Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Eπίσης θα ήθελα να σας προσθέσω και άλλες πληροφορίες μίας και μιλάμε για τεχνιτούς και βαμένους λίθους.
πολλές φορές στην αγορά πουλάνε χαολίτη για τυρκουάζ,δηλ το βάφουν στο χρώμα του τυρκουάζ και το πουλάνε για τυρκουάζ.
στην πραγματικότητα το τυρκουάζ πλέον είναι πολύ σπάνιο.
επίσης το ίδιο κάνουν και με τους αχάτες ,αν δείτε αχάτη σε χρώμα ,πράσινο,μόβ,η πολύ έντονο μπλέ είναι σίγουρα βάμενος ,γιατί τα φυσικά χρώματα του αχάτη είναι το γκρί ,το πορτοκαλοκόκκινο ( αχάτης της φωτιάς ) το πολύ ανοιχτο μπλέ ( δαντελοειδής αχάτης )και πολύ σκούρο πράσινο ( βρυοαχάτης )

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κυρίως αυτές οι φλοίδες από αχάτη με πολύ έντονα χρώματα, ε Ιωαννάκι? Είναι σίγουρα βαμμένες...και φυσικά πάμφθηνες!

Εικόνα



@};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 20 Αύγ 2010 5:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ναι Βασούλα μου έτσι είναι ....συνήθως οι βαμένοι κρύσταλλοι είναι πολύ φτινοί ,και έχουν ναι πολύ έντονα χρώματα ,χρειάζεται λίγο προσοχή @};- @};- @};-

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Σχεδόν όλοι οι κρύσταλλοι περνούν μέσα από χημικά για να καθαριστούν και να γυαλίζουν περισσότερο. Ο κόσμος έχει συνηθίσει να αγοράζει με το μάτι και για αυτό και οι έμποροι κάνουν ότι μπορούν για κάνουν το προϊόν τους ελκυστικό.
Το μεγαλύτερο κακό στην υπόθεση είναι όταν αλλάζουν το σχήμα του κρύσταλλου λειαίνοντας τον. Οι κρύσταλλοι έχουν συγκεκριμένα ενεργειακά χαρακτηριστικά αναλόγως το σχήμα τους και για αυτό δε θα πρέπει η λείανση και η επεξεργασία να τους αλλάζει το σχήμα που έχουν από φυσικού τους.
Ναι στο σωστό στίλβωμα των κρυστάλλων και ΟΧΙ στο λουστράρισμα και στην αλλαγή του φυσικού σχήματος!
Όσοι αγοράζουν από κινέζικες αγορές κρυστάλλους θα πρέπει να είναι πολύ επιφυλακτικοί καθότι παράγουν πολλούς κρυστάλλους σε εργαστήρια με χημικές μεθόδους. Επίσης λιώνουν κρυστάλλους και τους αναμιγνύουν με άλλα υλικά φτιάχνοντας μεγαλύτερους κρυστάλλους (κυρίως σε σχήμα σφαίρας) σε πολύ χαμηλές τιμές. Και τέλος υπάρχουν και μεγάλοι απατεώνες που πουλούν καθαρό γυαλί για κρύσταλλο χαλαζία.
Sos για τον Κιτρίνη που όπως πολύ σωστά επισημαίνει η Ιωάννα είναι πολλές φορές αμέθυστος ψημένος σε φούρνους για να αλλάξει το χρώμα του σε κίτρινο.
Προσοχή (εκτός από τον αχάτη που αναφέρει πάλι η Ιωάννα) και στο μαύρο τουρμαλίνη που πολλές φορές τον βάφουν ακόμα και με βερνίκι μαύρο παπουτσιών για να φαίνεται πιο εντυπωσιακός.
Ένας ακόμα κρύσταλλος που πέφτει θύμα μεγάλων χημικών μπάνιων είναι και ο φθορίτης. Ταλαιπωρείται πολύ για να γίνει εντυπωσιακός με απίστευτες αποχρώσεις και πολλά χρώματα.

Σχετικό βίντεο:
Ψεύτικοι κρύσταλλοι:
http://www.youtube.com/watch?v=Cy9dexGkOSE
κάντε και μια ανίχνευση στο YouTube “How to Grow Crystals” και θα δείτε πολλά!
Τεχνητός κρύσταλλος:
http://www.youtube.com/watch?v=l_USYub3 ... re=related
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(

ευχαριστούμε bluesea για τα βίντεο ,απίστευτο :-o :-o :-o
δεν φανταζόμουν ότι μπορούν να κάνουν και ακατέργαστα κομάτια να μοιάζουν τόσο αληθινά ..... προσοχή λοιπόν κυρίως σε όσους επιλέγουν να αγοράσουν μέσω ίντερνετ ,μπορεί να είναι πιό φτηνά αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ποιότητα και την προέλευση τους .καλύτερα να αγοράζουμε από εμπόρους που εμπιστευόμαστε .



@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-( :-( :-( :-(

ευχαριστούμε bluesea!! @};-

όπως βλέπετε, χρειάζεται να είμαστε πολύ προσεχτικοί με τις αγορές κρυστάλλων, μέσω ιντερνετ και όχι μόνο...

Και όσοι τα εμπορεύονται χωρίς ιδιαίτερη γνώση, άντε να καταλάβουν την διαφορά! Ουφ! :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:-( ιδιαίτερα τα τελευτάια κομμάτια δεν μπορείς να τα καταλάβεις :-(
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Είναι πραγματικά τραγικό και πολλές φόρες γίνεται δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο να καταλάβεις τι είναι αληθινό και τι ψεύτικο. Ο καλλίτερος τρόπος για την αναγνώριση του πραγματικού κρύσταλλου από έναν τεχνητό είναι να νιώσεις την δόνηση του.

Να σημειώσω στο παραπάνω ποστ μου ότι δεν σημαίνει ότι όσοι κρύσταλλοι έχουν κοπεί είναι και κατεστραμμένοι. Απλά η κοπή και η λείανση τους θα πρέπει να εχει γίνει από έμπειρα χέρια λιθογλύφου με πολύ σεβασμό, αγάπη και εναρμόνιση με τα δημιουργήματα αυτά της φύσης.
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Συμφωνώ μαζί σου bluesea @};-

ευτυχώς όσοι έχουμε ρεικι μπορούμε και καταλαβαίνουμε τα αληθινά από τα τεχνητά . :x

εγώ πάντα από τότε που πήρα τον πρώτο βαθμό ,τα κρατάω για 2 με 3 λεπτά στο χέρι μου για να βεβαιωθώ ότι όντως δεν είναι τεχνιτής προέλευσης.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

:roll: Ζηλεύωωωω…… Εγώ δεν έχω ούτε μισό βαθμό ρεικι…. Κλαψ… κλαψ… :cry: :cry: :cry:
Ανακαλύπτω το τροχό μόνος μου….
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες bluesea!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:Συμφωνώ μαζί σου bluesea @};-

ευτυχώς όσοι έχουμε ρεικι μπορούμε και καταλαβαίνουμε τα αληθινά από τα τεχνητά . :x

εγώ πάντα από τότε που πήρα τον πρώτο βαθμό ,τα κρατάω για 2 με 3 λεπτά στο χέρι μου για να βεβαιωθώ ότι όντως δεν είναι τεχνιτής προέλευσης.

Πιστευω Ιωαννα οτι δεν μπορεις να το καταλαβεις ουτε απο την δονηση γιατι και οι τεχνητοι εχουν , μονο οσοι εχουν καλες γνωσεις γεωλογίας ξερουν την διαφορα καθως και ο εμπορος που ξερει την προελευση τους. :x
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Φιλέ Δημήτρη σύμφωνα με την «κρυσταλλοδασκάλα» μου (!!!!) που είναι κρυσταλλοθεραπεύτρια, η δόνηση του τεχνητού κρύσταλλου δεν έχει καμιά σχέση με την δόνηση του φυσικού.
Είναι κάτι που μου το τονίζει συνεχεία και επιμένει στο να μάθω να νιώθω τις δονήσεις αυτές και ότι μόνο έτσι μπορώ να καταλαβαίνω την γνησιότητα αλλά και την δύναμη ενός κρύσταλλου, διότι υπάρχουν και φυσικοί κρύσταλλοι που είναι πολύ αδύναμοι για πολλούς και διαφόρους λόγους. Όπως για παράδειγμα έχει να κάνει με το τρόπο της εξόρυξης τους. ’λλη δύναμη έχουν οι κρύσταλλοι που εξορύχτηκαν με εκρηκτικά και άλλη αυτοί που έχουν εξορυχτεί με φυσική εκσκαφή.

Μεταφέρω τη γνώση ενός ατόμου με μεγάλη εμπειρία που το εμπιστεύομαι απίστευτα στο θέμα των κρυστάλλων.
Αν και σε περίπτωση που διάβαζε αυτό το ποστ μου θα με «έκραζε» λιγάκι!!!!!!!!!! :)) :)) :))
θα μου έλεγε πάλι κάτι που επίσης μου λέει πολύ συχνά. Ότι όλη η γνώση της αποτελεί τη προσωπική της άποψη πάνω στο θέμα των κρυστάλλων και το συγκεκριμένο θέμα είναι κατά κάποιο τρόπο προσωπικό για το καθένα, για το πως το νιώθει, το βιώνει και το αντιλαμβάνεται.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αγαπητη bluesea
H διαφορα ενος τεχνητου κρυσταλου με ενος φυσικου, ας μου επιτραπει η εκφαση, ειναι οτι ο τεχνητος δεν εχει ψυχη και το ιδιο συμβαινει και με τα αιθερια ελαια.
Δονιση εχουν τα παντα και στον υλικο αλλα και στον πνευματικο κοσμο το θεμα ειναι εαν μπορεις καταλαβεις εαν ειναι ο Μητσος και οχι ο Κωστας (τουλαχιστον σε αυτο το επιπεδο που ειμαστε τωρα).

Και σου δινω ενα παραδειγμα μεσα απο τα γραφόμενα σου...

εχουμε εναν κρυσταλλο φυσικο που για τον οποιοδήποτε λογο εχει ασθενες σημα και τον συγκρινεις με εναν τενχητο που επισης εχει ασθενες σημα λογο κατασκευης του ... ποιος ειναι ο καλος και ποιος ο κάλπικος.
Τα εργαστήρια δυστυχώς κανουνε θαυματα και ενα απο τα μυστικα τους ειναι οτι χρησιμοποιουν ψήγματα απο φυσικα κρυσταλλα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν υπάρχει τίποτα στο Σύμπαν που δεν έχει δόνηση, γιατί τα πάντα είναι ενέργεια! Στον φυσικό κόσμο τα πάντα υπάγονται στην ομαδική ψυχή και από εκεί ξεκινούν οι ατομικότητες, που, στον ορατό μας κόσμο στην Γη, έχει μόνον ο ΄Ανθρωπος!

Η αντίληψη στην διαφορά της δόνησης των κρυστάλλων είναι μόνο θέμα εμπειρίας και προσωπικής επίγνωσης. Το ίδιο όμως συμβαίνει σε όλο το Σύμπαν, πνευματικό και υλικό...΄Ετσι όπως δεν μπορεί κανείς με μιάς να καταλάβει τον κραδασμό διαφόρων οντοτήτων με τις οποίες πιθανώς να έρχεται σε επικοινωνία, από την λεπτοφυέστερη δόνήσή τους, έτσι δεν μπορεί να καταλάβει την διαφορά των δονήσεων στα υλικά πράγματα. Τα στοιχεία της Γης είναι ζωντανά ενόσω χρησιμοποιούνται για κατασκευές διαφόρων ειδών...το θείο, το πυρίτιο, ο σίδηρος, το μαγγάνιο, ο άνθρακας, φώσφορος κλπ όλα είναι οντότητες της γης και όχι νεκρή φύση...
Η επιστήμη τους έχει δώσει διάφορες ονομασίες και έχει ερευνήσει την σύστασή τους, την μάζα τους, κλπ αλλά όχι την ζωή που τα διέπει...

Χρειάζεται, όπως πολύ σωστά σου λέει η δασκάλα σου, bluesea, εργασία για να αναπτυχθεί η ατομική διάκριση μεταξύ των δονήσεων, χρειάζεται να αφυπνιστεί η ενόραση και η ψυχομετρία, ώστε να κατανοείς τις δονήσεις, όχι μόνο σε υλικό επίπεδο, αλλά και σε ψυχικό και σε πνευματικό, αρχής γενομένης από τις δικές σου δονήσεις...

Είναι αδύνατον στον φυσικό άνθρωπο να καταλάβει την διαφορά μεταξύ δονήσεων διαφόρων "αντικειμένων", μια και χρειάζεται εκείνη η ανάπτυξη, πέρα από τις φυσικές αισθήσεις.

Και αυτό, όπως σου λέει και η δασκάλα σου, είναι θέμα μόνο ενός απαραίτητου συνδυασμού ανέλιξης, που βασίζεται στην γνώση, την εμπειρία και το βίωμα...

Προσπάθησε να καταλάβεις την διαφορά των δονήσεων μεταξύ ενός κρυστάλλου σβαρόφσκι (τεχνητός κρύσταλλος) και ενός χαλαζία... Νομίζω ότι στην αρχή δεν θα αντιληφθείς καμία διαφορά, παρά μόνο από την γνώση που έχεις ότι ο ένας είναι τεχνητός και ο άλλος φυσικός κρύσταλλος. Αυτή είναι μια νοητική αντίληψη, που ξεκινά από το ψυχικό πεδίο. Και αφού έχεις νιώσει την διαφορά, κάνοντας αρκετούς πειραματισμούς, πιάσε δύο ίδιους κρυστάλλους, έναν στο κάθε χέρι και προσπάθησε να νιώσεις την διαφοροποίηση μέσω μιας πιο βαθιάς αίσθησης που σε κάνει να αντιλαμβάνεσαι την δυναμική του κάθε κρυστάλλου, από ένα υψηλότερο επίπεδο ύπαρξης.

Τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό, από το να γνωρίζεις περισσότερα για σένα, προτού προσπαθήσεις να μάθεις για έναν άλλον...
΄Ολες οι ιδιότητες που μάθαμε για τους κρυστάλλους, προήρθαν από επικοινωνία ενορατικών και όχι από την επιστήμη μόνο...Είναι γνώση παλιά, που μας μεταβιβάστηκε από κάποιους που αναπτύχθηκαν πνευματικά και ανακάλυψαν την "χαμένη" τους μνήμη...
΄Ετσι μπορούμε μόνο να γνωρίζουμε ότι ο ροζ χαλαζίας κάνει για τα θέματα της καρδιάς και ο αμέθυστος για να μας υποστηρίξει στον ύπνο, πχ.

Δική μου αντίληψη βέβαια, και ο καθένας πορεύεται όπως νιώθει, bluesea! :x :x :x

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”