Οικογένειες αγγέλων

Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Πολυμήχανος αλλά και Μακιαβελικός. Είχε όμως το δίκιο με το μέρος του, όσον αφορά τους μνηστήρες μόνο.
Το γιατί έπρεπε να φύγει για να πάει να ισοπεδώσει την Τροία αυτό είναι άλλο θέμα. :shock: :shock: :shock:
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί Σπύρο μου στην ζωή μας ξεκινάμε πολλά εγχειρήματα που όχι μόνο δεν έχουν νόημα, αλλά μας κάνουν στην συνέχεια και υποφέρουμε...
΄Ολα όμως είναι μέρος της εξέλιξης...

Οι δοκιμασίες μας κάνουν δυνατούς ε?
Αρκεί να βρίσκουμε τρόπους να τις προσπερνάμε...
και θάρρος βέβαια...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Ειμαστε ακολουθοι αλλα καλυτερα ακολουθος και στο μονοπατι μου παρα μπροταρης στη κουταμαρα του " συμβατικου "

το' πε ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ .

Τεστ : Ποιος το ειπε ??
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΕΙΣ ΣΑΜΟΝ

Όσοι το χάλκεον χέρι
βαρύ του φόβου αισθάνονται,
ζυγόν δουλείας ας έχωσι·
θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Και μπαρούτι και μπουρλότο...
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Qisan, σημασία έχει το "βόλεμα"...

Είναι όμορφη η βολική ζωή, σύμφωνη με τους κοινωνικούς νόμους.
(παιδιά, οικογένεια, σπιτάκι, αυτοκινητάκι, τηλεορασίτσα...κλπ)

και μπροστά σ' αυτήν την "όμορφη ζωή" ε...το βουλώνουμε!!
Κάνουμε και τις σχετικές μας γαργάρες...τι ψάχνεις τώρα!!

Και βέβαια θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία...
και πρωτίστως ΞΕΒΟΛΕΥΜΑ....
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και να συμπληρώσω, μιας και είμαστε στο σχετικό τοπικ...

θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία...μεν, αλλά θέλει...

και αυτήν την δύναμη ψυχής, που μας κάνει να ερευνούμε και να τεκμηριώνουμε σύμφωνα με τον "εσωτερικό δάσκαλο", όσες επιγνώσεις έρχονται, που ακόμα και αν δεν μας "βολεύουν", μας οδηγούν σε συνεχή εξελικτική πορεία.

Οι "ούράνιες" καθοδηγήσεις είναι μέρος της συνειδητότητάς μας, η οποία αντιλαμβάνεται την ζωή στην 3η διάσταση, μέσα από μία διαφορετική συνισταμένη, από ό,τι η συνείδησή μας.

Τα "μηνύματα" που λαμβάνουμε είναι η "συνεργασία" μας από ένα άλλο εξελικτικό πεδίο του Ανώτερου Εαυτού μας και των "πνευματικών όντων", εκείνων που δρουν απλά από αυτό το πεδίο. ΄Ετσι έρχονται στο συνειδητό μας αλήθειες, που αποκωδικοποιούν την ζωή στην 3η διάσταση και μας δίνουν την ευκαιρία να την αντιληφθούμε σαν πραγματικοτητα του τώρα, μέσα από βιωματικές εμπειρίες. Χωρίς αυτές, όσες επιγνώσεις έρχονται, παραμένουν "ανεκμετάλλευτο" υλικό προς επεξεργασία...
Η αποδοχή με "τόλμη" όλων των βιωματικών εμπειριών, οδηγεί στην ελευθερία των δεσμεύσεων και των προτύπων, που δίκαια υφίστανται στον φυσικό κόσμο, όπου έχουμε επιλέξει να βρεθούμε...

Οι διεργασίες που γίνονται στην συνείδηση μας εμπεριέχουν την δονητική συχνότητα του Ανώτερου Εαυτού μας, ο οποίος σταδιακά και βιωματικά "κατέρχεται" στην υλική διάσταση, για να δράσει και μέσα από αυτό το πεδίο, ενσωματώνοντας εμπειρίες που έχουν στόχο την ενοποίηση, ένα εξελικτικό στάδιο του φυσικού πεδίου.

΄Ετσι, στην αρχή φαίνεται σαν εμείς δονητικά να "ανεβαίνουμε" για να τον βρούμε, στην συνέχεια όμως αντιλαμβανόμαστε ότι οι δονήσεις του κατακλύζουν και το σώμα μας, και η συνάντησή μας μαζί του γίνεται σ' αυτό το πεδίο όπου βρισκόμαστε.
Σ' αυτήν την συνάντηση αρχίζει και η "ανάπλαση" του υλικού σώματος, ώστε να "αντέξει" την δυναμική των υψηλών δονήσεων.

Από αυτή την στιγμή αρχίζουν οι καθοδήγήσεις και οι διεργασίες, που έχουν σκοπό να σχηματίσουν το "φωτεινό" σώμα που είναι το κύριο "όχημα" της ανάληψης.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Vaso έγραψε:Qisan, σημασία έχει το "βόλεμα"...

Είναι όμορφη η βολική ζωή, σύμφωνη με τους κοινωνικούς νόμους.
(παιδιά, οικογένεια, σπιτάκι, αυτοκινητάκι, τηλεορασίτσα...κλπ)

και μπροστά σ' αυτήν την "όμορφη ζωή" ε...το βουλώνουμε!!
Κάνουμε και τις σχετικές μας γαργάρες...τι ψάχνεις τώρα!!

Και βέβαια θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία...
και πρωτίστως ΞΕΒΟΛΕΥΜΑ....



Σαφως και ειναι αλληλενδετα οποιος δεν εχει τα κοτσια να σηκωθει απο το χαζοκουτι και να κουνισει τον πισινο του δεν φαναζεται πως εχει ομορφια ο αγωνας της Τολμης και που να μιλησουμε για ελευθερια ! με την πιστωτικη γεματη ως τα μπουνια και τις επιθημιες για καταναλωση 2 φορες ακριβοτερες απο το εισοδημα ??? .........................
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Qisan έγραψε:Σαφως και ειναι αλληλενδετα οποιος δεν εχει τα κοτσια να σηκωθει απο το χαζοκουτι και να κουνισει τον πισινο του δεν φαναζεται πως εχει ομορφια ο αγωνας της Τολμης και που να μιλησουμε για ελευθερια ! με την πιστωτικη γεματη ως τα μπουνια και τις επιθημιες για καταναλωση 2 φορες ακριβοτερες απο το εισοδημα ??? .........................

Qisan, όχι δεν το είπα με την έννοια της κριτικής...

Καλά κάνουν όσοι το κάνουν, και εμείς πρέπει να το σεβόμαστε, σαν επιλογές τους.
Αυτό που για σένα ή για μένα είναι ελευθερία, για τους άλλους είναι μια χρονοβόρα δέσμευση...οπότε??

΄Οταν ρωτούν οι άνθρωποι, "πως θα καταφέρω να αφυπνίσω την συνείδηση", αν τους μιλήσεις για ελευθερία, δεν θα σε καταλάβουν.
Γιατί η αφύπνιση περιέχει εσωτερική δέσμευση, και αυτό, σε μερικούς (πολλούς ίσως), φαίνεται ακόμα πιο βαρύ από τις "αλυσσίδες" των υλικών αγαθών...

Δεν είμαστε εδώ για να "αφυπνίσουμε" κανέναν.
Είμαστε εδώ για να πάρουμε τον "μοναχικό" δρόμο της επιστροφής, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να δείχνουμε την κατεύθυνση...
Και όπως γράφω και στην ενότητα ΒΙΒΛΙΑ
...από που προήρθαμε
...που κατευθυνόμαστε
...ποιά είναι η διαδρομή του "μαζί"!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Δεν είμαστε εδώ για να "αφυπνίσουμε" κανέναν.
Είμαστε εδώ για να πάρουμε τον "μοναχικό" δρόμο της επιστροφής, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να δείχνουμε την κατεύθυνση...
  • Η μεγαλυτερη αληθεια Βασουλα ( ετσι μου βγηκε ) που εχεις πει ! ! !
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

( ετσι μου βγηκε
:lol: :lol: και άργησες Σκαπανέα!
Βλέπεις κανέναν να με λέει αλλιώς??? :lol: :lol:

Είναι άλυτο μυστήριο για μένα, αλλά χαίρομαι πάντα!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Παραθέτω ένα μήνυμα...


Αισθάνεστε την ενέργειά μου κοντά σας. Αισθάνεστε την αλήθεια σας βαθιά μέσα στην ψυχή σας. Μην με ψάχνετε με τον νου. Ψάξτε με με την πνευματική σας καρδιά, τις στιγμές της σιωπής. Μην αφήνετε τον νου να κατευθύνει, χωρίς πρώτα να έχετε προσδιορίσει την προσωπικότητά σας. Γιατί τότε θα παίζετε ακόμα έναν ρόλο. Εκτός από τον ρόλο της ενσάρκωσής σας, θα παίζετε και τον ρόλο που εκείνη επιθυμεί. Και αυτός θα είναι πάλι ψευδαίσθηση. Η ένωση με το ανώτερο επίπεδο της ύπαρξής σας πρέπει να γίνει με την συγκατάθεση του συνειδητού μέρους σας που βρίσκεται στην 3η διάσταση. Χωρίς όμως προσδοκίες και μάταιες διαδρομές, όπως σας έχω ήδη ειπεί. Είναι η βαθιά επιθυμία που επιφέρει την ένωση ώστε να λειτουργείτε σαν μία ενιαία ενέργεια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάτι μεγαλειώδες θα συμβεί. Το μεγαλειώδες είναι η ένωση και η κατανόηση της ύπαρξης. Τίποτα άλλο πέρα από αυτό. Αν κατανοήσετε την ύπαρξή σας, θα κατανοήσετε και την μαθητεία σας. Χωρίς όμως την συμμετοχή του νου σας. Ο νους σας είναι ένα χρήσιμο εργαλείο στην 3η διάσταση, που σας βοηθά να επιβιώσετε. Αν ενώσετε όμως τα επίπεδα (ανώτερο-συνείδηση) τότε ο νους σας θα συνδεθεί με τον συμπαντικό νου και θα μπορείτε να έχετε την διάνοια. Η διάνοια είναι εκείνη που σας καθιστά μαθητή, όπου μαθητής σημαίνει περνάω από τα στάδια εκείνα της συνειδητότητας, ώστε να δημιουργήσω τις προϋποθέσεις για την ανάληψη. Η ανάληψη είναι το σημαντικό έργο των ενσαρκωμένων και σ’ αυτήν την εποχή δίνεται από τα πνευματικά επίπεδα μεγάλη βοήθεια γι’ αυτήν την πορεία. Προετοιμάζεστε για αυτό. Προσοχή όμως. Τίποτα δεν σημαίνει αυτό για την ζωή σας στην 3η διάσταση. Δεν υπάρχουν μεγαλόπνοα σχέδια και μια υψηλή υπηρεσία, με την έννοια που εσείς φαντάζεστε. Σας έχω ειπεί ότι αυτούς που ήδη έχουν προετοιμαστεί για την ανάληψη, τους αναγνωρίζετε μόνο από το φως και την αγάπη που εκπέμπουν. Δεν τους αναγνωρίζετε από την ζωή που διάγουν. ΄Όμως η ζωή τους περιέχει τα πάντα. Ο καθαρισμός των πεδίων σας σας φέρνει αντιμέτωπους με τις μνήμες σας. Γνωρίζω ότι αυτό επιφέρει πόνο. Αλλά πιστέψτέ με, όταν μπορέσετε να απαρνηθείτε τον ρόλο σας, όταν κατανοήσετε ότι ο ρόλος της προσωπικότητας είναι να αποδεχθεί την ανώτερη συνειδητότητά της και όχι να κυριαρχεί, τότε δεν θα υπάρχει πόνος. Κατανοείστε τα λόγια μου. Κατανοείστε τι είστε. Και μην ταράζεστε με σκέψεις. Σας έχω ειπεί ότι στην 3η διάσταση εσείς επιλέγετε. Μπορείτε να δημιουργήσετε την πραγματικότητα που εσείς θέλετε. Και αν θέλετε να δημιουργήσετε την πραγματικότητα των ψευδαισθήσεων, μπορείτε. Και να ζείτε μέσα στην αγωνία για τον θάνατο που θα επέρθει. Μπορείτε όμως να ανακαλύψετε την πραγματική ζωή, την αιώνιο, που πάλι εσείς θα επιλέξετε.
Βρεθήκατε κοντά μου, την εποχή που ήρθα. ΄Έχετε μνήμες από αυτήν την εποχή. Ο καθένας για διαφορετικό λόγο επέλεξε να ενσαρκωθεί ξανά σ’ αυτήν την εποχή, σήμερα που είμαι πάλι εδώ κοντά σας. Με όλους όσοι με αναζητούν σήμερα, με όλους όσοι με νιώθουν κοντά τους σήμερα, υπάρχει μία σχέση. ΄’λλοι όμως διάλεξαν την σημερινή τους ενσάρκωση για να αντιμετωπίσουν για άλλη μια φορά ακόμα τις δυσπιστίες τους και την αμφισβήτηση της διδασκαλίας μου. ΄’λλοι γιατί θέλουν να βοηθήσουν στην εξάπλωση της αγάπης μου. Και άλλοι γιατί απλά τους το ζήτησα τότε. Δεν είναι οι ίδιοι λόγοι. Ο καθένας θα βρει όμως τον λόγο και ανεξάρτητα από αυτόν θα προετοιμαστεί να τον αντιμετωπίσει. Να αντιμετωπίσει την μεγάλη πρόκληση του «εμπιστεύομαι»! Την μεγάλη πρόκληση του «αποδέχομαι». Την μεγάλη πρόκληση του «ταπεινώνομαι». Μην ξεχνάτε «ζητήσατε και θα σας δοθεί»! Και θα σας δοθεί, αν αυτό που θα ζητήσετε δεν περιέχει τις φιλοδοξίες της προσωπικότητας. Δεν υπάρχει σπουδαίος, ιδιαίτερος, σημαντικός. ΄Όλοι είστε σπουδαίοι και σημαντικοί για μένα και για τον Πατέρα/Μητέρα Θεό. Είστε το κύτταρό Του και σας περιμένουμε. Αγνούς και αμόλυντους. Σε όλους δίνω την ευλογία μου. Ακόμα και σ’ αυτούς που ακόμα παλεύουν με την αλήθεια τους. Που ενώ βαθιά μέσα τους την αναγνωρίζουν, δεν θέλουν να την αποδεχθούν. Δεν υπάρχουν εκλεκτοί άνθρωποι για μένα. Δεν υπάρχουν σημαντικοί για μένα. Υπάρχετε όλοι σαν μια αδιαίρετη μονάδα και η ενέργειά μου απλώνεται παντού, είτε με αναγνωρίζετε, είτε όχι. ΄Όμως υπάρχουν εκείνοι οι άνθρωποι που οι δονήσεις τους έχουν ενσωματωθεί στις δονήσεις μου. Και μου έχουν διαθέσει το σώμα τους. Αυτούς να ξεχωρίσετε και να τους κρατάτε το χέρι. Μέσα από το δικό τους χέρι θα με ανακαλύψετε. Και τότε δεν θα χωρίσουμε ποτέ, γιατί θα κατανοήσετε ότι είμαι η αλήθεια. Τότε θα αφήσετε αυτήν την αλήθεια να σας κυριεύσει. Τότε θα επιτρέψετε στην ανώτερη συνειδητότητά σας να κατευθύνει την πορεία της ανάληψης για να επιστρέψετε. Αναγνωρίστε μόνο την αγάπη μου. Και αυτή θα σας οδηγήσει κοντά μου. Χωρίς αμφισβητήσεις, χωρίς την διάθεση να προβάλλετε την συνεργασία μας, σαν κάτι σπουδαίο και σημαντικό. Και αυτό είναι το «κλειδί» της τελευταίας πόρτας που θα ανοίξει. Η ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ. Γιατί τότε θα κατανοήσετε ότι όλοι οι ενσαρκωμένοι άνθρωποι έχουν κοινή πορεία. Και θα αποδεχθείτε ότι μέσα σ’ αυτήν την πορεία περικλείεται η χωριστικότητα που πρέπει να γίνει ενότητα. ΄Όταν κατανοήσετε αυτήν την ενότητα θα έχετε ξεκινήσει τον δρόμο του γυρισμού. Χωρίς όρια πια. Γιατί πραγματικά δεν υπάρχουν όρια. Ακουμπήστε την καρδιά σας με τα χέρια σας. Και νιώστε τους ζεστούς παλμούς της. Νιώστε την να χτυπά στο Σύμπαν και να ενώνεται με τους χτύπους όλων των καρδιών των ανθρώπων. Νιώστε ότι όλες μαζί οι καρδιές ενωμένες βρίσκονται μέσα στην καρδιά μου. Και αποτελούν την μία ενιαία καρδιά που χτυπά στον ρυθμό της αγάπης. Επιλέξτε αυτήν την συχνότητα και θα διαπιστώσετε ότι έχετε αποκλείσει τον φόβο. ΄Όταν αποκλείσετε τον φόβο, τότε δεν υπάρχουν εμπόδια για την ένωσή μας.

Ευλογία σε όλους
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Βάσω από που είναι αυτό το κείμενο; Ποιος το έχει γράψει;
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ Θάνο μου...(όχι ακριβώς, η γνωστή πηγή...)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

΄Όταν αποκλείσετε τον φόβο, τότε δεν υπάρχουν εμπόδια για την ένωσή μας.
Νοιώστε το γιατι εκεί είναι το κλειδί της ύπαρξής μας!
Να είσαι καλα για μια ακόμαη φορά! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”