ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26122
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μάνο, Αμαλάκι @};- @};- >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από AMALIA »

Mανο... Αμαλιτσα... @};- :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31622
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Fotinoula »

Σοφάκι @};- :x

Ειρηνάκι @};- :x

Μάνο @};- :x

Αμαλίτσα @};- :x

εκείνο που μου πραγματικά με είχε πληγώσει στον χρόνο των πανελληνίων
δεν ήταν το άγχος ή η πίεση, αλλά το γεγονός ότι οι γονείς μου σαμπόταραν ύπουλα
μια σχέση που είχα με ένα παιδί που δεν έδινε πανελλήνιες καθώς ο έρωτας θα μου έπαιρνε τα μυαλά
και τη θυμάμαι με τόση αγνότητα αυτή την σχέση, ήταν η πρώτη φορά που είχα ερωτευτεί.. @};-
ναι και αυτό στο όνομα της Αγάπης :-% =((
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26122
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Βικούλα »

:-( :-% >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23585
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εγώ ήμουν αρκετά ευτυχής, που από μικρός ήμουν ξεροκέφαλος.

Τότε δίναμε δύο φορές πανελλήνιες (2α και 3η Λυκείου). Στην αρχή της 2ας, με γράψανε φροντιστήριο. "Άντεξα" κάνα δίμηνο. Δεν άντεχα πια τις εξαντλητικές απαιτήσεις τους για ένα κάρο ασκήσεις και διάβασμα, καθώς τα θεωρούσα όλα περιττά. Έτσι, ένα απόγευμα μετά το μάθημα, πάω στον διευθυντή του φροντιστηρίου, και του ανακοινώνω ότι σταματάω. Κάγκελο ο διευθυντής, μου είπε ότι πρέπει να το κουβεντιάσουμε με τους γονείς μου. Του απαντάω ότι το φροντιστήριο αφορά την δική μου εκπαίδευση, και ως εκ τούτου εγώ είμαι ο μοναδικός υπεύθυνος, και αποφασίζω να σταματήσω. :)) :)) :))

Ποτέ μου δεν διάβαζα. Προτιμούσα να χαζολογώ, να ακούω μουσική, να συνθέτω μουσική... Λίγο πριν τις πανελλήνιες, και τις δύο χρονιές, απλά έμπαινα στο site του υπουργείου, κατέβαζα την λίστα με την ύλη των μαθημάτων, τα διάβαζα και περνούσα. Και μην φανταστείτε και πολύ διάβασμα... Άντε κάνα 3ωρο την μέρα, ξάπλα στο κρεββάτι, πιο πολύ βαριώμουν. Ούτως ή άλλως, η σχολή μου είχε βάση γύρω στο 12-13, με δύο ειδικά μαθήματα που έδιναν επιπλέον μόρια, που ήξερα ότι πάω για ψυλούς βαθμούς. Τελικά έβγαλα 16 χιλιάδες μόρια, και πέρασα με καλή θέση. Οι γονείς μου πια είχαν απηυδήσει με την περίπτωσή μου.

Και παρ'όλο που σε όλη μου την ζωή κατάφερνα ό,τι ήθελα, αυτοί ποτέ δεν έχαναν ευκαιρία να μου πουν πόσο πολύ "με φοβούνται" για την εξέλιξή μου, για το πόσο ικανός είμαι, κλπ. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία... :-w

Τελικά το πανεπιστήμιο το παράτησα. Όχι πως είχα ποτέ σκοπό να το τελειώσω, άλλωστε εντελώς συνειδητά μπήκα, απλά για να μπω κάπου στην Αθήνα, και επί τη ευκαιρία, να είναι και ενδιαφέρον. (ούτως ή άλλως, η μουσικολογία είναι εντελώς άχρηστος κλάδος, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση)


Τα τελευταία δύο χρόνια έκανα ιδιαίτερα θεωρητικά μουσικής (για τα ειδικά αυτά μαθήματα) σε έναν πιτσιρικά. Δίνει πανελλήνιες τώρα. Το τι καταπίεση βλέπω να πέφτει, δεν λέγεται. Έχω σιχαθεί τους γονείς του, και ειδικά την μάνα του. Από την πρώτη στιγμή του είχα πει πως το εγχείρημα είναι πολύ δύσκολο (από το μηδέν να φτάσουμε στο επίπεδο πανελληνίων σε ενάμισι χρόνο), και θα στηριχθεί αποκλειστικά και μόνο στην δική του θέληση. Είναι λυπητερό να βλέπεις έναν νέο πάνω στο άνθος της ηλικίας, που λένε, με όλο τον ενθουσιασμό και την λαχτάρα για ζωή, να μαραζώνει σε ένα γραφείο όλη μέρα... :-( @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18737
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Μάνος »

Αμαλάκι μου @};- >:d< >:d< >:d<
Φωτεινούλα μου :x >:d< >:d< >:d<
Θοδωράκο μου :* >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από eirini »

Πωπω Μάνο πόσα κοινά βλέπω.... εντυπωσιάστηκα!!!! >:d< >:d< >:d< @};-
Αμαλάκι >:d< >:d< >:d< >:d<
Θοδωράκο >:d< >:d< >:d< >:d<
Φωτεινούλι >:d< >:d< >:d< >:d<
Σοφάκι :cry: >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Sofoula »

Παιδάκια @};- @};- @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27428
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Ellaki »

:-( :x :x :x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30124
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Παιδάκια :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18737
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Μάνος »

Ειρήνη μου >:d< >:d< >:d<
Παιδάκια όλα :x >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24730
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Αχ βρε παιδάκια , :x @};-
τι γίνεται μ ' αυτή την καταπίεση για τη "μόρφωση "
που παίρνουμε από τα ιδρύματα που μας στέλνουνε ,
παραμόρφωση είναι :?
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17651
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Αχ παιδακια >:d< >:d< >:d< >:d<
Καθε χρονο την περιοδο των Πανελληνιων με πιανει σφιξιμο στην καρδια. Επειδη το περασα κι εγω κ μαλιστα οχι μια φορα αφου δεν περασα με την πρωτη, ακομα θυμαμαι την κλεισουρα μεσα πανω σε βιβλια που δεν ειχαν κ πολλα να μου προσφερουν, να αποστηθιζω πραγματα που τελικα πουθενα δεν μου χρησιμευσαν. Κ αυτη η ψυχολογικη πιεση, ειδικα οταν δεν εχεις περασει τελικα σε καποια σχολη που ολοι ειναι απογοητευμενοι κ κλαινε ομαδικα λες κ τελειωσε η ζωη σου. Το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι τελικα κατα βαθος καποιοι γονεις προτιμανε νεκρα παιδια απο αποτυχημενα παιδια...Το νεκρα το εννοω κ κυριολεκτικα κ μεταφορικα. :cry:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από VasilisM »

Στις πανελλαδικές δεν είχα κάποιο στόχο, απλά ήθελα να περάσω κάπου για να μην με ζαλίζουν οι γονείς και έχω να ακούω το "τόσα λεφτά δώσαμε για το φροντιστήριο και δεν πέρασες". Τελικά πέρασα σε μια σχολή που μου ήταν βάρος και δεν μου άρεσε και την παράτησα όταν συνειδητοποίησα ότι είμαι εκεί καθαρά γι αυτούς και εγώ δεν είμαι πουθενά σε αυτό..

Επέλεξα για πρώτη φορά το επάγγελμα μου, βάσει του τι μου αρέσει να κάνω, κόντρα σε όλους και μέχρι στιγμής, όλα πηγαίνουν καλά. Και δουλειά βρίσκω σε μια εποχή που η ανεργία θερίζει και μαθαίνω το αντικείμενο κάθε μέρα και καλύτερα αλλά και λόγω τεταμένου κλίματος στη δουλειά μαθαίνω κυρίως τις συμπεριφορές μου και βλέπω τα κομμάτια που χρειάζομαι να δουλέψω.. τους εγωισμους, το θυμό, τη συνεργασία, τις "πισωμαχαιριές". Και γενικά είναι μια πρόκληση να Είμαι ο Εαυτός μου..

Το κύριο πρόβλημα που εντοπίζω σε σχέση με τα παιδιά που δίνουν πανελλαδικές είναι ότι οι γονείς δεν ενθαρρύνουν τα παιδιά από μικρή ηλικία να βρουν αυτό που τους αρέσει, δεν αφήνουν τα παιδιά να ξεδιπλώσουν τα χαρίσματα και τα ταλέντα τους αντίθετα θα έλεγα ότι τα σαμποτάρουν κιόλας.. και τελικά όλη αυτή η μανία του "να περάσουν" κρύβει μια τεράστια ανασφάλεια γιατί φοβούνται να παραδεχτούν την ανεπάρκεια τους ως γονείς.. πακετάκι με τα κοινωνικά ξεράσματα.. τύπου, όποιος δεν περάσει στο πανεπιστήμιο δεν θεωρείται μορφωμένος..

τόσα όμορφα επαγγέλματα υπάρχουν αλλά όχι.. εκεί.. γιατροί και δικηγόροι όλοι..

και το τραγικό είναι ότι βλέπεις τα παιδιά που είναι να δώσουν.. να έχουν κλείσει τόσο πολύ τις πιθανότητες σε οτιδήποτε μπορεί να τους αρέσει και εστιάζουν, ασυνείδητα βέβαια, στα πιο κλισέ επαγγέλματα που κατά βάθος ξέρουν και οι ίδιοι ότι δεν τους αρέσουν.. και μετά απορούμε γιατί υπάρχει το φαινόμενο του "αιώνιου φοιτητή".. με τι ενθουσιασμό να διαβάσεις και με ποια όρεξη να πας στη σχολή εάν αυτό που σπουδάζεις δεν σου αρέσει;

Προσωπικά δεν το άντεξα.. με έτρωγε εσωτερικά.. και γιατί να το περάσω όλο αυτό δηλαδή;; Για να είναι ευτυχισμένος ποιος;;

:-??
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30124
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ....

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ετσι είναι Βασίλη μου @};- >:d< >:d< >:d< ενδιαφέρονται να πάρουν αξία από τα παιδιά τους και όχι να είναι χαρούμενα και υγιή.
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”