Τι μου συμβαίνει?

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θαπρεπε να ντησουμε την ζωη μας με ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΕΔΩ και ΤΩΡΑ .
Το μυστήριο της ζωής είναι μόνο στο ότι έχουμε ξεχάσει πως συνεχίζεται...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:D :D :D υπάρχει στο παρελθόν στο παρόν και στο μέλλον έ;
πήρχει πάντα αλλά εμεις το ξεχάσαμε.Εν-θυμησηση!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Μνημη λοιπον , ενθυμηση του ξεχαμενου μερους του εαυτου μας ...

Μου ακουγεται σαν ενα τιτανιο εργο εξαιρετικης σημασιας για την αυτογνωσια μας ...

Ισως ο Μεμνων δεν ηταν τυχαια ενας Τιτανας . . . . . . . μολις θυμηθω γεγονοτα απο την ζωη μου της εποχης που ο Μεμνων τιμοτανε σαν ισχυρος θεος θα σας το αναφερω ..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ΠΑΡΑΥΤΑαααα
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Διαφωνω με αυτα που λες αλλα θα υπερασπιτω μεχρι θανατου το δικαιωμα σου να τα λες
  • :shock: :?: :roll:

    E! οχι να σε πεθανουμε κι ολας και "ορφανεψεi" το forum...

    8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

E! οχι να σε πεθανουμε κι ολας και "ορφανεψεi" το forum...
όχι μωρέ Σκαπανέα, δεν θα με πεθάνετε, και δεν θα "ορφανέψει" το φόρουμ! :)

Τόσοι είσαστε, δεν μπορείτε να το διαχειριστείτε? Αλλίμονο!!! :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

όποιος δέχετε τον θάνατο σαν συνέχεια του α-θάνατου, δεν ανησυχεί!
οπότε το ρητό προφανώς έχει και συνέχεια...καιρός να το συμπληρώσουμε! :lol:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

ELIAN έγραψε:όποιος δέχετε τον θάνατο σαν συνέχεια του α-θάνατου, δεν ανησυχεί!
οπότε το ρητό προφανώς έχει και συνέχεια...καιρός να το συμπληρώσουμε! :lol:
Λεγε... :wink:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

1. Vaso έγραψε:
Διαφωνω με αυτα που λες αλλα θα υπερασπιτω μεχρι θανατου το δικαιωμα σου να τα λες
2. [url=http://www.reikicenter.gr/forum/viewtopic.php?t=16&highlight=][color=blue][u]Vaso[/u][/color][/url] έγραψε:Η ΜΕΓΑΛΗ Η ΕΠΙΚΛΗΣΗ

Από την εστία του Φωτός μέσα απ’ τη Διάνοια του θεού
Ας διαχυθεί φως μέσα στις διάνοιες των ανθρώπων.
Το φως ας κατέλθει στη Γη.

Από την εστία της Αγάπης μέσα απ' την Καρδιά του Θεού
Ας διαχυθεί Αγάπη μέσα στις καρδιές των ανθρώπων.
Είθε ο Χριστός να γυρίσει στη Γη.

Από το κέντρο όπου η θέληση του Θεού είναι γνωστή
Ο σκοπός ας καθοδηγεί τις μικρές θελήσεις των ανθρώπων.
Ο σκοπός που οι Διδάσκαλοι γνωρίζουν και υπηρετούν.

Από το κέντρο που ονομάζουμε φυλή των ανθρώπων
Το Σχέδιο της Αγάπης και του Φωτός ας πραγματοποιηθεί.
Και είθε να σφραγίσει την πύλη του κακού.

Το Φως η Αγάπη και η Δύναμη ας αποκαταστήσουν το Σχέδιο πάνω στη Γη.
3. [url=http://www.reikicenter.gr/forum/viewtopic.php?p=30#30][color=blue][u]Vaso[/u][/color][/url] έγραψε: Ηλιακή Ατραπός

1. Συντονίζει τις δονήσεις και τις ενέργειες από πάνω προς τα κάτω

2. Ενεργεί αυθόρμητα με την αρχή της ελεύθερης βούλησης

3. Χαρακτηρίζεται από την δράση και την εξερευνητική διάθεση

4. Διδάσκει την ανάμνηση της ουράνιας πατρίδας και την προσωρινότητα των παλιγεννήσεων

5. Δέχεται έναν ανώτερο ή "θεϊκό" εαυτό για κάθε άνθρωπο εκ των προτέρων

6. Δεν παραδέχεται τον αποκρυφισμό, αλλά τη φώτιση όλων των ανθρώπων μέσω ανοικτής διδασκαλίας

7. Ορίζει την αγάπη ως έρωτα, δικαιοσύνη, φιλία

8. Χρησιμοποιεί τη διαλεκτική για να πείσει και μεταχειρίζεται διανοητικούς κωδικούς

9. Επικαλείται δυνάμεις ανωτέρων διαστάσεων
4. [url=http://www.reikicenter.gr/forum/viewtopic.php?p=5668#5668][color=blue][u]Vaso[/u][/color][/url] έγραψε: γράφω ένα απόσπασμα από ένα μήνυμα του Ιησού

"...Δουλεύετε μόνοι σς, γιατί ο δρόμος του καθενός είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ. Ο δρόμος της επιστροφής έχει πολλά μονοπάτια. Δεν ενδιαφέρει από ποιο μονοπάτι θα γυρισετε...΄Ομως χωρίς την ένωση με τον Ανώτερο Εαυτό σας, σας ξαναλέγω, δεν μπορείτε να γυρισετε, για θα σας λείπει το Θεϊκό σας κομμάτι..."
5. [url=http://www.reikicenter.gr/forum/viewtopic.php?p=31433#31433][color=blue][u]Vaso[/u][/color][/url] έγραψε: Θεωρώ τις ερωτήσεις του αγαπημένου μας Σκαπανέα παραπλανητικές, και πίσω από αυτές νιώθω μια πνευματική γνώση που χρειάζεται την συναισθηματική μας κάλυψη, για να απλωθεί και σε υπαρξιακή γνώση δική του. ΄Ετσι μόνο μπορώ να δικαιολογήσω την εμμονή σε «κουραστικούς» διαπληκτισμούς, όμως αυτή η δικαιολογία δεν μου δίνει και κανένα κίνητρο για να τους συνεχίσω
  • Βασω

    Στην παραθεση αναλαμβανεις μια δεσμευση

    Στην παραθεση αποκαλυπτεται οτι το φως προηγειται της αγαπης και της θελησης στη φυλη των ανθρωπων

    Στην παραθεση φαινονται οι θεμελιωδεις χαρακτηρες της Ηλιακης Ατραπου

    Στην παραθεση φανερωνεται η μοναδικοτητα του δρομου της επιστροφης του καθενος

    Στην παραθεση αποφαινεσαι για το δρομο μου χαρακτηριζοντας τις ερωτησεις μου παραπλανητικες

    Η ουσια του δρομου μου ειναι Ο ΝΟΥΣ !

    Και ειναι γνωστο οτι υπαρχουν τρεις βασικες κατευθυνσεις επιστροφης :
    • Ο Δρομος Του Νοος

      Ο Δρομος Της Αγαπης και

      Ο Δρομος Της Καθαγιασμενης Υπηρεσιας

    καθως λεγει και ο Διδασκαλος Τζβαλ Κουλ !

    Στο Δρομο του Νοος, οπου δεσποζουσα σημασια και ρολο εχει το φως, η ερωτηση αποτελει και το θεμελιωδες εργαλειο για να προχωρησεις.

    Διοτι χωρις την καταλληλη ερωτηση, δεν υπαρχει αφετηρια για την εισαγωγη της αναγκαιας καινουργιας γνωσης.

    Και χωρις τη νεα γνωση ο ανθρωπος σταδιακα βυθιζεται στο σκοταδι.

    Παραμενει ερμαιο της αυθεντιας και της αποκαλυψης, χωρις να αξιοποιει το μοναδικο ειδοποιο χαρακτηριστικο του, εναντι των υπολοιπων μορφων ζωης, που ειναι το λογικο του.

    Αρα αναιρειται η πρωτη παραμετρος της Μεγαλης Επικλησης ( το φως ) κα το μεγαλυτερο και πλεον θεμελιωδες "μερος" της Ηλιακης Ατραπου ( φωτιση, διαλεκτικη, διανοητικοι κωδικες, εξερευνητικη διαθεση, συντονισμος, ελευθερη βουληση, αυθορμητισμος, Διδασκαλια ).

    Αν δεν μπορεις να κατανοησεις το Δρομο του Νοος, τουλαχιστον σεβασου τον !

    Και αν δεν σου ειναι ευκολο να τον σεβαστεις, τουλαχιστον προσπαθησε να κατανοησεις τις αποκαλυψεις που σου εχουν γινει !

    Γιατι δεν αρκει να νιωθεις μονο "κατι" μεσα στα δρωμενα και στα λεγομενα των αλλων για να εισαι σε θεση να αποφαινεσαι για το "ορθο" ή το "λανθασμενο" τους...

    Πρεπει να μπορεις και να το κατοχυρωνεις με λογο ικανο να σταθει και να πεισει...

    Και κυριως με λογο ικανο να γινει αποδεκτος απο ατομα που δεν αισθανονται μονο αλλά και σκεπτονται...


    Με ολη μου την αγαπη και το σεβασμο στην ιδιαιτεροτητα σου

    Χωρις φανατισμο και μισαλλοδοξια

    Σκαπανεας
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σκαπανέα

Καταρχήν να σου πώ ότι στην δευτερη παράθεση δεν νοήται κάτι τετοιο... Δηλαδή δεν προηπήρχε το φως απο την αγάπη.. ούτε την θέληση.. κατα την αποψή μου τουλάχιστον...

Ο δρόμος του καθενός σκαπανέα όπως παρατηρησες είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ....

Για εσένα η ουσία του δρόμου είναι ο Νους... για μένα όχι...

Ο δρόμος του Νοος μπορεί να βασίζεται στην ερωτηση..
Αλλα έχεις σκεφτεί σε ποιόν απευθύνεται η ερωτηση σκαπανέα ή απλά θεώρησες ότι απευθύνεται σε κάποιον άλλο;;;

Μήπως η ερωτηση αυτή είναι εσωτερικη;

Μήπως πρέπει ο ίδιος να απαντησεις στα ερωτήματα σου;;
Η μοναδικότητα του δρόμου στηρίζει αυτη την άποψη...

Η Βάσω ή η κάθε Βάσω δεν διαθέτει το εγχειρίδιο για το τι πρέπει κανείς να κάνει για να προχωρήσει στον δρόμο της αυτογνωσίας...

Αυτό είναι κάτι που το κάνεις μόνος σου Σκαπανέα.. Δεν μπορεί κανείς να σου πεί ασχολήσου με αυτό ή κάνε εκείνο... Για αυτό με άκουγες συνέχεια να σου λέω κοίτα μέσα σου σκαπανέα.. σκάψε...

Όταν στρεφεσαι προς τον εαυτό σου προσπαθείς να φτασεις σε ένα στόχο.. να γνωρίσεις τον εαυτό σου για αυτό που πραγματικά είναι...
Κανείς δεν μπορεί να σου πει πως να καταρίψεις τα πρότυπα σου.. εσύ ξέρεις πως τα στηρίζεις και γιατί... εκει πρέπει να δουλέψεις..
Εσύ ξέρεις τι σε φοβίζει και γιατί..
τι περιμένεις;; Να έρθει κάποιος και να σου πεί.. κάνε αυτό ή κάνε το άλλο και θα λυθούν όλα;;
Δεν γινεται έτσι Σκαπανέα..
Το να βιώσεις κάτι περιλαμβάνει όλη την διαδικασία.. και χωρίς αυτά τα βιώματα δεν πάς πουθενά..

Το να ξέρεις κάτι σαν θεωρία δεν σημαίνει τίποτα.. σημαίνει ότι απλά ξέρεις μερικά πράγματα.. αν δεν τα εφαρμώσεις στην ζωή σου τι περιμένεις;;;
Η θεωρία για να σε προλάβω δεν είναι οι οδηγίες ... η θεωρία είναι η ατυτογνωσία....

Κάθε ένας εδω μέσα σέβεται τον δρόμο του άλλου.. Αλλά...ο σεβασμός Σκαπανέα είναι και το να μην καταλύεις τα όρια του άλλου...
Τις ερωτήσεις αυτές που έθετες τις έθετες και πίεζες για απαντησεις, σε πολλά τοπικ.. και δεν δεχόσουν τις απαντησεις γιατι απλά δεν σε ικανοποιούσαν.. Τι περίμενες να ακούσεις;;
Ειληκρινά ακόμα δεν έχω καταλάβει..

Οδήγίες θες;; Δεν υπάρχουν...
Αποδείξεις θές;;; Υπάρχουν μόνο μέσα σου.. και μόνο τις νοιώθεις...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε: Κάθε ένας εδω μέσα σέβεται τον δρόμο του άλλου.. Αλλά...ο σεβασμός Σκαπανέα είναι και το να μην καταλύεις τα όρια του άλλου...
Τις ερωτήσεις αυτές που έθετες τις έθετες και πίεζες για απαντησεις, σε πολλά τοπικ.. και δεν δεχόσουν τις απαντησεις γιατι απλά δεν σε ικανοποιούσαν.. Τι περίμενες να ακούσεις;;
Ειληκρινά ακόμα δεν έχω καταλάβει..

Οδήγίες θες;; Δεν υπάρχουν...
Αποδείξεις θές;;; Υπάρχουν μόνο μέσα σου.. και μόνο τις νοιώθεις...
Κατ΄αρχας να σου πω Ηλια οτι κανενας δεν πιεζεται, αν δεν θελει να πιεστει ο ιδιος.

Και κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να δωσει απαντησεις, αν δεν θελει να τις δωσει.

Τωρα αν εγω πιεζα ή πιεζω σε καποια topic αυτος ειναι ο δρομος μου.

Και αν καποιος δεν θελει ή δεν μπορει να ανταποκριθει τοτε παραμενει θεατης, αφηνοντας τους αλλους να πουν αυτα που μπορουν να πουν.

Δεν ειναι αναγκαιο να παιρνεις το λογο, μονο και μονο για να αντιδικησεις και να διαφωνησεις υποστηριζοντας το δικιο σου και το δικο σου δρομο.

Τωρα για το αν συναγεται ή οχι απο τη δευτερη παραθεση οτι η Ηλιακη Ατραπος ειναι ο Δρομος του Φωτος και οχι ο Δρομος του Συναισθηματος, ειναι κατι που για μενα ειναι Ηλιου φαεινοτερο κρινοντας και απο τη δομη του κειμενου στα σημεια που επισημαινω.

Ενω ειναι γνωστο οτι η Σεληνη και ο Δρομος της αντιπροσωπευει το συναισθημα.

Οσο για το οτι δεν εχεις ειλικρινα καταλαβει ακομα το τι περιμενα να ακουσω, δεν απορω καθολου.

Και αυτο δεν ειναι θεμα κατανοησης αυτων που εγραφα, αλλά του γεγονοτος οτι αρνιοσουν και αρνησαι να δεις και να νιωσεις αυτο που υπαρχει μεσα σου...

Εκει που υπαρχουν ολες οι απαντησεις καθως λες... 8)

Και ναι Ηλια, εδω και παρα πολλα χρονια απαντω μονος μου τα ερωτηματα μου και χαραζω το δρομο μου βημα-βημα και με πολυ κοπο ειναι αληθεια !

Και αποδειξη τρανη ειναι ο τροπος με τον οποιο εφτασα στη Μυηση-Reiki και εχει εκτεθει εδω !

Αλλά οταν εχω ερωτηματα σε σχεση με αυτα που υποστηριζουν οι αλλοι, τοτε θεωρω οτι ειναι ( και πραγματι ειναι ) εντιμο να απευθυνομαι σε αυτους τους αλλους για να μου λυσουν τις αποριες που αφορουν σε οσα λενε.

Διαφορετικα (παρ)ερμηνευω τα λεγομενα τους και μετα ερχομαι να τους ζητησω και το λογο για τις δικες μου (παρ)ερμηνειες.
Και δεν τεθηκε ποτε απο μενα ουτε και εσωτερικα, ζητημα αποδοχης ή μη των απαντησεων που λες οτι δεν δεχομουν αλλά ετσι φαινοταν μερικες φορες οτι συνεβαινε με τις καινουργιες ερωτησεις, ως συνεπεια του γεγονοτος οτι οι μη επαρκεις απαντησεις γεννανε φυσιολογικα νεες ερωτησεις !
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Τωρα αν εγω πιεζα ή πιεζω σε καποια topic αυτος ειναι ο δρομος μου.
Μόνο που όταν αυτό καταλύει τα όρια των άλλων Σκαπανέα θα υπάρχουν αντιδράσεις...

Δεν ειναι αναγκαιο να παιρνεις το λογο, μονο και μονο για να αντιδικησεις και να διαφωνησεις υποστηριζοντας το δικιο σου και το δικο σου δρομο.
Δεν παίρνω τον λόγο για να διαφωνήσω σκαπανέα παίρνω το λόγο για να εκφράσω αυτά που πιστεύω εγω..
Δεν με νοιάζει να συμφωνήσεις μαζί μου.. δεν με ενδιαφέρει αυτο.. μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις.. αλλα σαν προσωπική σου άποψη και όχι σαν κάτι αποδεκτό απο όλους..
Ενω ειναι γνωστο οτι η Σεληνη και ο Δρομος της αντιπροσωπευει το συναισθημα.
Αλήθεια ;;; απο που;; και γιατί; και πως στηρίζεις την άποψη αυτη;
Οσο για το οτι δεν εχεις ειλικρινα καταλαβει ακομα το τι περιμενα να ακουσω, δεν απορω καθολου.
Και αυτο δεν ειναι θεμα κατανοησης αυτων που εγραφα, αλλά του γεγονοτος οτι αρνιοσουν και αρνησαι να δεις και να νιωσεις αυτο που υπαρχει μεσα σου...
Ποτέ δεν είπα ότι έχω φτάσει στον δικό μου προσωπικό προορισμό.. ούτε σε σημειο πλήρους αυτογνωσίας.. αλλα Σκαπανέα δεν φοβάμαι να κοιτάξω μέσα μου και δεν περιμένω αποδείξεις απο άλλους ούτε οδηγείες ούτε τρόπους απο άλλους ... όλα αυτά τα φτιάχνω μόνος μου μέσα απο προσωπικά βιώματα και τους τρόπους να αντιμετωπίσω τα δικά μου μπλοκαρίσματα τους ανακαλύπτω μόνος μου και πάλι... Το τι αρνουμαι να δω σκαπανέα δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις...όπως δεν είσαι σε θέση να ξέρεις το τι Είμαι και τι υπάρχει μέσα μου.. όπως δεν μπορω να ξέρω εγω το τι είσαι εσυ... Μην βγάζεις λοιπόν τετοια συμπερασματα για τους άλλους.. καλύτερα βγάλε συμπερασματα για τον εαυτό σου Σκαπανέα...

Και στο κάτω κάτω της γραφής σκαπαν'έα εσύ δεν λές όταν δεν καταλαβαίνουμε κάτι .. ΡΩΤΑΜΕ;;;...

Και ναι Ηλια, εδω και παρα πολλα χρονια απαντω μονος μου τα ερωτηματα μου και χαραζω το δρομο μου βημα-βημα και με πολυ κοπο ειναι αληθεια !
Με αυτά που ζητάς όμως σκαπανέα δεν φαίνεται κάτι τετοιο... αντί να χαράζεις τον δρόμο σου ψάχνεις για δοκιμασμένα μονοπάτια τα οποία τα έχουν ήδη βαδίσει άλλα...
Και αποδειξη τρανη ειναι ο τροπος με τον οποιο εφτασα στη Μυηση-Reiki και εχει εκτεθει εδω !
Η μύηση σου στο ρεικι είναι απλά μια επιλογή σου σκαπανέα .. απο εκεί και πέρα το τι περισσότερο είναι για σένα είναι κάτι καθαρα προσωπικό..

Αλλά οταν εχω ερωτηματα σε σχεση με αυτα που υποστηριζουν οι αλλοι, τοτε θεωρω οτι ειναι ( και πραγματι ειναι ) εντιμο να απευθυνομαι σε αυτους τους αλλους για να μου λυσουν τις αποριες που αφορουν σε οσα λενε.
Μήπως εδω να σου πω...
Οσο για το οτι δεν εχεις ειλικρινα καταλαβει ακομα το τι περιμενα να ακουσω, δεν απορω καθολου.
Και αυτο δεν ειναι θεμα κατανοησης αυτων που εγραφα, αλλά του γεγονοτος οτι αρνιοσουν και αρνησαι να δεις και να νιωσεις αυτο που υπαρχει μεσα σου...
Δεν είναι έτσι όμως είναι;;;

Στις απορίες σου Σκαπανέα έχει απαντήσει και η Βάσω και έγω και αρκετοί άλλοι... αλλα νομίζω ότι απλά δεν θέλεις να αποδεχτείς τις εξηγησεις.. Τον λόγο για αυτό και το αν ισχύει τα γνωρίζεις μόνο εσύ.. ή μήπως δεν έχεις αντιληφθεί ακόμα το τι ακριβώς συμβαίνει;

Το να μην αποδέχεσαι τις εξηγησεις δεν είναι κακό... αλλα με το να ξαναρωτάς περιμένεις διαφορετικές απαντήσεις;; Τις ίδιες θα πάρεις απο την στιγμή που αυτά πιστεύουν αυτοί που σου απαντάνε.. λογικό δεν είναι;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τωρα για το αν συναγεται ή οχι απο τη δευτερη παραθεση οτι η Ηλιακη Ατραπος ειναι ο Δρομος του Φωτος και οχι ο Δρομος του Συναισθηματος, ειναι κατι που για μενα ειναι Ηλιου φαεινοτερο κρινοντας και απο τη δομη του κειμενου στα σημεια που επισημαινω.

Ενω ειναι γνωστο οτι η Σεληνη και ο Δρομος της αντιπροσωπευει το συναισθημα.

Θα ξεκινήσω από δω…
Τονίζω σε κάθε μου τοπικ ότι η διαδρομή είναι μοναδική. Αυτά που εγώ έχω ανακαλύψει για μένα, τα μοιράζομαι απλά…Ποτέ δεν είπα σε κανέναν τι να κάνει και από εκεί Σκαπανέα ξεκινούν όλες μας οι παρεξηγήσεις, που οδηγούν σε εκνευρισμό των άλλων που συμμετέχουν στην συνομιλία καθε τόπικ!!!!

΄Εχεις ανακαλύψει κάτι σε μένα και την διαδρομή μου, που σου αρέσει? Ψάξε βρες και προσάρμοσέ το στην δική σου…Αδύνατον να πατάμε ο ένας στου άλλου τα χνάρια.

Κάνεις λοιπόν για μια φορά ακόμα λάθος για μένα (το τονίζω).
Ακολουθώντας την ηλιακή ατραπό, έχω δάσκαλο τον Εαυτό μου και μόνο. Αυτό το έχω ήδη πει, το πόσο δύστροπη ήμουν με οποιαδήποτε «διδακαλία» έφτασε σε μένα μεσω του αγαπημένου μου φίλου Ιησού.
Αν δεν βιώνα, δεν τον πίστευα…΄Ηταν για γέλια!!!! Αλλά έτσι ήταν…Τώρα γνωρίζω, δεν υπάρχει πλέον διδασκαλία μεταξύ εμού και αυτού, αλλά συνεργασία.
Παρ’ όλα αυτά, πάλι βιώνω για να κατανοήσω…Βιώνω με αίσθημα και όχι με λογική. Κατανοώ όμως με νόηση και όχι με τον νου!

Η ελευθερία ήταν το κύριο κίνητρό μου για να επιλέξω ατραπό! Ποτέ δεν με «έκανε» καλά ένας γήινος δάσκαλος…Ούτε στο σχολείο, ούτε στο πνεύμα μου!!! Ποτέ δεν ακολούθησα κάποιον, ποτέ δεν πήρα τα λόγια του και τις γνώσεις τοις μετρητοίς…Δοκίμαζα πάντα…΄Εκανα τον εαυτό μου πειραματόζωο…Και έβρισκα πάντα γιατί ο κάθε δάσκαλός μου, δεν ήταν με τον εαυτό του καλά! Ωραία τα έλεγε πάντα, αλλά όταν έφτανε η ώρα να εφαρμόσει τα λόγια του, ξεχνούσε τι είχε πει και γινόταν ένας άνθρωπος σαν όλους τους άλλους. Με τους φόβους του…κυρίως αυτούς, που προσπαθούσε να εξορκίσει κάνοντας τους άλλους να φοβούνται…
Με τον εγωισμο του, κυρίως αυτόν, που προσπαθούσε να κανακέψει, δίνοντας εντολές στους άλλους από το τι θα φάνε, μέχρι πότε θα κάνουν έρωτα…
Με το κυρος που του έδινε ο ρόλος «πνευματικός δάσκαλος»…

΄Όλα αυτά για μένα (τονίζω για μένα) ήταν εμπόδιο στην διαδρομή μου. Ανέπτυξα την ηθική αφού πρώτα γνώρισα την δική μου ανηθικότητα. Και η αγνότητα ήταν μια βαθιά κρυμμένη αξία, που την ανακάλυψα ξηλώνοντας το «πλεχτό» των κυττάρων μου.

Η ελεύθερη βούληση για μένα είναι η ιερότερη δομή της ψυχής μας, αλλά την ελευθερία οι άνθρωποι την μπερδεύουν με την έλλειψη σεβασμού. Και επειδή εγώ προσωπικά δεν την μπερδεύω, θεωρώ τον σεβασμό σαν απόληξη της αγάπης μου στον εαυτό μου και στους άλλους. ΄Ετσι δεν τον παραβιάζω στους άλλους, ούτε επιτρέπω να παραβιαστεί σε μένα…

΄Ετσι θεωρώ άτοπο αυτό...
Αν δεν μπορεις να κατανοησεις το Δρομο του Νοος, τουλαχιστον σεβασου τον !
...γιατί ποτέ δεν σου ζήτησα να αλλάξεις την διαδρομή σου. Ακόμα και αν δεν πιστεύω σ' αυτήν, περιμένω να δω τα αποτελέσματά της μέσα από την δική σου ισορροπία σε πνεύμα-ψυχή-σώμα, για να την καταγράψω σαν "αληθινή"... Αλλιώς τα θεωρώ όλα λόγια και γνώση εξωτερική. Και ξέρεις πόσους ανθρώπους έχω συναντήσει που δηλώνουν εσωτεριστές, γνώστες, θεϊκοί, μα μόλις έρχεται η ζωή να τους αγγίξει, αρχίζουν τις μάχες και τους διαχωρισμούς, κρίνοντας τους άλλους? Πως θα νιώσουν τον θεό, διαχωριζόμενοι, όμως δεν μου είπαν....
Μέσα από την ζωή σου, Σκαπανέα, νιώθω την χαρά σου! Μέσα από τα μάτια σου, διακρίνω το εύρος της εσωτερικής αλήθειας, που δεν σε κάνει να ελπίζεις, αλλά να ζεις!!! Εσύ μέχρι στιγμής, μόνο ελπίζεις...αυτό έχω αντιληφθεί από σένα...Μπορεί και λάθος!


Αυτό που ο Θιβετανός εννοεί με τον Νου, είναι η νόηση, Σκαπανέα…Η νόηση περιέχει και την λογική και το αίσθημα που σε βάζει στην ισορροπία του ΕΙΜΑΙ, αφού σε ενώνει με την διάνοια του θεϊκού σου μέρους. Μα μόνο με τον νου, δεν καταφέρνεις παρά να έχεις γνώση της εσωτερικής αλήθειας. Να είσαι η αλήθεια όμως δεν μπορείς, γιατί θα σου λείπει η συναίσθηση αυτής και θα ρωτάς διαρκώς τρόπους για να την νιώσεις.
Τα συναισθήματα έχουν και σκιές. Συναίσθημα είναι η αγάπη, και ο έρωτας, αλλά εκτός από την φωτεινή τους πλευρά, υπάρχει και η σκοτεινή. ΄Όταν ο έρωτας γίνεται δέσμευση και ανάγκη, όταν η αγάπη χρειάζεται δικαιολογίες, τότε δεν είναι εσωτερικό φως και ομορφιά, αλλά μια υλική ψευδαίσθηση του εαυτού σου, που μπαίνει στην διαδικασία να αξιολογεί τα πάντα, εκτός από τον ίδιο.

Γιατι δεν αρκει να νιωθεις μονο "κατι" μεσα στα δρωμενα και στα λεγομενα των αλλων για να εισαι σε θεση να αποφαινεσαι για το "ορθο" ή το "λανθασμενο" τους...

Πρεπει να μπορεις και να το κατοχυρωνεις με λογο ικανο να σταθει και να πεισει...

Και κυριως με λογο ικανο να γινει αποδεκτος απο ατομα που δεν αισθανονται μονο αλλά και σκεπτονται...

Δεν θέλω να κατοχυρώσω κανέναν μου λόγο, γιατί ότι εκφράζω είναι μόνο η αλήθεια. Η αλήθεια δεν χρειάζεται υπεράσπιση, ούτε κατοχύρωση, αν είναι αγνή! Δεν θέλω, στο ξαναείπα, να πείσω κανέναν για το ποια είμαι, αρκεί που εγώ το γνωρίζω.

Η αγάπη που απορρέει από μένα, δεν χρειάζεται αποδειξεις και αν κάποιος δεν μπορεί να την νιώσει, απλά φεύγει…
΄Η απλά δεν μπορεί να «κερδίσει» τίποτα από τον λόγο μου!

Ε και? Σου είπε κανείς ότι εγώ εκπροσωπώ κάποιον θεό στην γη? Σου είπε κανείς ότι ό,τι λέει η Βάσω είναι και νόμος?

Ελευθερία προσφέρω στους ανθρώπους να είναι ο εαυτός τους, όσο διαφορετικοί κι αν είναι από εμένα. Και έτσι μόνο μπορούμε να υποστηρίξουμε ο ένας τον άλλον και να κάνουμε πράξη την ενότητα, φροντίζοντας για το κλείσιμο των πόλων των αντιθέτων….Οι πόλοι της ύλης προσεγγίζονται μόνο με αγάπη…Τίποτα άλλο. Αν τώρα η αγάπη ανήκει στον νου σου, και είσαι εντάξει εσύ με τον εαυτό σου, τότε γιατί διαμαρτύρεσαι? Κι εγώ εντάξει είμαι και με σένα και με τον εαυτό μου.

Και κυριως με λογο ικανο να γινει αποδεκτος απο ατομα που δεν αισθανονται μονο αλλά και σκεπτονται...
Μέσα στο σεμινάριο του ρέικι, απάντησα σε όλα σου τα ερωτήματα, σύμφωνα με τον δικό μου τρόπο, που σου ήταν και κατανοητός και αποδεκτός…Μάλλον όταν με βλέπεις «αισθάνεσαι» και όταν με διαβάζεις «σκέφτεσαι»….Αλλά σ’ αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω…

Ο σεβασμός στην ιδιαιτερότητά μου, είναι αντίστροφα και δικος μου σεβασμός στην εμμονή σου! Αν είσαι εσύ καλά, είμαι και εγώ…Αν δεν είσαι, βρες τον τρόπο να γίνεις! Με τον νου-λογική, με την καρδιά-αίσθημα, με τα μάτια, με τα αυτιά, με ότι θέλεις…Αρκεί να είσαι καλά…Γιατί δεν νιώθω να είσαι…Μπορεί όμως και να κάνω λάθος!
Αυτό που δεν θα ανεχτώ από σένα, είναι να αμφισβητείς την δική μου αγνότητα, επειδή εσύ δεν την κατανοείς.

Και επειδή, δυστυχώς, είμαστε σε κοινό φόρουμ, και οι άλλοι εκνευρίζονται με ότι φαίνεται σαν «διαμάχη», γι’ αυτό είπα ότι δεν θα απαντήσω ξανά, σε «παραπλανητικές» ερωτήσεις που διαστρεβλώνουν την έννοια «μοιράζομαι»…

Γιατί έτσι που τοποθετείς την Βάσω, στην θέση του δασκάλου, χωρίς να το έχω ζητήσει, το δικό μου «μοιράζομαι», το κάνεις «κηρύσσω» και αυτό είναι μακριά από τις δικές μου ποιότητες….

Αυτά, με όλη μου την αγάπη!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εγώ απο τη μεριά μου θέλω να παραθέσω τα εξής. Εδώ και πολύ καιρό γίνομαι θεατής σε μια ανούσια διαμάχη, και τη θεωρώ ανούσια, γιατί παρ'ολο που αυτό το φόρουμ είναι για να ανταλάσσουμε απόψεις και ενίοτε να διαφωνούμε, υπάρχει εξέλιξη.Όταν αναφέρομαι στη λέξη εξέλιξη εννοώ ότι ανάμεσα σε μια διαφωνία ο καθένας στηρίζει τη γνώμη του μεσα απο βιωματικές κυρίως αλλά και θεωρητικές εμπειρίες για κάτι ουσιώδες, που αφορά επίσης το εδώ και τώρα και όχι κάτι που ειπώθηκε 5 μήνες πριν. Στην προκειμένη περίπτωση βλέπω έναν φαύλο κύκλο και ένα κλωθωγύρισμα γύρω απο την ίδια διαδικασία χωρίς καμία εξέλιξη, τον Σκαπανέα να αναλύει αράδες που αναφέρονται σε λόγια της Βάσως, που ο Θεός ξέρει πότε και για πιο λόγο ειπώθηκαν και τι προηγήθηκε,(γιατί δεν είναι δυνατον απο έναν διάλογο τριών σελίδων να απομονόνουμε κατα πως μας έρχεται βολικά αυτά που θέλουμε για να στριμώξουμε επι τούτου τον άλλο), τη Βάσω να βρίσκεται μονίμως υπόλογη των λεγομένων της και τον Ηλία να προσπαθεί να κρατήσει με κόπο ισορροπίες ανάμεσα στους δύο!Εγώ ομολογώ ότι αυτό με έχει κουράσει και για το φόρουμ γενικά αλλά και για την ομάδα μας ειδικότερα γιατί όταν ο Σκαπανέας δεν δικαιώνεται απο το γενικότερο φόρουμ ψάχνει τη δικαίωση μέσα στην ομάδα και έχω κλιθεί πολλές φορές να κρατήσω και εγώ ισορροπίες σε ένα θέμα που δεν με αφορά, γιατί δεν υπάρχει κανένα θέμα κατ' ουσίαν, παρα σπατάλημα χρόνου γύρω απο τα ίδια και τα ίδια!!!! Με πολύ σεβασμό στους ανθρώπους που αναφέρθηκα, αλλά ίσως αυτή η σχέση να πρέπει να αναδομηθεί σε μια άλλη βάση πλέον για να διαφένεται κάποιος σκοπός και κάποια εξέλιξη!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κι ελπίζω με αυτά που είπες Δώρα, να κατανοήσει ο Σκαπανέας γιατί είπα δεν θα απαντήσω ξανά, σε ότι γίνεται επισφαλές για την ομαδικότητα που διέπει το φόρουμ.

Και το εννοώ Σκαπανέα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:
Ενω ειναι γνωστο οτι η Σεληνη και ο Δρομος της αντιπροσωπευει το συναισθημα.
Αλήθεια ;;; απο που;; και γιατί; και πως στηρίζεις την άποψη αυτη;
  • Εδω στηριζω την αποψη αυτη Ηλια...
[color=blue][u]Vaso[/u][/color] έγραψε:΄Ηθελα να ήξερα, εκεί στο σύμπαν που ταξιδεύεις δεν βρήκες υπερβατικά όντα? Να σου πουν ότι το φεγγάρι δεν είναι πλανήτης, αλλά ένα συναίσθημα μέσα σου, που φέρνει την πλημμυρίδα και άμπωτη...Αλλά τι ρωτάω τώρα...Ακόμα και να τα βρήκες, θα τα πέρασες για λεξικά, και θα έψαχνες την λέξη "συναίσθημα"...
  • Αλλά μπορει να κανω και λαθος...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 13 Απρ 2008 11:31 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”