Αποφθέγματα για την αγάπη

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
spiros
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007 2:44 pm
Τοποθεσία: Βύρωνας (Αθήνα)

Αποφθέγματα για την αγάπη

Δημοσίευση από spiros »

Αναπάντεχα, προέκυψε μια ιδιαίτερα όμορφη διάθεση σήμερα, για την οποία δεν βρίσκω πιο όμορφο τρόπο να μοιραστώ μαζί σας, παρά παραθέτοντας μερικά από τα αγαπημένα μου αποφθέγματα... φως και αγάπη λοιπόν για όλους....

When we are together I stay awake all night
When I'm on my own I cannot sleep
Blessed be God for these two insomnias
And the difference between them.
Rumi

Not less of love, but expanding
Of love beyond desire, and so liberation
From the Future as well as the past.
T. S. Eliot, Little Gidding

There's such a thing as trying too hard
You got to sing like you don't need the money
Love like you'll never get hurt
You got to dance, dance, dance like nobody's watching
It's gotta come from the heart if you want it to work
Susana Clark & Richard Leigh,

----------------------------------------------------------

Όταν είμαστε μαζί, μένω ξάγρυπνος όλη τη νύχτα
Όταν είμαι μόνος μου, δεν μπορώ να κοιμηθώ
Ευλογημένος να είναι ο Θεός για αυτές τις δύο αϋπνίες
Και τη διαφορά μεταξύ τους.
Ρούμι

Όχι λιγότερη αγάπη, αλλά επέκταση
Της αγάπης, πέρα από την επιθυμία, κι έτσι απελευθέρωση
Τόσο από το μέλλον, όσο κι απ΄ το παρελθόν.
T. S. Eliot, Little Gidding

Υπάρχει ένα πράγμα που το λένε να προσπαθείς υπερβολικά
Πρέπει να τραγουδάς σαν να μη χρειάζεσαι τα χρήματα
Να αγαπάς, σαν να μην πρόκειται ποτέ να πληγωθείς
Πρέπει να χορεύεις, να χορεύεις, να χορεύεις λες και κανείς δεν κοιτά
Πρέπει να βγαίνει από την καρδιά σου αν θες να πάει καλά
Susana Clark & Richard Leigh

[Μετάφραση: Σπύρος Δόικας]

Περισσότερα εδώ:
Love quotations
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spiros την 15 Μάιος 2007 8:58 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Υπάρχει ένα πράγμα που το λένε να προσπαθείς υπερβολικά
Πρέπει να τραγουδάς σαν να μη χρειάζεσαι τα χρήματα
Να αγαπάς, σαν να μην πρόκειται ποτέ να πληγωθείς
Πρέπει να χορεύεις, να χορεύεις, να χορεύεις λες και κανείς δεν κοιτά
Πρέπει να σου βγει από την καρδιά αν θες να πάει καλά
Susana Clark & Richard Leigh
Πολύ ωραίο...
Με λίγα λόγια να είσαι ελεύθερος και να εκφράζεις αυτά που νιώθεις ελεύθερα..
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

....και με λιγα λογια να ακολουθείς τον δρομο της καρδιας,αγνοώντας τα παντα,και δίνοντας ολο σου τον εαυτο σε αυτο που επιθυμεις,χωρις αμφιβολία,χωρις φόβο,χωρις αγωνία για το "μήπως ;;κι άν...."απολυτα σε οτι επιθυμεις σαν να το εχεις πετυχει στον ανώτερο βαθμό!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σπύρο σ' ευχαριστούμε πολύ!!

Πόσο όμορφα και αληθινά είναι ορισμένα λόγια!

Και πόσο λόγια...παραμένουν!

Είναι προφανώς δύσκολο ενώ τα κατανοούμε, να τα ακολουθήσουμε?

Δεν το πιστεύω πια!!!!


Κάποτε μου είχε πει κάποιος ...

"μην ακούς ερωτικά ελληνικά τραγούδια, γιατί σε παρασύρουν στο συναίσθημα και ζεις σε έναν ιδεατό κόσμο, με αποτέλεσμα να φεύγεις από την πραγματικότητα"
Θεωρούσε λοιπόν ότι ένας ύμνος στον έρωτα, ήταν ιδεατός κόσμος, έξω από την πραγματικότητα! :cry:

Τότε δεν του απάντησα...ίσως τότε να μην ήμουν σε συνειδητοποίηση

Του απαντώ τώρα...

" ΄Ολο και λιγότεροι άνθρωποι υπάρχουν, που σου μοιάζουν!"
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
spiros
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007 2:44 pm
Τοποθεσία: Βύρωνας (Αθήνα)

Δημοσίευση από spiros »

Μεγάλο το θέμα για την αγάπη και τον έρωτα...

Ζούμε στην εποχή των σουπερμάκετ των σχέσεων, όπου οι επιλογές είναι άπειρες, οι πειρασμοί παντού, οι άνθρωποι αναλώσιμοι και οι σχέσεις ("εάν εσύ δεν καλύπτεις τις ανάγκες μου θα βρω αμέσως κάποιον άλλο να τις καλύπτει") να διαλύονται με την παραμικρή δυσκολία. Πού να χωρέσει η ομορφιά, η πίστη, η αφοσίωση σε αυτό το τόσο χρησιμοθηρικό πλαίσιο; Για να μη μιλήσουμε ότι ακόμη κι αν κανείς έχει κάποια αίσθηση πνευματικότητας είναι δύσκολο να έχει μια επιτυχημένη σχέση, πόσο μάλλον εκείνοι που δεν έχουν καθόλου...

Οι άνθρωποι επικεντρώνονται όχι στο άτομο, αλλά στην κάλυψη της ανάγκης όπου το άτομο λειτουργεί μόνο ως μέσο και δεν έχει καμία αξία από μόνο του. Αυτό, βέβαια, είναι και το τέλος του ρομαντισμού. Όταν η έμφαση μετατίθεται από την πολύτιμη μοναδικότητα ενός ατόμου στην κάλυψη των αναγκών με οποιονδήποτε τρόπο, τότε οι σχέσεις δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια σειρά καιροσκοπικών ενεργειών. Ποιος είπε ότι ο οπορτουνισμός ανήκει μόνο στο χρηματιστήριο; :D

Οι άνθρωποι θέλουν να τα έχουν όλα ταυτόχρονα χωρίς να κάνουν καμία θυσία για τίποτε...

Όπως λέει και ο McWilliams
You can have anything you want, but not everything you want.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Πόση αλήθεια βρε Σπύρο....!

....supermarket σχέσεων....! με ανατρίχιασε...! :shock:

Θα πω και τούτο όμως...... έχω ακούσει πολλούς να κλαίγονται για την δυσκολία να βρουν ένα σύντροφο, ένα φίλο.....!
Κάνουν βαρύγδουπες δηλώσεις για το ποιόν των ανθρώπων σήμερα... για τις λάθος αξίες... αλλά η ίδια η ζωή τους δεν έχει να δείξει κάτι άλλο....!

Είσαι εκεί απέναντί τους, σου έχουν βγάλει τα εσώψυχά τους, έχεις σκύψει στο πρόβλημά τους, έχεις προσπαθήσει να καταλάβεις, να βοηθήσεις, να εξηγήσεις τα ανεξήγητα, όσο μπορείς βρε αδελφέ......
σου λέει, λέει, λέει,...........(λέει όμως, δεν αισθάνεται....)
και στο τέλος σου λέει για την έλλειψη φίλων... και αξιών...! :shock: :shock:
ε? τι? ποιός ήρθε? :shock:
μια απαξίωση........και σκέφτεσαι...... καλά εγώ τι κάνω εδώ τώρα?

Μήπως τελικά βλέπουμε τον εαυτό μας εκεί απέναντι...? Δεν μας αρέσει και τα βάζουμε με όλους και με όλα....?
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
spiros
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007 2:44 pm
Τοποθεσία: Βύρωνας (Αθήνα)

Δημοσίευση από spiros »

Σαφώς, εδώ παίζει αυτό που στην ψυχολογία ονομάζουμε "προβολή".

Και δύσκολα να εξαιρέσουμε και τον εαυτό μας από τη διαδικασία καθώς υπάρχει παντού γύρω μας.

Με άλλα λόγια, η τόση "ευκολία" και "ελευθερία" που διαθέτουμε, έχει καταφέρει να μας οδηγήσει σε "δυσκολία" και "σκλαβιά".

Τι είπατε; Αντιφατική δήλωση; Διόλου...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

το να καταστραφεί μια σχέση ή κάτι ωραίο δεν θέλει κόπο και προσπάθεια.. το να φτιαχτεί κάτι ωραίο και να εξελιχτεί θέλει πολύ κόπο και προσπάθεια.. το ίδιο ισχύει και στις σχέσεις.. για να δουλέψει μια σχέση ναι υπάρχει η άνευ όρων αγάπη αλλα θέλει και προσπάθεια.. για την ανευ όρων αγάπη πρέπει το εγώ να είναι ταπεινομένο και να μήν "πετάγεται" σε κάθε αφορμή για καυγά.. αυτό θέλει προσπάθεια.. κανένας δεν είναι τέλειος.. όλοι έχουμε ελλατώματα και ο συντροφός μας όσο και να μας αγαπάει για αυτό που είμαστε πρέπει να ζήσει και με τα ελατώματά μας καθώς εμείς δουλεύουμε για να τα διορθώσουμε.. κι αυτό παιτεί προσπάθεια..
σημερα ποιός προσπαθεί;;; ποιός έχει συνεχώς ταπεινομένο το Εγώ του;; εδώ οι περισσότεροι δεν προσπαθούν για γνωρίσουν και να βελτίώσουν του εαυτού τους θα προσπαθήσουν για κάτι αλλο;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό, βέβαια, είναι και το τέλος του ρομαντισμού

Σπύρο, υπήρξε ποτέ η αρχή του?
Εγώ από τον καιρό που θυμάμαι...δεν συνάντησα ποτέ έναν ρομαντικο άντρα! Συνήθως κι αυτοί που ήταν, κρύβονταν μήπως και τους πουν "αδερφές"...
Ο ρομαντισμός συμβάδιζε με την γενναιότητα?
Συμβάδιζε με την ευγένεια?
Συμβάδιζε με το όραμα?

Που ήταν η αρχή για να είναι τώρα και το τέλος?

΄Οχι βέβαια στα μυθιστορήματα...

Η κοινωνία, όσο την θυμάμαι, ήταν αυτό που είναι σήμερα.
Συναίσθημα και δήθεν...
΄Ερωτας για την επιδερμίδα...
΄Ερωτας με γυαλιστερά αυτοκίνητα

Την αγάπη την ακούγαμε μέσα από ποιήματα, σαν αυτό που έγραψες. Και όταν φτάναμε στο να την πάρουμε από το χέρι, μια απίστευτη μάχη!!!

Σήμερα, ναι έχει αλλάξει η εποχή...
Απελευθερώσαμε τις ενοχές μας και τις σέρνουμε πίσω μας, ώστε να μην τις βλέπουμε.
Χρειαζόμαστε κάποιον να μας βοηθήσει, να τις σύρουμε μαζί, γιατί έγιναν πια πολύ βαριές...Δεν σηκώνονται!
Πίσω από τα συναισθήματα κρύβονται οι ελλείψεις μας!

Και αντί να αφήσουμε τις ενοχές, φορτωνόμαστε και των άλλων...Πολύ βαριά πια τα συναισθήματα. Πάντα με συναλλαγή.
Σου δίνω τώρα, μου δίνεις και τώρα και αύριο και για πάντα!
Και εκεί...στο "για πάντα", χαλάει η συνταγή.
Γιατί κάποιος δεν αντέχει το βάρος πια και φεύγει...

Οπότε πάει χαμένη "η επένδυση"...αντέ πάλι από την αρχή.

Μήπως να το πάρουμε αλλιώς?
Μήπως να γίνουμε πιο αληθινοί? Και να δείξουμε ποιοί είμαστε?
Να μην είμαστε και δήθεν στην αγάπη, όχι τίποτα άλλο...
Φτάνουν όλα τα "δήθεν" που έχουμε επωμιστεί. Μέχρι και δήθεν πνευματικοί γίναμε. ΄Ετσι για να μην ξεφύγουμε από την μόδα!

Ξέρουμε άραγε τι σημαίνει "αγαπώ"?
Ξέρουμε πόσο αυτό το "αγαπώ" γεμίζει" την ψυχή μας, αν προέρχεται από την καρδιά μας και όχι από υπολογισμό.

Ξέρουμε άραγε ότι "αγαπώ" σημαίνει ξεχείλισμα και όχι στέρημα?
Ξέρουμε άραγε ότι "αγαπώ" σημαίνει νιώθω? Και μέσα σ' αυτό το "νιώθω" είναι ο αληθινός μας Εαυτός, που μας γεμίζει, ώστε να μην χρειαζόμαστε "γέμισμα" από "δώσε"!

Τέλειωσε λες ο ρομαντισμός!
Γιατί εγώ νιώθω ότι τώρα αρχίζει???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εγώ από τον καιρό που θυμάμαι...δεν συνάντησα ποτέ έναν ρομαντικο άντρα! Συνήθως κι αυτοί που ήταν, κρύβονταν μήπως και τους πουν "αδερφές"...
Πάντα υπήρχαν ρομαντικοί άνθρωποι.. απλά δεν το έδειχναν .. ναι ο ένας λόγος είναι αυτός που λές Βάσω μου..

Ενα περιστατικό που συνέβει σε εμένα ήταν να πώ και να κάνω κάτι ρομαντικό και η κοπέλα να γελάσει τόσο που με έκανε να νιώσω άβολα..(οχι η κατερίνα.. προς αποφυγη παρεξηγησεων... :lol: 8) )
έγω έκανα αυτο που ένιωσα εκείνη τη στιγμη.. αλλα το θεώρησε "παλιομοδίτικο".. έτσι καταπίεσα λίγο την ρομαντική μου πλευρά.. χαζομάρα μου εεε;; αλλα πλέον κάνω αυτο που νιώθω χωρίς να με νοιάζει τι θα πούνε οι άλλοι πανω στο συγκεκριμένο θέμα...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αλλα πλέον κάνω αυτο που νιώθω χωρίς να με νοιάζει τι θα πούνε οι άλλοι πανω στο συγκεκριμένο θέμα...

Βλέπετε γιατί λέω...

ότι τώρα αρχίζει??? :D

Αληθινοί, και σε όποιον αρέσουμε ε??? :D :D :D

και έτσι αρχικά θα αρέσουμε σε εμάς!!! Που είναι και το πιο σημαντικό...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
spiros
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007 2:44 pm
Τοποθεσία: Βύρωνας (Αθήνα)

Δημοσίευση από spiros »

Τέλειωσε λες ο ρομαντισμός!
Γιατί εγώ νιώθω ότι τώρα αρχίζει???
Lol, σήμερα είχα πάει σε μια ομάδα διαλογισμού. Είχαν ένα βίντεο με τον δάσκαλό τους. Σε μερικά σημεία εμφανίζονταν αποφθέγματα, ένα από αυτά μου έμεινε:

Love has no end
It only has a beggining
Εγώ από τον καιρό που θυμάμαι...δεν συνάντησα ποτέ έναν ρομαντικο άντρα! Συνήθως κι αυτοί που ήταν, κρύβονταν μήπως και τους πουν "αδερφές"...
Βάσω, υπάρχουν ρομαντικοί άντρες, απλά έχουν φάει τέτοιες κατραπακιές (καθώς η ευαισθησία δεν είναι κάτι που εκτιμά η κοινωνία από άντρες, πόσο μάλλον οι περισσότερες γυναίκες) που είτε έχουν λουφάξει, είτε έχουν αποδημήσει μη αντέχοντας άλλο. Ίσως, λοιπόν, ο καλύτερος τρόπος να μάθεις γιατί δεν τους συναντάς και τόσο εύκολα, είναι να ρωτήσεις τις γυναίκες...
Και εκεί...στο "για πάντα", χαλάει η συνταγή.
Το για πάντα είναι παραμύθι, είναι πλάνη, είναι η πλευρά του ρομαντισμού που έχει χάσει επαφή με την πνευματικότητα. Το σωστό είναι "για όσο είναι αληθινό και βγαίνει πηγαία από την καρδιά και των δύο, ούτε στιγμή παραπάνω"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ο καλύτερος τρόπος να μάθεις γιατί δεν τους συναντάς και τόσο εύκολα, είναι να ρωτήσεις τις γυναίκες...
δεν τις εξαίρεσα Σπύρο, ίσα-ίσα. Από την γυναικεία "πονηριά" ξεκινούν πολλά προβλήματα...
Αλλά κι αυτό επίκτητο είναι, δεν είναι η αλήθεια της θηλυκής ενέργειας αυτή.

Της είπαν...να βρεις άντρα για να κάνεις παιδιά. Και αυτό κάνει...Και δυστυχώς το κάνει ακόμα. Και στον άντρα είπαν "να είσαι σκληρός, μην κλαις, μην δίνεσαι, να μείνεις άντρας" ...και δυστυχώς το κάνει ακόμα.

Γι' αυτό΄είπα ας είμαστε "αληθινοί"

Δεν τα έχω με κανέναν. Προσπαθώ να βρω τα ίχνη μιας αληθινής ανθρωπότητας που την οραματίζομαι με χαρά!
Και το όραμα, ξέρεις, όταν περιέχει αγνότητα, γίνεται πραγματικότητα. Είναι οι νόμοι του Σύμπαντος που συνενούν... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το για πάντα είναι παραμύθι, είναι πλάνη, είναι η πλευρά του ρομαντισμού που έχει χάσει επαφή με την πνευματικότητα. Το σωστό είναι "για όσο είναι αληθινό και βγαίνει πηγαία από την καρδιά και των δύο, ούτε στιγμή παραπάνω"
Μόνο για σήμερα...αγαπώ!

και γι' αυτό αιώνια!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ξέρουμε άραγε ότι "αγαπώ" σημαίνει ξεχείλισμα και όχι στέρημα?
Να ξεχειλίζει η καρδιά σου και να νομίζεις ότι θα σπάσει....
Να ακούς χίλιες θεϊκές μουσικές στον αέρα....
Να μυρίζεις ρόδα σε όλα τα σημεία που στέκεσαι....
Να περπατάς νύχτα και ό ήλιος της καρδιάς σου να φωτίζει το διάβα σου.....
Να βλέπεις την ανατολή και να λαχταράς να την αγγίξεις.....


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαγεία από αυτό το ξεχείλισμα.....
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”