Αποφθέγματα για την αγάπη

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
spiros
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007 2:44 pm
Τοποθεσία: Βύρωνας (Αθήνα)

Δημοσίευση από spiros »

Μόνο για σήμερα...αγαπώ!

και γι' αυτό αιώνια!!
Ω, ναι, έτσι ακριβώς είναι.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Κάποια μέρα είχα μια σύγκρουση για την αγάπη.
Μου είπαν ότι η αγάπη έρχεται μια φορά στη ζωή μας.....!

Τότε αντέδρασα, θύμωσα, φώναζα......

Τώρα καταλαβαίνω........

Ναι ........ η αγάπη έρχεται μια φορά.......στη ζωή μας........
και μένει εκεί....!

Είναι όταν την νοιώσεις παντού μέσα σου - γύρω σου και αγαπάς τα πάντα και για πάντα....!

Αγαπάς τη δημιουργία - γιατί είσαι αποτέλεσμά της
τη ζωή - γιατί είναι ο λόγος της ύπαρξής σου
το διαφορετικό - γιατί μέσα από αυτό εξελίσεσαι
το καινούργιο - γιατί σε αναζωογονεί και σου δίνει φτερά να συνεχίσεις
τις δοκιμασίες - γιατί αναγνωρίζεις το μέρος του σχεδίου
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Κάποια μέρα είχα μια σύγκρουση για την αγάπη.
Μου είπαν ότι η αγάπη έρχεται μια φορά στη ζωή μας.....!
Την ίδια κατάσταση αντιμετώπισα πριν μερικές μέρες.. δεν ήταν ευχάριστη..
ο άνθρωπος που μου το 'πε βέβαια το είπε λίγο διαφορετικα.. είπε ότι ερχεται μια φορα και όταν φύγει έφυγε.. και δεν μπορείς να ξανααγαπήσεις ποτέ ξανα.. (συγκεκριμένα είπε ότι μολις δώσεις την καρδια σου σε έναν άνθρωπο αυτό ήταν... δεν μπορείς να την ξαναδώσεις.. και συνέχισε λέγωντας ότι αν ξαναγαπήσεις αυτό πάει να πεί ότι την πρώτη φορά δεν ήταν αγάπη... ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ )
Και εγώ πιστεύω ότι μόλις νιώσεις πρώτη φορά την αγάπη δεν φεύγει ποτε από μέσα σου.. κι αν το ξεχνάς καμια φορά αυτό δεν πάει να πεί ότι έχει φύγει... :D
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Το ίδιο μου έλεγε και εμένα Ηλία μου.......! και το ισχυρίζεται ακόμα....! :( :(

Το βασικό όμως είναι τι κατάλαβα εγώ..... γιατί μέσα από αυτό ζω... :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εγώ το έχω καταλάβει από καιρό τώρα.. αλλα δυστυχώς όταν το εξήγησα στον άνθρωπο αυτό δεν με πίστεψε.. με άκουγε αλλα το έβλεπα στο βλέμα του το ένιωθα.. δεν με πίστευε... πέρασε πολλά αλλά αυτό δεν δικαιολογεί τετοιες απόψεις.. αν και τις είχε κι από πρίν...
γενικά έχει πολλές περίεργες απόψεις.. που χαρακτιρίζουν ένα πολύ πληγωμένο άνθρωπο..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κάποια μέρα είχα μια σύγκρουση για την αγάπη.
Μου είπαν ότι η αγάπη έρχεται μια φορά στη ζωή μας.....!
Ο άνθρωπος που το είπε δεν θα ξέρει τι είναι η αγάπη.

Και μπερδεύει την αγάπη με την εμμονή!

Η καρδιά δεν χαρίζεται, ούτε για "τρόπος του λέγειν"

Μια τέτοια έκφραση κάνει τους ανθρώπους να αναβιώνουν το παρελθόν και να κλαίνε πάνω από τις πληγές τους.

Πόση σοφία λοιπόν περιέχει αυτό?
΄Ετσι πρέπει να αξιολογουμε τις κουβέντες των άλλων, για να μην μας προσβάλλουν ότι εμείς έχουμε σαν αλήθεια.

Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που αγαπήσαμε και εξακολουθούμε να τους σκεφτόμαστε με τρυφερότητα.

Μια κάρτα της Ρωρ λέει:
  • Στην διάρκεια της ζωής σου μόνο μία φορά
    θα σε αγαπήσουν αληθινά, όπως αγαπιέσαι από τον Θεό.
    Στην διάρκεια της ζωής σου μόνο μία φορά
    θα αγαπήσεις αληθινά, όπως αγαπάει ο Θεός.
    Ευχήσου να υπάρχει σύμπτωση σ’ αυτήν
    την μία φορά.
Μην μας διαφεύγει η λέξη "αληθινά"
όπως μην μας διαφεύγει και η πρόταση "όπως αγαπιέσαι από τον Θεό" και "όπως αγαπάει ο Θεός"

Γι' αυτήν την αγάπη μιλάμε?
Αν μιλάμε γι' αυτήν, να είσαι σίγουρος Ηλία μου πως δεν θα είχες περιθώριο να είσαι με κάποιαν άλλη, εκτός από αυτήν.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

καμμια φορά και βολεμένο........

το είδε μια φορά, του άρεσε, που να πάει τώρα παρακάτω, να ψάχνει απ' την αρχη.....!

(πολύ Ξανθόπουλο έβλεπε μικρός....!) :shock:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Σ'αγαπώ όταν εσύ είσαι ευτυχισμένος.

Σ'αγαπώ όταν εσύ είσαι σκοτεινός.

Σ'αγαπώ όταν εσύ είσαι παιχνιδιάρης.

Σ'αγαπώ όταν εσύ είσαι τρελός.

Σ'αγαπώ όταν εσύ είσαι μικρό παιδί.

Σ'αγαπώ όταν εσύ είσαι σκληρός.

Αλλά η πραγματικότητα είναι
ότι σ'αγαπώ, μόνο γιατί είσαι εσύ..
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ο άνθρωπος που το είπε δεν θα ξέρει τι είναι η αγάπη.

Και μπερδεύει την αγάπη με την εμμονή!
Συμφωνώ και μ'αυτό και με όλα τα υπόλοιπα φυσικά!!!

"όπως αγαπιέσαι από τον Θεό" και "όπως αγαπάει ο Θεός"
Υπάρχει τέτοια αγάπη; αυτη η άνευ όρων αγάπη είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει επί γής.. ο ανθρώπινος εγωισμός βάζει εμπόδια..
Εχουμε το θεϊκό στοιχείο μέσα μας.. και μποούμε να αγαπήσουμε όπως μας αγαπά και ο θεός, αλλα η αγάπη που νιώθουμε τείνει προς το "τέλειο" το "θεϊκό" και χρειάζεται προσπάθεια για να κρατηθεί σε αυτό το επίπεδο.. και ναι μένεις σε αυτή την αγάπη..
Ο θεός είναι το τέλειο Ον ο άνθρωπος δεν είναι.. Η αγάπη πηγάζει απο το θεό αλλά "λερώνεται" απο τα γηινα μειωνεκτήματα μας...
Ετσι δεν είναι;
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Υπάρχει, υπάρχει.................!

Εκεί που ο άνεμος γλείφει τη θάλασσα...
Εκεί που η νύχτα γίνεται μάγισσα...
Εκεί που ο ήλιος γυμνώνει τις σκιές...
Εκεί που το νανούρισμα ξυπνάει τις μορφές...
Εκεί που το φεγγάρι αρχίζει το κρυφτό...
Εκεί που το τραγούδι μεθάει με πιοτό...

Εκεί που σε συνάντησα προτού να "γεννηθώ"...
Εκεί σ' ένιωσα έρωτα!


Μη σταματάς να την αναζητάς.
Και αναζητώ δεν σημαίνει ψάχνω μέσα στο πλήθος,
σημαίνει ολοκληρώνω αυτό που άρχισα.........!


Με αγάπη,
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μη σταματάς να την αναζητάς.
Και αναζητώ δεν σημαίνει ψάχνω μέσα στο πλήθος,
σημαίνει ολοκληρώνω αυτό που άρχισα.........!
Υπέροχο!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο θεός είναι το τέλειο Ον ο άνθρωπος δεν είναι..
Ηλία μου, ο άνθρωπος "κατ'εικόνα και ομοίωση ην"
Είναι η μία αλήθεια στις γραφές. Που ακόμα δεν ξέρω γιατί επιτρέψανε να υπάρχει και δεν την "φάγανε" μαζί με τις άλλες που κρύψανε οι "πατέρες" της εκκλησίας.
Μάλλον θα είπανε..."άστο αυτό, σιγά οι χαζοί μην το καταλάβουν ποτέ".

Ο άνθρωπος είναι το τέλειο ως ο θεός ον! Από το πνεύμα του Θεού εκπορευόμενος...Πνεύμα και ο ίδιος. Σε όλες τις διαστάσεις γι' αυτό και πολυδιάστατος. Μια προβολή αυτού είμαστε εμείς, εδώ στην 3η διάσταση. Η βαριά δόνηση της ύλης φέρνει και την ληθη. Από που¨"ήρθαμε" και για που "πορευόμαστε". Οταν ο άνθρωπος θυμηθεί...τότε το Πνεύμα εκδηλώνεται εδώ και είναι ο ύψιστος σκοπός.
Η ψυχή μας ανήκει στο Πνεύμα, το σώμα μας στην Γη.



Ρώτησα κάποια φορά τον Ιησού, γιατί πρέπει τόσο πολύ να υποφέρει ο άνθρωπος να εκδηλώσει, να πραγματοποιήσει, να αντιληφθεί ποιός είναι. Και τότε είναι που με έκανε να συνειδητοποιήσω "τους ρόλους". Μου έδειξε ποιός πραγματικά είμαι και σ' αυτά τα δευτερόλεπτα τα "είδα όλα". Είδα ζωντανά, δίπλα μου, άγγιξα, το φωτεινότερο πλάσμα που έχει δει ποτέ άνθρωπος!

Από τότε άλλαξαν όλα. Γιατί αυτό το φωτεινό πλάσμα διακρίνω πια σε όλους τους ανθρώπους και δεν μπορώ να μην συγχωρώ, ακόμα και την πιο φρικτή βιαιότητα που κάνουν. Δεν βρίσκω πια δικαιολογίες για να αισθανθώ θυμό, φόβο και κακία για τους ανθρώπους, παρά μόνο αγάπη.
Και αν καμιά φορά τα αισθανθώ, κρατάνε πραγματικά δύο δευτερόλεπτα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

...δεν μπορώ να μην συγχωρώ, ακόμα και την πιο φρικτή βιαιότητα που κάνουν...
Τη βιαιότητα δεν την κάνει το φωτεινό πνεύμα μέσα τους όμως, την κάνει το ΕΓΩ τους.

Δεν μπαίνω στη διαδικασία να συγχωρήσω βίαιες πράξεις, προσπαθώ κάποιες φορές να δικαιολογήσω, να βρω ίσως τι έκανε τον άνθρωπο αυτό να φερθεί έτσι..... να συγχωρήσω όμως..... :( :(
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

To ξέρω καλά αυτό το "εμπόδιο" Πέννη μου.
Και από εκεί ξεκινά ο διαχωρισμός.

Το να αγαπάς ανθρώπους που σου μοιάζουν, είναι εύκολο.
Εκεί και συγχωρείς και κατανόηση έχεις.

΄Ομως το να αγαπάς και να συγχωρείς αυτό που νομίζει ότι είναι διαφορετικό από εσένα, εκεί είναι το μεγαλείο της Υπαρξης, της θεϊκής Υπαρξης που είμαστε.

Προχωράμε σε ένα δάσος, και αντί να επικεντρωνόμαστε στην ενέργεια που εκπέμπτεται από τα δέντρα του, επικεντρωνόμαστε μόνο στα ξερά δέντρα και αυτό μας ενοχλεί...τόσο που μπορεί να μην θέλουμε ούτε καν το δάσος!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Προχωράμε σε ένα δάσος, και αντί να επικεντρωνόμαστε στην ενέργεια που εκπέμπτεται από τα δέντρα του, επικεντρωνόμαστε μόνο στα ξερά δέντρα και αυτό μας ενοχλεί...τόσο που μπορεί να μην θέλουμε ούτε καν το δάσος!
Πω πω ........ τι είπες τώρα.....?
Φοβερό..... δυστυχώς όμως έχεις δίκιο :cry: :cry: :(
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”