Θρησκευτική ουδετερότητα

Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Την ομορφιά του ακολουθω Βασω μου χωρις αυτο να σημαινει οτι κλεινω τα ματια στις καταστασεις γυρω μου..!!
Και εγω ποναω με οσα παρατηρω γυρω μου αλλα σαν βρεθει η Μαρια με την Μαρια τοτε ολα γλυκαινουν και ομορφαινουν .. @};-

Αν μπορούσα μόνο να σου μεταδώσω την ομορφιά του, δεν θα ξαναέλεγες ποτέ στην ζωή σου την λέξη "βλασφημία"..
και τα σηματα που πιανει η κεραιουλα μου απο που ειναι?? :*
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τα σήματα είναι από όσα δεν θέλουν να μας αφήσουν να χαρούμε...Αγνόησέ τα... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

αν καταφερεις να μου κλεισεις και το αλλο ματακι τοτε θα τα αγνοησω,γιατι τα σηματα που πιανω ,γραφουν πανω... Βασω Νικολακοπουλου :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Αν και μπορει να μην εχει απολυτη σχέση θέλω να μοιραστώ κάτι...

Το ορθοδοξο χριστιανικό δογμα πιστεύει στον εξορκισμό...
Προσωπικά με όσα ξέρω πλέον δεν μπορώ να πιστέψω οτι μπορεί να κατηληφθεί απο Σατανά κτλ...

Ομως ειχα παρεβρεθεί σε εκκλησία που γινόταν εξορκισμός...
Οταν εβλεπα το ατομο που εξορκιζόταν πως εκανε πως αλλαζε φωνη δηλαδη τρομερές αλλαγές και στο τέλος μόλις βγήκε οπως θεωρούν ο Σατανας ακουστηκε ενα πολυ δυνατό βουητό και τριζαν τα τζάμια... δεν μπορώ μεχρι σημερα να καταλάβω τι συνέβει...

Εαν γνωρίζετε για αυτο το θέμα τιποτα... θα με βοηθουσε
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάρη η προσέγγιση του σατανά σαν ένα εξωτερικό ον, είναι το ίδιο "απατηλή" με την προσέγγιση του θεού, σαν ένα εξωτερικό ον!

Περιέχει τους ίδιους φόβους και το ίδιο δέος.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να βιώνεις τον θεό, και άλλοι τόσοι να βιώνεις τον σατανά...΄Εχει σημασία τι έχεις επιλέξει να κάνεις!

Το ασυνείδητο μέρος του ανθρώπου έχει γνώση, τόση που ούτε μπορείς να φανταστείς. Ξέρει να μιλάει όλες τις γλώσσες, να παίρνει μορφές και να παρουσιάζεται σαν ότι θέλει...Περιέχει την σκιά και το φως. Και αν, λόγω συνθηκών, ο άνθρωπος καταληφθεί από την σκιά του ασυνείδητου, τότε αυτό που είδες στον εξορκισμό είναι πολύ λίγο μπροστά στον τρόμο που μπορεί να προκαλέσει στην συνείδηση ενός απλού ανθρώπου.

΄Εχεις δει άνθρωπο οργισμένο? Δεν ελέγχει τίποτα...Και αν κάποιοι δεν γνωρίζουν βασικούς "όρους" της ψυχής, τότε μπορούν να πουν σίγουρα ότι έχει καταληφθεί από τον σατανά!

Για να καταληφθεί η συνείδηση από μία άλλη οντότητα, χρειάζεται εσύ να το επιτρέψεις συνειδητά. Δεν γίνεται ερήμην της συνειδήσεως του ανθρώπου. Αλλίμονο αν ήταν τόσο απλό. Τότε όλοι οι άνθρωποι θα είμασταν "έρμαια" κάποιων άλλων ισχυρότερων οντοτήτων...

Μπορεί να φαινόμαστε "έρμαια", αλλά ουσιαστικά αυτό οφείλεται στο ότι δεν γνωρίζουμε το βάθος μας. Κανένας άνθρωπος δεν είναι τελικά "έρμαιο", παρά μόνο των απωθημένων συναισθημάτων, ενόσω δεν έχει αντιληφθεί τον ρόλο τους στην ζωή του...

Προσπάθησε να συγκεντρωθείς στην ευλάβεια της ύπαρξής σου, Πάρη και άσε τα θρησκευτικά πρότυπα να λειτουργούν για τους αδαείς...Το νοητικό μέρος ενός ανθρώπου δεν είναι παρά ο δημιουργός του κακού, όταν αυτό δεν είναι συνδεδεμένο με την πνευματική σοφία και αγάπη.

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Και εγώ αυτό πιστεύω.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

΄Εχεις δει άνθρωπο οργισμένο? Δεν ελέγχει τίποτα...Και αν κάποιοι δεν γνωρίζουν βασικούς "όρους" της ψυχής, τότε μπορούν να πουν σίγουρα ότι έχει καταληφθεί από τον σατανά!
Συμφωνώ ,ακόμα και στον εαυτό μου το έχω πεί ,όταν πάνω στην κρίση οργής που έβγαλα έιδα τον εαυτό μου σαν τρίτο άτομο και τρόμαξα πραγματικά :oops: :oops:
Τότε όλοι οι άνθρωποι θα είμασταν "έρμαια" κάποιων άλλων ισχυρότερων οντοτήτων...
Μπορεί να φαινόμαστε "έρμαια", αλλά ουσιαστικά αυτό οφείλεται στο ότι δεν γνωρίζουμε το βάθος μας.
Επειδή δεν γνωρίζω τί ακριβώς είναι οντότητα ........ο φόβος,ο θυμός,η λαγνεία,η ζήλια και πολά αλλα δεν είναι ανώτερες δυνάμεις που σε παίζουν σαν μαριονέτα ώρες ώρες???και ναί σύγουρα απο άγνοια, αλλα όταν σου παίρνουν ή σου δείνουν ενέργεια τί ακριβώς είναι????
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτά που αναφέρεις Τάσο δεν είναι οντότητες! Είναι συναισθήματα που δημιουργουν παγιωμένες καταστάσεις μεσα σου και ελέγχουν την ζωή σου.

Οντότητα είναι ον! Δεν πιστεύω να φαντάζεσαι ότι μόνο οι άνθρωποι υπάρχουν σαν όντα ε? :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το νοητικό μέρος ενός ανθρώπου δεν είναι παρά ο δημιουργός του κακού, όταν αυτό δεν είναι συνδεδεμένο με την πνευματική σοφία και αγάπη.
@};- @};-
Οντότητα είναι ον! Δεν πιστεύω να φαντάζεσαι ότι μόνο οι άνθρωποι υπάρχουν σαν όντα ε?
:thumbsup:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Ευχαριστώ για την απάντηση Βάσω...
Ομως έχω μια γενική ερωτηση σε αυτό...Το ασυνείδητο που βρίσκεται ακριβώς;
Ειναι το πνεύμα; Ειναι στο νοητικό;
Κ εχει γνώσεις για τα πάντα δηλαδή; Δηλαδη καποιος μπορει να μαθει ολες τις γλώσσες αυτοματα ; Να ξέρει επιστημονικές γνώσεις ;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θα σου πρότεινα, σ' αυτήν την φάση, να αφήσεις το ασυνείδητο στην "ησυχία" του, Πάρη μου.

Σ' αυτό υπάρχουν όλα...Σκιά και φως! Και χρειάζεται προσοχή στην εμβάθυνση.
Το νοητικό, δεν είναι μόνο ένα πεδίο, αλλά διαχωρίζεται σε ανώτερο και κατώτερο...

’υτό που κυρίως προέχει για την ηλικία σου, είναι να ανακαλύψεις τον Εαυτό σου και την δυναμική του, χαράζοντας την πορεία σου, χωρις πρότυπα, υποχρεώσεις, πρέπει κλπ που κάνουν τους ανθρώπους να εμμένουν σε πεποιθήσεις που δεν τους εξυπηρετούν.

΄Ολα θα έρθουν στο στάδιο που με ωριμότητα θα μπορείς να αντιληφθείς την σημασία της εσωτερικής θεότητας. Μέχρι τότε ερευνάς και τεκμηριώνεις, θέτοντας τους στόχους σου.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Σαφώς, αλλά ρωτάω κυρίως διότι βιαβάζοντας εδώ σε διαφορα θέματα αναφέρονται παρομοιοι όροι και θελω να καταλαβαίνω. :D
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Θρησκευτική ουδετερότητα

Δημοσίευση από Μάνος »

Μέχρι πριν έρθω Μελβουρνή, η όποια επαφή μου με θρησκεία αφορούσε μόνο στον Χριστιανισμό.
Εδώ λοιπόν έχω γνωρίσει και άτομα από Ινδία, Ασία, Μέση Ανατολή, κ.α. που πιστεύουν σε διαφορετικές θρησκίες. Είναι λυπηρό, αλλά όσο ανοιχτομυαλες και αν ακούγονται κάποιες θρησκίες, δεν παύουν όλες τους να γεμίζουν με φόβο τους ανθρώπους με τον έναν ή τον άλλο τρόπο... Ο φόβος της τιμωρίας...
Αυτό έχω να καταθέσω... :-(
@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Θρησκευτική ουδετερότητα

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάνο μου αν οι θρησκείες δεν γέμιζαν με φόβο, δεν θα μπορούσαν να ελέγξουν και την μάζα...

ο φόβος τυφλώνει σε πίστη, οπότε οι "ειδικοί" μπορούν μέσω τιμωρίας/επιβράβευσης να κατευθύνουν τους λαούς, επιδρώντας στην α-νοησία τους. Και σαν α-νοησία εδώ δεν αναφέρομαι στην εξυπνάδα, αλλά στην ανύπαρκτη πνευματική, νοητική και συναισθηματική ωριμότητα του ανθρώπου που εκπαιδεύεται να υπακούει...


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Θρησκευτική ουδετερότητα

Δημοσίευση από Μάνος »

...Αχ αυτοί οι "ειδικοί" όλων των θρησκειών Βασούλα μου!
Από αυτούς ξεκινάνει όλη η παράφραση χρόνια πριν και καθώς φαίνεται, θα συνεχίσει να υπάρχει και χρόνια αργότερα... :cry:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”