ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24730
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ναι Βασίλη μου , όπως τα λες είναι :* :* :* >:d< >:d<
και η δικαιολογία που ακούς μετά , το κάναμε " για το καλό σου " 8-x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από eirini »

VasilisM έγραψε:και τελικά όλη αυτή η μανία του "να περάσουν" κρύβει μια τεράστια ανασφάλεια γιατί φοβούνται να παραδεχτούν την ανεπάρκεια τους ως γονείς..
8-x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26122
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Βικούλα »

παιδάκια @};- @};- :x :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

εκείνο που μου πραγματικά με είχε πληγώσει στον χρόνο των πανελληνίων
δεν ήταν το άγχος ή η πίεση, αλλά το γεγονός ότι οι γονείς μου σαμπόταραν ύπουλα
μια σχέση που είχα με ένα παιδί που δεν έδινε πανελλήνιες καθώς ο έρωτας θα μου έπαιρνε τα μυαλά
και τη θυμάμαι με τόση αγνότητα αυτή την σχέση, ήταν η πρώτη φορά που είχα ερωτευτεί.. @};-
ναι και αυτό στο όνομα της Αγάπης
=(( :cry:

παιδάκια >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18737
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Μάνος »

Ιωάννα έγραψε:Το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι τελικα κατα βαθος καποιοι γονεις προτιμανε νεκρα παιδια απο αποτυχημενα παιδια...Το νεκρα το εννοω κ κυριολεκτικα κ μεταφορικα.
Βασίλης έγραψε:Το κύριο πρόβλημα που εντοπίζω σε σχέση με τα παιδιά που δίνουν πανελλαδικές είναι ότι οι γονείς δεν ενθαρρύνουν τα παιδιά από μικρή ηλικία να βρουν αυτό που τους αρέσει, δεν αφήνουν τα παιδιά να ξεδιπλώσουν τα χαρίσματα και τα ταλέντα τους αντίθετα θα έλεγα ότι τα σαμποτάρουν κιόλας.. και τελικά όλη αυτή η μανία του "να περάσουν" κρύβει μια τεράστια ανασφάλεια γιατί φοβούνται να παραδεχτούν την ανεπάρκεια τους ως γονείς.. πακετάκι με τα κοινωνικά ξεράσματα.. τύπου, όποιος δεν περάσει στο πανεπιστήμιο δεν θεωρείται μορφωμένος..
=(( =(( =(( :cry: :cry: :cry:
Παιδάκια μου :x :x :x
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εικόνα

Του Γιώργου Τούλα

Ήταν λίγο μετά τις οκτώ το απόγευμα. Οι μουσικοί της Κρούσης είχαν πάρει τις θέσεις τους στα παράθυρα και τα μπαλκόνια της βίλας Πετρίδη, του θρυλικού νεοκλασικού της οδού Αναγεννήσεως που ανακαινίζεται. Ήταν η πρώτη φορά που τα παράθυρα του κτιρίου άνοιγαν για να υποδεχτούν μια πολιτιστική δράση. Μια από τις πολλές που ετοιμάσαμε στο πρόγραμμα δράσεων West Side Story που σχεδιάσαμε εδώ και πολλούς μήνες και τρέξαμε στην περιοχή της Δυτικής Εισόδου της πόλης. Μια γειτονιά με πάρα πολλά προβλήματα και πολλές αντιθέσεις, που έχει εγκαταλειφθεί είναι αλήθεια στη μοίρα της.

Την ώρα λοιπόν που η Κρούση ξόρκιζε με τα τύμπανα της το φόβο και τα σκοτάδια που στοιχειώνουν στη γειτονιά και εκατοντάδες άνθρωποι παρακολουθούσαν στον υπαίθριο χώρο εμπρός της τη συναυλία μια πορεία μελών της Χρυσής Αυγής άρχισε να πλησιάζει την εκδήλωση μας για να καταλήξει στα γειτονικά της γραφεία. Χωρίς καμία απολύτως πρόκληση από μας ή τους μουσικούς γίναμε μάρτυρες αλλά και θύματα μιας πρωτοφανούς επίθεσης, στην αρχή λεκτικής και μετά με ρίψη αντικειμένων, μπουκαλιών και πετρών, που άρχισαν να εξεσφενδονίζουν προς την πλευρά των μουσικών φωνάζοντας απειλητικά: Τα τύμπανα σας και στην Αφρική και Ανάρχες θα σας φάμε.

Ανάμεσα μας ήταν ηλικιωμένοι άνθρωποι που ήρθαν για να παρακολουθήσουν τη συναυλία, γονείς με μικρά παιδιά και καρότσια, άνθρωποι με ειδικές ανάγκες.

Είναι πρώτη φορά στη ζωή μου που αισθάνθηκα κυρίαρχο το αίσθημα του φόβου σε μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων, να τους κυριεύει. Η αναιτιολόγητη απειλή, ο απίστευτος ψυχικός βιασμός που υποστήκαμε χθες βράδυ στην προσπάθεια μας να γεμίσουμε μια γειτονιά με αισιοδοξία και χαμόγελο, να διώξουμε έστω για λίγο τα σκοτάδια της και να δημιουργήσουμε μια γέφυρα ελπίδας για την επόμενη μέρα, είναι ένα συναίσθημα που θα κουβαλάω για πάντα. Το μίσος δυστυχώς στοχοποιεί αναίτια κάθε μέρα και κάποιον από μας.

Ήθελα μόνο να πω σε αυτούς τους ανθρώπους και προσπάθησα να το κάνω και διά ζώσης ότι το αίσθημα του τυφλού μίσους που διέκρινα στα πρόσωπα τους μόνο στο χαμό μπορεί να οδηγήσει μια χώρα.

Η μουσική μαλακώνει τις καρδιές και αυτό που απόψε προσπαθήσαμε να κάνουμε αλλά και ολόκληρο αυτό το Σαββατοκύριακο ήταν να μαλακώσουμε τις καρδιές αυτής της γειτονιάς. Να βάλουμε στη θέση του μίσους και της καχυποψίας τη συνεργασία, την αγάπη και τη συνδιαλλαγή.

Στους ανθρώπους αυτούς αλλά και στη γειτονιά θέλω να πω μόνο πως εμείς θα συνεχίσουμε να κάνουμε αυτού που κάνουμε τέσσερα χρόνια τώρα με το Θεσσαλονίκη Αλλιώς. Να ονειρευόμαστε μια καλύτερη πόλη. Πιο ανθρώπινη, πιο ανεκτική, πιο ανοιχτή σε όσα μας ενώνουν και όχι σε όσα μας χωρίζουν. Ο φόβος τρώει τα σωθικά και δεν θα του επιτρέψουμε να φωλιάσει εκεί. Για κανέναν λόγο. Ο φοβισμένος είναι συνήθως και ηττημένος.

Υ.Γ. «... Ο φασισμός στις μέρες μας φανερώνεται με δυο μορφές. 'Η προκλητικός, με το πρόσχημα αντιδράσεως σε πολιτικά ή κοινωνικά γεγονότα που δεν ευνοούν την περίπτωσή τους, ή παθητικός μες στον οποίο κυριαρχεί ο φόβος για ό,τι συμβαίνει γύρω μας. Ανοχή και παθητικότητα λοιπόν. Κι έτσι εδραιώνεται η πρόκληση. Με την ανοχή των πολλών...». Μάνος Χατζιδάκις


@};-


- See more at: http://www.parallaximag.gr/parallax-vie ... iS9PA.dpuf" onclick="window.open(this.href);return false;
- See more at: http://www.parallaximag.gr/parallax-vie ... iS9PA.dpuf" onclick="window.open(this.href);return false;
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31622
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Fotinoula »

@};- :-(
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27428
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- :-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18737
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Μάνος »

:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Sofoula »

Τραγικό... Μου όμως άρεσε ο τίτλος του κειμένου :x "O φόβος δεν μπορεί να νικήσει την ελπίδα"

Και επειδή η λέξη "ελπίδα" δεν είναι επαρκώς κατάλληλη για μένα, ας πω "όραμα" @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Vasoula »

τι να πεις! :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από eirini »

:-(
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8235
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από lazaros »

:-%
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:-( :-(
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”