Εσσαίοι, από τον Ιησού εώς τις μέρες μας

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό Δήμητρα είναι μια θεωρητική γνώση...

Για πες μου όμως, πόσοι από αυτούς που αντιλαμβάνονται την ουσία τους σαν θεωρία, μπορούν κι όλας να την πραγματώσουν.

Σημασία δεν έχει τι γνωρίζουμε, ούτε τι αντιλαμβανόμαστε, αλλά ποσο πρακτικά το εφαρμόζουμε.

Η πρακτική εφαρμογή αφήνεται στον θεό, γιατί εκείνος γνωρίζει καλύτερα πως θα αποκαλυφτεί στον καθένα μας...και πόσο λάθος είναι αυτό μπορούμε να το αναγνωρίσουμε μόνο μέσα στην δική μας πραγματικότητα και τον εσωτερικό μας πολεμο...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Για πες μου όμως, πόσοι από αυτούς που αντιλαμβάνονται την ουσία τους σαν θεωρία, μπορούν κι όλας να την πραγματώσουν.
Νομίζω ότι κάπου λέμε το ίδιο πράγμα. Όταν λέω ότι η ουσία δεν αλλάζει, παρά μόνο η μορφή, εννοώ κάπου κι αυτό που λες κι εσύ Βάσω μου.
Πόσοι είναι διατεθειμένοι ν' αλλάξουν και να πραγματώσουν την ουσία τους στην πράξη? Ελάχιστοι, κι άντε κι άλλοι λίγοι στην πορεία.
Γι' αυτό και δεν αλλάζει τίποτα τελικά. Όσοι είναι να προχωρήσουν, θα προχωρήσουν. Οι υπόλοιποι έπονται, ο καθένας στον χρόνο του.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φυσικά ο καθένας στον χρόνο του! :-D

Όμως, ακόμα και αν ξέρω πόσο αλήθεια είναι αυτό, Δήμητρα, μου ακούγεται ακόμα τώρα τόσο "μοιρολατρικό", γιατί μέσα του δεν περικλείει καμία προσπάθεια...

Η εξέλιξη έχει περιοριστεί εδώ στον φυσικό κόσμο και τελικά διαπιστώνουμε όλοι, ότι δεν έχει και τόσο νόημα, γιατί οι άνθρωποι δεν είναι ούτε ευτυχισμένοι, ούτε υγιείς, ούτε καν ισορροπημένοι!

Φυσικά και ο καθένας στον χρόνο του θα βρει τον Εαυτό του ξανά, για να επιστρέψει στην εσωτερική ευδαιμονία και πληρότητα, παρ' όλα αυτά, εγώ πιστεύω, ότι αν δείχνεις συνεχώς σε κάποιον τα αστέρια, που θα πάει, κάποια στιγμή θα στρέψει το κεφάλι του προς αυτά...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

μου ακούγεται ακόμα τώρα τόσο "μοιρολατρικό
"

Εχεις δίκιο Βάσω μου, παρότι αληθινό, ναι, όντως ακούγεται έτσι, ιδιαίτερα μάλιστα όταν ποθείς να δεις τον κόσμο ν' αλλάζει, όταν ποθείς να δεις γύρω σου ανθρώπους ν' αγαπιούνται, να μοιράζονται, να χαίρονται.. Όταν ποθείς να δεις και να ζήσεις τον Παράδεισο επί της Γης..
αν δείχνεις συνεχώς σε κάποιον τα αστέρια, που θα πάει, κάποια στιγμή θα στρέψει το κεφάλι του προς αυτά...
Κι έτσι χρειάζεται να είναι τελικά! Να παλεύουμε γι' αυτό που ποθούμε και οραματιζόμαστε. Και που ξέρεις, εκεί που θα γύριζαν 2-3 να κοιτάξουν μπορεί και να κοιτάξουν περισσότεροι! @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Valia

Δημοσίευση από Valia »

(σφαιρούλα) ".υπαρχει και η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΙΡΗΝΗ,χωρις εξουσιαστες κι εξουσιαζόμενους,θυτες και θυματα,λύκους και προβατα.... "

τέλεια!! αυτό θέλω να πιστεύω και εγώ!! και είμαι σίγουρη ότι υπάρχει!!! :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

evi έγραψε:Mπορεί να σε έχουν κάνει "μπάρμπεκιου" και στον 21ο αιώνα Ναταλία μου... απλά πιο εκλεπτυσμένα και στολισμένα με την επίφαση της δημοκρατίας , της ανεξιθρησκείας και της προόδου...
Βλέπεις, έχουμε ¨"εξελιχθεί" και τα καινούρια κόλπα χειραγώγησης, δεν είναι τόσο βάρβαρα αλλά είναι το ίδιο αποτελεσματικά και ίσως περισσότερο γιατί είναι πιο ύπουλα.
Δεν είναι λοιπόν απαραίτητο, να δούμε το παρελθόν, όταν και το παρόν είναι εξίσου πρόσφορο, αρκεί να κοιτάξουμε με τα αρχαία μάτια μας... και να αφουγκραστούμε...
συμφωνω τοσο πολυ ευη..... @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< σε ολεσ. @};- @};- @};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

''Το να μπορείς να εμβαπτίζεις ένα αντικείμενο στις ευλογίες του σύμπαντος, χρειάζεται πρώτα να έχεις το σύμπαν μέσα σου.
Ο Δρόμος προς την κατεύθυνση της θεότητας, δεν κερδίζεται απλά, αλλά ανακτιέται βήμα βήμα, μεσα από τον Ανώτερο Εαυτό σου... ''\

Τα πιο ομορφα λογια που εχω ακουσει! :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ronald έγραψε:''Το να μπορείς να εμβαπτίζεις ένα αντικείμενο στις ευλογίες του σύμπαντος, χρειάζεται πρώτα να έχεις το σύμπαν μέσα σου.
Ο Δρόμος προς την κατεύθυνση της θεότητας, δεν κερδίζεται απλά, αλλά ανακτιέται βήμα βήμα, μεσα από τον Ανώτερο Εαυτό σου... ''\

Τα πιο ομορφα λογια που εχω ακουσει! :x
O:-) >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

χρειάζεται πρώτα να έχεις το σύμπαν μέσα σου
Το θέμα είναι ότι το σύμπαν το έχουμε όλοι μέσα μας!

Το θέμα είναι όχι αν το έχουμε αλλά αν το ανακαλύψαμε!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ Δημητρούλα το να έχεις το σύμπαν μέσα σου δεν είναι θεωρητική γνώση, αλλά άνοιγμα στον θεό, ώστε όταν θα έρθει στιγμή να σου το αποκαλύψει!

όλοι ξέρουμε ότι είμαστε εκ του ΕΝΟΣ γεννηθέντες, αλλά η εκπόρευση μοιάζει ιστορία θρησκευτικών, αν δεις τι πρακτικά σημαίνει αυτο στην ζωή των ανθρώπων!

Μα δεν είναι ιστορία θρησκευτικών, είναι μια νοητική διεργασία που λέει "ότιδήποτε δεν μου μοιάζει είναι εχθρός μου και οτιδήποτε μου μοιάζει δεν μου αρέσει"!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

ότιδήποτε δεν μου μοιάζει είναι εχθρός μου και οτιδήποτε μου μοιάζει δεν μου αρέσει
:-o :-o :-o :-o :shock: :shock:
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

είναι μια νοητική διεργασία που λέει "ότιδήποτε δεν μου μοιάζει είναι εχθρός μου και οτιδήποτε μου μοιάζει δεν μου αρέσει"!

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

...και αντε να επαναπρογραμματιστεις ξανα από την αρχη..... :>
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”