Ερώτημα για ασθένειες

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ντάννυ μου το αίμα είναι η ενέργεια της ζωής.
΄Οπου υπάρχει πολύς φόβος για την ζωή, υπάρχει πρόβλημα και με τον αιματοκρίτη...΄Οταν δε προέρχεται άπό αιμορραγίες, τότε είναι και πρόβλημα της σεξουαλικότητας!!

Αδυναμία χαρακτηρίζει την έλλειψη σιδήρου. Και δεν υπάρχει σταθερότητα στις επιλογές. Συνηθως άτομα που δεν μπορούν να στηριχτούν στις δυνάμεις τους παρουσιάζουν έλλειψη σιδήρου. Θέλουν συνεχώς να είναι προστατευμένοι και παραδίδονται άνευ όρων σε μια υποτιθέμενη προστασία που τους κλέβει την ελευθερία.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Οσο το δουλεύω απ΄το πρωί που είδα τα αποτελέσματα, ελλειψη δύναμης, έλλειψη ορμής, και κόπωση εσωτερική μου έρχεται :roll:
Μέχρι τα 30 μου δεν είχα τέτοιο θέμα.
Προέκυψε στην εγκυμοσύνη και από ότι φαίνεται εξακολουθεί να υπάρχει..... :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μμμ...για δες πόσες πρόσθετες ευθύνες σου δημιούργησε η γέννηση και πόση ανασφάλεια...Πόσο αισθάνθηκες βαρύ το φορτίο για την πλάτη σου και αυτό "χώθηκε" στο υπόγειο, αφήνοντας τον απόηχο στο "ισόγειο" της συνείδησης μιας καλυμμένης αγωνίας και αδυναμίας που χρειάζεται εξωτερική στήριξη.

΄Οσο δε αυτό δεν ολοκληρώνεται εσωτερικά, ο σίδηρος θα είναι πάντα σε χαμηλές τιμές.

Ασφαλής με σένα να αισθανθείς πρώτα και μετά πατώντας πια σταθερά στην γη, θα δώσεις κίνητρα στην ψυχή σου να "θρέψει" και το σώμα σου, απορροφώντας τον σίδηρο από τα στοιχεία της γης, χωρίς να χρειάζεσαι πρόσθετα...

Στο λέω από πείρα! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:μμμ...για δες πόσες πρόσθετες ευθύνες σου δημιούργησε η γέννηση και πόση ανασφάλεια...Πόσο αισθάνθηκες βαρύ το φορτίο για την πλάτη σου και αυτό "χώθηκε" στο υπόγειο, αφήνοντας τον απόηχο στο "ισόγειο" της συνείδησης μιας καλυμμένης αγωνίας και αδυναμίας που χρειάζεται εξωτερική στήριξη.
Επειδή συνέπεσε η εγκυμοσύνη μετά το θάνατο και την αρρώστια της μάνας μου , που ήταν μεγάλη ευθύνη και δέσμευση, προσφατα συνειδητοποίησα ότι όταν εμεινα εγκυος , ήταν μιά αυθόρμητη απόφαση και όχι συνειδητή. ""Πάμε και βλέπουμε, όποτε και αν κάτσει".Τόσα ζευγάρια γύρω μου προσπαθούσαν χρόνια.

Ισως δεν θα γινόταν και διαφορετικά....
Εάν θα έπρεπε βάση λογικής να αποφασίσω, δεν θα το έκανα ποτέ...
Για 5 χρόνια λειτουργούσα με το ... χρονόμετρο και όχι με το ρολόι.
Είμουνα στο αλλού 24 ώρες το 24ωρο!
Ευθύνες και υποχρεώσεις, προς σε έναν ασθενή που κάποια στιγμή τελειώνουν, αλλά ένα παιδί θα μου δημιουργούσε υποχρεώσεις και αγωνία για πάντα...και σιγά μην το αποφάσιζα!

Οπως και έφερε , αλλά δεν τις αλλάζω με τίποτα!
Αν και κάθε μέρα που πάω στο γραφείο , αφήνω το παιδί με εμπιστοσύνη στο Σύμπαν, δεν πάυω να δοκιμάζομαι, και να χρειάζεται να "φωτίσω" την ατελείωτη αγωνία, εικόνες θλίψης, και ένα υπόγειο γεμάτο από σαβούρα!!!
Ασφαλής με σένα να αισθανθείς πρώτα και μετά πατώντας πια σταθερά στην γη, θα δώσεις κίνητρα στην ψυχή σου να "θρέψει" και το σώμα σου, απορροφώντας τον σίδηρο από τα στοιχεία της γης, χωρίς να χρειάζεσαι πρόσθετα...
Στο λέω από πείρα!


Κατάλαβα τι λες!!! :wink:
Αυτό και θα κάνω, ξέρω ότι δεν είναι παθολογικό το θέμα :wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ξέρω ότι δεν είναι παθολογικό το θέμα
καμία ασθένεια δεν είναι παθολογική...περισσότερο κοινωνικές είναι οι ασθένειες...αλλά είναι τόσο δύσκολο να με πιστέψουν οι άνθρωποι...

Εκτός από τις επιλεγμένες ασθένειες που είναι "δρόμος" για ορισμένες ψυχές, έχω πια επιβεβαιώσει ότι όλες, δυστυχώς, βασίζονται στο "πρότυπο", είμαι άνθρωπος φθαρτός και έτσι θα ζω στην ζωή μου...Αυτήν την εντολή παιρνουμε μεσω μνήμης των κυττάρων και ενός νου που θέλει συνεχώς να ελεγχει τον εαυτό του εξωτερικά, ενώ εσωτερικά έχει άγνοια του ποιός είναι...!!!!!

Η ζώή στον φυσικό κόσμο περιέχει απομόνωση...
Αντικατοπτρίζει τον εαυτό μας, που βιώνει μόνο την εξωτερική του πραγματικότητα, διαχωριζόμενος από την εσωτερική...

Σ' αυτήν την εξωτερική πραγματικότητα, ο θεός είναι μία αόριστη και μακρινή δύναμη, το σώμα ένα συμπαγές αντικειμενο προς εξερεύνηση της επιστήμης και η γη ένας πλανήτης φιλοξενίας!!!!

Η εσωτερική πραγματικότητα χρειάζεται, δυστυχώς, γκρέμισμα των αξιών και της ηθικής, που πλασματικά και χωρίς βάθος, καλύπτει το ανθρώπινο ένστικτο, που έχει εντολή να ζήσει...
Η ζωή δεν είναι εντολή, είναι επιθυμία, επιλογή και χαρά εμπειριών!!!

΄Ετσι το ανθρώπινο ένστικτο, το ζωώδες συναίσθημα της επιβίωσης, διαμορφώνεται και συμπληρώνεται με το αίσθημα του θεΪκού θελήματος, που είναι μόνο δικο μας!

Η επιστήμη και η τεχνολογία είναι δομές του φυσικού κόσμου που εξερευνά και εφαρμόζει...
Η θρησκεία και η πολιτική είναι δομές του φυσικού κόσμου που ελέγχει...
Η αγάπη είναι ο χώρος του σύμπαντος που βρίσκεται μέσα σε κάθε ψυχή που αναπτύσσεται σύμφωνα με τις εσωτερικές της δομές, και αυτό οι άνθρωποι το ονόμασαν πνευματικότητα, που στην ουσία είναι ακόμα μία παράμετρος του φυσικού κόσμου, που ψάχνει το μεταφυσικό...

Η γνώση είναι η δομή του φυσικού κόσμου που βάζει τάξη και οργανώνει, μέσω του νου...
Η εμπειρία είναι η δομή του φυσικού κοσμου, που πειραματίζεται μέσω του συναισθήματος...
Η φωτεινή ουσία είναι η δομή του σύμπαντος που κινητοποιεί τα πάντα, ενώνει τα πάντα, εξελίσσει τα πάντα, όσα υπάρχουν μέσα του...Και αυτή η πραγματικότητα είναι η μόνη που καθιστά δυνατή την αιωνιότητα!!!!

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27390
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

καμία ασθένεια δεν είναι παθολογική...περισσότερο κοινωνικές είναι οι ασθένειες...αλλά είναι τόσο δύσκολο να με πιστέψουν οι άνθρωποι...
Είναι δύσκολο να πιστέψουν στον εαυτό τους και στην χαρά της ζωής.

Έχουμε εσφαλμένα στηρίξει την ζωή μας στον πόνο και την τιμωρία. Στην προσωρινότητα ενός φθαρτού σώματος.
Φυλακιστήκαμε μέσα στον θόλο των σκεπτομορφών μας αποκλείοντας την επαφή με το σύμπαν.
Περιορίσαμε την εξέλιξή μας σε δεδομένα κοινωνικά πρότυπα.
Φοβόμαστε οτιδήποτε διαφορετικό και ξένο προς αυτά και το αντιμετωπίζουμε με κυνισμό.

Πως να σε πιστέψουν οι άνθρωποι Βάσω αφού δεν μπορούν ούτε να σε ακούσουν, ούτε να σε δουν .............
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16586
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Vaso έγραψε:Ντάννυ μου το αίμα είναι η ενέργεια της ζωής.
΄Οπου υπάρχει πολύς φόβος για την ζωή, υπάρχει πρόβλημα και με τον αιματοκρίτη...΄Οταν δε προέρχεται άπό αιμορραγίες, τότε είναι και πρόβλημα της σεξουαλικότητας!!

Αδυναμία χαρακτηρίζει την έλλειψη σιδήρου. Και δεν υπάρχει σταθερότητα στις επιλογές. Συνηθως άτομα που δεν μπορούν να στηριχτούν στις δυνάμεις τους παρουσιάζουν έλλειψη σιδήρου. Θέλουν συνεχώς να είναι προστατευμένοι και παραδίδονται άνευ όρων σε μια υποτιθέμενη προστασία που τους κλέβει την ελευθερία.

και τι μπορουμε να κανουμε γι αυτο γιατρε :?: 8) 8) 8) 8)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

να εργάζεσαι για την ανάκτησή της δύναμής σου κοριτσάρα μου!

να νιώσεις τον εαυτό σου και όσα αποδέχτηκες ότι είσαι!
μέχρι...
να νιώσεις τον εαυτό σου και όσα αληθινά είσαι!

όλη η εμπειρία μπορεί να είναι δικιά μας, αλλά δεν την αποδεχόμαστε πλήρως, γιατί απορρίπτουμε πολλά κομμάτια της.

Συνήθως προσαρμοζόμαστε...και εσωτερικά δεν ωριμάζουμε για να αποδεχτούμε εμείς εμάς.

:D :D :D :D :D :D



ξεκίνα με αυτό και βλέπουμε... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

να νιώσεις τον εαυτό σου και όσα αποδέχτηκες ότι είσαι!
μέχρι...
να νιώσεις τον εαυτό σου και όσα αληθινά είσαι!
Τι καλά!!! :D πραγματικά μου έλειψαν όλα αυτά! :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Για τις ασθένειες γενικά θα σας γράψω κάτι που προέκυψε σε μια φίλη σε φάση διαλογισμού...

Στο πίσω μέρος του εγκεφάλου μας υπάρχει ένα πολύ μικρό "σακουλάκι" που έχει ένα υγρό. Αυτό το υγρό θεραπεύει όλες τις ασθένειες του ανθρώπινου σώματος. Ομως για να ανοίξει και να τρέξει μια μικρή σταγόνα που είναι ικανή να θεραπεύσει οποιαδήποτε ασθένεια, θα πρέπει το άτομο να πιστέψει και να δηλώσει οτι "είμαι πολύ καλά, υγιής, χαρούμενος και ευτυχής"...

Περίεργο αλλά εγώ το πιστεύω!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Έλενα δεν έχω ξανακούσει για κάτι τέτοιο, σίγουρα όμως για να επέλθει θεραπέία σώματος σε κάποιο επίπεδο, θα έχει προηγηθεί θεραπεία σε άλλα επίπεδα που χρειάζεται συνειδητοποιήσεις και αυτογνωσία :D :wink:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Περίεργο αλλά εγώ το πιστεύω!!!
Kαλη μου Ελενα μαζι με αυτο το "πιστευω"υπαρχουν κι αλλα τοσα πολλα που το ενα ακυρώνει το αλλο.Οι πεποιθησεις μας καθοριζουν και τα βαθυτερα πιστεύω μας και αν δεν τα βρει κανεις,το πιστεύω του δεν αρκει.
Θα συμφωνήσω με την Δωρα οτι οποιαδήποτε θεραπεία επέρχεται μονο αν συμβεί θεραπεια σε αλλα επίπεδα και βρεθουν τα νοητικά αίτια που προκάλεσαν την α-σθενεια μας!
Το σύμπαν λειτουργέι βασει των πεποιθήσεων μας κι αυτες ειτε το θελουμε είτε όχι επιβεβαιώνονται στην φυσική μας ζωή. :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κορίτσια και εγώ το ίδιο πιστεύω... Φυσικά και πρέπει ο άνθρωπος πρώτα να έχει βρει τη θεραπεία σε άλλα επίπεδα για να μπορέσει να αυτοϊαθεί... Διαφορετικά δεν μπορεί να πιστέψει βαθιά και να προκαλέσει την θεραπεία του...

Δεν θα ξεχάσω οτι όταν ο φίλος μου ήταν εν ζωή προσπαθούσα πάρα πολύ να τον "πείσω" να πιστέψει οτι μπορεί να αυτοϊαθεί... Ομως δεν ήταν σ'αυτό το επίπεδο (και δεν εννοώ υψηλό)... Του έλεγα ένα σωρό προσωπικές ιστορίες, του έδωσα να διαβάσει ένα σωρό βιβλία... Ομως είχε την αμφιβολία... Μπήκε στο μονοπάτι της αναζήτησης αφού αρρώστησε σαν τελευταία ελπίδα και καθότι ήταν γιατρός του ήταν δύσκολο να "δει" κάτι διαφορετικό...
Προφανώς αυτό ήταν το σχέδιο ζωής του...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:( το συνηθέστερο είναι οι άνθρωποι να αναζητούν το πνεύμα τους, όταν πια η αποχώρηση είναι μη αναστρέψιμη...

Είναι τόσο απλό με την λογική...ή εμένα μου φαίνεται απλό??? :roll:

Μια μόνο ερώτηση...μία μόνο!!!

Εδώ βρισκόμαστε τυχαία?
Εδώ βρισκόμαστε μόνο για να κάνουμε τα κοινωνικά μας καθήκοντα?...άντε και λίγο τα θρησκευτικά...????
Εδώ βρισκόμαστε...για ποιό λόγο?? άραγε? :roll: :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”