ΟΝΕΙΡΑ....ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΑ

Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Από όνειρα πάντως τις τελευταίες μέρες είναι σκέτη φρίκη!! Σε λίγο καιρό θα ξεθάψω τον μπαμπάκα μου και ζω με την φρίκη αυτής της σκέψης γιατί τον λάτρευα και τον λατρεύω και βλέπω συνέχεια εφιάλτες με σκουλίκια μακάβριες νεκροκεφαλές και χτές μάλιστα είδα πως έσκαβα εγώ η ίδα τον τάφο του κι ένας άγγελος με τράβηξε πίσω τρομαγμένος και τρόμαξα κι εγώ και με απομάκρυνε και τότε άνοιξε ο λάκος διάπλατα και ξεχύθηκε από μέσα λάβα και τα οστά του πατέρα μου συνδέθηκαν και είδα έναν πύρινο άνθρωπο να με κυνηγάει!!! Αυτός κι αν είναι εφιάλτης!! Εχω δεί επίσης ότι ζω μαζί του στο σπίτι του και ότι μου λέει: γιατί δεν μου μιλάς εσύ; και τι συνέβη στο καλό μου κουστούμι κι είναι μέσα στα χώματα; Ασε!! Φοβάμαι να κοιμηθώ τις τελευταίες μέρες γιατί δεν ξέρω τί άλλο θα δω!!
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Ναταλία μου στα μικρά παιδάκια λένε να κάνουν μια προσευχούλα πριν κοιμηθούν και ζητάνε από το φύλακα Αγγελό τους να τα φυλάει το βράδυ και να τους δίνει όμορφα όνειρα.

Νομίζω ότι στο όνειρό σου βιώνεις φοβίες, οι οποίες σε κυνηγούν....

Χαλάρωσε ηρέμησε και πες μια προσευχούλα πριν κοιμηθείς, αν θες πάρε και έναν αμέθυστο στο χεράκι και όνειρα γλυκά γλυκά :x :x :x
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

zefira έγραψε:Ναταλία μου στα μικρά παιδάκια λένε να κάνουν μια προσευχούλα πριν κοιμηθούν και ζητάνε από το φύλακα Αγγελό τους να τα φυλάει το βράδυ και να τους δίνει όμορφα όνειρα.

Νομίζω ότι στο όνειρό σου βιώνεις φοβίες, οι οποίες σε κυνηγούν....

Χαλάρωσε ηρέμησε και πες μια προσευχούλα πριν κοιμηθείς, αν θες πάρε και έναν αμέθυστο στο χεράκι και όνειρα γλυκά γλυκά :x :x :x

:-D :-D :oops: :oops: :P :P Ενα μεγάαααλο Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωω στο χρώμα του αμέθυστου!!! :* :* :* :* >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ναταλία μου πεσ΄μου αν θελεις 3 πραγματα που χαραχτηριζαν τον πατερα σου..!
Χωρις να το πολυσκεφτεις ομως...τακα τακα

πως θα χαραχτηριζες τον πατερα σου λοιπον...???
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

ksan8oula έγραψε:Ναταλία μου πεσ΄μου αν θελεις 3 πραγματα που χαραχτηριζαν τον πατερα σου..!
Χωρις να το πολυσκεφτεις ομως...τακα τακα

πως θα χαραχτηριζες τον πατερα σου λοιπον...???
Εναν πολύ γλυκό και τρυφερό καλιτέχνη που ήξερε να αγαπά!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

ηθελα μονολεκτικες απαντησεις π.χ τρυφερος γλετζες,τζιγουνης αλλα ας αρκεστουμε στις απαντησεις σου/

Η περιγραφη με 3 απαντησεις, σε αυτο που βλεπεις στα ονειρα σου, συνηθως βαση ψυχολογων αντιπροσωπευει την περιγραφη του εαυτου μας και των καταπιεσμενων αισθηματων .
Ειπες λοιπον για τον πατερα σου οτι ηταν γλυκος τρυφερος και ηξερε να αγαπαει...

Δουλεψε κουκλα μου αυτα τα 3 μεσα σου και θα δεις οτι κατι δε ξερεις να κανεις καλα....Η εφιαλτικη εικονα που σου μενει απο το ονειρο ειναι κουδουνακι προς την Ναταλια....Μαθε να αγαπας τον εαυτο σου ,φροντισε τον γιατι στο τελος θα τον δεις σαν πυρινη σκια να σε κυνηγαει.... :*
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

ksan8oula έγραψε:ηθελα μονολεκτικες απαντησεις π.χ τρυφερος γλετζες,τζιγουνης αλλα ας αρκεστουμε στις απαντησεις σου/

Η περιγραφη με 3 απαντησεις, σε αυτο που βλεπεις στα ονειρα σου, συνηθως βαση ψυχολογων αντιπροσωπευει την περιγραφη του εαυτου μας και των καταπιεσμενων αισθηματων .
Ειπες λοιπον για τον πατερα σου οτι ηταν γλυκος τρυφερος και ηξερε να αγαπαει...

Δουλεψε κουκλα μου αυτα τα 3 μεσα σου και θα δεις οτι κατι δε ξερεις να κανεις καλα....Η εφιαλτικη εικονα που σου μενει απο το ονειρο ειναι κουδουνακι προς την Ναταλια....Μαθε να αγαπας τον εαυτο σου ,φροντισε τον γιατι στο τελος θα τον δεις σαν πυρινη σκια να σε κυνηγαει.... :*
;) :* Α! ναι αν ήθελες τρεις χαρακτηρισμούς μόνον αυτοί είναι: Τρυφερός, αγαπησιάρης, γεναιόδωρος!!
Δεν ΄ξέρω αν είμαι τρυφερή γιατί με τα χρόνια πάγωσα!! Τώρα σιγά-σιγά αρχίζει η μάχη της.......αποκρυστάλωσης!! Αμα γινει αυτή η αποκρυστάλωση θα έρθουνε και τα άλλα δύο γιατί.....ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ!! Είμαι η θηλυκή του φωτοκόπια!!! Αυτός είναι και ο κύριος λόγος άλλωστε που μου έχει τέτοιο μίσος η μάνα μου!! Ακόμα και όταν χώρισαν μου έλεγε καθημερινά:: Και που τον χώρισα τον μαλάκα τι κατάλαβα! Εσύ είσαι η συνέχεια του και δυστυχώς δεν μπορώ να σε χωρίσω!! Ναι δεν μπορούσε να με χωρίσει.....μπορούσε όμως στα δέκα μου να με ισοπεδώσει και να με ποδοπατήσει και το έκανε ανελέητα!!! Ε τώρα μαζεύω τα κομμάτια και προσπαθώ να την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια για να επιβιώσω όσο γίνεται πιο μακριά της!! Γι αυτό.... σε ευχαριστώ για την συμβουλη!!! Πολύυυυυυυυυυυ χρήσιμη!!!
:x @};- :* ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nαταλί, το συναίσθημα που κυριαρχεί στην ζωή μας είναι πάντα το αρνητικό!

΄Οσο αυτό βρίσκεται εντός μας, δεν μας επιτρέπει να αναδομήσουμε το σχέδιο της αγάπης εντός μας και ας το θέλουμε!

Ο φόβος υπερισχύει της αγάπης και η οργή υπερισχύει της συμπάθειας.

Το να "αποτάξουμε" τους γονείς μας είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο! Τα να "απομακρυνθούμε" είναι εξίσου εύκολο...

Το δύσκολο είναι να πάρουμε την ευθύνη της επιλογής μας, γι' αυτά που χρειαζόμαστε στον Δρόμο της εξέλιξής μας και να τα οριοθετήσουμε με δική μας ευθύνη και ωριμότητα.

Από προσωπική εμπειρία σου τα λέω αυτά, και όχι γιατί τα γνωρίζω μέσα από το διάβασμα...
Η ψυχή μας είναι ένα "κλειστό" βιβλίο και το πιο εύκολο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να ρίχνουμε ματιές στα βιβλία των άλλων. Το δικό μας βιβλίο περιέχει την γνώση όμως και δυστυχώς είναι ανέγγιχτο από τους περισσότερους ανθρώπους.

Η φυσική πραγματικότητα είναι σημαντική για την συνείδηση μας, τόσο σημαντική, όσο τα πνευματικά πεδία για τον Ανώτερο Εαυτό μας. ΄Ομως χωρίς να ανοίξουμε το βιβλίο της ψυχής μας, ούτε η μία, ούτε ο άλλος μπορούν να ενωθούν με αγάπη.

Οι φυσικοί γονείς μας δεν είναι "τέρατα", απλά "παίζουν" τον ρόλο που εμείς τους ζητήσαμε να παίξουν. Και όσο αυτό δεν το καταλαβαίνουμε συνειδητά, πάντα το βιβλίο της ψυχής μας θα είναι κλειστο, γιατί ανοίγει με το που αναγνωρίζουμε ότι η ψυχή δεν είναι ένα παιδί 10 ετών που βιάστηκε φυσικά, συναισθηματικά, νοητικά και πνευματικά, αλλά είναι ο εσωτερικός μας καταλύτης που μας οδηγεί στην πνευματική ωριμότητα...

΄Ισως είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο, να συγχωρείς αυτό που δεν καταλαβαίνεις. ΄Οπως δύσκολο ειναι και να αγαπάς αυτό που φοβάσαι...Το συναισθηματικό μας πεδίο είναι το πλέον ευάλωτο, μα το πνεύμα μας περιέχει και αυτό.
Περιέχει όμως και την νόηση, για να μας ενισχύσει στην υπέρβαση.

Ενας άνθρωπος που έχει εντρυφήσει στο βιβλίο της ψυχής του, δεν γκρεμίζει τις εικόνες του παρελθόντος του, γιατί αυτό θα του έφερνε ανισορροπία. Το ασυνείδητο επίπεδο περιέχει μνήμες και αυτό αποτελεί μέρος της εξέλιξής του.
Το να μεγαλουργήσουμε στον Δρόμο μας, δεν σημαίνει τίποτα άλλο, από να μπορούμε να διαβάζουμε την ψυχή, ξεκινώντας από την δική μας!

Η ένωση του πνεύματος με την ύλη, είναι μια μεγαλύτερη «ιδέα» της ένωσης του Ουρανού με την Γη. Αναγνωρίζοντας τον Ουρανό, δίνεις στην Γη αυτά που της ανήκουν. Αν ο Ουρανός περιέχει την θεία αγάπη του Πατέρα, η Γη περιέχει το θείο ένστικτο της Μητέρας…Δεν μπορείς να ενώσεις το Πνεύμα με την Υλη, αν κοιτάς μόνο τον Ουρανό, γιατί το ένστικτο της Γης θα παραμένει ανεξερεύνητο και άγριο.

Γι’ αυτό, δώσε σε κάθε πεδίο τον σεβασμό που του ανήκει, χωρίς να αποκλείεις κανένα, γιατί αυτό που αποκλείεις, αυτό θα βρεις μπροστά σου!!!

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε:
Ο φόβος υπερισχύει της αγάπης και η οργή υπερισχύει της συμπάθειας.

΄Ισως είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο, να συγχωρείς αυτό που δεν καταλαβαίνεις. ΄Οπως δύσκολο ειναι και να αγαπάς αυτό που φοβάσαι...Το συναισθηματικό μας πεδίο είναι το πλέον ευάλωτο, μα το πνεύμα μας περιέχει και αυτό.
Περιέχει όμως και την νόηση, για να μας ενισχύσει στην υπέρβαση.

Γι’ αυτό, δώσε σε κάθε πεδίο τον σεβασμό που του ανήκει, χωρίς να αποκλείεις κανένα, γιατί αυτό που αποκλείεις, αυτό θα βρεις μπροστά σου!!!

:x :x
>:d< >:d< >:d<
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Kαι πως βρε Βάσω μου ξεμπλέκονται αυτά τα πεδία; Πως περνάς από τον φόβο στην αγάπη όταν ζεις μέσα σε ένα συνεχόμενο πεδίο μάχης και απόριψης χωρίς πρώτα να απομακρυνθείς; Πως θα φτάσω εγώ στο άνοιγμα του βιβλίου όταν ακόμα και στους γείτονες στην πολυκατοικία έχει μιλήσει εναντίον μου και μου ρίχνουν μπηχτές χωρίς λόγ και αιτία ή με κοιτούν με μισό μάτι χωρίς να έχω κάνει τίποτα; Πρώτα δεν πρέπει να επέλθει ηρεμία και απόσταση για να συμβούνε όλα αυτά!! Ναι !! Και μόνο που ακούω την λέξη μητέρα ανατριχιάζω!! Τη γείωση λοιπόν να πετύχω εγώ έτσι όπως είμαι τώρα;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα Ναταλί μου, δεν σου είπα να μην φύγεις για να βρεις την ηρεμία σου... Μα και εγώ το ίδιο έκανα, με άλλον τρόπο!

Απλά, επειδή βλέπω κυρίως οργή, σου θυμίζω ότι δεν θα μπορέσεις εύκολα να την παρακάμψεις, ακόμα κι αν πας στην Αλάσκα...

Σου θυμίζω ότι η οργή προέρχεται από το εσωτερικό παιδί! ΄Ομως όταν θέλουμε να προχωρήσουμε με ωριμότητα, γινόμαστε εμείς μητέρα και πατέρας αυτού του φοβισμένου και αγριεμένου παιδιού...

Οι φυσικοί σου γονεις το "χρέος" τους το έκαναν, όπως θεωρούσαν εκείνοι καλύτερα! Αντί λοιπόν να κάθεσαι πάνω από το πηγάδι των χαμένων παιδικών ονείρων και να κλαις, άκουσε εσένα και φρόντισε εσένα...

Η μητέρα σου αυτή είναι και δεν "αλλάζει"...Μπορείς όμως να αλλάξεις εσύ την οπτική σου και να την δεις σαν έναν ακόμα άνθρωπο, που έχει χάσει τον δρόμο του, όπως τόσοι άλλοι!
Αν επικεντρώνεσαι στην συμπεριφορά της, αυτό που θα καταφέρεις στο τέλος, είναι να την υιοθετήσεις, χωρίς να το πάρεις είδηση...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Τώρα αυτό για το εσωτερικό παιδί που ισχύει απόλυτα, ευτυχώς το διασαφήνισες ακόμα καλύτερα. Ναι νομιζω πως η οργή είναι φωτιά είναι πληγή που καίει, η απόσταση και η λήθη θα την ανακουφίσουν για να μπορέσει να κλείσει!!! Γι αυτό θέλω σαν τρελή να φ ύγω όσο γίνεται πιοοοοοοο μακρίά!! Οχι να ξενιτευτώ κι΄ολας όπως έκανε ο αδελφός μου αλλά....να φύγω!!! Τώρα βέβαια όσο για την συμπεριφορά προσπαθώ όσο μπορώ να μην γίνω μια από τα ίδια!!! Εχω όμως καταλάβει πως όταν αντιδρώ σε όλα αυτά μαζεύεται κάπως!! Είναι θρασύδειλη!!! Οπου της επιτρέπονται τα κάνει!! Οταν δεί όταν ό άλλος βγάζει δόντια μαζεύεται κάπως ή τα κάνει πιο ύπουλα!! (κατηγόριες σε γείτονες καιι συγγενής) Αμα φύγω θα της φύγει όμως η λύσα γιατί όλα αυτό μου λέει: Οταν ξεκουμπιστείς κι όταν ξεκουμπιστείς.... Τότε θα ηρέμησει και μάλλον θέλει κι εκείνη να κόψει κάθε επαφή απ' ότ δείχνει το πράμα!!! Ευχαριστώ πάντως Βασούλα ;) :* :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναταλάκι, συμφιλιώσου με την κάθε στιγμή!

Αυτά που συνέβησαν δεν διαγράφονται, αυτά που θα συμβούν δεν έχουν έρθει ακόμα...

΄Οσα συμβαίνουν είναι η εμπειρία μας στο εδώ και τώρα.
Αν επιλέγεις να βιώνεις την εμπειρία της ζωής μας σαν αγώνα, πάντα θα παραπονιέσαι, θα επικρίνεις και θα κατηγορείς...

Θα περιμένεις τις καλύτερες ημέρες και ποτέ δεν θα ζεις στο παρόν!

Και σε ότι αντιστέκεσαι, έρχεται δυναμικά στην ζωή σου για να το προσέξεις...

Η ΄ζωή μας δεν είναι ελπίδα! Δεν είναι όνειρο! Είναι αλήθεια, αν μάθεις να ζεις με αυτήν.

Μπορείς να είσαι χαρούμενη με τον Εαυτό σου σήμερα! Το μέλλον είναι αυτό που βιώνεις τώρα, γιατί εσύ δημιουργείς την εσωτερική συμφιλίωση με τον Εαυτό σου.

Μην ζεις με ολογράμματα...Ζήσε με ολοκλήρωση... >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Βρε βασούλι εκεί που μου τα λες ολα στρώτα και ωραία και τα καταλαβαίνω μου πετάς και ένα κινέζικο κάπου-κάπου και το ξανθό μου τρελαίνεται!! Ολα τα παραπάνω τα πιάσα, (το ξανθό έχει σημειώσει προόδους τελευταία)
Αυτό που λες όμως μην ζεις με ολογράμματα ζήσε με ολοκλήρωση μήπως να μου το έκανες λίγο πιο λιανά....
:x @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ολογράμματα είναι οι τρισδιάστατες εικόνες, δηλαδή εκείνες που αποκτούν διαφορετική προοπτική ανάλογα με την οπτική γωνιά από την οποία τις κοιτάζουμε.

Παρατηρώντας την ζωή μας μόνο μέσα στις τρεις διαστάσεις, χωρίς να εμβαθύνουμε στον ΕΑΥΤΟ μας, εκείνη δημιουργεί εικόνες που μπορεί να χαρακτηριστούν "πλάνη", μια και ένα μέρος μόνο του Εαυτού μας συμμετέχει σ' αυτές τις εικόνες.

Ο δρόμος μας ανοίγεται, όταν μπορούμε να παρατηρούμε τις εικονες και να έχουμε συνείδηση του ολογράμματος της φυσικής ζωής, σαν ένα μέρος μιας αιώνιας ύπαρξης.

΄Ολα τα πεδία μας ενεργούν στην ολοκλήρωσή μας, ώστε η ζωή να μην στέκεται στο φυσικό ολόγραμμα, αλλά να υπερβαίνει την "πλάνη" του...

Τον θεό που αναζητάς κάπου έξω στο σύμπαν, τον ολοκληρώνεις μέσα στην φυσική πραγματικότητα, δίνοντας του την συνειδητή οπτική της ίδιας σου της ουσίας!

Το σώμα σου δεν είναι παρά ένα ολόγραμμα του θεού!
Αν αυτό το αντιληφτείς συνειδητά, θα σταματήσεις να "νοσείς" μέσα σε ένα περιορισμένο πλαίσιο, χωρίς να περιμένεις να αλλάξεις "θέση" για να βιώνεις κάθε φορά την ζωή σου και διαφορετικά.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα... :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”