Εσσαίοι, από τον Ιησού εώς τις μέρες μας

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συμπτωματικά διάβαζα κι εγώ ένα παρόμοιο στο Εσοτέρικα
α, τα δικά σου γέλια ακούγονταν στο Χαλάνδρι? :-? :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Mε πληγώνεις...
:))
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ολα είναι στάδια εξέλιξης.....
Ποτε βλεπεις την μιά όψη
πότε την αλλη
ποτε δηλώνεις σε ποια ανήκεις
πότε συνηδητοποιείς
πότε έχεις επίγνωση....ο καθένας στο δρόμο του.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

και νιώθεις σα να κάνεις τραμπάλα O:-) O:-)
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

τραμπάλα
ο άνθρωπος από τη μια μεριά ............. ο ρόλος από την άλλη :D
για να δούμε ποιός θα βγει νικητής 8)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Νομίζω ότι και στις δυο μεριές είμαστε εμείς.
Και το παράδοξο στη μέση.Η ουσία στην συμφιλιωση και των δύο δικών μας πόλων! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Μπρρρρρρρρρρρρρ!!! Μας βλέπω να τρώμε κόκκινη!! Ρε παίδες ελλήνων εγώ προσωπικά θεωρώ τη σημερινή μας εποχή επιστημονικό μεσαίωνα!! Η επιστήμη καλή και άγια μαζί με την τεχνολογία όταν μας ξεκολούσαν επιτέλους από την οπισθοδρομική εκκλησία και ανοίγανε νέους δρόμους, όπως και όλους αυτούς τους αιώνες ακμής και εξελιξης...... ωστόσο τώρα έχει πάρει την διάσταση της τότε Εκκλησίας έχει γινει δόγμα και θεωρώ ότι χρειάζεται πολύ καλά γυαλιά για να μπορέσει κάποιος να διακρίνει και να κάνει ελεύθερες επιλογές!! Ποιος μπορεί σήμερα, ειδικά στο Ελλαδιστάν να πει έτσι αυθαίρετα: Εγώ δεν κάνω ΄κανένα εμβόλιο στα παιδιά μου; Γιατί όλος αυτός ο πόλεμος στην Ομοιοπαθητική και τις ολιστικες προσεγγίσεις στην επιστήμη αν δεν υπάρχει ουσιαστικά κέρδος; ποιός από εμάς θα προτιμήσει να μείνει άνεργος αν στην δουλειά του τον υποχρεώσουν να κάνει το εμβόλιο της γρίππης των χοίρων ειδικά αν είναι δουλειά στο δημόσιο, (από Σεπτέμβρη θα προσληθεί νοσηλευτικό προσωπικό στους δημόσιους στάβλους-νοσοκομεία μας). Εχετε αντιληφθει ότι οι φαρμακοβιομηχανίες η ιατρική φάρα και η συνεχόμενη εξέλιξη μας έχουν στο χέρι από τα γενοφάσκια μας μέσα στα ίδια τα μαιευτήρια;;; Σύγουρα η Ελένη θα τα ξέρει καλύτερα όλα αυτά. Ακόμα κι αν φέρουμε τα παιδιά μας στον κόσμο ή όχι, και τι θα κάνουμε με αυτα΄αν έχουν ειδικές ανάγκες, άλλοι το αποφασίζουνε!!! Λοιπόν ας μην μιλάμε για αφορισμους!!! Μια τεράστια τραμπάλα είναι ο κόσμος! Κάποιος θα είναι πάντα στην κορφή. Ποτέ δεν θα υπάρχει ισοροπία και ουσιαστική ελευθερία. Πάντα κάποιος θα μας εξούσιάζει είτε Εκκλησία με το βάρβαρο τρόπο της είτε τεχνολογία και επιστήμη με τον κεκαλυμένο τρόπο της είτε ΜΜΕ είτε οτιδήποτε άλλο. Ακούγεται κυνικό αλλά έτσι είναι!! Θέλω να πιστεύω όμως πως όπως είπε και η Βάσω θα υπάρχουνε άνθρωποι που πάντα θα ψάχνονται που θα μπορούν να βρούν αγάπη μεσα τους και να επιλέξουν όσο γινεται πιο ελεύθερα την ζωή τους και για την ζωή των παιδιών τους όταν αυτό τους ζητηθει!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Σαφώς και ζούμε μεσαίωνα. Από την ακραία πνευματικότητα περάσαμε στον ακραίο υλισμό. Αλλά την ισορροπία ο καθένας μόνος του την βρίσκει.
Γιατί όλος αυτός ο πόλεμος στην Ομοιοπαθητική και τις ολιστικες προσεγγίσεις στην επιστήμη αν δεν υπάρχει ουσιαστικά κέρδος;
Γιατί μερικές καρέκλες έχουν ριζώσει πολύ βαθιά στην γη, ακαδημαϊκές κυρίως. Και φυσικά αυτοί που τις κατέχουν δεν θέλουν να γκρεμιστούν . Κέρδος φυσικά και υπάρχει, και αχαλίνωτο μάλιστα, αυτή είναι η φύση της οικονομίας η οποία έτσι όπως είναι δομημένη στοχεύει στο κέρδος χωρίς να κοιτάει παραπέρα, έτσι και οι άνθρωποι που την απαρτίζουν είναι ίδιοι με το σύστημα, είναι μονόδρομος αυτό.
όπως και όλους αυτούς τους αιώνες ακμής και εξελιξης
Ακμή και εξέλιξη στην δύση. Γιατί σε ανατολή και πέρα δεν υπάρχει καμία ακμή.. ακόμη αγωνίζονται για βασικά αγαθά οι άνθρωποι.
Ακούγεται κυνικό αλλά έτσι είναι!!
Η αλήθεια πάντα ακούγεται κυνική. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ποτέ δεν θα υπάρχει ισοροπία και ουσιαστική ελευθερία. Πάντα κάποιος θα μας εξούσιάζει είτε Εκκλησία με το βάρβαρο τρόπο της είτε τεχνολογία και επιστήμη με τον κεκαλυμένο τρόπο της είτε ΜΜΕ είτε οτιδήποτε άλλο. Ακούγεται κυνικό αλλά έτσι είναι!!
Nεφέλη μου ΑΝ αυτό πιστεύεις...αυτό δημιουργείς και σίγουρα θα ειναι ετσι για σενα.
ΑΛΛΑ όχι για μένα!
Ζώντας στην δικη μου τραμπάλα την ζωη μου,οπως ολοι εμαθα οτι μηχανικά κινουμαι ανάμεσα στους πολους κι αυτό ακριβώς έρχομαι να φωτισω.Να δω και να αποδεχθώ και τα δυο ως μέρος της δικής μου εξέλιξης,ως πορεία ώστε στο τελος να φτάσω στο σημείο του "παραδοξου" το σημειο ισορροπίας.Οταν δεν θα θα ταλανίζεσαι απο τα άκρα...ανακαλύπτεις ενα σημείο ηρεμίας και γαλήνης.Τωρα μεχρι αυτού σίγουρα θελει αποδομηση ο τρόπος σκέψης ώστε αντι να πιστευεις οτιΠΑΝΤΑ καποιος θα μας εξουοσιάζει...ή ακόμη ότι ΕΓΩ θα τα καταφέρω να εξουσιάζω κάποιον-ους....υπαρχει και η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΙΡΗΝΗ,χωρις εξουσιαστες κι εξουσιαζόμενους,θυτες και θυματα,λύκους και προβατα.... >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

υπαρχει και η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΙΡΗΝΗ,χωρις εξουσιαστες κι εξουσιαζόμενους,θυτες και θυματα,λύκους και προβατα....
Πες τα .....που οι περισσότεροι παλεύουν με τον εαυτό τους μετατρεποντας τις σκεπτομορφές τους σε στρατιώτες , ταγμενοι σε ενα υποτιθεμενο αορατο ''ηθικό'' πόλεμο.....ας αφεθούμε απλως να ζούμε.....ειναι εντελως αλλο το αρωμα της ζωής οταν αυτο το εμπιστέυεσαι και δεν το περιχαρακώνεις...δεν ''περιμενεις'', απο εκεινο που μονιμα σχεδιαζει ....και δημιουργει θυματα και θυτες.....
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Νομίζω πως η Ναταλία αναφέρεται σε παγκόσμιο επίπεδο. Δηλαδή πιστεύεται πως ο κόσμος θα υπάρξει ποτέ ισορροπημένος; Εγώ νομίζω πως αυτό είναι υπόθεση προσωπική, και όχι συλλογική. Θα πάψουν ποτέ να υπάρχουν εξουσίες; Όχι βέβαια. Θα πάψει ποτέ να καθοδηγείτε η σκέψη; Δεν νομίζω.. είναι δικό μας θέμα να απαγκιστρωθούμε από όλα αυτά.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

O κόσμος έξω Βασιλη μου είναι αντανακλαση της εσωτερικότητας μας!
οτι μεσα έτσι κι εξω σε όποια κλιμακα!! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

galazia_sfaira έγραψε:O κόσμος έξω Βασιλη μου είναι αντανακλαση της εσωτερικότητας μας!
οτι μεσα έτσι κι εξω σε όποια κλιμακα!! >:d<
Ναι αλλά και πάλι δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον νόμο της συλλογικότητας!! Οσο κι αν θέλω εγώ και να πετύχω ακόμα στην ζωή μου να μην εξουσιάζω και να μην εξουσιάζομαι πάλι εξουσίες θα υπάρχουν!!! Ο Βασίλης το έπιασε νομίζω αυτό ΄που ήθελα να πω!! Ο καθένας δουλεύει για λογαριασμό του αλλά.....πόσοι είναι εκείνοι που την ψάχνουν τη δουλειά και δεν ζούνε βουτυγμένοι στον υλισμό τους καθηλώνοντας και τόσους άλλους!! Το θέμα της μιζέριας και της εξουσίας το έζησα έντονα στις μοναχικές κοινότητες από όπου πέρασα και το ζώ και στην αδελφότητα του Πίστη και Φως με τους γονεις των ατόμων με ειδικές ανάγκες!! Είναι μια πάρα πολύ πολύπλοκη κατάσταση!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αλλοι τόσοι και πάνω ειναι αυτόι που ουτε καν περνάει απο το νου τους ότι....μπορεί να αλλαξουν την εσωτερικότητα τους.Κι αυτοι εχουν την ίδια άποψη οπως κι εσυ για την συλλογικότητα.
Δικη μου ειναι ότι ....ολα μπορεί να αλλαξουν αν παμε απο αλλη γωνία θεασης.
Εξ αλλου την αλλαγή την φέρνουν κατι μικρά ποσοστά!Αν αλλαξουν αυτά θα αλλάξει και η ολοτητα,γιατί όχι; >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δεν είναι λοιπόν απαραίτητο, να δούμε το παρελθόν, όταν και το παρόν είναι εξίσου πρόσφορο, αρκεί να κοιτάξουμε με τα αρχαία μάτια μας... και να αφουγκραστούμε...
H ουσία δεν αλλάζει, ούτε και πρόκειται να αλλάξει. Οι μορφή αλλάζει μόνο..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”