Απιστία!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Απιστία!!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Απιστία... μια τόσο μικρή λέξη μπορεί να καταστρέψει οικογένειες, να κλείσει σπίτια, να σκοτώσει ανθρώπους ή και να βάλει άλλους στη φυλακή...
Γιατί γίνεται αυτό το παιχνίδι με αυτή τη λέξη;;;

Αντι να κατηγορούμε ή να κατακρίνουμε αυτούς που το κάνουν μήπως πρέπει να ψάξουμε λίγο πιο βαθιά την αιτία και να κατανοήσουμε το λόγο που γίνεται;;;
Μήπως χρειάζεται να κλείσουμε τα μάτια και να νιώσουμε τι υπάρχει πίσω απο αυτή τη λέξη;;;

Δεν είναι ωραίο να υπάρχει κατάκριση για κάτι που ο άλλος αισθάνεται όμορφα...γιατί για να γίνεται σημαίνει οτι υπάρχει μια ανάγκη (υποσυνείδητα) για αυτό.

Ε;;;
:wink:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Χμμμ... Δύσκολο και πολύπλοκο θέμα κατα την άποψή μου..
.. Είναι τοσο πολλά στο μυαλό μου που δεν ξέρω πως να αρχίσω..
Η απιστία πλέον έχει γίνει κάτι σαν σπόρ και για τα δύο φύλα.. πιστεύω ότι οι άνθρωποι είναι άπιστοι γιατί δεν υπάρχει έρωτας και απόλυτη αγάπη μεταξύ των ζευγαριών.. είναι μαζί επειδή περνάνε καλά ή επειδή αρέσει ο ένας στον άλλο.. Είναι θεμα εξωτερικής εμφάνισης, ελλειψης επικοινωνίας.. που οφείλεται σε ελλειψη υπομονής που οφείλεται σε αγάπη με όρους... (και αυτή αν υπάρχει)
Μπορεί να οφέίλεται σε φόβο.. σε ανασφάλεια με τον εαυτό μας.. (να δουμε αν "αρέσουμε" ακόμα..) καθώς περναει ο καιρός μέσα σε μια σχέση.. ή τα χρόνια..
Υπάρχουν τόσοι πολλοί λόγοι αλλα όλοι έχουν ρίζες μεσα μας.. Το "Εγώ " μας παίζει ρόλο και εδώ...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

E Λ Λ Ε Ι Μ Α Τ Α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ακριβώς αυτό..
και αν είναι έτσι και ξέρουμε ότι υπάρχουν ελλείψεις στις σχέσεις μας τι κάνουμε σε τέτοιες σχέσεις;;
γιατί καθόμαστε σε σχέσεις που δεν μας προσφέρουν αυτά που θέλουμε; που δεν μας προσφέρουν ΑΓΑΠΗ;;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ενα απο τα πολλά είναι γιατί μαθαμε ότι μια σχεση εξυπηρετεί ανάγκες ,ότι μια σχεση ειναι για να κανουμε τα δυο ένα,εννοώ να απορροφήσει ο ένας τον αλλον,γιατί μαθαμε σχεσεις εξουσίας.....αχ είναι τόσο πολλα που μερι να τα "ακουμπήσεις"....πατάς σε αγκαθια.Πισω απο την απιστία κρύβεται νομίζω αδυναμία αποφάσεων,αδυναμία αποδοχής,κρύβεται εξάρτηση,έλλειψη σεβασμού στον εαυτο μας.Κρύβεται φόβος κι ελλειψη αγάπης.
Η απιστία δημιουργεί μισες ζωές!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Είναι ένα θέμα που μας πονάει όλους.. όλοι μας έχουμε ζήσει κάποια τέτοια κατάσταση λιγο πολύ..
μια δικαιολογία είναι πως χάνεται η αγάπη.. αλλα απαντώ ότι η αγάπη όταν υπάρχει δεν χάνεται..όταν αγαπάς κάποιον τον αγαπάς για αυτό που είναι.. δεν μπορεί έτσι απλά να χαθεί η αγάπη..
Ετσι δεν είναι;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αγάπη...........μια λεξη που την λεμε αλλά το τι σημαίνει είναι πολυ πολυ περίπλοκο να κατανοηθει σε σχέση με τα προτυπα και τις πεποιθήσεις μας.
Αγαπη ειναι να επιτρεψεις στον άνθρωπο που αγαπας να ειναι ευτυχισμενος ακόμα κι αν αυτο συνεπαγεται να ειναι μακρια απο σενα κι εξω απο σενα.....
Αντεχεται;Ειναι πολυ βαρύ αλλα ειναι Αγαπη,με το ζόρι δεν κρατας κανέναν.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Και τι εννοούμε όταν λέμε απιστία????

α-πίστία : δεν έχω πίστη, που? σε ποιόν?

Δεν δείχνουμε πίστη στην πηγή Ζωής, στο Δημιουργό, που έχουμε και δεδομένη την αγάπη του, που μας αφήνει ελεύθερους να επιλέξουμε......
Δεν δείχνουμε πίστη στον εαυτό, που αν μη τι άλλο λέμε ότι τον αγαπάμε......
Πως λοιπόν θα δώσουμε πίστη σε κάποιον άλλο?


Δεν έχω καταλάβει τι λέμε απιστία.

Τις λάθος συμπεριφορές σε κάποιες στιγμές αδυναμίας?
Τον έρωτα που χτύπησε την πόρτα σε "λάθος" στιγμή?
Την αγάπη που άργησε μια μέρα....?

Τι????

:?: :?: :?:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Όταν έρχεται μια τέτοια στιγμη που η αγάπη άργησε μια μέρα..
χωρίζουμε και πάμε.. γιατί αν δεν γίνει έτσι τότε τι κάνουμε; κοροιδεύουμε και την αγάπη που άργησε και αυτόν/ η που αφήνουμε πίσω..

Και αν η αγάπη άργησε μια μέρα τότε με τον ανθρωπο που αφήνουμε πίσω γιατί είμαστε; συνήθεια;; γιατι μας βολεύει;; γιατί μας αρέσει;; τον/ την σεβόμαστε όπως θέλουμε και να μας σέβεται;;

Ερωτήματα....που έχουν πολλές απαντήσεις..

Απαντάμε πότε με το Εγώ μας και πότε με την ψυχή μας..
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

συνήθεια;; γιατι μας βολεύει;; γιατί μας αρέσει;; τον/ την σεβόμαστε όπως θέλουμε και να μας σέβεται;;

Ερωτήματα....που έχουν πολλές απαντήσεις..
Εγώ θα έλεγα : Ερωτήματα....που έχουν πολλές δικαιολογίες...


Μη μου βάζεις φυτιλιές Ηλία μου..........
(διότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!)
Και δεν έχω καλό τρόπο να τα εκθέσω τα πράγματα....! :(

:!: :!:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ηρεμία.. το παρελθόν πέρασε..
έγινε για να παίρνουμε μαθήματα.. ζούμε στο τώρα.. και προσπαθούμε για το καλύτερο..
Μην νευριάζεις με αυτούς που σε πλήγωσαν να τους ευχαριστείς για τις ωραίες στιγμές.. που περάσατε..
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

...........και κυρίως γιατι αποτελουν τους καθρεφτες μας άρα μας βοηθουν να γνωρίσουμε τον ευατο μας,μην το ξεχναμε.Εμεις ελκουμε το α-πιστο,αρα σε μας λειπει η πιστη στην ουσία. :)
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Δεν δείχνουμε πίστη στην πηγή Ζωής, στο Δημιουργό, που έχουμε και δεδομένη την αγάπη του, που μας αφήνει ελεύθερους να επιλέξουμε......
Δεν δείχνουμε πίστη στον εαυτό, που αν μη τι άλλο λέμε ότι τον αγαπάμε......
Η απιστία είναι μια πράξη που συνήθως δεν γίνεται συνειδητά. Είσαι με έναν άνθρωπο και τον αγαπάς..τον αγαπάς ειλικρινά...αλλά έρχεται ο έρωτας της εφηβικής σου ηλικίας ή ένας έρωτας με την πρώτη ματιά. Δεν είναι εύκολο Ηλία μου να χωρίσεις... ας σκεφτούμε λίγο πως αισθάνεται αυτός ο άνθρωπος... η ψυχή του, του έχει ορίσει ένα δίλημμα και πρέπει να επιλέξει... αλλά πρέπει όμως και να το ζήσει...
Και μην ξεχνάτε οτι στη ζωή μας έρχονται επιλογές, οι οποίες είναι μαθήματα που πρέπει να δουλέψουμε με τον εναν ή με τον άλλον τρόπο.

Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση οτι η απιστία είναι η μη πίστη στον εαυτό μας........! Ίσως είναι διέξοδος, ίσως είναι λύση μερικές φορές...ίσως είναι και θέλω...είναι πολλά!!!

Σε άλλη ενότητα στις σχέσεις έχουμε πει οτι η νεολαία πρέπει να ζει τον έρωτα-σεξ για να μπορεί να είναι ολοκληρωμένη και να μπορέσει μετά να ζήσει και την απόλυτη ένωση...... Για σκεφτείτε τις παλιότερες γενιές που παντρευόντουσαν απο 16 χρονών και δεν πρόλαβαν να ζήσουν τίποτα;;; Είναι δυνατόν να μην τους βγει τώρα;;;; Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει πραγματικά να ζήσουν και επειδή ήταν διαφορετικά τα πράγματα τότε..... υπάρχει τώρα η απιστία...

Όσο για τη νεολαία που απατά το/τη σύντροφο είναι το πρόβλημα επικοινωνίας... Κάτι λείπει απο τη σχέση... ή απλά είναι αντίληψη...

Και ποτέ μα ποτέ.......δεν φταίει μόνο ο ένας στην απιστία!!!!!!!!

8)
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οταν λεω απιστία εγω εχω στο νου μου το εξής.ΕΙμαι σε μια σχεση και δεν εχω το θαρρος να φύγω ή να πω ότι δεν ειμαι πια εδω.Ανεξάρτητα απο το ειδος της σχεσης,γαμου ή σχεσης!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μα υπάρχουν και αυτού του είδους οι απιστίες....
Αλλά σε αυτό το είδος υπάρχουν και πολλοί λόγοι που ο άλλος δε μπορεί να φύγει...

Γιατί ο άλλος χρησιμοποιεί βία,
Γιατί αυτός που απιστεί έχει ανασφάλειες,
Γιατί δεν θέλει να ξεβολευτεί,
Γιατί υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα,
Γιατί υπάρχει η συνήθεια,
Γιατί δεν υπάρχει σεξουαλική επαφή ανάμεσα στο ζευγάρι...........!

Η απιστία έχει πολλά πρόσωπα... γιαυτό κανένας δε μπόρεσε ποτέ να την καταλάβει....!!!
:D

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”