ΜΙΑ ΘΛΙΒΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΝΥΜΑ!

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ούτε και εγώ μιλάω για το φόρουμ...
....ίσως χρειάζεται να αισθανθούν πραγματικό φόβο μήπως και ξεκουνηθούν και διερωτηθούν την συμβολή τους στην αταξία η οποία χαρακτηρίζει την κοινωνία μας.
Αυτη είναι η συνταγή που ακολουθούν τα δελτία ειδήσεων που προγραμματίζουν την κοινή συνειδητότητα με φόβο και πανικό.

Δεν είδα να βοηθάει κανέναν... :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

για να νιώσεις την αγάπη πρέπει να πονέσεις από την έλλειψή της

για να νιώσεις την ασφάλεια πρέπει να γνωρίσεις τον φόβο

για να νιώσεις την χαρά πρέπει να περάσεις από την θλίψη

για να γίνεις συνειδητός άνθρωπος πρέπει να αναγνωρίσεις την αταξία

:x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Με προβλημάτισες με αυτό το "πρέπει"... :-?

Δεν πιστευω ότι ο δρόμος μας είναι πλέον μέσα στο μεγάλο αναμορφωτήριο της τιμωριας της κοινωνίας...
Είμαστε η αγάπη, ασφάλεια,χαρά,συνειδητότητα και όποτε ξεφευγουμε στο δίπολό τους ( φόβο, θλίψη, αταξία) επιλέγουμε και πάλι το Φως... :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Πως θα μπορούσα εγώ να αγαπήσω εσένα μια ξένη εαν δεν είχα νιώσει τον δικό μου πόνο και στην συνέχεια δεν είχα κλάψει για τον δικό σου πόνο?

Όταν έκλαψα για τον δικό σου πόνο ένιωσα την καρδιά μου.

Η αγάπη μου για σένα γεννήθηκε μέσα από την συμπόνια προς εμένα και εσένα, προς τον άνθρωπο.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ελλη μου , αυτό που περιγράφεις είναι ο πόνος που φωτίζεται ανάμεσα σε ανθρώπους που αφυπνίζονται πνευματικά...

Τι σχέση έχει η διαδικασία της παρατηρησης , με τον πόνο των ανθρώπων που γεννιούνται και πεθαίνουν με την πεποίθηση "ματαιότης ματαιοτήτων " , και επιβεβαιώνουν τη μαύρη μοίρα τους με τέτοια δημοσιευματα...??


Και εστω ότι κλαίμε και κλάψαμε για τον πόνο που προκάλεσε το δικό μας έργο της ενσάρκωσης, ποιά ψυχή ψάχνουμε, ποιά καθοδήγηση από την θεική μας ουσία, αν δεν κρατάμε την ψυχραιμία μας σε τέτοιες στιγμές (όσο είναι ανθρώπινα δυνατόν) γνωρίζοντας ότι στην ουσία δεν υπάρχει θάνατος?? :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν συμφωνώ με το θέμα του φόβου...
Η συναίσθηση είναι καλλιέργεια και όχι επιβολή...Γιατί δεν επιβάλλεται, ούτε και στα πιο φρικτά σκοτάδια μας, Ελλάκι!

Είχα γράψει την γνώμη μου για ένα μήνυμα για το νερό που μου είχε έρθει πριν δύο χρόνια...

Η άποψή μου εξακολουθεί να είναι η ίδια...
Ο φόβος απομακρύνει από την αγάπη, και έτσι κι αλλιώς για την συναίσθηση και την ευθύνη, είναι απαραίτητη...
Μου ήρθε πριν λίγο ένα μήνυμα «για το νερό»! Είναι τρομαχτικό.
Αφηγείται ένας άνθρωπος από το μέλλον, πόσο άσχημα περνούν οι άνθρωποι του μέλλοντος στην γη. Γιατί δεν πρόσεχαν το περιβάλλον οι παλαιότεροι (εννοεί εμάς)! Γιατί δαπάνησαν, βίασαν τους πόρους της. Γιατί…γιατί…γιατί…
΄Ένα σωρό «γιατί», ένα σωρό «ενοχές»!!!

Αρνούμαι να μεταφέρω τέτοιου είδους μηνύματα, ακόμα και αν ξέρω ότι υπάρχει ο «βιασμός» της Γης. Ακόμα και αν ξέρω ότι εμείς οι άνθρωποι δεν σκεφτόμαστε την ανακύκλωση ούτε στα όνειρά μας! Ακόμα και αν ξέρω ότι σπαταλάμε το νερό, χρησιμοποιούμε σπρέι και κάνουμε ένα σωρό αλόγιστα πράγματα, χωρίς να σκεφτόμαστε τις συνέπειες!

Θεωρώ ότι οι ενοχές που σπείρουν στις ψυχές των ανθρώπων αυτά τα μηνύματα, είναι πολύ χειρότερες από την έλλειψη νερού. Οι ενοχές είναι ένας κλοιός που γεμίζει την ψυχή μας με φόβο. Από την θρησκεία, την κοινωνία, την οικογένεια έχουμε μνήμες ενοχών. Που έχουν εδραιωθεί για τα καλά στα κύτταρά μας και προσπαθούμε με κάθε τρόπο να επιβιώσουμε, σέρνοντας ο καθένας τις δικές του μνήμες, που μας οδηγούν στην δυστυχία.
Ενοχές για τον ανθρώπινο εγωισμό, ενοχές για τον Θεό που δεν υπακούμε, ενοχές γιατί δεν μας αρέσει το επάγγελμα που μας επέβαλλαν οι γονείς μας, ενοχές γιατί δεν μας αγαπούν, ενοχές γιατί θέλουμε χαρά, αλλά δεν μας επιτρέπεται!
Δεν χρειαζόμαστε άλλες…δυστυχώς έχουμε πολλές! Χρειαζόμαστε να βρούμε τον πραγματικό εαυτό μας. Καθαρό από μνήμες και φοβίες. Και μέσα στην χαρά θα βρούμε και τον τρόπο να αγαπήσουμε ότι απλόχερα μας χαρίζει η Γη! Μόνο έτσι θα διαφυλάξουμε και θα σώσουμε.

Χρόνια τώρα φωνάζουν για το περιβάλλον. Με μηνύματα που τρομοκρατούν. ΄Όμως οι επόμενες γενιές…είναι μακριά. Δεν μας αφορούν φαίνεται... Γι’ αυτό και συνεχώς η κατάσταση χειροτερεύει. Δεν είδα «να ιδρώνει» το αυτί κανενός. Γιατί μας λείπει η χαρά, ώστε να μην μας ενδιαφέρει η χαρά των επόμενων.

Αντί λοιπόν να μας τρομοκρατούν, ας μας δώσουν χαρά. Αυτή μας λείπει. Μέσα από την χαρά θα αγαπήσουμε τον Εαυτό μας και όλους τους Εαυτούς των ανθρώπων, ώστε να μην χρειαζόμαστε τέτοιου είδους μηνύματα για να φροντίσουμε και για την χαρά των επόμενων γενεών.

Ας προσεγγίσουν, επιτέλους, το πρόβλημα από μια άλλη οπτική. Μήπως και καταφέρουν να κάνουν τον άνθρωπο να "συναισθανθεί", αντί "να φοβηθεί"...Μήπως..λέω...μηπως!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ουτε εγω συμφονω με το θεμα του φοβου ,οικτου και θλιψης :cry: :cry:

Και στο τοπικ με τα ζωα που ειδα το βιντεακι με την κακοποιηση των ζωων ,πονεσα, εκλαψα...αλλα μηπως δε το ξερουμε ολοι οτι συμβαινουν αυτα?????

Τι μπορω να κανω....τι μπορειτε να αλλαξετε???

Αν δε μπορω να αλλαξω τα κακως κειμενα αυτου του πλανητη τοτε γιατι να γινω απλος θεατης και αναγνωστης..Ποναει :cry: :cry:
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Συμφωνω ο φοβος συρικνωνει .... παγωνει , σε ακινητοποιει... σου θολωνει το μυαλο και τοτε ερχονται τα χειροτερα αποτελεσματα...
Μονο η αγαπη σε ανθιζει και σου ανοιγει δρομους ...
Μονο μεσα σε αυτην την κατασταση δρουμε συνηδειτα και ωριμα προς τον ευατο μας και ολο τον κοσμο..

:x :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ντάννυ, Βάσω προβληματίστηκα :-?

Όταν ήμουνα μικρούλα ............. έτρεχα κι έπινα ..............
Έκοψα τον συνδιασμό αυτών των δύο από τον φόβο μην σκοτώσω κανέναν ..........

Στην πορεία ήρθε η συναίσθηση αλλά τότε δεν την είχα.
Μην ρωτήσετε για αλκοτέστ .......... δεν υπήρχαν.

Και κάτι άλλο ........ παραμένω γρήγορη οδηγός ;)

Για πέστε, για πέστε ........ τι μπερδεύω

Συμφωνώ ότι ο φόβος απομακρύνει από την αγάπη. @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν μπερδεύεις τίποτα Ελλάκι...

αλλά οι άνθρωποι έχουν συνηθίσει και τον φόβο και την οργή και δεν αντιδρούν πια...

Αν τους μιλήσεις με αγάπη, ίσως αυτό κάνει την διαφορά...

όχι απαραίτητα με εντολή, αλλά με κατανόηση...

Στην αρχή σαστίζουν, δεν σε πιστεύουν...αλλά θεωρώ ότι αντί να τους φοβίσεις για το αποτέλεσμα, να τους μάθεις να αγαπούν τις αιτίες, απλά μου ακούγεται καλύτερο... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

:*
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ενα παράδειγμα από το δικό σου πόστ Ελλισάβετ μου
Elisavet έγραψε:για να νιώσεις την αγάπη πρέπει να πονέσεις από την έλλειψή της

για να νιώσεις την ασφάλεια πρέπει να γνωρίσεις τον φόβο

για να νιώσεις την χαρά πρέπει να περάσεις από την θλίψη

για να γίνεις συνειδητός άνθρωπος πρέπει να αναγνωρίσεις την αταξία
Τώρα που δουλεύω για να γίνω συνειδητή, θα επιδιωξω το παιδί μου να πάρει φόβο, θλίψη , αταξία όσο του αναλογεί από την κοινωνία που θα μεγαλώσει.
Θα νιώσει απόρριψη, απογοήτευση, θυμό...

Δεν θα τα απορίψω ούτε δεν θα τα ενισχύσω, αλλά όπως μπορώ θα τα χρησιμοποιώ για να πατάω πάνω σε αυτά, ωστε να μάθει ότι δεν είναι θύμα του συστήματος , αλλά συνδημιουργός της ζωής του.





@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ Ντάννυ και είμαι πάρα πάρα πολύ χαρούμενη γιατί εξέφρασε τα συναισθήματά του με αλήθεια, έθεσε τα όρια του και αποφάσισε να αντιμετωπίσει καταστάσεις φόβου μόνος του.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

>:d< >:d< :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”