ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΥΡΑΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ο νους σίγουρα είναι ένα εργαλείο που εκπαιδεύεται και υπάρχουν πολλές τεχνικές για να αρχίσει κάποιος να διαλογίζεται.
Ο Νους εκπαιδεύεται και μαλιστα πάρα πολυ και με θεαματικά αποτελέσματα. Ομως ο διαλογισμός γίνεται με τον νου αλλα βιωνεται με την καρδιά ... >:d<
Ας φερω ενα παραδειγμα πιο οικείο ''θεωρητικά''. Η προσευχή ειναι κατι που ολοι οι Ελληνες εχουμε διδαχθεί ειτε στο σχολείο , ειτε στο σπίτι μας. Δεν υπάρχει κανείς που δεν γνωρίζει τις λεξεις του << πατερ ημων >> .....Μπορείς ομως να περιγράψεις τι αισθάνεσαι καθε φορά που λες αυτό η μια αλλη προσευχή ? Γίνεται να διδαχθεί η συναισθηματική ποιότητα μέσω της οποίας προσεγγίζεται το Θείον?
Πριν κάποια χρόνια ειχα ρωτήσει ακριβως το ιδιο σε ενα αγαπημενο φίλο...και μου ειχε απαντήσει το εξής ..<< μπορείς εσυ να με κανεις να βιώσω τι ενιωσες εσυ οταν εγινες μητέρα? >> :-D
Πάντως επειδή ηδη το ''ζητάς'' ...θα γίνει , αρκει να μην το περιμενεις εχοντας κατασκευάσει στο μυαλό σου την εντυπωση του πως ειναι..για να μπορεσεις να το ''θυμηθείς'' οταν ερθει.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δεν κάνω διαλογισμό για να είμαι καλά...
Κάνω διαλογισμό για να βρω τον θεό μέσα μου!
Το να βρεις τον Θεό μέσα σου με τον διαλογισμό είναι ο απώτερος σκοπός. Μέχρι τότε όμως, οι περισσότεροι διαλογίζονται περισσότερο για να ηρεμούν, να χαλαρώνουν, να θεραπεύονται από το άγχος και το στρες και συνεπώς να νιώθουν καλά...

Ευδαιμονία πως ξέρεις τα χρώματα της αύρας σου?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το να βρεις τον Θεό μέσα σου με τον διαλογισμό είναι ο απώτερος σκοπός.

Αισίοδοξο για οσους διαλογιζόμαστε πράγματι....αφου ήδη ξερουμε οτι ο Θεός ειναι μέσα μας.... :-D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μέχρι τότε όμως, οι περισσότεροι διαλογίζονται περισσότερο για να ηρεμούν, να χαλαρώνουν, να θεραπεύονται από το άγχος και το στρες και συνεπώς να νιώθουν καλά...
που το τοποθετείς το "μέχρι τότε" Δημητρούλα?

αν δεν τεθεί εσωτερικός πνευματικός στόχος, η εργασία θα παραμείνει στον "απώτερο σκοπό"...

Από το άγχος δεν μπορείς να θεραπευτείς, απ' όσο ξέρω.
Οι μικρές στιγμές χαλάρωσης δεν έίναι θεραπεία.

Θεραπεύεσαι όταν γνωρίζεις τι θέλεις να θεραπεύσεις και το βάθος της ασθένειάς σου!

΄Ετσι ο διαλογισμός δεν είναι εργαλείο θεραπείας, αλλά δρόμος ανάπτυξης!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αν το ήξερα το "πότε" Βασούλα μου, θα είχα ήδη φτάσει σε ένα πολύ ικανοποιητικό σημείο.

Το να βρεις τον Θεό μέσα σου δεν είναι εσωτερικός πνευματικός στόχος?

Δεν συμφωνώ ότι ο διαλογισμός δεν βοηθάει στο να χαλαρώσεις και να ηρεμήσεις από το άγχος. Μπορεί να μη θεραπεύεσαι πλήρως, βοηθάει όμως.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

αν δεν τεθεί εσωτερικός πνευματικός στόχος, η εργασία θα παραμείνει στον "απώτερο σκοπό"...
@};- @};- @};- πόσο συμφωνώ
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

΄Ετσι ο διαλογισμός δεν είναι εργαλείο θεραπείας, αλλά δρόμος ανάπτυξης!
Έτσι το βλέπω κι εγώ και κάθε φορά είναι διαφορετική. :x :x
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν συμφωνώ ότι ο διαλογισμός δεν βοηθάει στο να χαλαρώσεις και να ηρεμήσεις από το άγχος. Μπορεί να μη θεραπεύεσαι πλήρως, βοηθάει όμως.
Δήμητρα φυσικά και βοηθάει σε αυτά που λες...οπως παλια πηγαιναν γυμνατήριο τωρα πανε και για χαλάρωση.Ειναι της μοδος ο διαλογισμός.
ΑΛΛΑ αν ο στόχος σου ειναι η εσωτεριη αναζήτηση τότε εισαι ο στοχος...κι οχι η χαλαρωση.Αυτη ειναι η διαφορα που φυσικά δεν ειναι κατανοητή απο το νου....γιατι δεν προσλαμβάνεται με την λογική του πεπερασμενου νου αλλα με την διανοια που γι ανα φτασεις εκει δεν πας χαλαρώνοντας.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν συμφωνώ ότι ο διαλογισμός δεν βοηθάει στο να χαλαρώσεις και να ηρεμήσεις από το άγχος. Μπορεί να μη θεραπεύεσαι πλήρως, βοηθάει όμως.
Δεν είπα ποτέ οτι ο διαλογισμός δεν βοηθά να χαλαρώσεις...

Δεν θεραπεύει είπα...

και αυτό, όταν γίνεται με στόχο την χαλάρωση!

Η πρόθεση στην θεραπεία μας έχει μεγάλη σημασία.

Και φυσικά ο "απώτερος σκοπός" δεν είναι πάντα ο θεός μέσα σου!
Γιατί με τον διαλογισμό χαλάρωσης, συνήθως, τον προσεγγίζεις έξω από εσένα...

Αν αναζητούσες τον απώτερο σκοπό μέσα σου, τότε δεν θα έκανες διαλογισμό για να χαλαρώσεις, αλλά για να θεραπευτείς!

Εχει σημασία η βαθύτερη αντίληψη της θεραπείας.

΄Ομως, Δημητρούλα μου, κάνε όπως νιώθεις καλύτερα...

Μένω με σεβασμό στην διαδικασία του καθενός, ενόσω γνωρίζει τι ακριβώς κάνει μέσα στην σιωπή του!

>:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μα εγώ δεν είπα ότι η χαλάρωση είναι ο στόχος. Είπα ότι ο στόχος ο απώτερος είναι να βρούμε τον Θεό μέσα μας.
Μέχρι να συμβεί το ευλογημένο αυτό γεγονός , τα οφέλη που αποκομίζεις από τον διαλογισμό είναι και άλλα.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αρτυαδις, αυτό που μας δυσκολεύει σε ολες σχεδόν τις εσωτερικες εργασίες ειναι η φαντασία μας. Εχουμε δυο ειδων φαντασίες. Η μια ειναι η δημιουργική φαντασία που μεσω αυτής οραματιζόμαστε κατι και το υλοποιούμε ..οπως ακριβως γίνεται στην τέχνη..[ ο ζωγράφος επνεεται ( εκ θεου εμφύσηση) και μεταφερει το συναισθημα του ...σχεδιάζοντας η χρωματίζοντας...δλδ με συμβολα η με χρωματα] και η αλλη ειναι η παραπλανητική μορφή φαντασίας που ουσιαστικά ειναι ενα καλυμα απο λαθος ιδεες..''φυτεμενα ''ονειρα ..προαπαγανδα κλπ που μας εμποδίζει να δούμε την αληθινή οψη των πραγμάτων η των αρχετυπικων ιδεών.
Αν λοιπον ''φανταζόμαστε'' κατι εκ των προτέρων , εχοντας δωσει σε αυτό μια ''συναισθηματική εικόνα'' δεν μπορουμε να το δουμε οπως είναι.
Η θεότητα δεν ειναι κατι απρόσιτο και κατι μακρινό μας αλλα κατι που συνεχεια επικοινωνεί μαζί μας ...μια αμυδρή φωνούλα στο βαθος της ψυχής μας. Επειδή ομως μας ''φαντασίωσαν'' οτι ειναι κατι πολυ πολυ μακριά και επειδή μας επεισαν οτι ειμαστε αναξιοι να το αγγίξουμε , ακομη κι οταν το νιωθουμε, το αμφισβητούμε και δεν το εμπιστευόμαστε και οταν το νιωσουμε δεν το αναγνωρίζουμε , περιμενοντας κατι απιαστο και πομπώδες....

<< Ο θεος μας ειναι ο θεός των ζωντανων και οχι των νεκρών >>
Stanislas de Cuaϊta.
Το να βρεις τον Θεό μέσα σου με τον διαλογισμό είναι ο απώτερος σκοπός.
Θα ελεγα οτι ειναι ο μοναδικός σκοπός.
Διαλογιζόμαστε για να λαβουμε την πνευματική ενεργεια , ωστε να νιωσουμε την Αγάπη Του ..να εχουμε απαντησεις ...να συναντησουμε τον εαυτό μας ....να ενωθούμε με το σύμπαν...

Ο διαλογισμός ειναι ενεργητική εργασία , ανεξαρτητα αν στο τελικό στάδιο μπορεί να χασουμε΄κάπως τον ''χρονο''.
Δεν ειναι μεθοδος χαλαρωσης αλλα προυποθετει και την χαλαρωση ωστε να μην μας ενοχλει το σωμα μας και οι σκεψεις μας .

Τα ωφελη του διαλογισμού [ ως εκει που γνωίζω προς το παρόν..επειδή ολο και εξελισεται ] ειναι η αυτοθεραπεία προσωρινά με την εννοια της ψυχικής γαλήνης και της επερχομενης διαυγειας πνευματος και σωματος, πραγμα που δεν γινεται μονο απο την χαλαρωση αλλα απο την εισροή ενεργειας απο το κοσμικό και κατοπιν απο την εργασία που θα κανουμε εμεις ...στοχαζόμενοι επανω στις ''απαντήσεις '' που λαβαμε..και τα συναισθήματα που νιώσαμε. @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ο διαλογισμός ειναι ενεργητική εργασία , ανεξαρτητα αν στο τελικό στάδιο μπορεί να χασουμε΄κάπως τον ''χρονο''.
Δεν ειναι μεθοδος χαλαρωσης αλλα προυποθετει και την χαλαρωση ωστε να μην μας ενοχλει το σωμα μας και οι σκεψεις μας .

Τα ωφελη του διαλογισμού [ ως εκει που γνωίζω προς το παρόν..επειδή ολο και εξελισεται ] ειναι η αυτοθεραπεία προσωρινά με την εννοια της ψυχικής γαλήνης και της επερχομενης διαυγειας πνευματος και σωματος, πραγμα που δεν γινεται μονο απο την χαλαρωση αλλα απο την εισροή ενεργειας απο το κοσμικό και κατοπιν απο την εργασία που θα κανουμε εμεις ...στοχαζόμενοι επανω στις ''απαντήσεις '' που λαβαμε..και τα συναισθήματα που νιώσαμε.
@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Προσωπικά κάνω διαλογισμό για όλα τα παραπάνω.
Για χαλάρωση, για αυτοθεραπεία, για να λύσω κάτι που με απασχολεί , οτιδήποτε...
Απλά κοιτώ μέσα μου για όλα.

Και εγώ πιστεύω ότι ο απώτερος σκοπός είναι να δεις τον θεό μέσα σου με τον διαλογισμό εφόσον στόχος είναι αυτό, αλλά υπάρχουν πολλά μέσα σε αυτό το μονοπάτι που πρέπει να λύσεις ας πω, για να φτάσεις σε αυτόν τον απώτερο σκοπό.
Αν κάνεις μόνο για χαλάρωση μόνο αυτό θα έχεις.
Αν κοιτάς όλο και ποιο βαθιά τόσο ποιο πολλά θα ανακαλύπτεις.

Από το άγχος θεραπεύεσαι στιγμιαία όχι οριστικά, πρέπει να το λύσεις το θεματάκι που έχεις οριστικά όχι χαλαρώνοντας. Να το κοιτάξεις κατάματα μέσα από τον διαλογισμό, να το αφήσεις να ξεδιπλωθεί.
Συμφωνώ με την Βάσω ότι πρέπει να ξέρεις τι θες να θεραπεύεις αλλά πολύ έχουν άγχη που ούτε ξέρουν από τι, εκεί με τον διαλογισμό το φέρνεις στην επιφάνια, υπάρχουν θέματα που είναι πολύ βαθιά μέσα μας ή καλά κριμένα.

Όλα αυτά έρχονται σιγά σιγά όχι σε λίγες μέρες, είναι κάτι σαν όταν πηγαίναμε σχολείο και μόλις τελείωνε το πρώτο βιβλίο μας έδιναν το δεύτερο κ.ο.κ.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αν κάνεις μόνο για χαλάρωση μόνο αυτό θα έχεις.
Αν κοιτάς όλο και ποιο βαθιά τόσο ποιο πολλά θα ανακαλύπτεις.
Ευδαιμονία, αυτό ακριβώς είναι που με προβληματίζει!
Πώς τα ανακαλύπτεις??
Εμφανίζονται ξαφνικά μπροστά σου?
Συγκεντρώνεσαι σε ένα θέμα και ξαφνικά εμφανίζονται μπροστά σου οι λύσεις? Ακούς κάποια φωνή? Βλέπεις οράματα?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αφήνεις έξω το νου,τις προσδοκίες του και την ανάγκη για αποτέλεσμα! >:d<
Κανείς δεν μπορεί ν ασου πει την διαφορά ανάμεσα στα ματια της φαντασίας και του οραματισμού,και τα ματια της Ψυχής.Μονο αν το βιώσεις μπορεις να διακρίνεις την διαφορά Εσυ και μόνο εσύ.
:x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”