ΕΓΩ!

Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

ΕΓΩ!

Δημοσίευση από eudemonia »

Ένα μεγάλο θέμα αφού βρίσκετε πάντα εκεί μπροστά για να σου πει σε (πνευματικά πάντα μιλώ) τι είναι αυτά που κάνεις ή για να σε κάνει να νιώθεις ότι κάτι κάνεις...Πολλές φορές χωρείς να το καταλαβαίνεις και να το θεωρείς φυσικό να είσαι εσύ και άλλος κανένας...

Είναι το σημαντικότερο που πρέπει να κοιτάξουμε μέσα μας και να το ελέγξουμε αφού μπορεί να βγει και μετά από καιρό και να νιώθεις ότι έχεις κάνει τόση εξέλιξη μέσα σου που είναι λογικό και επόμενο να θεωρείς τον εαυτό σου μεγάλο...

Το θέμα το άνοιξα με αφορμή ότι όλοι μας κάποια στιγμή έχουμε πει, σιγά μην είναι έτσι, μπούρδες, ή εγώ όλη μέρα κάνω δουλειές και μαγειρεύω είναι δυνατόν να κάνω θεραπείες?
Απ την άλλη ώμος μπορεί να πάρουν και τα μυαλά αέρα...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Μπορεί να νιώθεις τον εαυτό σου "μεγάλο", αλλά οφείλεις να σέβεσαι και τον δρόμο των άλλων.. χωρίς αισθήματα ανωτερότητας, και χωρίς να επιδεικνύεις την όποια "σοφία" έχεις αποκτήσει. ’λλωστε δεν είσαι ανώτερος από κανέναν, όλοι είμαστε ίσοι αλλά όχι όμοιοι όπως έχει ειπωθεί άπειρες φορές εδώ μέσα (χρησιμοποιώ το δεύτερο πρόσωπο τυχαία, δεν αναφέρομαι σε εσένα Μιχαήλ)!
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ναι ok δεν είναι μόνο να νιώθει κανείς μεγάλος, το εγώ εξίσου σε κάνει να νιώθεις και κατώτερος, πολύ θεωρούν ότι έχει σχέση με πνευματικά τύπου ρεικι ας πούμε, ότι δεν είναι δυνατόν να κάνει κάποιος θεραπείες με τα χέρια. Εκεί μπαίνει το εγώ.
’λλος ο οποίος κάνει ρεικι μπορεί να πει κάποια στιγμή: εγώ να κάνω θεραπείες? Το θεωρεί κάτι μεγάλο.
Το εγώ είναι πολύ ύπουλο σε πολλές περιπτώσεις...
Δεν παίζει ρόλο σε ποιο επίπεδο είσαι, μπορεί να είσαι στην αρχή αλλά και πολύ μετά.

Μου κάνει εντύπωση που μόνο ο Βασίλης απάντησε... :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

βρε Μιχαήλ νομίζω ότι έχει εξαντληθει το θέμα... ;)
Μην απογοητεύεσαι παιδάκι μου! :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Τι εννοείς εξαντλήθηκε? Το έχετε ανοίξει ποιο παλιά? Δεν το πήρα χαμπάρι. Αχ...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ελά καλό μου μην στενοχωριέσαι... O:-)

υπάρχει διάσπαρτο σε όλα τα θέματα...και εγώ δεν θυμάμαι πια που... >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ok Ας πάει στο μουσείο ή να διαγραφή να μην μας μπερδεύει...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θα το αφήσουμε Μιχαήλ...Είναι πρόσφατο θέμα...δεν ξέρεις ποτέ... :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Μιχαήλ σε διάβασα και δεν κατάβα τι ακριβώς ήθελες να συζητήσουμε. Τώρα όμως που δόθηκαν οι εξηγήσεις...
εγώ να κάνω θεραπείες?
Το να είναι κάποιος κανάλι της ενέργειας ρέικι σημαίνει ότι μέσω αυτού περνά η ενέργεια και διοχετεύεται στο σώμα του "ασθενή".
Η ενέργεια δεν είναι δικιά του, η πρόθεση μόνο είναι δική του να βοηθήσει και τα χέρια του απλά εργαλεία.
Το λιγότερο ή το περισσότερο θα το κάνει ο ίδιος ο "ασθενής" που δέχεται στην ευεργετική ενέργεια. Δεν υπάρχει κάπου ...κρυμμένο το καλύτερο ρέικι για να το χρησιμοποιούν μόνο οι μάστερ ας πούμε. Αυτό έμαθα από τη δασκάλα μου κι είναι κι η δική μου άποψη.
Από τη στιγμή που κάνεις άνοιγμα στην ενέργεια του ρέικι, έχεις ίδιες δυνατότητες να εργαστείς με την ενέργεια (όχι βέβαια και τεχνικές, εμπειρία, καθώς και όλες τις ποιότητες που χρειάζονται σε κάποιον που θα ονομάζεται θεραπευτής).
@};-
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:D :D
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ναι δεν αντιλέγω. Προσωπικά όταν έμαθα τι γίνετε σοκαρίστηκα. Εκεί ήταν το εγώ μου που μου έλεγε ότι, μην πιστεύεις τίποτα, κάτι άλλο είναι. Κάτι που δεν είναι για καλό σου.
Ο κάθε ένας που ζει μια κατάσταση την οποία έχει μάθει έτσι ή καλύτερα του έχουν μάθει έτσι, είναι δύσκολο να την αλλάξει λόγο του εγώ του.
Το ρεικι το ανέφερα χωρείς να εννοώ κάτι για αυτό. Πριν το ρεικι ώμος υπάρχει ενα θέμα σε κάποιον να πιστή για αυτό.
Επειδή δεν είναι μόνο το ρεικι ώμος που δεν ξέρω τι μαθαίνει ο κάθε ένας που το ακολουθεί και εκτός αυτό έχετε και δασκάλα την Βάσω που δεν λέει μπούρδες αλλά αλήθειες υπάρχουν πολλά μονοπάτια στα οποία το εγώ πάντα είναι εκεί για να σε κάνει να νιώσεις σπουδαίος ή κατώτερος.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το ΕΓΩ, Μιχαήλ, έχεις πολλές μορφές και πεδία...

Ενας άνθρωπος που σκέφτεται, αναπτύσσει την επιθυμία και μετά την δράση...Και αυτό είναι μια λειτουργική δυναμική του απλού ανθρώπου, που βιώνει την ζωή του εδώ με το μέρος του "εγώ" που εκδηλώνεται...

Η σκέψη δεν είναι όλος του ο Εαυτός, το ίδιο και η επιθυμία, το ίδιο και η δράση του...

Η εσωτερική ανάπτυξη, δεν γίνεται χωρίς γνώση και η γνώση δεν είναι τίποτα άλλο από νόηση που δεν είναι απλή σκέψη...Αυτή οδηγεί την επιθυμία και την δράση του απλού ανθρώπου και εναρμονίζεται με πιο λεπτοφυή μέρη της ύπαρξής του...

Οι άνθρωποι που ζουν με την απλή λογική σκέψη, δεν έχουν ιδέα για την πνευματική τους φύση και έτσι η πειθώ τους χρειάζεται σαν τεκμηρίωση της ίδιας τους της ζωής...

Ας πάρουμε το ρέικι, μια και το ανέφερες...Δεν είναι ο μοναδικός δρόμος που οδηγεί στην "αυτο-θεραπεία", αλλά για μερικούς φαίνεται σαν τέτοιος, γιατί ο εκπαιδευτής τους αυτό γνωρίζει και αυτήν την γνώση τους δίνει...

Θεωρητικά μπαίνουν σε ένα σύστημα, που από μόνο του και με ένα απλό άγγιγμα δίνει ενέργεια, εκεί που ο ανθρώπινος οργανισμός έχει μπλοκάρει και ασθενεί...
Αυτήν την γνώση, ακολουθεί και η επιθυμία της θεραπείας και η δράση για να ολοκληρωθεί το "τρίπτυχο" σκέψη-επιθυμία-δράση(που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το άγγιγμα...)

Οι άνθρωποι "θεωρητικά" εφαρμόζουν και πρακτικά, αυτά που έμαθαν...Δεν διευρύνονται όμως...δεν αναγνωρίζουν το μέρος του "εγώ" που χρειάζεται να αναπτυχθεί μέσα από τον δρόμο που επέλεξαν...

Και ξέρεις γιατί?

Γιατί η σκέψη τους είναι πως θα θεραπεύσουν αυτό το μικρό μέρος του "εγώ" και έτσι η επιθυμία δεν φέρνει και την εσωτερική δράση, αλλά παραμένει "κολλημένη" στην εξωτερική...

Η μεγαλύτερη, λοιπόν, κατ' εμέ, "ασθένεια" είναι η άγνοια για τον ίδιο μας τον Εαυτό και την δυναμική του...

Πείθονται ίσως ότι είναι "θεραπευτές", γιατί δεν μπορούν να εφαρμόσουν εσωτερικά την "ιατρική" του νου τους και να "θεραπεύσουν" την επιθυμία και την δράση τους...Τους λείπει η ευρύτερη γνώση...
΄Ετσι το μέρος του "εγώ" που δεν γνωρίζει την ύπαρξη ολόκληρη, σκέφτεται και επιθυμεί, αυτό που σκεφτόταν και επιθυμούσε πάντα...Και επειδή δεν τα καταφέρνει ούτε με το ρέικι, εντάσσει σ' αυτό και αγγέλους για να δικαιολογήσει ένα θαύμα...

΄Ομως παραμένει ένα "εγώ", σαν μέρος του όλου...Δεν διαφοροποιείται σε σχέση με τον Εαυτό του, παρά μόνο με το "σύστημα" που έμαθε...Και τότε αρχίζει να νομίζει ότι είναι κάτι άλλο από αυτό που ήταν πριν και δεν ΕΙΝΑΙ αυτό που ήταν πάντα...

Η διαφορά ενός ανθρώπου που έχει μυηθεί στο ρέικι, με έναν άλλον που δεν έχει κάνει τίποτα προς την πνευματική του ολοκλήρωση, είναι ότι ο πρώτος έχει ένα σημείο αναφοράς ενός πεδίου, που στους περισσότερους ανθρώπους είναι άγνωστο και μη εξερευνήσιμο...Και έχει αφυπνίσει την δυναμική να το αναπτύξει, χωρίς αυτό να αποτελεί και απαραίτητη προϋπόθεση να το κάνει...

Η δυναμική περιέχει την ώθηση, που θα τον υποστηρίξει στην πρακτική του, όμως δεν είναι η ίδια η δύναμη του...

Αν ήταν τόσο απλό, σήμερα η ανθρωπότητα δεν θα είχε αυτό το χάλι...Χιλιάδες είναι οι άνθρωποι που εφαρμόζουν το ρέικι στην ζωή τους, χωρίς απαραίτητα να έχουν γνώση του Εαυτού τους!

Το ίδιο συμβαίνει σε κάθε «σύστημα» που αναφέρεται σαν «ολιστικό»…

Η εφαρμογή γίνεται πρώτα στον εαυτό μας, και εκεί τεκμηριώνουμε και την δύναμη μας, ώστε να μην α-σθενούμε…

Για μένα, η «θεραπεία» δεν έχει να κάνει με το μέρος του εκδηλώνεται σαν εαυτός, αλλά με την κατανόηση του!

Και αυτή η κατανόηση δεν σε πείθει απλά για την ενέργεια που στέλνεις, αλλά αναπτύσσει την δυναμική σου να γνωρίζεις, να νιώθεις και να πράττεις σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ και όχι σαν μηχανή που αναπόφευκτα εξελίσσεται στο πέρασμα του χρόνου…

Η ενεργός νοημοσύνη δεν αποκτάται με το ρέικι, ούτε με όποιο σύστημα…Αποκτάται με γνώση, διεύρυνση και σθένος!

Θεωρώ ότι αν ζούσε ο Ουσούι σήμερα, θα είχε τροποποιήσει πάρα πολλά σημεία στην διδασκαλία του ρέικι…

Αυτά που οφείλει ο καθένας μας να τροποποιήσει εσωτερικά μόνος του, μέσα από μια ομάδα ανάπτυξης!!!
@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Για μένα, η «θεραπεία» δεν έχει να κάνει με το μέρος του εκδηλώνεται σαν εαυτός, αλλά με την κατανόηση του
Και για μένα >:d< !
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Θεωρώ ότι αν ζούσε ο Ουσούι σήμερα, θα είχε τροποποιήσει πάρα πολλά σημεία στην διδασκαλία του ρέικι…
@};- @};- @};- @};-
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Η μεγαλύτερη, λοιπόν, κατ' εμέ, "ασθένεια" είναι η άγνοια για τον ίδιο μας τον Εαυτό και την δυναμική του...


Και για μένα... Πολλοί αυτό το ονομάζουν κόλαση.

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”