το βιολετί χρώμα: Αντιπροσωπεύει την διαίσθηση, την επίγνωση, και την αντικειμενικότητα. Χρησιμοποιείται σε δερματοπάθειες, τριχόπτωση, νευραλγίες κ.α.

Το λευκό χρώμα: Αντιπροσωπεύει την δημιουργικότητα, την φώτιση, την αγνότητα και την σοφία μέσα μας. Χρησιμοποιείται για τα συναισθήματα της απελπισίας, για στρες και για να αυξήσουμε τα θετικά συναισθήματα όπως η συμπάθεια και η αγάπη.
@};-

το βρηκα καπου και ειναι ενδιαφερον να εξερευνησουμε τα κρυφα μηνηματα των χρωματων...
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ναι.....μέσες άκρες ήξερα αλλά για ένα πράγμα είμουνα πάντα σύγουρη από τότε που ήμουνα πολύ μικρή για να έχω πεποιθήσεις.... κι αυτό είναι ότι χωρίς τα χρώματα δεν μπορεί να υπάρχει ζωή!!! Και όσους βλέπω να εμμένουνε στο μαύρο και στο γκρί τους θεωρώ πεθαμένους που τους βρώμισε το πτώμα!!!!
Ακόμα και στο σχολειο αλλά και μετά στις σπουδές και στην μοναχική μου ζωή καλωσόριζα πάντα το χρώμα στην καθημερινότητά μου ακόμα κι όταν ήταν δύσκολα τα πράγματα!!!
Ευτυχώς το ράσο μας ήτανε μπεζ με λευκο βέλο κι όχι μαύρο ή σκούρο, και το καλοκαίρι φοράγαμε όλες λευκό. Ομως ακόμα και το μελάνι που χρησιμοποιούσα ήταν πράσινο κόκκινο ή....μωβ!!! Με λέγανε όλοι : "η καλόγρια ουράνιο τόξο" στην Ρώμη!!!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Μπραβο Μαιρουλα ,μου αρεσει το θεματακι ... >:d< :*
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

λατρευω τα χρωματα, δε μου αρεσει η μονοχρωμια , ακομα και
οταν δουλευα στο λαικο στην αιμοδοσια οταν ηλεγχα τα
σακουλακια αιματος για τις μεταγγισεις ,τις ετικετες με τα στοιχεια
επανω τις εγγραφα με μαρκαδορους σε ολα τα απιθανα χρωματα χι
χι δεν χρειαζονταν να κοιταξουν την υπογραφη μου ξερανε οτι τα ειχα ελεγξει εγω.. χμ χαρουμενες μεταγγισεις.. @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Μαιρη έγραψε:λατρευω τα χρωματα, δε μου αρεσει η μονοχρωμια , ακομα και
οταν δουλευα στο λαικο στην αιμοδοσια οταν ηλεγχα τα
σακουλακια αιματος για τις μεταγγισεις ,τις ετικετες με τα στοιχεια
επανω τις εγγραφα με μαρκαδορους σε ολα τα απιθανα χρωματα χι
χι δεν χρειαζονταν να κοιταξουν την υπογραφη μου ξερανε οτι τα ειχα ελεγξει εγω.. χμ χαρουμενες μεταγγισεις.. @};-
Ουαου!!! Πολύ προτύτυπο!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

λατρευω το τυρκουαζ χρωμα απο πολυ μικρη και το ροζ. :x

οταν ειχα πεσει σε καταθληψη φορουσα μονο μαυρα,αλλα οταν πηρα την αποφαση να βγω απο τον πατο αρχησα να αγαπω τα χρωματα και να χαιρωμαι την ομορφια τουσ.

@};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Δεν μπορώ να αντέξω σκούρα χρώματα. Οπως το έξω σου έτσι και το μέσα σου , έτσι πιστεύω και γι αυτό προσπαθώ να αλλάξω ριζικά την γκαρνταρόμπα μου αλλά απ' ότι καταλαβαίνω η μόδα και αυτό που υπάρχει στα καταστήματα, καθορίζει κατά κάποιον τρόπο και πως θα ντυθούμε. Τώρα πια όπου βρίσκω ανοιχτά τα τσιμπάω κι ας είναι εκτός μόδας και σκασίλα μου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ναι και εγω μολισ αλλαξα διαθεση αλλαξα και την γκαρνταρομπα μου,και φοραω χρωματα ακριβωσ ιδια με αυτα που διαλεξα και στα μπουκαλακια του αυρα σωμα,,,οταν το συνειδητοποιησα επαθα πλακα,,,ειδα τα μπουκαλια ,,,ειδα τισ μπλουζεσ μου,ιδιο χρωμα. :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”