Το σύμπαν που αγάπησα..

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Το σύμπαν που αγάπησα..

Δημοσίευση από VasilisM »

Ένα επεισόδιο που μου έκανε μεγάλη εντύπωση και κατά την γνώμη μου αναφέρει πολλές αλήθειες..ο τίτλος είναι "Επιστήμη και Θεολογία"
'Όποιος έχει χρόνο και διάθεση ας το δει, αξίζει!

http://www.veoh.com/collection/SympanS0 ... 28NPyEGSfh
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασίλη... @};-

δεν υπάρχει τίποτα πέρα από αυτό που αισθανόμαστε με τις αισθήσεις μας...

η ανθρώπινη επιβίωση

ενδιαφέρον ακούγεται, αλλά δεν είναι για τον απλό άνθρωπο...

δεν θα κατανοήσει ούτε τους φόβους, ούτε την εξάρτηση που τον σπρώχνουν προς αυτόν!

αν καταλάβαιναν οι άνθρωποι τι σημαίνει θεός, κυρίως μέσα από την απλότητα (όχι απλοϊκότητα), ίσως μπορούσαμε σαν ανθρωπότητα να βιώσουμε και εμπράκτως τα οφέλη της εξέλιξής μας...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Βάσω με τις φυσικές αισθήσεις εννοείς; Κατά την άποψη μου πάντως πιστεύω ότι αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως κόσμο και πραγματικότητα είναι μια ψευδαίσθηση, οι διαστάσεις του σύμπαντος είναι περισσότερες από 3 όπως επιβεβαιώνει και η επιστήμη, την οποία προφανώς δεν πολύ συμπαθείς ε :-D ;
Και λόγω του ότι δεν μπορούν να γίνουν αντιληπτές από τις φυσικές μας αισθήσεις, νομίζω ότι μπορούμε να τις αντιληφθούμε με τις άλλες μας αισθήσεις τις "κοιμισμένες".
Όταν αναφέρετε τα επίπεδα συνειδητότητας τι εννοείτε;
Πλέον η επιστήμη και η "μεταφυσική" συγκλίνουν σε μερικά σημεία και είναι άξια παρατήρησης!
Vaso έγραψε:αν καταλάβαιναν οι άνθρωποι τι σημαίνει θεός, κυρίως μέσα από την απλότητα (όχι απλοϊκότητα), ίσως μπορούσαμε σαν ανθρωπότητα να βιώσουμε και εμπράκτως τα οφέλη της εξέλιξής μας...
Για να φτάσεις σε σημείο να σκεφτείς το πνεύμα σου πρέπει δυστυχώς να έχεις ικανοποιήσει άλλες ανάγκες.. όπως το φαγητό την ένδυση αλλά και άλλες όπως οι ανάγκες για ασφάλεια των όσων έχεις, για κοινωνική καταξίωση κλπ κλπ γνωστό και ως πυραμίδα του Maslow.. στο τελευταίο επίπεδο είναι η αυτοπραγμάτωση! Και αυτή η πυραμίδα ισχύει για το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων..
Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι μόνο το 3% του παγκόσμιου πληθυσμού φτάνει στην αυτοπραγμάτωση..ή μάλλον ξεκινά να την προσεγγίζει.
’ρα όσο ανεβαίνει το βιωτικό επίπεδο των ανθρώπων τόσο περισσότεροι άνθρωποι θα ασχολούνται με την αυτοπραγμάτωση.. αλλά ας είμαστε ρεαλιστές υπάρχουν μεγάλοι πληθυσμοί ανθρώπων που πεινάνε και δεν ξέρουν αν θα επιβιώσουν μέχρι αύριο..οπότε θέλουμε δρόμο ακόμα για να γίνει αυτό που λες.. :?
@};- :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτό που έγραψα για τις αισθήσεις δεν είναι κάτι που πιστεύω εγώ, αλλά οι άλλοι...
Το κατέγραψα από το βίντεο...

Οι αισθήσεις είναι μόνο οι φυσικές Βασίλη μου...

Οτιδήποτε άλλο που νιώθουμε, είναι μέρος των ψυχοπνευματικών μας πεδίων, αλλά ποιός το εμπιστεύεται, χωρίς αποδείξεις?

Συμφωνώ για την κάλυψη των αναγκών μας...Η γη μπορεί να το κάνει χωρίς πρόβλημα...

Αυτό που κάνουν οι άνθρωποι όμως δεν είναι κάλυψη των αναγκών, αλλά εκμετάλλευση των πόρων του ίδιου τους του κυττάρου...
ʼρα όσο ανεβαίνει το βιωτικό επίπεδο των ανθρώπων τόσο περισσότεροι άνθρωποι θα ασχολούνται με την αυτοπραγμάτωση
νομίζω ότι όσο ανεβαίνει το βιωτικό επίπεδο των ανθρώπων, τόσο φεύγουν από τον θεό...
ή τον προσεγγίζουν με διεκδικήσεις...

Η αγνότητα της πνευματικής πρόθεσης δεν περνάει μέσα από τηλεόραση πλάσμα, αλλά από την καρδιά μας μόνο!

Δεν πολυσυμπαθώ την επιστήμη?
Μάλλον εκείνη δεν με πολυσυμπαθεί, Βασίλη μου!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πόσα αμάξια να αγοράσεις, και πόσες πλάσμα.. κάποτε θα κορεστεί η ανάγκη για ύλη αρκεί να έχεις την νοητική ισορροπία να πεις στοπ στις διαφημήσεις, και στην ευτυχία που σου προβάλλουν, να αφουγκραστείς έστω λίγο τον εαυτό σου, και πόσο τον έχεις ποδοπατήσει..:x Τότε έρχεται μόνο του..τουλάχιστον αυτό συνέβη σε εμένα..
Vaso έγραψε:Δεν πολυσυμπαθώ την επιστήμη?
Μάλλον εκείνη δεν με πολυσυμπαθεί, Βασίλη μου!
Χαχαχα!! :)) :))
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”