TI ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:
Ξέρεις καμιά φορά σκέφτομαι ότι και η ανοησία μέρος της εξέλιξής μας είναι...Η καραμέλα του "φωτός" κάποια στιγμή λιώνει στο στόμα, οπότε έρχεσαι αντιμέτωπος με την πραγματική της γεύση!
Βασω μου σε αυτην την φραση κολησα λιγο....τι εννοεις :-? ποια ειναι δηλ η πραγματικη γευση του φωτος?

@};- @};- @};-
Ιωαννάκι, συγνώμη που δεν σου απάντησα τόσο καιρό, αλλά σήμερα μόνο αντιλήφτηκα την ερώτηση... :oops: :oops:

όταν λιώσει η "καραμέλα του φωτός" έρχεσαι αντιμέτωπος με την πλάνη της γλύκας της...Αυτό εννοούσα, σαν πραγματική γεύση του φωτός! Η πλάνη είναι το τραγικό μέρος του δρόμου ενός αναζητητή...Γιατί η Ζωή δεν χαρίζεται, αλλά κατακτιέται...
Το ίδιο και η Αλήθεια και ο Δρόμος γι' αυτήν!

Εχω ακούσει πολλούς ανθρώπους που μιλάνε για αγάπη και φως, μόνο και μόνο γιατί πήραν κάποια "πνευματικά" συστήματα και είχαν μια αρχική κατανόηση του Εαυτού σαν έννοια...

Του Εαυτού σαν ουσία, έχει κανείς πνευματική αντίληψη, μόνο όταν γνωρίζει βαθιά και πλήρως ότι αυτό που τον συνδέει με τον θεό, δεν είναι η ιδιοτελής επιθυμία του για φυσική πληρότητα, αλλά η εμπειρία του, μέσα στο ΄Ηθος της πολικότητας και όχι μέσα στην ανηθικότητα της πόλωσης!

΄Οταν κατανοήσει βαθιά ότι αυτό που έχει να κερδίσει από τον Δρόμο του, δεν είναι η υλική ευμάρεια, αλλά η ψυχική και πνευματική αυτοπραγμάτωση και την διεκπεραιώσει όχι σαν υποχρέωση, αλλά σαν κατεύθυνση εσωτερική και την ακολουθεί ώριμα και σεμνά!

Η πλάνη είναι μέρος της μάγιας (ψευδαίσθηση) του φυσικού κόσμου. Μέσα σε κάθε άνθρωπο υπάρχει ένα κέντρο υποκειμενικής πραγματικότητας, που τον εμποδίζει να βιώσει την ολότητά του και έτσι η Αλήθεια αποκτά χρώμα και διάθεση ιδιοτελή...
Και αυτό φυσικά δεν είναι "λάθος" σαν αιτία, αλλά σαν αποτέλεσμα πλάνης, γιατί έχει όλες τις ενδείξεις ότι η ζωή του είναι ένας μηχανισμός που ακολουθεί συγκεκριμένη λειτουργία, αλλά νομίζει ότι θα "ξεφύγει" από αυτήν την συνήθεια, μόνο επειδή το θέλει, χωρίς να κουνήσει το δαχτυλάκι του...

΄Εχει μεγάλη σημασία η "υποκρισία" και αν ένας άνθρωπος είναι τυχερός στην ζωή του και καταφέρει να την εντοπίσει, τότε η Αλήθεια γίνεται μέρος των "επιδιώξεών" του...


Πολλοί άνθρωποι υιοθετούν ένα φαινομενικά σωστό τρόπο ζωής μόνο και μόνο γιατί φαντάζονται ότι θα τους κρίνει ο Θεός ή κάποιος Διδάσκαλος, ή και ο ίδιος ο κόσμος. Το ερώτημα που τίθεται είναι κατά πόσον αυτοί οι άνθρωποι είναι ο πραγματικός τους Εαυτός. Οι Κοσμικοί Διδάσκαλοι προτιμούν ανθρώπους γεμάτους ελαττώματα που το παραδέχονται, παρά υποκριτές γεμάτους ενοχές που ζουν μια "έννομη ζωή". Δεν κρίνουν κανένα γιατί αναγνωρίζουν ότι και οι ίδιοι κάποτε βρισκόντουσαν σε ένα στάδιο, κατά το οποίο ήσαν γεμάτοι ατέλειες και ελαττώματα, και βλέπουν αυτήν την εικόνα ως μια φυσική συνέπεια του θείου σχεδίου.

Ο Διδάσκαλος

ΚΟΥΤ ΧΟΥΜΙ ΛΑΛ ΣΙΝΓΚ

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα καλύτερα που μου απάντησες τώρα ,κατάφερα να κατανοήσω τα μισά :D αν μου απαντούσες πρίν μήνες που στο ζήτησα δεν θα καταλάβαινα τίποτα :D

Ευχαριστώ πολύ >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :* :* :*
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Μα γιατί να είναι ιδιοτελής η επιθυμία για φυσική πληρότητα; Η πληρότητα για τον καθένα φυσικά είναι διαφορετική.. Με άλλα πράγματα νοιώθει ο καθένας πλήρης. Αλλά γιατί να την ονομάζουμε ιδιοτελή, είναι περισσότερο ανιδιοτελές να μην έχει κάποιος φυσική πληρότητα;
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Συμφωνώ πολύ μαζί σου Βασίλη μου @};- @};- @};-

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

VasilisM έγραψε:Μα γιατί να είναι ιδιοτελής η επιθυμία για φυσική πληρότητα; Η πληρότητα για τον καθένα φυσικά είναι διαφορετική.. Με άλλα πράγματα νοιώθει ο καθένας πλήρης. Αλλά γιατί να την ονομάζουμε ιδιοτελή, είναι περισσότερο ανιδιοτελές να μην έχει κάποιος φυσική πληρότητα;
γιατί δεν υπάρχει φυσική πληρότητα Βασίλη μου!

Υπάρχει γνώση για το φυσικό πεδίο, η οποία καμία σχέση δεν έχέι με την πληρότητα, όπως και να την εννοεί κανείς στο φυσικο πεδίο, το οποίο δεν σταματά να χαρακτηρίζεται από δυαδικότητα...

Αν ξεκινήσεις δηλαδή τον δρόμο σου για να αποκτήσεις φυσική πληρότητα, τότε, λυπάμαι, άλλά έχεις χάσει την ολική σου συνειδητότητα...

Αντίθετα η ολική συνειδητότητα σε καθιστά πλήρη σε όλα τα πεδια...

Σε καμία περίπτωση Ιωαννάκι, ο φυσικός νους δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι το να συμμετέχει στο δράμα της πόλωσης αποτελεί και μέρος της άγνοιας του...

΄Ομως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι σε αυτό το σημείο, ώστε να αποκτήσουν ακεραιότητα και εσωτερική ενότητα, διανύοντας ολόκληρον τον Δρόμο...Ο καθένας όπως κατανοεί καλύτερα τους Εσωτερικούς Νόμους, πορεύεται με αυτάρκεια!

Και επίσης δεν είπα ποτέ, ότι το φυσικό πεδίο είναι κάτι ευτελές...Οι κανόνες που το διέπουν έχουν να κάνουν με σωτερική γνώση και αντικειμενικότητα, που σημαίνει πνευματική και ψυχική αυτοπραγμάτωση και όχι με υποκειμενικές προτιμήσεις του εγώ, που σημαίνει την απλή πραγμάτωση...

Η διαφορά είναι στις διεκδικήσεις και όχι στην εμπειρία!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Σιγνώμη Βασούλα αλλάεγώ δεν κατάβαλα τίποτα :-o αν μπορείς να μου τα εξηγήσεις λίγο πιο απλά

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Ιωαννάκι μου... :x :x

Θα στο εξηγήσω με κάποιο παράδειγμα ίσως!

Φυσική πληρότητα δεν υπάρχει, γιατί εδώ στον φυσικό κόσμο υπάρχει ο δυαδισμός...΄Ολα υπάγονται στην υποκειμενικότητα της αντίληψης...

΄Ετσι αυτή η υποκειμενικότητα σου φέρνει και την ψυχική ανισορροπία, του να μην γνωρίζεις πολλές φορές τι πρέπει να κάνεις για να είσαι καλά...

Αν λοιπόν κάποιος εργάζεται με τον Εαυτό του μόνο και μόνο για να αποκτήσει πληρότητα στο φυσικό πεδίο, θα έρχονται πάντα οι προτιμήσεις και τα νοητικά σενάρια να τον βγάζουν από την εσωτερική αρμονία, με βάση την συναισθηματική του έλλειψη...

Ας πούμε ότι εγώ αναζητούσα να γνωρίσω τον Εαυτό μου, για να είμαι καλά στον γάμο μου, για να έχω ψυχική αρμονία (που όμως θα ήταν συνεπάκολουθο και άλλων ανθρώπων), τότε δεν θα μπορούσα ποτέ να βιώσω την ισορροπία, γιατί αυτή θα ήταν σε συνάρτηση με το περιβάλλον μου και την ανταποκριση που θα είχε εκείνο συναισθηματικά σε εμένα...

΄Οσο καλά και αν ήταν διαμορφωμένες οι επιδιώξεις μου, κάποιος πάντα θα υπήρχε που θα τις αμφισβητούσε και θα είχα πάντα λόγο να αυτο-απορρίπτομαι μέσα από την υποκειμενικότητα των άλλων.

Ο βαθύτερος στόχος όμως μιας Ανθρώπινης ΄Υπαρξης είναι να εξελίσσεται μέσα στην εμπειρία της Ζωής με γνώμονα την αυτοδιάθεση και την αυτάρκεια.
Κανείς λοιπόν δεν μπορεί μέσα στον πνευματικό του δρόμο να είναι αυτάρκης, αν προηγουμένως δεν κατανοήσει ότι δεν έχουν σημασία οι περικοκλάδες, αλλά η ουσία...

Γιατί ακριβώς οι περικοκλάδες δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να σου προσφέρουν πληρότητα, το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να δώσουν ομορφιά στην άσκησή σου να ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ

και αυτό είναι άσκηση και όχι μοιραίο συμβάν! Περιέχει γνώση και έρευνα, αλλιώς η εμπειρία γίνεται βραχνάς και τότε η Ψυχή υποφέρει από την υποκειμενική προσέγγιση του κόσμου!

΄Ολα σου φταίνε, και το σενάριο για πληρότητα δεν μπορεί να βρει ανταποκριση στο βαθύτερο επίπεδο και στην ενότητα του είναι σου, μια και ο κόσμος της ύλης είναι συναισθηματικά πολωμένος!

Μπορεί να λένε οι άνθρωποι ότι θέλουν λίγα πράγματα για να είναι ευτυχισμένοι, αλλά μέσα σ' αυτά τα λίγα περιέχεται ένα σκηνικό και ρόλοι που παίζουν άλλοι άνθρωποι και όχι ΕΣΥ!

΄Αρα από μόνη της η πληρότητα "αυτο-απορρίπτεται" όταν είναι κινητρο για να βρεις τον Εαυτό σου, μια και Εκείνος δεν ανήκει στον Φυσικό Πεδίο μόνο...

Ελπίζω να είναι λίγο καλύτερα τώρα! :D

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ναι καλύτερα τώρα γιατί σήμερα η νοημοσύνη μου τρώει κάτι κοληματάκια :D

Σ'ευχαριστώ πολύ >:d< >:d< >:d< >:d< :* :* :* :*
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αύριο μωρό μου είναι μια άλλη ημέρα! :* :*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εύχομαι να είναι πολύ καλύτερη από τη σημερινή :-( :-( :-(

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δυο ημέρες μετά...

εύχομαι να είναι καλύτερα τα πράγματα για σένα Ιωάννα μου! :x :x

είναι δύσκολο, το γνωρίζω, να μπεις βαθιά στις αιτίες της ευγνωμοσύνης και να τις αφήσεις να κατακλύσουν όλο σου το είναι, όμως είναι μια καλή άσκηση, για να μπορέσεις να εμβαθύνεις με κατανόηση στην Ζωή την ίδια...

Λίγο-λίγο, βήμα-βήμα, τα δύσκολα γίνονται απλά... >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ναι Βασούλα μου έχεις απόλυτο δίκιο,δύο μέρες μέτα είναι λίγο καλύτερες οι μέρες μου :x

Σ'ευχαριστώ >:d< >:d< >:d< :* :* :*
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Αχεμ...

Τι είναι η φυσική πληρότητα? (Πωπω, δυσνόητες λέξεις σε αυτό το φόρουμ... :-( )
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ... :-?

φυσική πληρότητα...ας πούμε, σε πιο απλή γλώσσα, είναι όταν δεν έχεις κανένα κόμπλεξ! :D

(που σημαίνει βέβαια ότι έχεις πρωτίστως πνευματική, νοητική και συναισθηματική πληρότητα...) @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:χμ... :-?

φυσική πληρότητα...ας πούμε, σε πιο απλή γλώσσα, είναι όταν δεν έχεις κανένα κόμπλεξ! :D

(που σημαίνει βέβαια ότι έχεις πρωτίστως πνευματική, νοητική και συναισθηματική πληρότητα...) @};-

Και όταν λες ότι δεν υπάρχει... Εννοείς ότι δεν μπορεί να υφίσταται όταν είναι ο αυτοσκοπός της εσωτερικής αναζήτησης ή ότι είναι γενικά ανέφικτη σε αυτόν τον κόσμο? Ότι δηλαδή, ακόμα και να "κατακτήσουμε" την απόλυτη συνειδητότητα, δεν θα έχουμε (μόνιμα ίσως) μια ψυχική κατάσταση απαλλαγμένη από κόμπλεξ?

Ευχαριστώ :D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”