Νιώθω προδοσία και μπέρδεμα.

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

silver29 έγραψε:και γιατι πρεπει να ανηκει στον χωρο της εκκλησιας ο πνευματικος?

για εμενα πχ ο καλυτερος πνευματικος ειναι η φιλη μου η εμμανουελα
Συμφωνω με τον Γιαννακη @};-

ετσι το νιωθω και εγω μπορει να ειναι και περισσοτερες απο μια .. το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ανηκουν στο χωρο της εκκλησιας... ;)
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Σας διάβασα και κάπου χάθηκα στην πορεία... :D
Η κουβέντα όμως ξεκινά από τη Fairy που διηγείται την ιστορία με τη φίλη της που ...ξεστράτησε από το δρόμο των μυημένων.

Εσύ γιατί να στεναχωρεθείς βρε Fairy; Την έχεις αναλάβει να την καθοδηγείς, στη φορτώσανε και θέλεις να πάρεις το βάρος των πράξεών της;
"Αυτό που λέει ο Παύλος για τον Πέτρο, περισσότερο λέει για τον Παύλο, παρά για τον Πέτρο", είπε ο Σπινόζα.

Οι πολιτικές πιέσεων -η δική της και η δική σου, η συγκαλυμμένη με αγάπη- δε χαρακτηρίζουν αληθινές, καθαρές σχέσεις.
Μην κάνεις το κόπο, κράτα την ενέργειά σου για καλύτερα πράγματα.
@};-
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εξομολόγηση είναι η τέχνή του να σε γυρίζει κάποιος μαλακά και γλυκά στα πιο όμορφα κομμάτια του εαυτού σου και να σου τα δειχνει με αγάπη και συμπόνια για να μην τα ξαναπροσβάλεις!!!
΄
Ναταλί μου....πόσες φορες ξαναγύρισες στα ίδια σου κομματια τα ομορφα κα μερα άλλες τοσες τα ξαναπροσέβαλες;
Δεν νοιωθω οτι προσβάλλω κανενα μου κομμάτι παρα μόνο ότι ακόμα δεν γνωριζω την ριζα του και μεχρι να μαθω τι εξυπηρετει η ύπαρξη τους και τι καλουμαι να μαθω μεσα απο αυτην την "προσβολή"επανέρχομαι εκατοντάκις.
Απλά θα συμφωνήσω ότι ξαλαφρωνει καποιος οταν εναποθεσει τις "προσβολες" σε καποιον που αντι να τον γεμισει ενοχή τον γλυκαίνει.
Αρκει;
Ποσε φορες εξομολογήθηκες άρραγε και πόε φορες ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ βιώνεςι το ίδιο,αλλα με άλλη αφορμή και με αλλη προσβολή;
Εκατο εξομολογους να εχω τοωρα,εκατο να με γλυκάνουν την ψυχη μου....το συναισθημα το όποιο κουβαλώ...μεσα μου θα ειναι αν δεν βρω με τι συνδεεται,απο που πηγαζει και τι εξυπηρετει την ψυχη μοου. >:d<
Κι ακομα ν ασου πω κατι....ο παππουλης μπορει ν αειναι Αγιος...ελαχιστοι όμως ειναι αυτοι που ξερουν γιατι το περιμενουν στην ουρα καθε φορα....ή μαλλον ξερουν πολύ καλα....θελουν να παν στον παραδεισο και να γινουν καλοι χριστιανοι.
>:d<
Μετα θα λαμβάνουν και την θεια ευχαριστια ήσυχοι μεχρι την επομενη εξομολογηση!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Νιώθω προδοσία και μπέρδεμα.

Δημοσίευση από Ellaki »

Fairy έγραψε:Ως ρέίκι εξελισσόμαστε και βιώνουμε πολλές αλλαγές γύρω μας και μέσα μας και οι παλαιότεροι στο χώρο έχουν περισσότερες εμπειρίες.

Πρίν από 2 έτη, μια πολύ καρδιακή μου φίλη μου ζήτησε να την πάω στο ρέϊκι και έτσι πήρε τον πρώτο βαθμό. Δεν το δούλευε καθόλου και μου ζητούσε να της δίνω εγώ όποτε το είχε ανάγκη, ήταν άρρωστη κλπ.. Δεν ξέρω αν ήταν λάθος μου αλλά το έκανα.

Αυτό που θέλω να σας πώ είναι ότι ένιωσα τη γή να φεύγει κάτω από τα πόδια, γιατί η φίλη μου να πεί αυτό το ψέμα τη στιγμή που είναι ρέικι , για να ελέγξει συμπεριφορές όπως μου είπε, την στιγμή που αυτό το πρόβλημα υγείας όταν υπάρχει προκαλεί πόνο από μόνο του, δυστυχία και έλλειψη ελπίδας. Υπήρχε πολύ μεγάλη σύγκρουση μέσα μου και ακόμα υπάρχει.

Αυτό για τις απώλειες μπορώ να το καταλάβω αλλά επειδή πάντα δεχόμουν απώλειες στη ζωή μου και δεν διεκδικούσα και δεν προσπαθούσα κάτι που φανέρωνε εγωϊσμό για μένα, σκέφτηκα να προσπαθήσω να διεκδικίσω τούλάχιστον τους ανθρώπους που με συμπάθησαν και να μη τους αφήσω να πιστεύουν την όποια συκοφαντία έχουν ακούσει για μένα μέσα από αυτήν την ιστορία. Μέχρι εκεί που δεν τους πιέζω.

Ίσως να με βρείτε επικριτική σε αυτό το ποστ ίσως αυστηρή αλλά όταν πρωτοπήρα τη μύηση του Ρέϊκι στο πρώτο βαθμό ένιωσα ότι άφηνα πίσω μου ένα κομμάτι από τον παλιό μου εαυτό και σαν να έδινα όρκους εργασίας καλοσύνης, απελευθέρωσης του εγώ μου, γείωσης, αγάπης, σεβασμού σε όλα τα πλάσματα του Θεού και φωτός για εμένα και τους άλλους. Χωρίς να μου το επιβάλλει κανείς.

Κάποιος φίλος μου είπε ότι θέλουν να τραβήξουν την αγάπη μου. Τι εννοούσε δεν πολυκατάλαβα γιατί την αγάπη μου την είχε όπως και να ήταν το πράγμα.
Fairy η αλήθεια έρχεται όταν είμαστε έτοιμοι να την δεχτούμε και το έχουμε ζητήσει.
Είμαστε άνθρωποι που χρησιμοποιούμε το ρέικι σαν βοήθεια για την προσωπική μας ανάπτυξη.
Λες ότι είμαστε ρέικι και ακούγεται ακριβώς όπως ..........είμαστε Χριστιανοί και πρέπει να αγαπάμε τους άλλους κλπ ειδάλλως θα τιμωρηθούμε και θα πάμε στην κόλαση και και και
Δεν χρειάζεται να αντικαταστήσουμε τον χριστιανισμό με το ρέικι αλλά να ξεκαθαρίσουμε την δική μας θέση μέσα στο κομφούζιο των επιβαλλόμενων θρησκειών και προτύπων.

Δεν σημαίνει κάτι το γεγονός ότι εσύ, εγώ, η φίλη σου πήραμε κάποιους βαθμούς εαν δεν δουλέψουμε με ειλικρίνεια και αφοσίωση με τον εαυτό μας.
Ίσως η αντιμετώπιση της φίλης σου ήταν η βοήθεια που χρειάζεσαι για να καταννοήσεις τι ακριβώς σημαίνουν οι δεσμεύσεις των δογμάτων και θρησκειών.
Δεν χρειάζεται να δώσεις <όρκους εργασίας καλοσύνης, απελευθέρωσης του εγώ, γείωσης, αγάπης, σεβασμού>.
Ο όρκος είναι δεσμευτικός και απαγορευτικός.
Εμείς ακόμη δεν γνωρίζουμε ποιοί πραγματικά είμαστε και δεσμευόμαστε ως προς το ποιοί θα γίνουμε!!!!
Ο άνθρωπος είναι και ζηλιάρης, αναιδής, κακός, εγωιστής, ψεύτης και πολλά άλλα μέχρι την στιγμή που θα καταφέρει να αναγνωρίσει τα θεωρούμενα <αμαρτήματα> και να ψάξει τις αξίες μέσα του.

Δίνουμε ρέικι γιατί εμείς οι ίδιοι το επιλέγουμε.
Το τι θα πάρει ο άλλος από μια συνεδρία δεν μπορούμε να το καθορίσουμε.
Η αγάπη είναι αστείρευτη θεική αξία η οποία δεν ζητά ανταλλάγματα.
Δεν διεκδικείται. @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Fairy
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 10:07 am

Δημοσίευση από Fairy »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ίσως να φάνηκα δογματική σε αυτά που έγραψα, αλλά δεν την ανέλαβα στη σωτηρία της γιατί όντως ψάχνω τη δική μου.

Δούλευα το ρέϊκι πάνω μου για δύο χρόνια καθημερινά ολοκληρωμένες συνεδρίες και τα καθαρίσματα πολλά.

Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί έπρεπε να πει αυτού του είδους το ψέμα για να ελέγξει συμπεριφορές. Οκ, να δεχτώ ότι έτσι έκρινε έτσι έπραξε. Όμως το συνεχίζει και συνεχίζει και τα λόγια εις βάρος μου. Και αυτό με πονάει. Φεύγω απο τη κατάσταση της συγκεκριμένης φιλικής ή όχι σχέσης.

Η αγάπη μου δεν ήταν κεκαλυμένη και ούτε απαίτησα να αλλάξει πορεία σκέψης ή να γίνει η αγία ή την είχα αναλάβει. Αλλά όταν κάποιος άνθρωπος σου απευθύνεται όλη την ώρα μα και δεν δέχεται εύκολα τα όρια που βάζεις σε αυτήν τη σχέση, παραδέχομαι ότι εκεί έχω πρόβλημα εγώ. Στη φιλία αυτή μοιράστηκα πράγματα, ήθελε να πάει στο ρέίκι και το έκανε όπως ακριβώς είπε η φίλη Νεφέλη το έκλεισε στη ντουλάπα και δεν το χρησιμοποιούσε.

Μα αν το χρησιμοποιούσε ίσως να μη θεωρούσε απαραίτητο να βάλει στη διαδικασία ενοχών και πόνου μία 17χρονη φίλη της ειδικά ένα παιδί.
Δεν την έκρινα στη πορεία της ούτε ηθικοπλαστική πολιτική της έβαλα, στάθηκα θεωρώ δίπλα της ως φίλη και στα 'κακά' της όπως και αυτή σε μένα, απλά η αλλαγή της συμπεριφοράς της και η αποκάλυψη αυτού του θέματος εμένα με τάραξε. Και ακόμη περισσότερο το ότι δεν σταματάει. Τι θα μπορούσα δηλαδή να της έχω κάνει για να συνεχίζει τα λόγια εις βάρος μου?

Το Ρέίκι είναι δουλειά με τον εαυτό μας καλά μου το είπατε και σας ευχαριστώ. Δεν ορκίστηκα με πίεση αλλά θεώρησα ότι απο τη στιγμή που πήρα σε πολύ δύσκολη κατάσταση της ζωής μου μύηση Φωτός ότι αλλάζω δονήσεις και παλεύω με τον εαυτό μου να κρατιέμαι στο φώς με πολύ δουλειά με ότι σκοτεινές στιγμές θα μπορούσα να έχω ως άνθρωπος.

Είχα και έχω την αρχή και πριν τη μύηση ότι δεν κάνω στους άλλους αυτό που δε θέλω να μου κάνουν.

Απογοητεύτηκα απο τον εαυτό μου κυρίως που έδωσα φιλία χωρίς προστασία απο όρια. Και αυτό είναι ένα πολύ καλό μάθημα σε μένα.

Ψέμματα λέμε όλοι, προσπαθώ μέσα απο την ενέργεια να τα βγάλω εντελώς απο τη ζωή μου ακόμα και στην ερώτηση π.χ. που ήμουν σήμερα το πρωί να απαντήσω ειλικρινά ή να μη δώσω αναφορά απο το να πώ 'ήμουν εκεί' και να είναι ψέμμα.

Δεν φοβήθηκα την απόρριψή της αλλά σκέφτομαι και πονώ γιατί ακόμα να μπλέκει το ονομά μου σε κοτσομπολιά τη στιγμή που δίπλα της ήμουν μόνο με καλή πρόθεση και σας το λεώ αλήθεια, και χωρίς υστεροβουλία και αυτό σας το λέω αλήθεια και μάλιστα ήταν η σχέση η φιλική που ένιωθα απόλυτα ήρεμη. Τελικά ήταν μια ψευδαίσθηση για μένα γιατί τα λόγια που συνεχίζονται δείχνουν ότι είναι καθαρά η επιλογή της να ανακατεύει το όνομά μου και να μου κάνει όσο κακό περισσότερο μπορεί. Λυπάμαι αλλά αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ το ότι περνάει φάση κακίας, γιατί γνωρίζει τι κάνει και μετά απο τις αρκετές συζητήσεις που έχουμε κάνει για να το σταματήσει. Οκ δεν θέλει να το σταματήσει και αποχωρώ απο τη φιλία με όλη τη δύναμη που ζητάω καθημερινά απο την ενέργεια βλέποντας ότι δεν ταιριάζω με την εχθρική της στάση και αναγνωρίζοντας ότι πήρα ακόμα ένα πολύ καλό και μεγάλο μάθημα για μένα.

Δίνω ενέργεια στο ηλιακό περισσότερο αυτές τις μέρες και στη καρδιά, και στο τάντεν, ποιο σημείο μου προτείνεται να δουλέψω επίσης παραπάνω σε μια συνεδρία για να καταφέρω κάποια στιγμή να έχω μια σχετική διάκριση με τους ανθρώπους γύρω μου?

Εκτιμώ τη βοήθειά σας και σας ευχαριστώ πολύ @};-
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί έπρεπε να πει αυτού του είδους το ψέμα για να ελέγξει συμπεριφορές. Οκ, να δεχτώ ότι έτσι έκρινε έτσι έπραξε. Όμως το συνεχίζει και συνεχίζει και τα λόγια εις βάρος μου. Και αυτό με πονάει. Φεύγω απο τη κατάσταση της συγκεκριμένης φιλικής ή όχι σχέσης.
Ψέμματα λέμε όλοι, προσπαθώ μέσα απο την ενέργεια να τα βγάλω εντελώς απο τη ζωή μου ακόμα και στην ερώτηση π.χ. που ήμουν σήμερα το πρωί να απαντήσω ειλικρινά ή να μη δώσω αναφορά απο το να πώ 'ήμουν εκεί' και να είναι ψέμμα
Ξεκινα απο τα ψεματα που λες στον εαυτο σου .....και κάνε Ρεικι παντου!!! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

galazia_sfaira έγραψε:
Ξεκινα απο τα ψεματα που λες στον εαυτο σου .....και κάνε Ρεικι παντου!!! >:d<
’ουτς :x :x @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Fairy μέσα από τον πόνο έρχονται οι επιγνώσεις.

Δώσε χρόνο στον εαυτό σου ..............να πονέσεις με ευγνωμοσύνη.
Ψάξε την ενέργεια μέσα σου γιατί εκεί βρίσκεται >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Νεραϊδούλα , κάνε κάθε μέρα ρέικι σε όλα τα σημεία και
τις θέσεις , όπου αισθανθείς την ανάγκη μείνε περισσότερο,
και θα σε βοηθήσει. ;)
Όλα όσα μας συμβαίνουν είναι για να δούμε δικά κομμάτια
και δικά μας θέματα .Ηρέμησε , εμπιστέψου ,
μείνε προσηλωμένη σε σένα και στη θεραπεία σου και όλα
καλά θα πάνε.
>:d< >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

AXIA έγραψε:Νεραϊδούλα , κάνε κάθε μέρα ρέικι σε όλα τα σημεία και
τις θέσεις , όπου αισθανθείς την ανάγκη μείνε περισσότερο,
και θα σε βοηθήσει. ;)
Όλα όσα μας συμβαίνουν είναι για να δούμε δικά κομμάτια
και δικά μας θέματα .Ηρέμησε , εμπιστέψου ,
μείνε προσηλωμένη σε σένα και στη θεραπεία σου και όλα
καλά θα πάνε.
>:d< >:d< >:d< >:d<
Συμφωνώ και επαυξάνω!!!
@};- @};- @};- @};- ^:)^ ^:)^
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

silver29 έγραψε:και γιατι πρεπει να ανηκει στον χωρο της εκκλησιας ο πνευματικος?

για εμενα πχ ο καλυτερος πνευματικος ειναι η φιλη μου η εμμανουελα
Οντως δεν είναι απαραίτητο, αλλά αν δεν υπάρχαν φωτισμένοι άνθρωποι ακόμα και μέσα στους κόλπους της εκκλησίας δεν θα υπηρχανε ούτε άγιοι.
Για να συνοψίσω όμως, λάθη κάνει όλος ο κόσμος είτε είναι παπάδες είτε όχι. Τέλειος δεν είναι κανεις κι ας μην αφορίζουμε ούτε και να εξιδανικεύουμε καταστάσεις μόνο και μόνο γιατί ανήκουν σε κάποιον συγκεκριμένο χώρο ή συγκεκριμένο θεσμό. Για μένα άγιοι υπάρχουνε ΠΑΝΤΟΥ όπως επισης και διάβολοι. Θέλησα να απαντήσω απλά στην σφαιρούλα περί ιδανικού πνευματικού. Προσωπικά αν δεν θεωρούσα σωστό το δικό μου δεν θα πήγαινα κιόλας γιατί για πάρα πολύ καιρό πιέστηκα αφάνταστα με ανάξιους παπάδες εξομολόγους και λόγω του χώρου όπου κινόμουνα δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς. Οταν βγήκα αποφάσισα ότι όσο ζει ο πνευματικος μου θα πηγαινω σε αυτόν, οταν πάει στο φως και τότε ακόμα ξέρω ότι θα με συντροφευει αλλά δεν ξέρω αν θα μπορεσω να εμπιστευτώ άλλον πνευματικο. Με ενοχλούνε και εμένα πολλά κουλά!!! Ομως με ενοχλεί επίσης που οι άνθρωποι του ρέικι που σκίζονται για την αγάπη και την ελευθερία βούλησης θέλουν να βλέπουν μαύρα πρόβατα σε έναν συγκεκριμένο χώρο όταν ξέρουν πολύ καλά ότι το κακό υπάρχει παντού αλλα και το φως υπάρχει παντού, εαν το ψάξουνε!!! Σκοτάδια έχουμε όλοι μας και επανερχόμαστε σε αυτά επανειλημένως όμως όταν κάποιος μας αγαπά πέρα από αυτά τα σκοτάδια και μας το δειχνει γιατι εμείς να θέλουμε να τον κατηγοριοποιήσουμε ως μοναχό ή ως παπά ή ως καλόγρια κι οχι ως έναν φωτισμένο άνθρωπο όπου κι αν ανήκει αυτός; Το θέμα εδώ δεν είναι να πάρεις χωρίς τύψεις την Ευχαριστία γιατί έτσι κι αλλιώς μέσα στην λειτουργία υπάρχει λειτουργικό μεταμέλειας (τουλαχιστον στην ρωμαιοκαθολική εκκλησία δεν ξέρω για τις άλλες) αλλά να επικοινωνησεις με μια ψυχή που πιστεύει στον θεό σε αγαπάει σε συμπονάει, και μπορει να σου φωτίσει τον δρόμο οχι με ενοχές αλλά με αγάπη!!! Γιατί να βλέπουμε παντού σκόπελους;;; Ας μάθουμε να βλέπουμε την αληθινή ομορφιά εκεί που υπάρχει και να μην κατηγοριοποιούμε τους ανθρώπους κατά ιδιότητα αλλά κατά φώτιση και πνευματικότητα ακόμα κι αν ανήκουν σε έναν χώρο που δεν μας αρέσει!!!! Το φως υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ αλλά από ότι καταλαβαίνω το δόγμα υπάρχει επίσης ακόμα και έξω από την εκκλησία και σε χώρους που......δεν περίμενα να το βρώ!!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ναταλια τον χωρο της εκκλησιας τον ξερω καλα.. και δε συζηταμε για την ορθοδοξη που κανει καραμπαμ οτι τελικα.. ειναι ανορθοδοξη!

Εχω μεγαλωσει απο μικρο παιδακι με το ευαγγελιο στο χερι..

Θελεις να το πεις ρωμαιοκαθολικη, καθολικορωμαικη, ευαγγελικη, αποστολικη κλπ κλπ?

Ολοι τους βγαζουν δισκο στο τελος... οτι προαιρειστε..

Μη μου πεις οχι...

Σιγουρα υπαρχουν φωτισμενοι ανθρωποι στον χωρο της εκκλησιας αλλα κι αυτοι θυματα ειναι... για να οικονομανε καποιοι αλλοι!

ακομα και οι αγιοι που αναφερεις..
για πηγαινε στους ταφους τους να δεις ποσα εκατομυρια τζιραρουν καθε μερα! ;)
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε: Ας μάθουμε να βλέπουμε την αληθινή ομορφιά εκεί που υπάρχει και να μην κατηγοριοποιούμε τους ανθρώπους κατά ιδιότητα αλλά κατά φώτιση και πνευματικότητα ακόμα κι αν ανήκουν σε έναν χώρο που δεν μας αρέσει!!!! Το φως υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ αλλά από ότι καταλαβαίνω το δόγμα υπάρχει επίσης ακόμα και έξω από την εκκλησία και σε χώρους που......δεν περίμενα να το βρώ!!!
Βλέπουμε ομορφιά όταν αρχίσει να διακρίνεται η ομορφιά μέσα μας... ασχετα αν είναι ορατη ή όχι...@};-

Πιστευω ότι πνευματικό χρειαζεται κανεις όταν χρειάζεται έναν αλλον ανθρωπο ,που έχει εξιδανικευσει στη ζωη του, για να του δώσει "άφεση αμαρτιών".

Δεν ξέρω τι εννοεις με το "Δόγμα" σε χώρους που δεν περιμενες"... αλλά λογικό είναι όπου υπάρχουν άνθρωποι...
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

silver29 έγραψε:Ναταλια τον χωρο της εκκλησιας τον ξερω καλα.. και δε συζηταμε για την ορθοδοξη που κανει καραμπαμ οτι τελικα.. ειναι ανορθοδοξη!

Εχω μεγαλωσει απο μικρο παιδακι με το ευαγγελιο στο χερι..

Θελεις να το πεις ρωμαιοκαθολικη, καθολικορωμαικη, ευαγγελικη, αποστολικη κλπ κλπ?

Ολοι τους βγαζουν δισκο στο τελος... οτι προαιρειστε..

Μη μου πεις οχι...

Σιγουρα υπαρχουν φωτισμενοι ανθρωποι στον χωρο της εκκλησιας αλλα κι αυτοι θυματα ειναι... για να οικονομανε καποιοι αλλοι!

ακομα και οι αγιοι που αναφερεις..
για πηγαινε στους ταφους τους να δεις ποσα εκατομυρια τζιραρουν καθε μερα! ;)
:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) Ναι πράγματι !!! Ο άγιος Πίος και ο Αγιος Φραγκίσκος κάνουνε φοβερό τζίρο καθημερινά!!! Τον ξελασπώσανε τον Παράδεισο από τα χρέη!!! Να δεις τι πανηγύρια που κάνει ο Αγιος Πέτρος!!!!! " Μπράβο ρε παιδιά, ευτυχώς που έχουμε κι εσάς!! " Ετσι τους λέει!!! :)) :)) :)) :)) :)) :)) Όι άγιοι κάνουνε τον τζίρο ή η Εκκλησία σαν οργανισμός; Μήπως ο δίσκος ειναι το εισητήριο εισόδου; Οποιος θέλει βάζει!!! Ασε που είναι πολλοι αυτοί που δεν βάζουνε αλλά πάνε τρόφιμα για τους φτωχούς!! Μήπως υπάρχει κι εκεί αμφισβήτηση ή πρόβλημα; Τα βρώμικα λεφτά του Βατικανού ουδεμια σχέση έχουνε με τον δίσκο που βγαινει αλλά με βρώμικους επισκόπους, πάπες κ.ο.κ. Η βρωμιά βρίσκεται ψηλά!!! Οχι χαμηλά στους πιο απλούς που την παλεύουνε καθημερινά με τον δικό τους τον σταυρό!!!
Οταν μιλάω για δογματισμό εκεί που δεν τον περίμενα ενοώ για χώρους όπου έχουν σαν ιδανικο τους την θετική σκέψη και θέλουνε να δώσουνε μάλιστα και το ζωντανό παράδειγμα, αλλά έχουνε ήδη βάλει στην μαύρη λίστα κατεβατά ολόκληρα ανθρώπων με συγκεκριμένες πεποιθησεις!! Είναι κι αυτό μια μορφή δόγματος έξω από το δόγμα και πολύ καλά συγκαλυμένη μάλιστα αφού πρεσβέυουνε μια ισοπεδωτική ομοιομορφία ενώ μιλάνε για ελευθερία βούλησης και απελευθέρωση από ενοχές!!! Το δόγμα υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ!! Κακά τα ψέματα. Ή μαθαίνουμε να ζουμε με αυτό χωρίς να συμετέχουμε ή το καυτηριάζουμε και μας ενοχλεί δια βιου!!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν παμε στο δικο μας δόγμα...χωρις ενοχες,ισοπεδώσεις κλπ κλπ ....
Γιατί καλα κι άγια τα άγια των αγίων αλλα καιρος να δουμε και τα δικα μας καντηλια τι καπνο φουμάρουν! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”