ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ή σου είπε κάποιος άλλος ότι είναι...
μεγάλη κουβέντα είπες τώρα Βασούλα
νομίζω ο καθένας μας θα μπορούσε να γράψει ολόκληρες λίστες για όσα ελαττώματα μας λένε οι γύρω μας ότι έχουμε :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
juliaL.
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012 11:02 am

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από juliaL. »

Σωστά και επανερχόμαστε πάλι στη ρήξη των δεδομένων που οι άλλοι περιμένουν από
εμάς. πόση σοφία αλήθεια θα πρέπει να κατακτήσεις για να μπορέσεις να δείξεις και στους
άλλους ότι με το δικό σου τρόπο θα είναι και εκείνοι πιο ευτυχισμένοι. όταν τους δώσεις εσύ
τις συντεταγμένες σου θα νιώσουν και εκείνοι ασφαλείς. Φυσικά κάποιοι θα σε απορρίψουν
αλλά και αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

πόση σοφία αλήθεια θα πρέπει να κατακτήσεις
η δυσκολία βρίσκεται στην δική σου ακεραιότητα, Τζούλια μου. Στο να είσαι απόλυτα ασφαλής εσύ με εσένα και να μένεις ακέραιος και συνειδητός. Μετά όλα θα πάρουν τον δρόμο τους. Δυστυχώς δεν ταιριάζουν όλοι με όλους. Αυτό κι αν χρειάζεται ακεραιότητα, όχι μόνο για να το εκφράζεις, αλλά και για να το εκπληρώνεις με συνέπεια σε εσένα...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17653
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Vaso έγραψε:
Χ
συνήθως αυτό που μαθαίνουμε είναι να μην στενοχωρούμε τον θεούλη (στην ουσία χεστήκαμε για τον θεούλη και αν τον στενοχωρούμε) τον μπαμπούλη και την μανούλα (εδώ μας ενδιαφέρει φυσικά) και έτσι πορευόμαστε σε όλη μας την ζωή, αν δεν δούμε τον Εαυτό μας αυτάρκη και πλήρη μέσα του και όχι έξω του. Η ανάγκη αποδοχής και επιβράβευσης μετατίθεται, κατά την διανοητική μας ωρίμανση, απο τους γονείς μας, σε όλες μας τις σχέσεις

Προτιμούμε να έχουμε τους άλλους ικανοποιημένους, ασυνείδητα υποκρινόμενοι, παρά να νιώσουμε όμορφα μέσα στην απόρριψη...

Για σκέψου το!

:x :x :x
:-o :-( Τι είπες τώρα?Νομίζω ότι χρειαζόταν να το ακούσω τώρα αυτό που είμαι σε θέση να το νιώσω μέσα μου με όλη του τη σημασία!!!Εχω αναφέρει και σε αλλο ποστ ότι πιάνω τον εαυτό μου να αποζητά μόνιμα επιβεβαίωση από τη μητέρα μου για τις αποφάσεις μου.Δλδ όταν κάνω κάτι περιμένω να δω την αντίδρασή της.Οχι ότι με ρίχνει όσο παλιά αν κάτι δεν το εγκρίνει αλλά δεν καταλαβαίνω καν γιατί νιώθω την ανάγκη να της το πω.
Παρατηρώ λοιπόν ότι το ίδιο κουσούρι κουβαλάω και στις σχέσεις μου ενίοτε. Μπορεί να κάνω κάτι που ενώ εκτός σχέσεως μου φαίνεται ανεκδιηγητο για τον χαρακτήρα και τα πιστεύω μου,όταν είμαι με κάποιον το κάνω δυστυχώς.Μάλλον τα πιστεύω μου δεν τα πιστεύω και τόσο τελικά :cry:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30127
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Προτιμούμε να έχουμε τους άλλους ικανοποιημένους, ασυνείδητα υποκρινόμενοι, παρά να νιώσουμε όμορφα μέσα στην απόρριψη...

Εχω συνειδητοποιήσει, πρόσφατα, την υποκρισία μου και προσπαθώ να αλλάξω,
αλλά δυσκολεύομαι γμτ, ζορίζομαι πολύ.

:cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17653
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Τάρα μου είναι που φοβόμαστε μόνιμα μη φάμε τα μούτρα μας και τα τρώμε κάθε μέρα τελικά!Κι εγώ το ίδιο πράγμα προσπαθώ να αλλάξω και κατανοώ απόλυτα τη δυσκολία σου. :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30127
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ιωάννα μου >:d< αφού έχουμε και πρόθεση και στόχο :cheers:

Μ' έχει πιάσει λύσσα, δε θα περάσει τ' ασυνείδητο μου ....


:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Vaso έγραψε:εντωμεταξύ σκέψου επίσης, γιατί βιάστηκες να το καταγράψεις σαν ελάττωμά σου, από΄την στιγμή που δεν το ξέρεις σίγουρα και χρειάζεται να το σκεφτείς, για να απαντήσεις...Που σημαίνει ότι ούτε εσύ ξέρεις αν είναι ελάττωμα, ή σου είπε κάποιος άλλος ότι είναι...

;;)
Να πω εγώ τι είναι ελάττωμα?Νομίζω τουλάχιστον...
Όταν διαπιστώνουμε κάτι στον εαυτό μας η στους άλλους όπου μας προκαλεί δυσαρμονία μέσα μας όταν αυτό επαναλαμβάνεται.
Άλλα τώρα που το σκευτομαι,γιατί να λέγεται ελάττωμα και όχι άπλα μια ιδιαιτερότητα του χαρακτήρα μας?
Πχ εγώ είμαι αναποφάσιστος σε κάποια πράγματα αλλά όχι από τεμπελιά στο να αποφασίσω κάτι,στην πραγματικότητα είναι γιατί ζυγίζω σε κουραστικό σημείο ίσως τις επιλογές που έχω μπροστά μου μέχρι να καταλήξω.
Κάποιος θα λεγε ότι έχω αυτό το ελάττωμα,εγώ όμως λέω ότι άπλα μετράω τις επιλογές μου ποιο σχολαστικά. :-D
Μήπως ελάττωμα τελικά είναι όταν επαναλαμβάνουμε συνειδητά πράξεις που πληγώνουν τους άλλους η τον εαυτό μας? :-??
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μήπως ελάττωμα τελικά είναι όταν επαναλαμβάνουμε συνειδητά πράξεις που πληγώνουν τους άλλους η τον εαυτό μας?
αυτό βρε Τασούλη μου δεν είναι ελάττωμα, αλλά κακία!

Ενα ελάττωμα μάλλον βλάπτει ασυνείδητα περισσότερο εσένα...

Είχα έναν φίλο, εκεί γύρω στα 20 μου, που για να κάνει χειραψία, είχε στην τσέπη του ένα μπουκαλάκι με οινόπνευμα και πέρναγε τα χέρια του στα γρήγορα. Είχε φοβία με τα μικρόβια. Εκανε δυο τρεις περασιές με οινόπνευμα καθε επιφάνεια που χρειαζόταν (γραφείο, κουζίνα, καλά δεν μιλαω για το μπάνιο). Μπορούσε να κρατήσει τα ούρα του για ώρες, αντί να πάει σε μια τουαλέτα ξένη, όσο καθαρή και να ήταν...

Αυτός δεν έπαιρνε είδηση το ελαττωμα του (δυσλειτουργία), το πήρε όταν άρχισε η βλάβη στα νεφρά...Εμένα πάλι δεν με έβλαπτε, αλλά έκοψα να κάνω παρέα μαζί του, γιατί τον είχα βαρεθεί...
Κάποιος θα λεγε ότι έχω αυτό το ελάττωμα,,
ναι αλλά εγώ δεν μιλάω γι' αυτόν τον κάποιον...Εσύ είσαι που δεν νιώθεις καλά με αυτό το "χούι" σου πολλές φορές και όχι οι άλλοι...Αυτό πχ. που λες ότι για να αποφασίσεις, θέλεις τον χρόνο σου, μέχρι ενός κουραστικού σημείου, είναι δικός σου χαρακτηρισμός, εσένα φαίνεται να κουράζει, οι άλλοι δεν ξέρουν πόσο χρόνο κάνεις για να πάρεις αποφάσεις...Φυσικά και δεν μπορείς να αλλάξεις μια κατάσταση που σε "χτυπάει" ασυνείδητα, ενώ συνειδητά λες "έτσι είμαι τι να κάνουμε"...
Το ότι δεν παίρνεις πχ. γρήγορες αποφάσεις, μπορεί να είναι η ανάγκη σου να ασκήσεις έλεγχο στα συναισθήματά σου. Και αν ασκήσεις έλεγχο στα συναισθήματά σου, αν μάθεις σ' αυτόν τον τρόπο, πάει περίπατο ο ενθουσιασμός και ο αυθορμητισμός!

Ουσιαστικά είναι δυσλειτουργικό ό,τι προσπαθούμε να ελέγξουμε στην ζωή, μέσα από τα συναισθήματά μας, αλλά πες μου ποιός το παίρνει είδηση? Παρ' όλα αυτά η ασθένεια από εκεί προκύπτει...

Πίσω από την αναποφασιστικότητα κρύβεται ένα ασυνείδητο συναίσθημα φόβου, από την άλλη όταν βρίσκεσαι προ επιλογών χρειάζεται να ακούς και το μέσα σου για να κάνεις τις ωφέλιμες για εσένα επιλογές, που πολλές φορές δεν έχουν καμία σχέση με τα σενάρια που κάνει ο νους μας, προσπαθώντας να ελέγξει και την παραμικρή λεπτομέρεια του "λάθους"...

Το ελάττωμα δεν αφορά ένα συνειδητό επίπεδο...Γιατί τότε είναι εύκολο να το βελτιώσουμε!

΄Οταν συνειδητά λέμε πχ. είμαι ψεύτης, τότε γιατί να το θεωρήσουμε ελάττωμα? Μάλλον μας αρέσει αυτό ΄και δεν θέλουμε να το αλλάξουμε...Τι γίνεται όμως όταν λέμε ψέματα, χωρίς να το κάνουμε συνειδητά? ΄Οταν κι εμείς οι ίδιοι δεν γνωρίζουμε ότι λέμε ψέματα, απλά το αποδεικνύουν οι πράξεις μας?

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Συνηθως αναποφασιστικοτητα μου προκυπτει οταν εχω να κανω πχ 2 εξισου καλες επιλογες και δεν ξερω ποιο να αποφασισω..

Τελικα τι ειναι ελαττωμα? :scratch:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

μήπως ελάττωμα είναι αυτό που δεν μπορείς να αντιληφθείς παρά μόνο στους άλλους?

λέω τώρα ;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27432
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

λέω τώρα ;;)
φατσούλα μου αρέσει που ρίχνεις τις τηγανιές ευγενικά ;))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

έχω παρατηρίσει ότι της τελευταίες μέρες έχει γίνει το αγαπημένο της εμότικον :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:εντωμεταξύ σκέψου επίσης, γιατί βιάστηκες να το καταγράψεις σαν ελάττωμά σου, από την στιγμή που δεν το ξέρεις σίγουρα και χρειάζεται να το σκεφτείς, για να απαντήσεις...Που σημαίνει ότι ούτε εσύ ξέρεις αν είναι ελάττωμα, ή σου είπε κάποιος άλλος ότι είναι...
;;)
Βασσούλα μου :x :x :* :* @};- @};-
Μπορώ να αναθεωρήσω?? :D
Το σκέφτηκα την Κυριακή το πρωί για 3 ώρες,τι είναι ελάττωμα και έβγαλα
κάποια συμπεράσματα.
Και,ναί βιάστηκα να το καταγράψω γιατί θεώρησα πως ανήκε στη συγκεκριμένη
κατηγορία.
Λοιπόν ελάττωμα θεωρώ πως είναι μια μορφή αντίδρασης ή αντιμετώπισης κάποιου οργανισμού σε διάφορες καταστάσεις.
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Vaso έγραψε:μήπως ελάττωμα είναι αυτό που δεν μπορείς να αντιληφθείς παρά μόνο στους άλλους?

λέω τώρα ;;)
Μπα δεν νομιζω βασουλα μου,εγω παντως αντιλαμβανομαι ελαττωματα και σε μενα... /:)

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”