Όμορφο σώμα.

Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

=)) =)) =))
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31641
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ααααααααα =)) =)) =)) =)) =))
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16624
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Γιαννακη......πειραχτηρι :D =)) :)) =)) :))
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Emmanouela έγραψε:Αυτές οι διατροφικές τάσεις είναι για τον καθένα μας ένας σεβαστός τρόπος ζωής, αρκεί να μη γίνεται χειραγώγηση. Δηλαδή εγώ που είμαι vegetarian να μην αναγκάζω τον άλλον να με ακολουθήσει και να μη γίνομαι κουραστικός/η στην επιβολή της δικής μου νοοτροπίας. Όσον αφορά τις δίαιτες, είναι ένα κεφάλαιο που έχουν ανοίξει τα μέσα μαζικής ενημέρωσης για να μπορούν να προωθούν τα προϊόντα των εταιριών και να βγάζουν λεφτά εις βάρος των άλλων. Ας μην τους κάνουμε το χατίρι να μας θεωρούν υποχείρια γιατί εμείς «αγοράζουμε», εμείς «πουλάμε» τον κόσμο… ο απλός πολίτης!

Εμμανουέλα :D
Εμμανουέλα μου, το ίδιο ακριβώς με τα ΜΜΕ συμβαίνει και με τους διαιτολόγους. Εχουνε μπει σε ένα τεράστιο παιχνίδι προπαγάνδας!!! ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. Εγώ προσπαθώ, αλλά χωρις να πιέζομαι να δω αν μπορώ να περάσω από την vegetarian στην vegan διατροφή όμως νιώθω πως το τυρί μου αρέσει υπερβολικά. Γιατί να το στερηθώ; Αφου δεν μου κάνει κανένα κακό! Δεν απολυτοποιώ πια τίποτα. Εμπαινα σε ένα φόρουμ που αν δεν γινέις vegan γρήγορα αλοιμονο σου!! Τώρα μπαίνω μόνο για να παίρνω ωραίες συνταγούλες και ιδέες αλλά συμετέχω ελάχιστα γιατί αλλιώς ζορίζομιαι. Από τον Ιούνιο ως τον Σεπτέβρη η διατροφή μου είναι κατά 80% ωμοφαγική και νιώθω υπέροχα!! Πιστέυω πια πως αν καταλάβεις πως είτε γύρω μας υπάρχουν μονο ομάδες που προσπαθούν ντε και καλά να αυτοδικαιωθούν πειθοντας τους γύρω τους και φορτώνοντας μας με ένα κάρο ενοχές είτε για τα ζώα είτε για την καλαισθησία του σώματός μας, τους γράφεις όλους κανονικά και βλέπεις τι σου ζητάει κάθε φορά ο οργανισμός σου!!! Νομίζω ότι αυτό ειναι το μεγάλο μυστικο!!!
Γιαννάκη είσαι απίστευτος!! =)) :)) =)) :)) =)) :)) =)) :))
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εγώ έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, νομίζω πως είτε τρως τα πάντα είτε τρως καρπούς μόνο.. εγώ έχω επιλέξει να τρώω τα πάντα εκτός από το κυνήγι. Και η ανωμαλία είναι ότι ψαρεύω μεν αλλά είμαι κατά του κυνηγιού.. ενώ και το ψάρεμα είναι ένα είδος κυνηγιού, απλά θεωρώ ότι κάνω λιγότερο κακό.. τι να πει κανείς, ο καθένας με την τρέλα του.. :D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασίλη μου, το ξέρεις ότι ο θάνατος είναι το ίδιο βίαιος και στα δύο είδη...

Η μορφή ζωής στον πλανήτη δεν έχει να κάνει με την συνείδηση που γνωρίζουμε...Αν ο άνθρωπος έχει ατομικότητα, άλλες μορφές ζωής έχουν ομαδικότητα...Δεν διαφέρει η συνειδητότητα, παρά στην μονάδα εκπόρευσης...

Η συνύπαρξη περιέχει και την απώθηση...Δηλαδή ορισμένες συνειδητότητες, είτε ατομικές, είτε ομαδικές, σε βάζουν στην κατάσταση προστασίας, αυτόματα.

Για να το δούμε πρακτικά, προστατεύεσαι από ότι σε βλάπτει...
΄Ετσι δεν θα κόψεις έναν κάκτο, θα αποφύγεις τις τσουκνίδες, θα ξεχερσώσεις το χωράφι σου από τα φυτά εκείνα που προσβάλλουν τα δέντρα και τα λουλούδια, θα κάνεις απολύμανση για κατσαρίδες, ποντίκια και μυρμήγκια, θα αποφύγεις έναν δολοφόνο, θα αποφύγεις έναν άνθρωπο που σε βλάπτει...Οι πόλεμοι βασίζονται στην τάση της απώθησης, έτσι βλέπεις ότι οι άνθρωποι, σε περίοδο πολέμου, θα σκοτώσουν για να προστατευθούν...

Είναι μέσα στους όρους της φυσικής ζωής, η τάση για απώθηση...

Η διασκέδαση όμως με τον θάνατο, αφορά σε διαστρέβλωση αυτής της φυσικής τάσης της απώθησης, που γίνεται μέσα από την πεποίθηση του καλού και του κακού και κάνει την συνείδηση ελαστική στο να δικαιολογεί τις πράξεις...

Υπάρχει μια διαφοροποίηση μεταξύ των προθέσεων μιας πράξης που χαρακτηρίζουν και την εμπειρία.
Θα ψαρέψω για να φάω, θα ψαρέψω για να περάσω την ώρα μου...
Θα κυνηγήσω για να φάω, θα κυνηγήσω για την περιπέτεια και μόνο.
Θα κάνω απολύμανση για κατσαρίδες, γιατί θα βλάψουν την υγεία μου, θα κλωτσήσω μια μυρμηγκοφωλιά στο δάσος, γιατί μου αρέσει να βλέπω τα μυρμήγκια να τρέχουν σαν τρελά...
Αν δεν υπήρχαν οι κοινωνικοί νόμοι, θεωρώ ότι η διαστρέβλωση αυτή της τάσης απώθησης θα μας έκανε να σκοτώνουμε και ανθρώπους με την ίδια ευκολία...

Η συνείδηση διευρύνεται μέσω της πρόθεσης... :x :x :x

Μια φίλη μου δεν έτρωγε κρέας γιατί λυπόταν τα ζώα, ψάρευε όμως μαζί με τον σύντροφό της γιατί την εξίταρε αυτή η αναμονή και η χαρά του "κέρδους" στο τέλος, παραβλέποντας την λαχτάρα του ψαριού που είχε αγκιστρωθεί και σπαρταρούσε...

Της είχα πει τότε, να ψαρεύεις αν αυτό σου αρέσει, αλλά μην γίνεσαι επιθετική σε όσους τρώνε κρέας, γιατί είναι ακριβώς το ίδιο σαν αίσθηση θανάτου και φόβου, με την μόνη διαφορά ότι στο πρώτο την προκαλείς εσύ η ίδια...

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Υπάρχει μια διαφοροποίηση μεταξύ των προθέσεων μιας πράξης
Ψαρεύω για να τρώω γευστικά ψάρια, αλλά δεν θα το κρύψω- μου αρέσει η αίσθηση του τσιμπήματος..ΑΛΛΑ δεν είναι ο λόγος που πηγαίνω για ψάρεμα..

Όταν θα πάω για ψάρεμα, πρώτον θα ψαρέψω τόσο όσο θα φάω και αυτό ισχύει και όταν μαζεύω χόρτα και μανιτάρια και οτιδήποτε μου προσφέρει απλόχερα η γη.. δεν πρόκειται να λερώσω με σκουπίδια το μέρος και δεν πρόκειται να καταστρέψω κάτι από το μέρος που μου χαρίζει τροφή..

Αλλά ηθικά δεν νομίζω ότι κάνω κακό.. γιατί είτε το πάρεις από τον ψαρά είτε το ψαρέψεις, το ίδιο είναι - απλά στον ψαρά θα το πληρώσεις και ακριβά κιόλας.. επίσης με την πράξη της αγοράς είναι σαν να επικροτείς την αλιεία με τις τράτες (αν δεν κάνω λάθος την ονομασία) οι οποίες καταστρέφουν στο πέρασμα τους ότι υπάρχει στον βυθό. Από τον γόνο μέχρι ψάρια τα οποία δεν έχουν εμπορική αξία και θανατώνονται άδικα.. Ενώ ψαρεύοντας ξέρω ότι, οτιδήποτε και να πιάσω θα το φάω.. και αν όχι σίγουρα θα το επιστρέψω στην θάλασσα!

Το κυνήγι δεν μπορώ να το κάνω γιατί σιχαίνομαι τους κυνηγούς.. ενώ ηθικά δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με το ψάρεμα..
Επειδή στο σόι μου ο παππούς μου είναι κυνηγός, βλέπω τι αντιμετώπιση υπάρχει στο θέμα και τι συμπεριφορές συναντώνται στο χώρο αυτό.. η πλειοψηφία των κυνηγών δεν πάει για να βρει τροφή, βγαίνει στο δάσος για να καταστρέψει με μανία, και να ξεσπάσει..οπότε είμαι εκτός..

Και αντικειμενικά μιλώντας αλλιώς είναι να πάρεις 2 σαργούς και 2 σπάρους για φαγητό και αλλιώς είναι να πάρεις ένα αγριογούρουνο..
Οι προσφερόμενες ποσότητες είναι δυσανάλογες.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

σωστά το αναφέρεις γι' αυτό σου εντόπισα την αξία της τροφής και την αξία του περνάω τον χρόνο μου, Βασίλη μου...

άλλο ψαρεύω για να έχω τροφή και άλλο ψαρεύω χωρίς σταματημό και κρίση γιατί μου αρέσει η έκπληξη του αγκιστριού...

κατά την ίδια έννοια καλλιεργώ τον κήπο μου για τροφή και κόβω ακριβώς όσες ντομάτες χρειάζομαι...

Η τροφή είναι μια αναγκαία ενέργεια για την επιβίωση μας και μέσα σ' αυτό υπάρχει και η ευγνωμοσύνη μας για την αφθονία της!!

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

και μέσα σ' αυτό υπάρχει και η ευγνωμοσύνη μας για την αφθονία της!!
Ακριβώς! Συμφωνώ @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το τάγμα Μελχισεδέκ, είναι μια εσωτερική σχολή που σαν βασική αρχή έχει "δεν πετάω ποτέ τροφή"

μέσα σ' αυτόν τον δρόμο οι άνθρωποι αναπτύσσονται με την κεντρική ιδέα της ανακύκλωσης, φροντίζοντας εσωτερικά για τους φυσικούς πόρους της γης...

Το "μέτρο" στην ένδυση και την τροφή μπορεί να τους εμφανίζει "μίζερους" μπροστά στην δυτική αφθονία, όμως οι τόνοι από σκουπίδια κρύβουν βαθιά το μυστικό της αφθονίας του κάθε ανθρώπου....

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Τέλειοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!
Δυστύχως στην χώρα μας πετιέται ύπερβολικά πολύ φαγητό ΠΑΝΤΟΥ!!! Ωστόσο παρατηρώ ότι τώρα που σφίξανε τα πράγματα υπάρχουν πρωτοβούλίες ανακύκλωσης για ένα σωρό πράματα, συμπεριλαμβανομένων των ρούχων αλλά ακόμα και των επίπλων!!!
Δεν είναι τέλειο; Εχει γίνει πια πολύ γνωστό και στην Αθήνα ακόμα!!
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

το τάγμα Μελχισεδέκ, είναι μια εσωτερική σχολή που σαν βασική αρχή έχει "δεν πετάω ποτέ τροφή"
Βλέπω σε πολλά σπίτια να τρώνε τα υπόλοιπα της εβδομάδας ξαναμαγειρεμένα με νέο τρόπο ή απλά ξαναζεσταμένα, να καταψύχουν το ψωμί που περίσσεψε, τα δυο κομμάτια πίτα ή το παστίτσιο, να κάνουν χυμούς τα πολύ ώριμα φρούτα αντί να τα πετάνε...
Εμείς στο δικό μας δυστυχώς δεν τα καταφέρνουμε να σεβαστούμε την τροφή... :oops:
Όσες φορές κατάψυξα πχ μπιφτέκια έτοιμα που περίσσεψαν, κανείς δεν θέλησε να τα φάει...
Το παράδοξο είναι ότι παραγγέλνουμε συχνά από ντελίβερι όπου τα πάντα είναι κατεψυγμένα ως και το cheesecake που όμως το τσακίζω...
Ειλικρινά δεν ξέρω που έχουμε τη δυσκολία να φάμε τα δικά μας φαγητά σε νέα βερσιόν...
:?
Νιώθω πολύ άσχημα γι' αυτό και προσανατολίζομαι σε άλλες λύσεις, πχ να τα δίνω σε αδέσποτα ή κάποια λαχανικά και φρούτα να χρησιμοποιούνται για κομπόστ.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αγγελίνι εμείς στην Ελλάδα είμαστε large...

Στην Γερμανία αγοράζουν 3 φέτες ζαμπόν και 3 φέτες τυρί, όσα δηλαδή είναι τα μέλη της οικογένειας. Ψωνίζουν κάθε μέρα, όσα χρειάζονται και σπάνια έχω δει να πετάνε φαγητό.
Αγοράζουν φρούτα κάθε μέρα, αυτά που πραγματικά έχουν ανάγκη.

Εμείς εδώ αγοράζουμε 10 φέτες ζαμπόν την εβδομάδα, μην τυχόν και μας λείψουν, ακόμα κι αν ξέρουμε ότι δεν θα καταναλωθεί...
Φτιάχνουμε φαγητό να φάνε και οι φίλοι που πιθανόν να έρθουν και τι? να μην βρουν ένα πιάτο φαγητό? Αν δεν έρθουν το πετάμε...

Μπορείς να εξοικονομήσεις την τροφή, αν κανονίζεις τις μερίδες που χρειάζεσαι καθημερινά. Δεν θα φτιάξεις 10 μπιφτέκια, αν ξέρεις ότι καταναλώνονται 5, με την σκέψη ότι μπορεί κάποιος να θέλει ένα παραπάνω...Δεν θα μαγειρεύεις υποθετικά, αλλά σύμφωνα με τις πραγματικές σας ανάγκες σαν οικογένεια...

Θέλει τρόπο, δεν θέλει κόπο! :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Έχεις δίκιο... Απόλυτο! :D
Χμ, αυτό είναι το θεματάκι στο σπίτι μας Βασούλα, τα "υποθετικά" - μαγείρεμα και αποθήκευση μεγάλης ποσότητας τροφίμων.
"Κι άμα χρειαστούν"
Από αυτό φτάνουμε να πλένω ένα ταψί και μια κατσαρόλα κάθε μέρα... Ουφ...
:-?
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16624
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Μπορεις να εχεις και ετοιμα στην καταψυξη πραγματακια οπως π.χ.μπιφτεκια ......σουβλακια .μπριζολες .... αψητα σε ξεχωριστα σακκουλακια η μεριδες των οσοι ειστε ......
Μεχρι να ετοιμασεις σαλατα -τραπεζι- πατατουλες η ρυζι η μακαρονια .....ειναι κι αυτα ετοιμα ....
Εξαλλου και απο το ντελιβερυ την ιδια ωρα θα κανουν ;) O:-) O:-) O:-) 8)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”