Ανθρωπος Α-Διδακτος = Ερμαιο Της Κολασης !

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο Πατρινός ποιός είναι? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Καλέ εγω είπα Πατριν ι ός και άμα θες να μαθεις ρωτα τον απο πανω που γελαει και ξεκαρδίζεται :roll: εγω ....δεν ξερω!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:roll: :roll:

:cry: :cry: ξανθιά μπιτ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εγώ γέλαγα γιατι ξέρω ζευγάρι πατριννιών και ξέρω πόσο τρελεοι είναι!!!! ειδικά αυτοί που έχω στο μυαλό μου!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

evi έγραψε: Ευτυχώς τώρα πια έχω μάθει να ζητάω βοήθεια και να την παίρνω.
Τι αλλο να πω εγω για να καταλαβετε τι σας λεω;

Ρωτηστε την evi :D

Θα σας εξηγησει καλυτερα απο μενα !

Γιατι εχει το θαρρος και την τολμη να ρωταει !

Γιατι εχει τη γενναιοτητα να αφουγκραζεται μεσα απο τις απαντησεις αυτο που της αρμοζει !
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

γέλαγα όμως και για κάτι ακόμααα.....

αν δείτε στον ορίζοντα... σας πλησιάζει κάτι!!!!

πόσο καιρό έχω να σας ρίξω κόκκινη?
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Τι φτουράει η δική οσυ κόκκιν η Ηλία μου...........την φαγαμε ήδη!
Αμα σας τα λεω εγω εσεις δεν με ακουτε είναι θέμα κόλασης! :roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21723
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Χαχα!
Σ' ευχαριστώ Σκαπανέα μου... Γελάω γιατί με φαντάζομαι να δίνω απαντήσεις.... :D
Αυτό το τολμώ να ρωτώ δεν ήρθε μόνο του...
Πριν ένα χρόνο ήμουν ένα πλάσμα απίστευτα τρομαγμένο και μπερδεμένο. Μου ήταν αδιανόητο να μπω σε ένα φόρουμ και να ανοίξω μια απλή συζήτηση με ανθρώπους αγνώστους σε μένα.
Ένα ποντικάκι που παρίστανε τον δεινόσαυρο.
Δεν είχα καμία εμπιστοσύνη στους ανθρώπους, γιατί δεν εμπιστευόμουν εμένα.
Με είχαν κυριεύσει οι φόβοι και οι ανασφάλειές μου και έπαιζαν μπάλα σε γήπεδο χωρίς αντίπαλο.
Αυτό με είχε φέρει σε αδιέξοδο...
Αλλά όταν θες κάτι πολύ, ενεργοποιείς διαδικασίες που σου φέρνουν την λύση...
Το ένα έφερε το άλλο. Ανθρωποι, γεγονότα, βιβλία, τα πάντα έκρυβαν ένα μήνυμα. Ήταν ένα ακόμα βήμα.
Είμαι ακόμα μπερδεμένη. Αλλά τώρα είναι διαφορετικό.
Τώρα ξέρω πως απλά είναι μια μεταβατική κατάσταση.
Είναι η στιγμή της αιώρηση. Η στιγμή που δεν πατάς πουθενά...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

evi έγραψε: Είμαι ακόμα μπερδεμένη. Αλλά τώρα είναι διαφορετικό.
Τώρα ξέρω πως απλά είναι μια μεταβατική κατάσταση.
Είναι η στιγμή της αιώρηση. Η στιγμή που δεν πατάς πουθενά...
Και αυτην ακριβως τη στιγμη ή αρπαζεσαι απο τ΄αστρα και σωζεσαι ή βυθιζεσαι στα ταρταρα και χανεσαι ! :roll:
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21723
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Aυτή είναι η δύναμη της Επιλογής...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aυτή είναι η δύναμη της Επιλογής...
μμμ...δύναμη? :roll:

Θα έλεγα καλύτερα...αυτή είναι η ελευθερία της επιλογής!

Το να επιλέξεις τα "τάρταρα", όπως λέει ο Σκαπανέας, κι αυτό δύναμη θέλει, όπως και το να επιλέξεις τα "άστρα"...

σημασια έχει ότι είσαι ελεύθερη να επιλέξεις που θα δώσεις σ' αυτήν σου την ζωή, την δύναμή σου!!! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

evi έγραψε:Aυτή είναι η δύναμη της Επιλογής...
Εγω θα ελεγα evi οτι ειναι η ευθυνη της επιλογης, η οποια θελει δυναμη για να πραγματοποιηθει μεσα στην απεραντη ελευθερια του οντος, οπως λεει και η Βασω !

Συμφωνω δηλαδη και με τις δυο σας, βαζοντας την παραμετρο της ευθυνης στο λογαρισμο !

Το καινουργιο στοιχειο που εισαγω με αυτο το topic ειναι οτι η ελευθερια μπορει να ειναι καταστροφικη, αν η δυναμη της επιλογης λειτουργησει χωρις "ελεγχο" ή κοντρολαρισμα !

Ξερω οτι μερικοι θα διαφωνησουν ενδεχομενως με την αντιληψη αυτη που θελει την ελευθερια οχι μονο σαν τη δυνατοτητα της αδεσμευτης επιλογης, αλλά και σαν τη δυνατοτητα της αδεσμευτης πραξης κατω απο την παρορμηση της αδεσμευτης επιλογης !

Ομως η ικανοτητα μου να ριξω το βελος ( ελευθερια ) σε συγκεκριμενο στοχο ( επιλογη ) δεν σημαινει οτι το βελος θα δωσει θετικο αποτελεσμα !

Αν σημαδεψω το κεφαλι του γειτονα, φιλου και συμμαχου ειναι διαφορετικο απο το να σημαδεψω, αν το καλεσει η περισταση υπερασπιζομενος τα ιερα και τα οσια μου, το κεφαλι το επιτεθεμενου που θελει να παιξει το ρολο του εχθρου μου !

Ετσι λοιπον η ελευθερη επιλογη μου ειναι φρονιμοτερο να περασει μεσα απο το φιλτρο της σοφιας του Ανωτερου Εαυτου μου, πριν γινει πραξη με αποτελεσματα που γραφουν μεσα στον κοσμο !

Ως κατωτερος εαυτος και προσωπικοτητα δηλαδη και αποτελωντας προβολη του Ανωτερου Εαυτου μου, εχω χρεος να Τον συμβουλευτω σχετικα με την ελευθερη επιλογη στην οποια εχω κατα νου να ενεργοποιηθω !

Αυτη ακριβως η συνδιαλλαγη μου με τον Ανωτερο Εαυτο αποτελει Διδασκαλια μου και αποδεικνυω εμπρακτως κατ΄αυτο τον τροπο οτι ειμαι Διδακτος και οχι Α-Διδακτος !

Και αυτη η σταση ζωης ειναι που κανει να αποφευγω την Κολαση των λαθων που επαγεται στην πραγματικη ζωη, μια αυτοκεφαλη δραση μου μεσα στον κοσμο αγνοωντας παντελως οτι δεν ειμαι αυτονομος ουσιαστικα, αλλά κομματι της Αθανατης Υπαρξης μου !

Ο στοχος επομενως του καθενος, ειναι να αναζητησει τη συνειδητη επαφη με τον Ανωτερο Εαυτο του, αφου βεβαιωθει οτι αυτο ακριβως επιβαλλαται ως προβολη Αυτου που δρα ελευθερα μεσα στον κοσμο !

Και ο Ανωτερος Εαυτος του ανθρωπου αναζηταται δια μεσου Του Ιησου Χριστου, Ο Οποιος ειναι Ο Αρχετυπος Ολων Των Ανωτερων Εαυτων, καθως εχει γραψει και η Βασω σε αλλη συζητηση !
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συμφωνώ με ότι λες για την ελεύθερη επιλογή, Σκαπανέα...

΄Οσο για την ευθύνη, πίστεψέ με, δεν υπάρχει εφόσον θυμηθείς...
καμία ευθύνη...καμία απολύτως!!!!
Δεν είναι θέμα ευθύνης, αλλά θέμα πλέον ισορροπημένων δυνάμεων που δρουν μέσα σου...Δεν υπάρχουν λοιπόν επιλογές, αλλά μόνο δράση...θεϊκή! Το ανθρώπινο υποχωρεί με σεβασμό!

Αν δεν θυμηθεί κανείς, τότε δεν έχει και ελεύθερη επιλογή...γιατί χειρίζεται από κοινωνία, θρησκεία, οικογένεια, και από τα πρότυπα που ύπάρχουν στις μνήμες...

Αυτό αν το καταλάβει κανείς θα πάρει και την ευθύνη της ζωής του, ή μάλλον της ενσάρκωσής του...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Συμφωνώ με ότι λες για την ελεύθερη επιλογή, Σκαπανέα...

΄Οσο για την ευθύνη, πίστεψέ με, δεν υπάρχει εφόσον θυμηθείς...
καμία ευθύνη...καμία απολύτως!!!!
Δεν είναι θέμα ευθύνης, αλλά θέμα πλέον ισορροπημένων δυνάμεων που δρουν μέσα σου...Δεν υπάρχουν λοιπόν επιλογές, αλλά μόνο δράση...θεϊκή! Το ανθρώπινο υποχωρεί με σεβασμό!

Αν δεν θυμηθεί κανείς, τότε δεν έχει και ελεύθερη επιλογή...γιατί χειρίζεται από κοινωνία, θρησκεία, οικογένεια, και από τα πρότυπα που ύπάρχουν στις μνήμες...

Αυτό αν το καταλάβει κανείς θα πάρει και την ευθύνη της ζωής του, ή μάλλον της ενσάρκωσής του...
Βασω εχεις τη ταση να μιλας απο τη θεση που εισαι τωρα ξεχνωντας που ησουν πριν !

Θεωρεις δεδομενο οτι ειναι ευκολο να "θυμηθει" καποιος, γι΄αυτο και βαζεις την προϋποθεση αυτη με τοση ευκολια !

Το ζητημα ειναι να φτασεις στο σημειο να "θυμηθεις" και μετα οι δυναμεις εσωτερικα εξισορροπουνται !

Και δεν υπαρχει περιπτωση να θυμηθει καποιος χωρις τη βοηθεια του Ανωτερου Εαυτου !

Η "διδασκαλια" που παρουσιαζω εδω, στοχο εχει να βοηθησει τον ανθρωπο τελικα να θυμηθει πραγματικα, αφου πρωτα εξασφαλισει την αμεση και απροσκποπτη επαφη με τον Ανωτερο Εαυτο !

Αυτη ειναι η ουσια του πραγματος στην διδικασια της αφυπνισης, η οποια οδηγει και στην ζωντανη αναμνηση !

Ολα τα υπολοιπα ειναι ευχολογια...

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”