Όλα συντελούνται εδώ και τώρα...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οχι του Χριστιανισμού...

της θεότητας που έχουμε όλοι μέσα μας!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θεραπεύει...λένε!! ΄Ετσι το πήρα κι εγώ από τις δύο δασκάλες μου...
Στην πορεία βρήκα την αλήθεια του...
Γιατί ήθελα να κοιτάω στα μάτια τους ανθρώπους, που δεν μπόρεσαν θα θεραπευτούν με το ρέικι!!!!
_________________
Κάτι δεν καταλαβαίνω και το ξαναγραφω ολοκληρο,το μερος το κατανόησα.....αλλά κατι μου ξεφεύγει και ειναι σημαντικό το ξερω.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν καταλαβαίνεις...το "θεραπεύει"????
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

....ναι ....λένε.
Κάτι θελω να πείς αλλα δεν μου είναι σαφή ουτε και η ερώτηση.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα σου πω εγώ, να πάμε ανάποδα...

Το ρέικι μου είπαν οι δασκάλες μας είναι η ενέργεια του σύμπαντος που θεραπεύει τους πόνους και τις ασθένειες...

Δεν μου είπαν τι σημαίνει "θεραπεία"

Γίνεσαι κανάλι μου είπαν, και εγώ αισθανόμουν χαζή γιατί δεν το καταλάβαινα...

Αναρωτιόμουν...Κανάλι της συμπαντικής ενέργειας για να θεραπεύσω κάποιον?
Δεν μου κόλλαγε...
Αισθανόμουν ότι δεν ήμουν απλά κανάλι, αλλά ότι η ενέργεια υπήρχε μέσα μου.
Μόλις σήκωνα τα χέρια έβγαινε...όχι μόνο όταν ήθελα να θεραπεύσω...
Αρχισα να ψάχνομαι πάλι...Τι θα πει να "θεραπεύσω"...Τι να θεραπεύσω? Και αν δεν θεραπεύσω?
Τι θα πω στους ανθρώπους...που δεν θεραπεύονται με τίποτα!!!

Αντε πάλι έψαχνα να βρω, γιατί δεν θεραπεύονται...

΄Ολα αυτά με οδήγησαν, στο να κατανοήσω την έννοια "θεραπεία", που δεν επικεντρώνεται μόνο στο σώμα...

Θεραπεύω την ζωή μου θα έλεγα καλύτερα...Από τις αταίριαστες στάσεις που με αρρωσταίνουν. Αρχισα να βλέπω την πνευματική φύση του ρέικι...Και άρχιζα να κατανοώ...

Αυτή η κατανόηση έφερε και την δική μου θεραπεία...Με έσπρωξε σ' αυτήν γιατί έβλεπα ότι με το ρέικι, ναι μεν έπαιρνα δύναμη και γαλήνη, αλλά τα συμπτώματα επανέρχονταν δριμύτερα...
Ναι θεράπευσα το σώμα με το ρέικι, αυτό έγινε όμως όταν κατανόησα το ίδιο μου το σώμα και πέρα από αυτό...

Πρώτα σε εμάς λοιπον η θεραπεία....ή αν θέλετε παράλληλα με εμάς και τους άλλους...΄Οχι όμως έξω εμείς...΄Οχι μόνο θεραπευτές...

Καλλιόπη μου δεν τα έχεις ξανακούσει αυτά από μένα?

Είδα πολύ ανταγωνισμό στον δρόμο του ρέικι...είδα και άσχημα πράγματα...και εγώ έπρεπε να ξεχωρίσω την αλήθεια του, μόνη μου!
Και αφού την βρήκα για μένα, τότε αποφάσισα να μιλήσω για το ρέικι...Μέχρι τότε "μούγγα"!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ξερεις..........καταλαβαινα αλλά ήθελα να το δω έτσι όπως το έγραψες ΤΩΡΑ δηλαδή"Μόλις σήκωνα τα χέρια έβγαινε...όχι μόνο όταν ήθελα να θεραπεύσω... ".
Δενξερω γιατί επέμενα αλλά είμουν σιγουρη ότι κατιυπηρχε πουτο ήθελα.Ακριβώς αυτό μου συμβαίνει και δεν ηξερα πως να το διαχειριστώ.Ελεγα μεσα μου......πως να ξεχωρ΄σιω το καναλι του Ρέικι απο αυτό το ολον,πως μπορω να το απομονώσω αφόυ είμαι μερος του ολου και γίομαι όλο.Καταλαβαίνεις;
Δεν κάνω Ρεικι σε αλλους εδω και καιρο.........μόνο σε μενα αλλά Το νοιώθω περα απο θεσεις ,περα απο καναλι,περα απο ........ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ όως νοιώθω να ειμαι παντου.
Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.
Υπαρχει μια επανασύνδεση!
Αχ δεν ξερω πως να το πω........ :roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Θα σταθω κι εγω σ' αυτο που λεει η Καλλιοπη
Vaso έγραψε:Μόλις σήκωνα τα χέρια έβγαινε...όχι μόνο όταν ήθελα να θεραπεύσω...
γιατι ακουω να μου κανει ενα κλικ εσωτερικα.
Αυτο ειναι ασαφες για μενα, που οι λεξεις εχουν μια εξαιρετικα βαρυνουσα σημασια, ως οι φορεις των πραγματικοτητων τις οποιες εντελλονται να μεταφερουν.

Σηκωνουμε τα χερια λοιπον, ως γνωστον, για χιλιους δυο λογους.
Σε ολες αυτες τις περιπτωσεις τις ασχετες με "θεραπειες" και τα συναφη, ειχες εκροη ενεργειας;
Και το ρωτω διοτι καποιος ο οποιος ειναι "φορεας" του reiki ή γενικοτερα της συμπαντικης ενεργειας εν αγνοια του ( μεχρι να το συνειδητοποιησει ), μπορει με τις κινησεις των χεριων του αθελητα, να κανει παρα πολλες λανθασμενες ενεργοποιησεις, οι οποιες μοιραια θα αποβουν εις βαρος του, εφοσον στο Συμπαν ολα καταγραφονται και "χρεωνονται" ειδικα αν ειναι λαθη.
Και αντε μετα να ξεμπλεξεις με ολα οσα εχεις χρεωθει...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, τίποτα δεν χρεώνεσαι, εκτός από αυτά που εσύ θέλεις...Δεν υπάρχει στο ρέικι "εν αγνοία"...

Αν είναι "εν αγνοία" τότε η συμπαντική σοφία ξέρει να προστατέψει τον αποδέκτη...

Δεν παίρνει ρέικι, όποιος δεν θέλει...Και αυτό το έχω δει εγώ προσωπικά.

Τι να χρεωθείς? Την άγνοια? Τότε όλοι είμαστε χρεωμένοι...

Τι να χρεωθείς? Τις άσχημες σκέψεις? Αυτές τις χρεώνεσαι στην ζωή σου σήμερα. Γιατί από αυτές υποφέρει τελικά η ανθρωπότήτα.

Τι να χρεωθείς? Την ανευθυνότητα, την δειλία, το μίσος, τι από όλα να πρωτοχρεωθείς...

Κάποιος που θέλει να σκεφτεί άσχημα δεν θα τον εμποδίσει το ρέικι. Και κάποιος που θέλει να σκεφτεί με αγάπη, δεν θα τον βοηθήσει το ρέικι.

Το ρέικι είναι η επανασύνδεση, η ενθύμηση της πηγής σου, θυμάσαι ότι είσαι μέρος του σύμπαντος και νιώθεις τον εαυτό σου ένα με το μεγαλείο του. Σε βοηθά στο σκοτάδι, στο φως, στην ισορροπία.
Σε βοηθά να "καθαρίσεις" ότι θεωρείς ότι είναι πια καιρός να αποχαιρετίσεις...

Κακό δεν μπορείς να κάνεις. Γιατί η συμπαντική ενέργεια δεν έχει αρνητική ή θετική υφή, αλλά μία υφή, αυτήν της θεότητας!!!

Αυτό που χρεώνεσαι και το ξέρουν πια όλοι, είναι όταν δεν σου έχει ζητηθεί ρέικι και εσύ παρ' όλα αυτά στέλνεις...
Αυτό σίγουρα το χρεώνεσαι, γιατί η ελεύθερη βούληση είναι ιερή. Και εσύ την παραβιάζεις...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Galazia_Sfaira έγραψε:Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.
Αν σε καταλαβαίνω?
Εγώ και αν σε καταλαβαίνω...

Ξέρεις πάντα μου φαινόταν περίεργο...

Το κανάλι με κάνει να είμαι αγνή μόνο την ώρα που περνάει η ενέργεια από μένα, για να την διοχετεύσω στον αποδέκτη...

Τις άλλες ώρες?

Που βρίσκεται η ενέργεια, που βρίσκομαι εγώ?

Τελικά διαπίστωσα ότι πάντα είμαι μέσα σ' αυτήν την ενέργεια ότι κι αν κάνω...

Και αισθάνομαι ένα μαζί της, ώστε να μην ξεχωρίζω...

΄Οταν αυτό ήρθε στην αντίληψή μου, κατανόησα απόλυτα και τα "διαφορετικά είδη ρέικι"...Τι γίνεται εκεί...

Κατανόησα λοιπόν, ότι όσο οι δικες μου δονησεις ανυψώνονταν, τόσο διαφορετική υφή είχε και η ενέργεια...Η ίδια ενέργεια!

Κατανόησα τι γίνεται με την μύηση στο Karuna Reiki και τι γίνεται στο Lightarian Reiki...
Και πόσο πολύ σημασία είχε η δική μου προσωπική "εξέλιξη"...

Και πόσο αλήθεια είναι αυτό που λέω στους ανθρώπους...

Η ενέργεια ενός master δεν είναι διαφορετική από αυτήν ενός που έχει 1ο βαθμό!!!
Η διαφορά έρχεται από τις δονήσεις του καθενός...

Γιατί υποτίθεται ότι ένας master έχει κάνει την εργασία με τον εαυτό του, και έχει καθαρίσει τα αόρατα πεδία του, ώστε να μπορει να συλλαμβάνει και να διοχετεύει την ενέργεια με άλλες "συχνότητες", αλλά που οφείλονται στην προσωπική του εργασία...

Λυπάμαι τόσο πολύ όταν βλέπω ανθρώπους να είναι master, αλλά οι δονήσεις τους να είναι κοντά στην ύλη ακόμα...
Που σημαίνει ότι αυτοί έγιναν ρέικι, απλά για να προσθέσουν λίγη πνευματικοτητα στην ζωή τους ή ένα "επάγγελμα"!!

Αυτό όμως δεν διαφορροποιεί την ενέργεια ή την μύηση...

Διαφορροποιεί μόνο την εξέλιξη των ανθρώπων που την παίρνουν, και πόσο αυτοί μπορούν να βρουν στο πρόσωπο του master, το φως που αναζητούν και να έχουν ξεκάθαρη γνώση της έννοιας "θεραπείας".
Και αυτό, για να μην γίνουν κι αυτοί "θεραπευτές του Σαββατοκύριακου"...Απλά αυτό!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Bάσω μου καλή .....εγω δεν ξερω τιποτα απο αλλα Ρέικι.....
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και ίσως δεν χρειάζεται για σένα αγαπημένη μου Καλλιόπη, αυτήν την στιγμή...

΄Οποτε αισθανθείς την ανάγκη να γνωρίσεις...ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

γιατί οι άνθρωποι "αποφεύγουν" τον πόνο εσωτερικά και επλέγουν να τον βιώνουν εξωτερικά.
Θάθελα λίγη ανάλυση εδώ.
Έχει να κάνει με την σωματική εκδήλωση των πόνων της ψυχής?

:?: :?: :?:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Με το "εξωτερικά" εννοώ Πέννη μου την δύσκολη ζωή που περνούν...
Με αρρώστειες, με νεύρα, με μάχες καθημερινές...Με πόνο γιατί η ζωή τους δεν είναι ποτέ ωραία...
Κάτι τους λείπει, που ή το έχουν μόνο οι άλλοι, η κάτι που το έχουν μόνο αυτοί, και λείπει στους άλλους...

Με το "εσωτερικά" εννοώ τον πόνο που θα υποστείς στην αναζήτηση του εαυτού σου, μέχρι να βρεις την αλήθεια...Με το "ξεκαθάρισμα" των λογαριασμών σου με τον εαυτό σου.

Αυτός ο "πόνος" είναι εσωτερικός, αλλά διαρκεί τόσο λίγο, μπροστά στην ασύλληπτη ομορφιά που θα βρεις...που δεν μετριέται!
΄Ομως πόσοι άνθρωποι είναι έτοιμοι να κάνουν την βουτιά? Η αντιμετώπιση του εαυτού θεωρούν ότι είναι δυσκολότερο έργο από την καθημερινή αντιμετώπιση των άλλων...Εκεί μια χαρά τα καταφέρνουμε...

΄Ολα είναι "έξω" τοποθετημένα...και ο πόνος δεν τελειώνει ποτέ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Επειδή τυχαίνει να είμαι λίγο δισλεκτική.....

Βουτιά προς τα μέσα τι σημαίνει?
Πως φωτίζω τα κατάβαθα? Και τελικά τι είναι αυτό που φωτίζω?
Πως ψάχνω?

’ντε και κάνω ρέικι στον εαυτό μου, αυτό δεν σημαίνει ότι φωτίστηκα κιόλας.....!

....Αχ Βασούλα μου, με βλέπω συνταξιούχα στο Νηπιαγωγείο.....!
:cry: :cry:

Φιλάκια

Υ.Γ. Με παραδείγματα σε παρακαλώ. :shock:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Με το ρέικι στον εαυτό σου καθαρίζεις ολοένα και περισσότερο τα πεδία σου, που αυτό σημαίνει ότι θα σου έρχονται σκέψεις και συναισθήματα που χρειάζονται επεξεργασία...

Το φως στον εαυτό σου σημαίνει να αναγνωρίσεις τα εμπόδια που έχεις τοποθετήσει στον δρόμο σου εσύ.

Παράδειγμα, λοιπόν (αν θέλεις διάβασε και τον λαβύρινθο
viewtopic.php?t=271)

Αν σκεφτείς γιατί είμαι ισχυρογνώμων? (Εσύ το είπες, εγώ δεν το ξέρω αυτό). Τι έχω κρύψει από τον εαυτό μου. Ακολουθείς λοιπόν την "διαδρομή" της ισχυρογνωμοσύνης σου, για να φτάσεις στην πηγή προέλευσής της...Ασύλληπτα πράγματα βρίσκεις σ' αυτήν την διαδρομή...Γιατί εκεί πας με το δικαίωμα ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, όχι άλλα ψέμματα...

Ο δρόμος Πέννη μου της "αυτογνωσίας" είναι μοναδικά δικός σου. Οι στοές του λαβύρινθου δεν είναι για όλους ίδιες...αλλά οδηγούν στο ίδιο σημείο...Στην ανακάλυψη του αγνού καθαρού πυρήνα της θεότητας που είναι μέσα σου και σε "περιμένει"...

Αν αυτός είναι ο στόχος, βρίσκεις και τις "στοές" και το "φως" για να τις καθαρίσεις...Το ρέικι είναι το δώρο γι' αυτήν την διαδρομή...όχι όμως χωρίς δική σου συμμετοχή.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”