Θρησκευτική ουδετερότητα

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Θρησκευτική ουδετερότητα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ως δεύτερη σκέψη μετά την γλώσσα (βλ. ανάλογο τόπικ) ήρθε πάλι ένας προβληματισμός που είχα πολύ καιρό τώρα.

Έχω παρατηρήσει ότι όλοι οι κοίλοι που ασχολούνται με την ενέργεια, τον εσωτερισμό και λοιπά, έχουν την τάση να… ανατολίζουν. Τι εννοώ: αναφέρονται στις χώρες της ανατολής (Θηβέτ, Κίνα, Ινδία κλπ), στις θρησκείες τους, στις πρακτικές που ακολουθούνται κλπ ως κάτι το «ιδανικό», «καλύτερο», «τέλειο» και πάει λέγοντας. Μαζί με την χρήση των σανσκριτικών (βλ. πάλι το ανάλογο τόπικ), γίνεται και χρήση ψαλμών, προσευχών, διαλογισμών και ένα κάρο άλλων πραγμάτων.

Αυτή η τάση φτάνει σε τέτοιο σημείο, που, ενώ όλοι λένε ότι ο χριστιανισμός και ο βουδισμός έχουν τις ίδιες βάσεις, σιωπηλά απαρνούνται τον πρώτον και προσκολλούνται στον δεύτερο – ξεχνώντας ίσως ότι οποιοδήποτε θρησκευτικό σύστημα μοιράζεται τις ίδιες αδυναμίες, λόγω του ότι κατασκευάστηκε και εξελίχθηκε από τους ανθρώπους. Και ενώ βρίζουν τους παπάδες, λόγου χάρη, θεωρούν τους βουδιστές μοναχούς «φωτισμένους» και «αγίους».

Δεν το λέω αυτό για να θέσω σε σύγκριση τις δύο θρησκείες, ούτε για να υπερασπιστώ τον χριστιανισμό. Το φέρω απλά ως παράδειγμα του ότι πολλές φορές ο κόσμος θαμπώνεται με το «εξωτικό» της ανατολής και παραβλέπει την πραγματικότητα.

Και θα πάω τον προβληματισμό μου ακόμα παραπέρα. Ένα από τα πλέον σημαντικά ίσως πράγματα που λέγονται για το ρέικι είναι ότι δεν είναι θρησκεία και ότι μπορεί και συμβαδίζει και προσαρμόζεται με τις άλλες θρησκείες. Και ενώ το ρέικι αυτό καθ’ αυτό (το Usui Reiki δηλαδή, οι τρεις βαθμοί και τα λοιπά) όντως είναι ιδεολογικά ουδέτερο, όλα τα υπόλοιπα συστήματα, που συνήθως ακολουθούν, «μυρίζουν» ανατολή – και πολλά από αυτά έρχονται σε πλήρη σύγκρουση με πεποιθήσεις άλλων θρησκειών. Για παράδειγμα, αναφέρω το κάρμα και την μετενσάρκωση, πράγματα που δεν τα δέχονται ο χριστιανισμός και ο μουσουλμανισμός (αναφέρομαι σε αυτούς γιατί το ξέρω σίγουρα). Ένα άλλο θέμα είναι οι αναληφθέντες δάσκαλοι και η επικοινωνία μαζί τους. Ή η όλη ιστορία με τους αγγέλους (που έχουν, ως επί το πλείστον… εβραϊκά ονόματα). Ή, πάλι, η ενασχόληση με τους κρυστάλλους.

Αυτό που με προβληματίζει δηλαδή είναι το κατά πόσο πραγματικά παραμένουν αυτοί οι κύκλοι θρησκευτικά ουδέτεροι.

Και για να τοποθετηθώ και προσωπικά, με ενοχλεί αυτή η «ανατολικολατρεία». Αυτός (μαζί με την εμπορευματοποίηση) είναι και ο κύριος λόγος που με ενοχλεί στα κατά καιρούς φεστιβάλ – για αυτό και δεν ήμουν και ο πιο ένθερμος υποστηρικτής τους. Βιβλία για τον βουδισμό, θυβετιανοί κρύσταλλοι, θυβετιανά μπωλ, θυβετιανά άλατα, θυβετιανά ρούχα, αρώματα, ορολογίες… Θεέ μου! Τελικά ήταν φεστιβάλ ενέργειας ή βουδιστική προπαγάνδα;

Τέλος πάντων, δεν θέλω τώρα να επεκταθεί το θέμα στα φεστιβάλ – αυτό ίσως σε άλλο τόπικ.

Ο προβληματισμός παραμένει ο εξής: είναι όντως θρησκευτικά ουδέτεροι οι κύκλοι που ασχολούνται με την ενέργεια; Ποια είναι η άποψή σας πάνω σε αυτό και πάνω στην τάση για «αγιοποίηση» των τεχνικών των ανατολικών φιλοσοφιών και θρησκειών;
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ο προβληματισμός παραμένει ο εξής: είναι όντως θρησκευτικά ουδέτεροι οι κύκλοι που ασχολούνται με την ενέργεια; Ποια είναι η άποψή σας πάνω σε αυτό και πάνω στην τάση για «αγιοποίηση» των τεχνικών των ανατολικών φιλοσοφιών και θρησκειών;
Με έχει απασχολήσει αρκετά το θέμα και κατέληξα ότι δεν υπάρχουν θρησκευτικά ουδέτεροι κύκλοι αλλά ελάχιστοι μεμονωμένοι άνθρωποι.

Την μαγεία του άγνωστου και εξωτικού που ασκούν επάνω στον δυτικό, εκμεταλεύονται οι επιχειρηματίες για οικονομικό κέρδος.

Νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση το καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι να ξεκαθαρίσουμε που στεκόμαστε προσωπικά, μπροστά στο όλο οικοδόμημα του χειρισμού οποιαδήποτε μορφής.

Μια επίσκεψη σε βουδιστικές κλπ χώρες βοηθά στην άμεση απομυθοποίηση. ;)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τελικά ήταν φεστιβάλ ενέργειας ή βουδιστική προπαγάνδα;
:)) :)) :)) :)) :))

και αφού γέλασα με αυτήν την πρόταση Θοδωρή, θα ήθελα να τοποθετηθώ ως προς την ερώτησή/απορία/προβληματισμό σου...

Η μετενσάρκωση είναι κάτι που δεν δέχεται η θρησκεία μας και όχι το μόνο. Η θρησκεία μας δεν δέχεται ούτε καν το ρέικι, ούτε καν τα πεδία των ανθρώπων, ούτε έχει μιλησει ποτέ κανείς για ενεργειακά κέντρα...

Η μετενσάρκωση σε προβλημάτισε, για να θεωρείς ότι αντιστέκεται στα θρησκευτικά πεπραγμένα του Χριστιανισμού?
Γιατί δέχεται τα ενεργειακά κέντρα και δεν το γνωρίζω?
Αλλά χωρίς αυτά, το ρέικι δεν μπορεί να γίνει δρόμος αυτοθεραπείας...

Με τι συνδεόμαστε στο ρείκι? Αν αφήσεις τον Χριστιανισμό να σε οδηγήσει, θα σου πει ότι δεν μπορεί ο αμαρτωλός να συνδεθεί με τον θεό, αν δεν κάνει 30 μετάνοιες και δεν νηστέψει...

Αντίθετα ο Βουδισμός είναι πιο κοντά σ' αυτό που νιώθουμε όλοι οι αναζητητές μέσα από το ρέικι και γι' αυτό έχει γίνει αυτό που εσύ λες προπαγάνδα...

Ο Χριστιανισμός δεν δέχεται τίποτα για τον άνθρωπο
Ο Βουδισμός τα δέχεται όλα...

΄Ομως γιατί μπερδεύουμε την τυπική θρησκεία?

Η θρησκεια είναι εσωτερικός δρόμος προς τον Εαυτό μας και την θεότητα, για κάποιους... Η βαθιά πίστη βασίζεται στην ατομικότητα και δεν έχει σχέση με ευρύ κίνημα, όπως ο Χριστιανισμός...
Ο Χριστιανισμος είναι ο εξωτερικός δρόμος προς τον θεό, για την ευρεία μάζα...

Δεν νομίζω, ότι για έναν ώριμο άνθρωπο υπάρχουν κοινά σημεία, μεταξύ του τυπικού και του ουσιαστικού...

Για να γνωρίσεις τον Εαυτό σου και τον εσωτερικό θεό, δεν μπορείς να είσαι και τυπικά θρησκευόμενος...Θα κοντράρεις με τα πρότυπα...Είναι αδύνατον!

Γιατί η αυτογνωσία, δεν είναι ένα μέσον που δέχεται ο Χριστιανισμός, έτσι όπως τον έχουν κανταντήσει...
Γι' αυτούς ο μόνος δρόμος για τον θεό είναι μέσα από την νηστεία, την προσευχή και την τυπική συμμετοχή στα μυστήρια.
Ο παπάς είναι ο μέγας ιερέας που μεσολαβεί μεταξύ πιστού και θεού...και άσε με τώρα να μην ανοιξω το στόμα μου! :D :D :D


Απλά τα πράγματα Θοδωρή μου...

Δεν συμβαδίζει το ρέικι με τον "τυπικό" άγιο, σαν φιλοσοφία, αλλά ούτε τον κοντράρει...Ούτε σε άποψη, ούτε σε πρακτικό επίπεδο...

΄Αλλωστε εμείς λέμε ότι δεν είναι θρησκεία, εννοώντας ότι μπορεί να πιστεύεις όπου θέλεις, ο θεός όμως και η ενέργειά του είναι μία! Δεν σου μεταφέρεται απο το ρέικι, καμία απαγόρευση στο θέμα των πεποιθήσεών σου και την ιδεολογίας σου για τον θεό...

όμως οι τυπολάτρες του Χριστιανισμού, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έρθουν στο ρέικι, εκτός κι αν έχουν άλλες βλέψεις (όρα Σκαπανέας ;) )

Αν αυτό κάποιος δεν το ασπαστεί, δεν μπορεί να έρθει στο ρέικι, αφού αυτό υπάγεται στις αιρέσεις και είναι υπο διωγμό...Οπότε τι να συζητήσουμε?

Τον πνευματικό δρόμο τον χαράζει η προσωπική ευελιξία, γνώση και αξιολόγηση του Εαυτού σου και της ίδιας σου της ζωής...

Και η δική μου άποψη...Με ότι κάνει τον άνθρωπο χαρούμενο, ολοκληρωμένο και με σθένος, εγώ συμφωνώ!!!
΄Οποια διαδρομή και αν ακολουθήσει, για μένα πάντα, η ζωή του μου δείχνει το μέτρο του αυτοσεβασμού του και της πορείας του προς το αυθεντικό αγαθό, όπως και να λέγεται... :x

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Εγώ προσωπικά που ασχολούμαι χωρείς να έχω κάποιων βαθμό ρεικι όποιου δήποτε είδους, ούτε με κάτι που έχει κάποιο όνομα, δεν έχει σχέση με καμία θρησκεία.

Όσο για τους αγγέλους, αρχαγγέλους που λες, τα ονόματα δεν είναι τπτ άλλο παρά μια κατανοητή ενέργεια για να μπορούμε να συνεννοούμαστε. Πίσω από αυτά είναι μια φωτεινή ενέργεια που το όνομά της δεν έχει καμία ας πούμε σχέση με το Μιχαήλ, Ραφαήλ, κτλ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

νομίζεις Μιχαήλ πως δεν έχει σχέση με θρησκεία...
Η σχέση σου με τον θεό αφορά πάντα μια θρησκεία, ακόμα και αν δεν έχει γίνει κίνημα...

Αν την εκδηλώσεις, υπάρχει πάντα ο φόβος να γίνει... :D

Κάπως έτσι την "πάτησε" και ο Ιησούς... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Προσωπικά Βάσω εγώ ακολουθώ έναν δρόμο που δεν έχει σχέση με κάτι που έχει πει κάποιος, ούτε και με κάποια στάνταρ. Δεν κάνω κάτι που διάβασα σε κάποιο βιβλίο η δεν ξέρω τη. Ότι μου κάνει το κρατώ, ότι δεν μου κάνει το αφήνω σε άλλον.

@};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν σου είπα ότι ακολουθείς καποιο σύστημα Μιχαήλ...

είπα για την σχέση σου με τον θεό...κι αυτό είναι θρησκεία!

άτυπη μεν, ουσιαστική δε...Αυτό ακολουθώ κι εγώ, απλά βρήκα έναν τρόπο να μεταδώσω αυτό το μεγαλείο της εσωτερικής μου θρησκείας, μέσα από το ρέικι...Τυχαίο είναι...αν δεν υπήρχε το ρέικι, θα έβρισκα άλλον! :-D :-D

Το σύνολο για μένα έχει αξία αυτήν την στιγμή...Την δική σου διαδρομή, της ατομικότητας την πέρασα... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ναι πολύ σωστά τα λες.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ολα τα συστηματα ειτε σχετίζονται με το δυτικο εσωτερισμό , ειτε με τον ανατολικό [ αν μπορουμε να βαλουμε ταμπελες] εχουν κοινα μεταξύ τους και αυτα ειναι η βεβαιότητα της αναγκης αυτογνωσίας και η σχεση μας με την ολοτητα.
Φιλοσοφία χωρίς θρησκευτικό περιεχόμενο δεν υπαρχει αφου η ιδια η συγκεκριμενη επιστήμη αυτο που κατα κυριον λόγο εξετάζει ειναι ο ανθρωπος ..η προελευση του ...ο σκοπός του κλπ.
Ολα τα παραπανω πάντα εχουν αναγωγή στο υπέρτατο αχρονο οπως και να το αποκαλούν.
Οι θρησκειες δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που αποκαλουμε θρησκευόμενο νου. Η θεότητα ειναι μια και η αυτη απο την αρχη του κόσμου και η ενεργεια ειναι η βασικη της εκδήλωση και μαλλον και η μοναδική που μπορούμε εμεις να συλλαβουμε με τις ικανοτητες αντιληψης μας.
Τα θρησκευτικα΄συστήματα ειναι ανθρωπινα κατασκευάσματα οπως τα συνελαβαν οι δημιουργοί τους.
Κατα την δική μου παντα , αποψη , τιποτα δεν ειναι απολύτως εγκυρο η αποδεικτέο σε κανενα τυπικό , αφου ολα εχουν μεταφερθεί αλλοιωμενα στους αιώνες .....
Ολα αυτα ειναι τροποι που βοηθούν την συνειδητοτητα μας να αισθανθει και να αντιληφθεί το θεικό στοιχείο.

Οσον αφορα την χριστιανική εκκλησία , θεωρεί οτι σχετίζεται με εσωτερισμό ..ως αιρεση , σατανικό κλπ....Οποιος δει τον καταλογο των αιρεσεων θα βρει μεσα εκει πολλα γνωστά του συστήματα.
Ως αιρεση καταλογίζεται οτιδήποτε διαφερει απο το συνταγματικά αποδεκτό δόγμα.

Ο προβληματισμός παραμένει ο εξής: είναι όντως θρησκευτικά ουδέτεροι οι κύκλοι που ασχολούνται με την ενέργεια; Ποια είναι η άποψή σας πάνω σε αυτό και πάνω στην τάση για «αγιοποίηση» των τεχνικών των ανατολικών φιλοσοφιών και θρησκειών;
Κατα την αποψη μου δεν ειναι θρησκευτικα ουδετεροι ολοι οι κυκλοι που ασχολουνται με την ενεργεια .
Αν και ολα τα συστήματα λένε οτι ειναι ουδετερα και αν και εχω συζητήσει κατα καιρούς με διαφορους που υποστηρίζουν οτι ''δεχομαστε ατομα καθε θρησκειας'' κλπ η δική μου γνωμη ειναι οτι ναι μεν τα δέχονται αλλα απο εκει και περα αν τα τελετουργικα του εκαστοτε συστήματος υποστηρίζουν ενα συγκεκριμενο δόγμα .,,,,αναγκαστικά προσαρμοζεται κανεις σε αυτο .
Τα περισσοτερα συστήματα [ οχι ολα] εχουν κανει ενα μιγμα απο διαφορα δόγματα που ως επι το πλειστον τεινουν στον πανθεισμό.
Συνανταμε δασκαλους απο ολη την υφηλιο...αγγελους, ταξιαρχίες, ντεβας, αβαταρς , πνευματα κλπ....

Προσωπικα δεν βλεπω μια αγιοποιηση των ανατολικων θρησκειων μια και ασχολουμαι και με τον δυτικο εσωτερισμό , αλλα ενα ανοιγμα και προς αυτα τα ιδεολογικά σχήματα.
Το βασικότερο που μας παραπέμπει προς την ΄΄ανατολή'' ειναι η μεθοδος του διαλογισμού που αντικαθιστά την προσευχή και η ιδεα της μετενσάρκωσης που δεν ειναι ευρεως γνωστή η αποδεκτή στον χριστιανισμό .
Προσωπικα , στοχευω στην εδω εξέλιξη και χρηση της ενεργειας οπως την νιωθω , χωρις να κόπτομαι να αποδείξω την υπαρξη η οχι μιας αλλης ζωής ......

Επίσης κατα βαση ολες οι θρησκειες τα ιδια πρεσβεύουν αλλα αν εχουμε στο υποσυνειδητο μας ηδη μια ειναι πιο ευκολο να συνδεόμαστε με αυτή παρα με κάποια αλλη. Δλδ ειναι πιο αποτελεσματικό να οραματιζόμαστε εμεις , αγγελους και τον Ιησού παρά τον Κουτ χουμί η τον Μωαμεθ....

Κατα τα αλλα αρνουμαι την κινδυνολογία και τα ενοχικά του καθενός που μεσα απο αυτα το μονο που γίνεται ειναι ελεγχος..
Ειμαστε απολυτως ελευθεροι να αγαπάμε τον θεό της καρδιας μας , αυτον που εμας μας αγγίζει ...αυτον που εμεις εχουμε μεσα μας ..ανεξάρτητα απο δόγματα , τυπικα , χρόνο , χωρο και εμπορικες συναλλαγές......
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Επίσης κατα βαση ολες οι θρησκειες τα ιδια πρεσβεύουν αλλα αν εχουμε στο υποσυνειδητο μας ηδη μια ειναι πιο ευκολο να συνδεόμαστε με αυτή παρα με κάποια αλλη. Δλδ ειναι πιο αποτελεσματικό να οραματιζόμαστε εμεις , αγγελους και τον Ιησού παρά τον Κουτ χουμί η τον Μωαμεθ....
μια και το ανέφερες Ελένη...

΄Οταν η ψυχή επιλέγει τον τόπο, προφανώς (και λέω προφανώς γιατί δεν έχω βρει κάποια απάντηση σ' αυτό) έχει να κάνει με κάποια συγκεκριμένη πνευματική συνειδητότητα που έχει την δυνητική να εναρμονιστεί μαζί της για να διευρύνει την εσωτερική εργασία του...

Λέω "έχει την δυνητική", γιατί μπορεί να μην προκύψει αυτή η εναρμόνιση, λόγω των ισχυρών πεποιθήσεων που είναι το αόρατο πλέγμα του νου, ενόσω βιώνεται η ενσάρκωση...

Πολλοί άνθρωποι έχουν μεταφέρει μηνύματα αυτής της πνευματικής συνειδητότητας, μέσα από την εξατομίκευσή της, που εμφανίζεται σε εμάς με την μορφή πνευματικών δασκάλων...

΄Ετσι έχουμε μηνύματα από τον Κουτχούμι, τον ΄Αγιο Γερμανό, τον Τζβαλ Κουλ κλπ. Από ότι έχω διαπιστώσει αυτή η πνευματική συνειδητότητα, ενώ αποκλείεται να έχει θρησκευτική κατεύθυνση σαν ουσία, φτάνει σε εμάς μέσα από τα θρησκευτικά μας πρότυπα, που φαίνεται ότι έχουν εξοικειώσει τον άνθρωπο με τον θεό...

Ποτέ κανείς δεν πήρε μηνύματα από τον Μωάμεθ...

ή τουλάχιστον, δεν έτυχε σε εμένα να το ακούσω...

Αναρωτήθηκα πολλές φορές γιατί...

Οι δυτικές θρησκείες δέχονται πιο φιλικά τον Βουδισμό από ότι τον Μωαμεθανισμό, εντέλει...

Ακόμα και άνθρωποι που δεν έχουν θρησκευτική κατεύθυνση (όχι θρησκευτική συνείδηση), που έχουν εναρμονιστεί με τον εσωτερικό θεό, πιο εύκολα οραματίζονται τον Τζβαλ Κουλ, από τον Μωάμεθ πχ.
χωρίς να πιστεύουν σε κάποια συγκεκριμένη θρησκεία...

τελικά αυτό το αόρατο πλέγμα του τόπου που επέλεξαν να γεννηθούν, είναι μια συνέχεια κάποιας παρελθοντικής επιλογής τους στην συγκεκριμένη περίοδο του ταξιδιού της ψυχής τους...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:τελικά αυτό το αόρατο πλέγμα του τόπου που επέλεξαν να γεννηθούν, είναι μια συνέχεια κάποιας παρελθοντικής επιλογής τους στην συγκεκριμένη περίοδο του ταξιδιού της ψυχής τους...
Μμμμ :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:
Τελικά ήταν φεστιβάλ ενέργειας ή βουδιστική προπαγάνδα;
:)) :)) :)) :)) :))

και αφού γέλασα με αυτήν την πρόταση Θοδωρή, θα ήθελα να τοποθετηθώ ως προς την ερώτησή/απορία/προβληματισμό σου...

Η μετενσάρκωση είναι κάτι που δεν δέχεται η θρησκεία μας και όχι το μόνο. Η θρησκεία μας δεν δέχεται ούτε καν το ρέικι, ούτε καν τα πεδία των ανθρώπων, ούτε έχει μιλησει ποτέ κανείς για ενεργειακά κέντρα...

Η μετενσάρκωση σε προβλημάτισε, για να θεωρείς ότι αντιστέκεται στα θρησκευτικά πεπραγμένα του Χριστιανισμού?
Γιατί δέχεται τα ενεργειακά κέντρα και δεν το γνωρίζω?
Αλλά χωρίς αυτά, το ρέικι δεν μπορεί να γίνει δρόμος αυτοθεραπείας...

Με τι συνδεόμαστε στο ρείκι? Αν αφήσεις τον Χριστιανισμό να σε οδηγήσει, θα σου πει ότι δεν μπορεί ο αμαρτωλός να συνδεθεί με τον θεό, αν δεν κάνει 30 μετάνοιες και δεν νηστέψει...

Αντίθετα ο Βουδισμός είναι πιο κοντά σ' αυτό που νιώθουμε όλοι οι αναζητητές μέσα από το ρέικι και γι' αυτό έχει γίνει αυτό που εσύ λες προπαγάνδα...

Ο Χριστιανισμός δεν δέχεται τίποτα για τον άνθρωπο
Ο Βουδισμός τα δέχεται όλα...

΄Ομως γιατί μπερδεύουμε την τυπική θρησκεία?

Η θρησκεια είναι εσωτερικός δρόμος προς τον Εαυτό μας και την θεότητα, για κάποιους... Η βαθιά πίστη βασίζεται στην ατομικότητα και δεν έχει σχέση με ευρύ κίνημα, όπως ο Χριστιανισμός...
Ο Χριστιανισμος είναι ο εξωτερικός δρόμος προς τον θεό, για την ευρεία μάζα...

Δεν νομίζω, ότι για έναν ώριμο άνθρωπο υπάρχουν κοινά σημεία, μεταξύ του τυπικού και του ουσιαστικού...

Για να γνωρίσεις τον Εαυτό σου και τον εσωτερικό θεό, δεν μπορείς να είσαι και τυπικά θρησκευόμενος...Θα κοντράρεις με τα πρότυπα...Είναι αδύνατον!

Γιατί η αυτογνωσία, δεν είναι ένα μέσον που δέχεται ο Χριστιανισμός, έτσι όπως τον έχουν κανταντήσει...
Γι' αυτούς ο μόνος δρόμος για τον θεό είναι μέσα από την νηστεία, την προσευχή και την τυπική συμμετοχή στα μυστήρια.
Ο παπάς είναι ο μέγας ιερέας που μεσολαβεί μεταξύ πιστού και θεού...και άσε με τώρα να μην ανοιξω το στόμα μου! :D :D :D


Απλά τα πράγματα Θοδωρή μου...

Δεν συμβαδίζει το ρέικι με τον "τυπικό" άγιο, σαν φιλοσοφία, αλλά ούτε τον κοντράρει...Ούτε σε άποψη, ούτε σε πρακτικό επίπεδο...

΄Αλλωστε εμείς λέμε ότι δεν είναι θρησκεία, εννοώντας ότι μπορεί να πιστεύεις όπου θέλεις, ο θεός όμως και η ενέργειά του είναι μία! Δεν σου μεταφέρεται απο το ρέικι, καμία απαγόρευση στο θέμα των πεποιθήσεών σου και την ιδεολογίας σου για τον θεό...

όμως οι τυπολάτρες του Χριστιανισμού, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έρθουν στο ρέικι, εκτός κι αν έχουν άλλες βλέψεις (όρα Σκαπανέας ;) )

Αν αυτό κάποιος δεν το ασπαστεί, δεν μπορεί να έρθει στο ρέικι, αφού αυτό υπάγεται στις αιρέσεις και είναι υπο διωγμό...Οπότε τι να συζητήσουμε?

Τον πνευματικό δρόμο τον χαράζει η προσωπική ευελιξία, γνώση και αξιολόγηση του Εαυτού σου και της ίδιας σου της ζωής...

Και η δική μου άποψη...Με ότι κάνει τον άνθρωπο χαρούμενο, ολοκληρωμένο και με σθένος, εγώ συμφωνώ!!!
΄Οποια διαδρομή και αν ακολουθήσει, για μένα πάντα, η ζωή του μου δείχνει το μέτρο του αυτοσεβασμού του και της πορείας του προς το αυθεντικό αγαθό, όπως και να λέγεται... :x

@};-
Χριστιανισμός δεν είναι μόνον η ορθοδοξία!! Τόσες εκκλησίες υπάρχουνε που δεν θεωρούνε το ρέικι σαν αίρεση!! Η που έστω σέβονται την ελευθερία της βούλησης, δεν έχουν ουδεμία σχέση με νηστείες μετάνοιες και γονυκλυσίες!! Αν ο Χριστιανισμός δεν δέχεται τίποτα απο τον άνθρωπο τότε προς τι η Ενσάρκωση του Ιησου, του Θείου Λόγου; Σαφώς και δέχεται ο Χριστιανισμος τον άνθρωπο και θέλει να τον οδηγήσει στον Θεό διαμέσου του Ιησού!! Το μεγάλο δράμα είναι στον Χριστιανισμό ότι οι εκκλησίες απέτυχαν και τώρα προσπαθούν να τα μπαλώσουν!! Δεν παρουσίασαν τον Ιησου οπως αυτός πραγματικά ήταν! Τώρα λοιπόν προσπαθούν να μαζέψουν τους .....παραστρατημένους αμνούς τους απο τα λεγόμενα ανατολικά ρεύματα!! Το πως μας θεωρει η οποιαδήποτε εκκλησία ή αν μας λένε αιρετικούς, λίγο με ενδιαφέρει. Πάω στην εκκλησία μου αλλά κάνω και ρέικι και δεν βρίσκω προσωπικά κανένα πρόβλημα! Δεν θεωρώ άλλωστε θρησκευτικό πρότυπο αυτό που για μένα είναι ανάγκη ζωής !! Η Ευχαριστία! Νομιζω πως οσο κι αν λένε πως το ρέικι είναι ουδέτερο προς κάθε θρησκεία, αυτό διόλου δεν ίσχύει γιατί όπου βρήκα ανθρώπους που κάνουν ρέικι βρήκα και μια αντιπαλότητα με την εκκλησία!! Αυτό από μόνο του το κάνει να μην ε ίναι καθόλου ουδέτερο! Το θέμα έιναι κατά πόσο είναι διατεθειμένος κάποιος να απόδωσει τα του Καίσαρα τω Καίσαρει και τα του Θεού τω Θεώ!!! Κάτι που είναι πραγματικά ΟΥΔΕΤΕΡΟ ούτε μας εμποδίζει ούτε αντιφάσκει με ότι ισχυρίζεται ότι τελικά είναι ουδέτερο. Οταν αντιφάσκει θεωρείται αυτόματα ΑΝΤΙΘΕΤΟ και όχι ουδέτερο. Οταν κοντράρεται με πρότυπα θεωρειται πάλι αντίθετο!! Οπως θέλει όμως ο καθένας το εκλαμβάνει γιατί για μενα είναι απλά θέμα πρόθεσης!! Τίποτα δεν θα με κάνει να νιώσω αμαρτωλή δίνοντας ρέικι όταν ξέρω πως η καρδιά μου είναι ανοιχτό τριαντάφυλλο μπροστά στον Ιησού και θέλει με όλη της την δύναμη να ανακουφίσει κάποιον άλλον άνθρωπο!! Γιατί λοιπόν να φορτωθώ μια ενοχή που δεν υπάρχει;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νομιζω πως οσο κι αν λένε πως το ρέικι είναι ουδέτερο προς κάθε θρησκεία, αυτό διόλου δεν ίσχύει γιατί όπου βρήκα ανθρώπους που κάνουν ρέικι βρήκα και μια αντιπαλότητα με την εκκλησία!!
Νομίζω ότι η αντιπαλότητα που έχεις αντιληφθεί, Ναταλί, προς την εκκλησία, δεν προέρχεται από το ρέικι.
Το ρέικι είναι ουδέτερο προς κάθε θρησκευτικό σύστημα, γιατί δεν έχει ανάγκη να χρωματιστεί από καμία θεωρία. Είναι από μόνο του ελεύθερο...
Η αντιπαλότητα προέρχεται από την ίδια την θεωρία της εκκλησίας, που δεν μπορεί πια να ελέγξει τους πιστούς της με τα ψέματα!

΄Ετσι οι άνθρωποι, με ρέικι ή χωρίς, έχουν αρχίσει και κατανοούν την έλλειψη της θρησκείας τους και έχουν προσανατολιστεί σε πιο εσωτερικά θέματα...
Αναζητώντας την ουσία τους, δυστυχώς, μερικοί φτάνουν σε άλλες θρησκειες, που τους φαίνονται πιο αληθινές. Ουτοπία, βέβαια, είναι κι αυτό, γιατί δεν βρίσκεις τον θεό μέσα από καμία θεωρία...

Δεν φταίει λοιπόν το ρέικι για την αντιπαλότητα, αλλά η θεωρία της θρησκείας που δεν μπορεί να βρει ανταπόκριση σε καμία καρδιά, κανενός ανθρώπου που ερευνά τον Εαυτό του μέσα στην αιωνιότητα...

Ο Ιησούς, μια και το αναφέρεις, ήταν ένας πολύ καλός άνθρωπος, που από σύμπτωση έγινε γνωστός και ούτε καν το ήθελε! Τουλάχιστον με τέτοιο τρόπο. Πως να πάρει πάνω του όλα τα εγκλήματα που έγιναν στο όνομα της αγάπης? Καμία σχέση με ότι δίδαξε, οι άνθρωποι είναι μακράν από το να κατανοήσουν τι ακριβώς σημαίνει "αγάπη"...
Θεωρούν την φιλανθρωπία, αγάπη, αλλά η καρδιά τους είναι κλειστή να βιώσουν εσωτερικά την αγάπη, έτσι την επιδεικνύουν με κάθε τρόπο...
Η ανθρωπότητα έχει μεγάλη εσωτερική μνησικακία, για να μπορέσει η διδασκαλία της αγάπης να ανθίσει εσωτερικά...
Για να γίνει αυτό, χρειάζεται να "καθαρίσουν" το εσωτερικό τους "χωράφι" από τα ζιζάνια και αυτό κανείς δεν το κάνει με ουσία.

Τα μυστήρια δεν μπορούν να τους δώσουν το εργαλείο να "καθαρίσουν" τον εσωτερικό τους κόσμο, έτσι οι άνθρωποι στρέφονται σε άλλο εργαλείο, που θα τους βοηθήσει πιο αποτελεσματικά...

Τόσα συστήματα που έχουν επινοηθεί, και ελάχιστοι οφελούνται σε βάθος από αυτά...Ο εσωτερικος φόβος και ο απωθημένος θυμός της ανθρωπότητας δεν "καθαρίζει" με ευχέλαια, δυστυχώς!

Αλλά ο καθένας πράττει μέχρι του σημείου που μπορεί...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αναζητώντας την ουσία τους, δυστυχώς, μερικοί φτάνουν σε άλλες θρησκειες, που τους φαίνονται πιο αληθινές. Ουτοπία, βέβαια, είναι κι αυτό, γιατί δεν βρίσκεις τον θεό μέσα από καμία θεωρία...
ΚΑΙ ΜΕΣΑ απο ΚΑΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν με ρωτήσεις για τεχνικές, θα σου πω ότι ο προσωπικός δρόμος περιέχει και αυτές.
΄Οχι σαν μέσον μαζικής εφαρμογής όμως και οποιαδήποτε προσπάθεια έγινε σε σύνολο, απέτυχε!
Είτε το ονομάζουμε θρησκεία, σύστημα, μέθοδο, σχολή, αυτά όλα μόνο την θεωρία μπορούν να αναπτύξουν και ουδόλως την τεχνική...
Γιατί η τεχνική είναι μόνο μια προσωπική μυστικιστική εμπειρία που σε οδηγεί στην ατομικότητα και δεν γίνεται να κοινοποιηθεί, πόσο μάλλον να εφαρμοστεί από άλλους.

Πολλοί άνθρωποι "βαριούνται" να ανακαλύψουν μέσα τους την πηγή της δικής τους "εφαρμογής" και ακολουθούν με "ευλάβεια" κάποιους κανόνες για να μπορέσουν να επεκτείνουν μια προσωπική εμπειρία...
Τα καταφέρνουν μερικώς. Κανένα σύστημα ή σχολή δεν κράτησε την "αξιοπρέπειά" του μέχρι τέλους...

Ξέρεις γιατί?

Γιατί όσες τεχνικές και αν μοίρασαν στους οπαδούς τους, καμία δεν κατάφερε να πραγματώσει την εμπειρία της αγάπης εσωτερικά.

΄Ενας αναπτυγμενος "νους" βιώνει τον θεό όπως τον έμαθε στην θεωρία. Και όσο πιο αναλυτική είναι η θεωρία, τόσο μεγαλύτερο το εμπόδιο να την βιώσεις.
Γιατί μέσα σ' αυτήν την εμπειρία ο θεός γίνεται "διανοούμενος"...

Η απλότητα μιας μυστικιστικής εμπειρίας είναι μόνο για τον νου που δέχεται τον θεό του "άδειος"...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”