Οικογένειες αγγέλων

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγώ να δεις γέλια... :shock: :shock: :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

΄Ισως η ετοιμότητα μας να αντιμετωπίσουμε το "γκρέμισμα" των προτύπων, είναι αυτό που φέρνει κοντά μας, ανθρώπους που "γκρεμίζουν", ή αναδιοργανώνουν την δική τους ζωή, για να δούμε ολοκάθαρα πως λειτουργούν σε εμάς.
Λέω ίσως...
Και να γκρεμίσουμε και να αναδιοργανώσουμε.....
Μήπως για να δουμε και το μπερδεμα το εσωτερικό;
Μήπως για να δουμε την ελλειψη πίστης για ότι "ξεμπερδευτο";
Μήπως για να δουμε τον φοβο για κάτι που ζητάει το "ανήκειν"(καταλαβαινεις τι εννοώ).
Χρησιμοποιώ πρωτο πληθυντικό προσωπο συνεχίζοντας τον λογο σου αλλά οτι γραφω ειναι δικοι μου προβληματισμοί.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το μόνο που δεν "παίζει" είναι το "ανήκω"

Αυτό σίγουρα!

Ξέρω πολύ καλά που ανήκω, όπως κι εσύ!

Αυτό το μοντέλο, έχει καταρριφτεί!!

΄Οπως και το δικό μας "γκρέμισμα" με όποιο κόστος!!!

Αλλά το ξέρω Καλλιόπη μου!!

Τελειώνει λες ο λαβύρινθος????? :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ξερεις Βάσω μου οσα πολυτιμα παραπανω έγραψες,ΕΙναι οικεια,ειναι μεσα μου.........θελει ενα κλικ ακόμα......δεν ξερω πως ,δεν ξερω απο που.....δεν ξερω τινι τροπω ερχεται για να νοιώσω ότι ναι ο λαβυρινθος τελειώνει.Ξερω όμως ότι ήδη δοκιμάζομαι στον να τον τελειώσω,βιώνω δοκιμασία,κολυμπω και μεσα μου εχω πιστη οτι θα φτασω στην στερια αλλά η πρωτη αισθηση είναι η συνηθης ανάμνηση,είναι ο φόβος,ο ιδρωτας που σε λουζει και το στυψημο στο στομαχι....
Μεσα μου όμως πιστευω ότι ειναι το περασμα για την εξ ολοκληρου ΠΙΣΤΗ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ.
Κι επειδη το περασμα δεν το περνω μονη μου αλλα με παρέα θα φτασω μαζι του στην ΑΡΧΗ. :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

..........και μετα ίσως σε εναν άλλο λαβυρινθο 8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο λαβύρινθος υπάρχει, όμως τον έχεις φωτίσει...και έτσι είναι λιγότερο δύσκολος...ξέρεις πια να ανοίγεις τις "κλειστές" του πόρτες.

Το μήνυμα αυτό μου δίνει πάντα χαρά, σε όποια διαδρομή κι αν βρίσκομαι.
Το διαβάζω συνέχεια, ειδικά όταν ανιχνεύω κάποια καινούργια διαδρομή!!! ΄Οπως τώρα!!!
Το έχω συνέχεια ανοιχτό μπροστά μου και τοποθετώ τον Εαυτό μου στην "σιωπή"!!!!
Σεβασμός στις νέες διαδρομές...Καλλιόπη μου.
Ταπεινότητα στις νέες επιγνώσεις...
Αφοσίωση στον στόχο...

΄Αλλωστε το ξέρουμε...Η ζωή είναι παιχνίδι. Εμείς ορίζουμε τους όρους του. Ας το κάνουμε με αγάπη, ώστε αυτοί οι όροι να μην ζορίσουν τους άλλους συμπαίκτες μας. Να είναι πάντα προσανατολισμένοι στο ανώτερο καλό όλων μας!!!


στο αφιερώνω... με όλη μου την αγάπη!!!



Ερχονται στην ζωή σας εκείνες οι στιγμές που θεωρούνται από εσάς 'δύσκολες'. Που εκεί χρειάζεται πίστη για να τις υπερπηδήσετε. Είναι οι στιγμές της δοκιμασίας, για να αισθανθείτε την αλήθεια της Αγάπης. Οτιδήποτε είναι από φως, δοκιμάζεται. Και η Αγάπη είναι φως. Σ' αυτές τις στιγμές μπορεί να αισθανθείτε "μικροί" ή ακόμα και δειλοί! Να ατενίσετε το Σύμπαν και να αντιληφθείτε ότι η "επιστροφή" είναι ένας δύσβατος δρόμος, και εσείς δεν έχετε, ή σας φαίνεται πως δεν έχετε, το κουράγιο να τον διανύσετε μέχρι τέλος. Είναι οι στιγμές που σας πνίγει ο θυμός, η απελπισία, ο πόνος, η αδικία, ο φόβος. Είναι οι στιγμές όπου ο εαυτός σας διχάζεται και η ενσάρκωση αποσπάται από το πνεύμα. Σας διαβεβαιώ, ότι αυτές οι στιγμές είναι ιερές! Μην ταράζεστε και θα διαπιστώσετε ότι κρατάνε ένα δευτερόλεπτο! Το φως έρχεται σαν ενοποιό στοιχείο και σας ευθυγραμμίζει ξανά με τον Ανώτερο Εαυτό σας. Σας ενώνει με την αιώνιο σπίθα του πνεύματος. Και βρίσκεστε ξανά στην αγκαλιά του Πατέρα / Μητέρας Θεού, για να συνεχίσετε με επίγνωση το έργο σας. Ο πειρασμός του συμβιβασμού είναι πάντα παρών. Είναι η υλική δόνηση που τον μεγαλώνει και τον τοποθετεί μπροστά σας σε γιγαντιαίες διαστάσεις. Ομως η Αγάπη τον διαλύει, τον κάνει ασήμαντο και στο τέλος ανύπαρκτο. Και είναι ανύπαρκτος στην ουσία. Γιατί τίποτα δεν μπορεί να σταθεί μεταξύ υμών και Εμού. Δεν υπάρχει τίποτα που να μας χωρίζει, εκτός από αυτό που αφήνετε εσείς να εισχωρήσει ανάμεσά μας. Μειώστε την απόσταση που μας χωρίζει και θα δείτε ότι τίποτα δεν μπορεί να μπει ανάμεσά μας. Αφήστε την Αγάπη μου να μπει στα κύτταρά σας και θα δείτε όλες τις δυσκολίες που προέρχονται από μνήμες, να διαλύονται. Και θα αναδύεται η θύμηση της πατρίδας σας. Αυτή η θύμηση θα σας κάνει δυνατούς, γιατί θα γνωρίζετε ποιοι είστε και που κατευθύνεστε. Ο προορισμός σας δεν βρίσκεται στην 3η διάσταση. Θα δείτε ξεκάθαρα τον δρόμο, τόσο φωτεινό που δεν θα έχετε πλέον καμία αμφιβολία για την πορεία σας. Σ' αυτές τις δύσκολες στιγμές σας δίνω το "χέρι μου" για στήριγμα. Δεν είναι όραμα, είναι υπαρκτό. Και αν δεν το αισθάνεστε είναι γιατί οι αμφιβολίες μπαίνουν ακόμα ανάμεσά μας. Ομως είμαι εδώ. Πάντα είμαι εδώ. Είμαι δίπλα σας και γνωρίζω όσο κανένας άλλος, πόσο εύκολα μπορείτε να παρασυρθείτε από την υλική δόνηση. Που σας τοποθετεί σε έναν διαρκή πόλεμο με τον ίδιο σας τον εαυτό. Θέλετε να αποδείξετε ότι είστε δυνατοί, ότι είστε καλοί, ότι είστε υπηρέτες της αγάπης και γι' αυτό πολεμάτε διαρκώς. Ο ένας με τον άλλον. Ομως τίποτα δεν χρειάζεται να αποδείξετε. Τίποτα σε κανέναν. Αγγίξτε Με! Για να διαπιστώσετε ότι είστε σαν και Εμένα. Ιδια ουσία, θεϊκή! Αφήστε αυτήν την θύμηση να σας κατακλύσει. Δέστε πόσο όμορφοι είστε! Κανείς δεν μπορεί να 'βλάψει' αυτήν την ομορφιά. Αφήστε την λοιπόν να εκδηλωθεί. Μέσα από την ίδια σας την ζωή. Οταν η γαλήνη κυριεύσει τις σκέψεις σας, τότε θα αναδυθεί από την καρδιά σας η αγάπη. Τότε θα εκδηλώσετε την αλήθεια. Και τότε θα εκδηλώσετε και Εμένα.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Σεβασμός στις νέες διαδρομές....
Ταπεινότητα στις νέες επιγνώσεις...
Αφοσίωση στον στόχο...
Αυτό όμως Βάσω μου είναι σίγουρα, συγχρονικότητα.........! :wink: :wink: :wink:

Ίσως και απάντηση.....?

Ευχαριστώ!!!!
Ξέρεις εσύ....! :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Kαλή μου καλη μου Βάσω,ένα θα σου πω και ξερωότι το νοιώθεις .......ΕΙΜΑΙ πολυ κοντά,είμαι στην βαση που στροβιλίζομαι συνειδητά γιατι αρχίζω να ενθυμούμαι και πιστεύω.Κι οταν ενθυμειται κανείς για τον ΕΑΥΤΟ του τοτε ω!αντιλαμβανεται και τους γύρω τους με την ιδια ιδιότητα,και ναι τοτε ΞΕΡΕΙ,ότι ο Θεός ειναι μεσα μας διπλα μας ,στο καθε τι και στον καθένα.
Σας αγαπω όλους και θεωρώ μεγάλο δωρο να μοιράζομαι στιγμες στροβιλισματος κι ενθυμησης μαζι με σας!Καλλιόπη
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Και θα αναδύεται η θύμηση της πατρίδας σας. Αυτή η θύμηση θα σας κάνει δυνατούς, γιατί θα γνωρίζετε ποιοι είστε και που κατευθύνεστε
"Το ταξίδι και η επιστροφή του Οδυσσέα".....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το ταξίδι και η επιστροφή του Οδυσσέα
ακριβώς αυτό Πέννη μου!

Θέλει, είπαμε, θάρρος η επιστροφή...

και γενναιότητα, και τόλμη, και στόχο, και αφοσίωση στην πατρίδα!!

Η τελευταία δοκιμασια "οι μνηστήρες..."
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Η τελευταία δοκιμασια "οι μνηστήρες..."
Κουράγιο και θάρρος ......και θα σωθεί η Πηνελόπη..... (ψυχή...!)

:) :) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πέννη μου...έχουν αρχίσει και πλακώνουν!!! :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Βάσω μου, διάβασα με προσοχή το χθεσινό σου μήνυμα:
"Ερχονται στην ζωή σας εκείνες οι στιγμές που θεωρούνται από εσάς 'δύσκολες'. ..........Και τότε θα εκδηλώσετε και Εμένα."
Είναι ό,τι καλύτερο για εμένα, νομίζω πως τελικά τα "πράγματα" δεν χρειάζονται και τόσο τεράστια εμβάθυνση και μελέτη..και...και...
Ισως να είναι πιο απλά απ΄ότι φανταζόμαστε..μόνο να μπορέσουμε να αντιληφθούμε...

Νομίζω....και με μεγάλη επιφύλαξη...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν χρειάζονται και τόσο τεράστια εμβάθυνση
Ναι Μαρία μου...αυτό έγραψα και στην ενότητα ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ

μια "απατηλή" πνευματικότητα που μας σπρώχνει απλά να διαχωριζόμαστε ακόμα περισσότερο...

όχι εμβάθυνση....αλλά βουτιά στα άδυτα, θα έλεγα, με πλήρη γνώση αυτών των λόγων.

Τον Εαυτό δεν τον βρίσκεις ούτε στα βιβλία, ούτε στις πνευματικές κοινότητες...

Τον βρίσκεις εκεί που τα φώτα χαμηλώνουν και οι φωνές μοιάζουν σαν μουσική υπόκρουση της "φωνής" και της "σιωπής"...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

vaso έγραψε:Το ταξίδι και η επιστροφή του Οδυσσέα
Vaso έγραψε:Η τελευταία δοκιμασια "οι μνηστήρες..."


Iexor έγραψε:Κουράγιο και θάρρος ......και θα σωθεί η Πηνελόπη..... (ψυχή...!)
Vaso έγραψε:Πέννη μου...έχουν αρχίσει και πλακώνουν!!!

Πέννη μου να σου θυμίσω πως πέρασε ο Οδυσσέας την δοκιμασία με τους μνηστήρες???

Ντύθηκε γέρο-ζητιάνος και έβαλε την Πηνελόπη να τους καλέσει σε δείπνο για να επιλέξει επιτέλους...
Κάθισε σε μια γωνιά και όταν αυτοί ξεχασμένοι στο πιοτό έγιναν λιώμα, τότε πήρε το τόξο του και έναν-έναν τους ξεπάστρεψε...

Ε...τι λες???? Πολυμήχανος ε???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”