Θρησκευτική ουδετερότητα

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η απλότητα μιας μυστικιστικής εμπειρίας είναι μόνο για τον νου που δέχεται τον θεό του "άδειος"...
Αν κάποιος καταφέρνει να σε κανει να γελας μεσα απο την καρδια σου ειναι σπουδάιο.
Αν καταφέρνει να σε κανει να δεις το "άδειο"σου είναι ευλογημένο
Αν καταφέρνει να σε κανει να μπεις στον δρόμο της πληρότητας τότε είναι μεταλαμπαδιασμα της Θεϊκής Σπίθας κια αυτο ειναι .....
Νοιώθω Ανθρωπος απλά! >:d< @};- :x :*
Για διευκρινιση καλου κακου..άνθρωποι ειμαστε...Τα παραπανω ειναι γιατι καταφερες να ΜΕ.....
να γελας!
να δείς!
να μπείς!
Να νοιωθω’νθρωπος

Πάντα μια διευκρινιση....λογω διαφοερικότητας ειναι καλο να υπαρχει και κύρια για τετοια θεματα... :*
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galazia_sfaira την 03 Σεπ 2009 12:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι σφαιρούλα μου...

΄Οταν ξεκινάς να μαθαίνεις, διαβάζεις και διευρύνεις τον νου σου.
Βασικά διαβάζεις και μετέχεις στην μυστικιστική πράξη ενός άλλου ανθρώπου, μα δεν ξερεις καν την ζωή του, πρακτικά. Δηλαδή δεν μπορεί να σου γίνει παράδειγμα ούτε ήθους, ούτε πνευματικής "αξιοπρέπειας", αν μου επιτραπεί η έκφραση...

Μπορεί να είμαστε ένα σύνολο, μα είμαστε και ατομικότητες μέσα σ' αυτο, και αυτό φαίνεται διαφεύγει από τους εμπνευστές των συστημάτων...

Μέσα στην ανταπόκριση της κάθε "τεχνικής" και του κάθε συστήματος ή θεωρίας ή σχολής ή θρησκείας, εμπεριέχεται και το ασυνείδητο του καθενός που εμπλέκεται και με το συλλογικό, για να αποτελέσει το καρμικό δρώμενο στον δρόμο του καθενός μας.

Λίγοι έως ελάχιστοι παραδέχονται τα απωθημένα τους συναισθήματα...Και ακόμα λιγότεροι παραδέχονται ότι το μίσος για κάθε τι διαφορετικό τους έχει δηλητηριάσει κάθε εσωτερική ουσία αγάπης.
Αυτό που είναι εύκολα αποδεχτό από όλους τους ανθρώπους, είναι ο φόβος του θανάτου, μα είναι τόσο λίγο για να σε κάνει να βιώσεις την εμπειρία του, που νομίζω ότι η κάθε θεωρία απλά κατευνάζει αυτόν τον φόβο.

Πρακτικά, τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί αυθεντικό, αν αυτό δεν πηγάζει από μέσα σου.
΄Οπως και κάθε λειτούργημα που αγγιζει την ανθρώπινη ψυχή, είτε μέσω της σάρκας, είτε μέσω της νόησης, είτε μέσω του συναισθήματος, δεν μπορεί να σε κάνει να βιώσεις την αγάπη εντός σου, έτσι και καμία θεωρία δεν μπορεί να σε κάνει πνευματικά ηθικό, αν ο θεός απλά έχει "κοσμοθεωρηθεί"...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν χρειαζοταν καμιά διευκρινιστική διόρθωση, καρδιά μου!

ένιωσα απόλυτα τι ήθελες να εκφράσεις...

Η παρεξήγηση οφείλεται σε εσωτερικούς παράγοντες "μη ασφαλειας" και τέτοιοι δεν υπαρχουν μέσα μας. Τωρα αν υπάρχουν στους άλλους, ας το διευθετήσουν >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Καλε μεταξυ μας ουτε που το σκεφτηκα αλλα επειδη το θεμα ...απτεται πολλων δαιδαλωδών νοητικών και αλλων προσεγκισεων...ας κάνω σαφές το μηνυμα μου. :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Isis
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009 11:23 am
Τοποθεσία: Καστορια

Δημοσίευση από Isis »

Μπραβο σας απο καθε θεμα μαθαινω πιο πολλα απο οσα φανταζομαι @};-

Και εγω προσωπικα εχω στραφει προς την Ανατολη γιατι με εντυπωσιαζει και δεν το ειχα καταλαβει.
Μα περισσοτερο εξαιτιας του χριστιανισμου που δεν ειναι ανοιχτο σε τιποτα..διαβαζα σε ενα φυλλαδιο της εκκλησιας παρανοικα πραγματα! Ακομα και αυτοι που εχουν ψυχικες δυναμεις (ουτως ή αλλως ολοι εχουμε γιατι ειμαστε τα κυτταρα στο σωμα του θεου,ειμαστε ξεχωριστοι και μοναδικοι)θεωρουνται δαιμονισμενοι!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

γνωρισα μια κοπελιτσα προ ημερων!!

ακομα δεν ειναι 16 χρονων και μου εκανε εντυπωση ποσο απολυτη ηταν στην απαντηση της ,οταν την ρωτησα αν πιστευει

<Ειμαι αθεη ,μου ειπε.Σιγα μη φαω αυτα που με ταιζουν περι παρθενας Μαριας κα Λαζαρου>

Αθεη..μου ακουστηκε καπως αν και σεβομαι τις επιλογες ολων !!
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ. Μαράκι...

Ο θεός, δυστυχώς, παίρνει το βάρος του Χριστιανισμού και έτσι ακυρώνεται μέσα στις καρδιές των ανθρώπων.

Η θρησκεία έτσι όπως παρουσιάζεται πια, χωρίς καμία εξέλιξη εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια, είναι αστεία και ανατρεπτική.

Δεν μπορεί πια κανείς να εμπιστευθεί την ηθική του θεού, ούτε την αγάπη, ούτε τον δρόμο που ανοίγει η εκκλησία, γιατί δεν βοηθά τους ανθρώπους να θυμηθούν ποιοί είναι, αλλά τους βάζει ακόμα σε πιο δυσάρεστη μεταφυσική θέση, από ότι είναι πρακτικά.

Το σύστημα αυτό της θρησκείας επιτέλεσε τον σκοπό του. Τώρα ήρθε η ώρα να παραχωρήσει το οδήγημα σε άλλες ενέργειες, που αντί να "στήνουν" τον άνθρωπο στα 10 μέτρα μέσω της "αμαρτίας", να τον ελευθερώνουν...

Αν δεν το καταλάβουν και αν δεν παραχωρήσουν το οδήγημα οικειοθελώς οι "πατέρες" της εκκλησίας, θα τους πλακώσει το ίδιο τους το ψεύτικο και χωρίς θεμέλια οικοδόμημα, που τόσο έντεχνα έστησαν για να κερδίσουν υλικά αποκτήματα, θεωρώντας τις ψυχές των ανθρώπων, ένα από αυτά.

Δεν είναι άθεη η κοπελίτσα, απλά δεν ξέρει πως να διαχωρίσει μέσα της το πηγαίο πνεύμα του θεού, από τα φριχτά ψέματα που έχει μάθει γι' αυτόν, μέσα από τον δρόμο της θρησκείας.

Γι' αυτό έχε κατανόηση. Ο θεός, αν ακυρωθεί, μέσα στις καρδιές των ανθρώπων, θα φέρει απόγνωση, θλίψη και ματαιότητα. Η πρόοδος θα σταματήσει και η αγάπη θα συνθλιβεί μέσα στην κενότητα. Είναι αδύνατον αυτό, γιατί τότε η δημιουργία όλη θα καταρρεύσει.

΄Όμως ηρθε η ώρα πια, ο άνθρωπος να βρει τον εσωτερικό δρόμο προς τον θεό, όχι μιμούμενος τον θεό, αλλά βρίσκοντας τις ομοιότητες μέσα του.

Ο δρόμος, η αλήθεια και η ζωή, δεν μπορεί πια να παραχωρηθεί στις «συντεχνίες», που άφησαν τον σπόρο της αγάπης να πνιγεί στα ζιζάνια.
Γιατί ο θεός μπορεί μεν να «συγχωρεί» τον άνθρωπο, αλλά όπως βλέπεις ο άνθρωπος δεν συγχωρεί τον Εαυτό του.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Isis
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009 11:23 am
Τοποθεσία: Καστορια

Δημοσίευση από Isis »

Μπραβο Βασω μου :* :* >:d< >:d<

Εχω μεινει εκπληκτη απο τον τροπο που μιλας και προσεγγιζεις τα θεματα. Εισαι πραγματι σπουδαια δασκαλα :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Ισιδούλα...Το "δασκάλα" είναι ένας τίτλος μόνο!
Από την στιγμή που οι άνθρωποι άρχισαν να τους χρησιμοποιούν για να προβάλουν τις ιδιότητές τους, έχασαν την ανθρωπιά τους.

Ενας άνθρωπος είμαι, όπως και εσύ...Χωρίς ιδιότητα...γιατί αυτή με κάνει να "χάνω", ότι "κέρδισα" τόσα χρόνια μέσα από την ανθρώπινη πορεία μου. >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Αχ Ισιδούλα...Το "δασκάλα" είναι ένας τίτλος μόνο!
Από την στιγμή που οι άνθρωποι άρχισαν να τους χρησιμοποιούν για να προβάλουν τις ιδιότητές τους, έχασαν την ανθρωπιά τους.

Ενας άνθρωπος είμαι, όπως και εσύ...Χωρίς ιδιότητα...γιατί αυτή με κάνει να "χάνω", ότι "κέρδισα" τόσα χρόνια μέσα από την ανθρώπινη πορεία μου. >:d<
:* :* :* :* :* :* Φιλάκια και γι αυτό και για το παραπάνω που έγραψες σαν απάντηση για την αθεία. Ηταν από τις πιο ωραίες και τις πιο ξεκάθαρες απαντήσεις που έχεις δώσει, αφού καθ' ότι είμαι ξανθιά του κερατά, και μερικές φορές χρειάζομαι λεξικό για να σε καταλάβω!! :P :P :P Μην το πάρεις προσωπικά ε!!!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Δεν μπορεί πια κανείς να εμπιστευθεί την ηθική του θεού, ούτε την αγάπη
Αυτο κι αν ειναι βλαστημια Βάσω!!!

Σιωπω γιατι σεβομαι την αληθεια του καθε ανθρωπου αλλα πνιγω την δικη μου αληθεια :-(


Γιατί ο θεός μπορεί μεν να «συγχωρεί» τον άνθρωπο, αλλά όπως βλέπεις ο άνθρωπος δεν συγχωρεί τον Εαυτό του.
@};-
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σιωπω γιατι σεβομαι την αληθεια του καθε ανθρωπου αλλα πνιγω την δικη μου αληθεια
κακώς Μαράκι την πνίγεις την αλήθεια σου.

Κι εγώ σέβομαι την δική σου, αλλά όπως βλέπεις δεν σιωπώ.

Αλλά κοίτα...θέλω να μοιραστείς την δική σου αλήθεια, αυτήν που σου ψυθίρισε ο θεός, και όχι την αλήθεια που σου επέβαλαν τα συστήματα. Γιατί αυτήν μπορώ να στην ανατρέψω. Ενώ την δική σου και να θέλω, δεν μπορώ! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Κανενας δε μπορει να αλλαξει τα πιστευω μου..κανενα συστημα !!

τα ματια μου βλεπουν αυτα που θελουν να δουν,τα αυτια μου ακουν αυτα που θελουν να ακουσουν.Κανενα κρατος και καμμια εκκλησια δε καταφερε να με τυφλωσει

Δημιουργησε τοσες ομορφιες γυρω μου .....δε βλεπω το λογο να ασχολουμε με τις ασχημιες
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Μα βρε Μαράκι γι αυτές ακριβώς τις ομορφιές πονάει και η Βάσω έτσι που τον κατήντησαν τον Θεό οι άνθρωποι και κυρίως οι εκκλησίες. Αυτή η κοπέλα που σου είπε ότι είναι άθεη δεν είχε την τύχη προφανώς να μιλήσει ο Θεός στην καρδιά της κι έτσι πήρε την εικόνα που η εκκλησία της έδωσε!! Αν είχε ακούσει την πραγματιή αγάπη του θεού τότε θα έλεγε είμαι άθρησκη αλλά όχι άθεη!!! Υπάρχει μια πολύ βασική διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Κι εγώ αγάπω τον Ιησού και τον μυστηριακό Ιησού της Θείας Ευχαριστίας και μου είναι απαραίτητος και είναι και μεγάλο κομμάτι της δικής μου αλήθειας, αλλά ξέρω που πάω όταν πηγαίνω στην εκκλησία μου!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ετσι είναι Μαράκι...

Δεν έχω σκοπο να σου "ανατρέψω" την ομορφιά, αλλά να σου εντοπίσω ότι στενοχωρήθηκες άδικα για το κοριτσάκι.

Ετσι που κατάντησαν τον θεό, παντού βλεπουμε αμαρτίες και βλασφημίες, Μαράκι...

Μόνη σου το είπες...
Αυτο κι αν ειναι βλαστημια Βάσω!!!
Αν μπορούσα μόνο να σου μεταδώσω την ομορφιά του, δεν θα ξαναέλεγες ποτέ στην ζωή σου την λέξη "βλασφημία"... :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”