Αφυπνιση / Ascension

Άβαταρ μέλους
LastTimeIcheckedEnlitend
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 18 Φεβ 2009 10:05 pm

Δημοσίευση από LastTimeIcheckedEnlitend »

aetos έγραψε:Ευδαιμονία κατα καιρούς εμφανίζονται ορισμένοι Ανθρωποι που μπορούν και λαμβάνουν ατόφια την καθοδήγηση. Το γιατί δεν το ξέρουμε ..υποθέσεις κάνουμε περί της αγνότητας τους και της αλήθειας τους.
Αυτοί οι Ανθρωποι ειναι οι μεγάλοι Διδασκαλοι της ανθρωπότητας οπως ο Ιησους, ο Βούδας, ο Λαο τσε , ο Κρισναμούρτι και πολλοί αλλοι που δείχνουν την διαδρομή.
Επίσης εκτός απο αυτούς εχουμε και πολλα αλλα εμπνευσμένα μυαλά , επάνω στα οποία ωφείλεται η προοδος της ανθρωπότητας.
Ολοι αυτοί μπορούσαν να αξιοποιησουν μόνοι τους η με λίγη βοήθεια την ενεργεια του πνευματος.
Ενας απο αυτούς ήταν και ο Ουζούι.
Εμείς ομως εδω ....ε μάλλον δεν ανήκουμε σε αυτους ...και τους χρειαζόμαστε...
Τι πιο ομορφο, σωστο (και λογικο) να υπαρχουν και θετικες σκεπτομορφες γεματες αγαπη?
Μα και βεβαια σχηματίζονται θετικες σκεπτομορφες οπως και το αντίθετο. Η οντότητες ομως είναι ανεξάρτητες ενω οι σκεπτομορφες διαλύονται απο την βούληση μας...
~

Ειναι πολλοι παραπανω απλως δεν εγιναν γνωστοι. Υπαρχουν συνεχως ανθρωποι που επιστρεφουν στην πηγη.
Ο βουδας δεν θεωρειται ολοκληρωμενος μαστερ γιατι δεν μετετρεψε το σωμα του σε φως οπως ζητειται απο την παραδοση ταμιλ. Ο "μαστερ" μου (ο εκ του οποιου πηρα το ανοιγμα initiation - dattatreya) το εχει κανει σε προηγουμενη ενσαρκωση και θα συμβει ξανα προς το 12 οπως αναφερει για εκεινον και αρκετους αλλους, οσους το εχουν επιλεξει.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γιωργο ξερεις μπιριμπα να σε παιξω ενα διπλο στο ζοο?
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Έλεόοοοοοοοοος
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

aetos έγραψε:
Οπως και ναναι πάντως σημασία εχει οτι ολοι θέλουμε να προχωρήσουμε με τον ενα η τον αλλο τρόπο.
Ας μείνουμε σε αυτό...

@};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ειναι πολλοι παραπανω απλως δεν εγιναν γνωστοι. Υπαρχουν συνεχως ανθρωποι που επιστρεφουν στην πηγη.
Ο βουδας δεν θεωρειται ολοκληρωμενος μαστερ γιατι δεν μετετρεψε το σωμα του σε φως
εννοείς ότι δεν έφτασε στην ανάληψη?

Σκέψου μήπως η συγκεκριμένη όψη του Βούδα, απλά δεν το είχε ανάγκη...

Σκέφτηκα πολύ πάνω σ' αυτό που λες...

Ενώ υπάρχουν κάποιες αναφορές για όλους τους πνευματικούς διδασκάλους της ανθρωπότητας, όπως ο Κουτχούμι, ο Σέραπις, ο Σαν Ζερμαίν, ο Τζβαλ Κουλ, η Νάντα, η Μαρία κλπ. δεν υπάρχει καμία αναφορά για τον Βούδα, που να τον "κατατάσσει" στην Παγκόσμια Αδερφότητα της Σαμπάλα...

Μετά σκέφτηκα ότι η ανάληψη αφορά το τέλος των ενσαρκώσεων και ένιωσα ότι ο Βούδας δεν ήταν απλά ενσάρκωση, αλλά μια όψη του Μετραίγια, ο οποίος δεν έχει ενσαρκωθεί...

Θεωρώ αυτό που λες ανθρώπινη θεώρηση, χωρίς να έχει πνευματική βάση...
βουδας δεν θεωρειται ολοκληρωμενος μαστερ
οτιδήποτε "ξεφεύγει" της πεπατημένης οδού της φώτισης, θεωρείται από εμάς ημιτελές...Και αυτό θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα των νοητικών μας οδηγιών προς την φώτιση...

Γνωρίζω τι σημαίνει "όψη" κάποιας πνευματικής οντότητας...
Οπότε σέβομαι οποιαδήποτε εκδήλωσή της...

Δεν οδηγούμαστε νοητικά προς την φώτιση...Το πρακτικό μέρος της ζωής είναι πολύ σημαντικό για την πνευματική μας ανάπτυξη, μια και το φυσικό δίπολο είναι η δική μας υπέρβαση...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το πρακτικό μέρος της ζωής είναι πολύ σημαντικό για την πνευματική μας ανάπτυξη, μια και το φυσικό δίπολο είναι η δική μας υπέρβαση...

Τελικά πως οι άνθρωποι εχουν φτάσει ν απιστεύουν ότο μπορουν να φτάσουν "ΠΑΝΩ"χωρις να πατουν στα "ποδια"τους ακόμα δεν το εχω καταλαβει κι αυτο με κανει να ξεκινώ απο το πολύ πολύ καθημερινο κι ανθρωπινο ..."Πες μου το όνομα σου".
Ελεος ρε παιδια.....πες τε μας για σας γαι τα συναισθηματα σας ,αν εχετε επιτρεψει να υπαρχουν και δεν τα εχετε καταχωνιάσει.
Πως παει η καθημερινότητα σας;
Πως πανε οι σχεσεις σας;
Εχετε σχεσεις ή απλά διαλογίσεστε;
Ουφ.......
Εγω ψάχνω τα ποδαρια μου και να μην πω τίποτα αλλο.....
>:d< :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Αχ βρε σφαιρουλινα μου!!
Τι να τις κανουν τις σχεσεις και τα συναισθηματα αυτοι ζουν στο νυρβανικο κατευθειαν ..
Σαν εμας που λιωνουμε σολες παπουτσιων..

:D :D :D

σφαιρουλινα μου :* :*
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σφαιρούλα έχεις δίκιο σ' αυτό. ΄Ομως είναι ένα μέρος της δυσκολίας της φυσικής μας εκδήλωσης.

Η ζωή εδώ περιέχει έναν δίπολο τρόπο ζωής, που για την λογική μας δεν είναι κατανοητός, ουτε αποδεχτός στην ουσία...

΄Ολοι έρχονται στην Γη, σαν να έρχονται σε ένα ενοικιαζόμενο διαμέρισμα, να περάσουν ένα μέρος της ζωής τους, και μετά να φύγουν για το πραγματικό τους σπίτι...

και έτσι η ζωή περνάει χωρίς ουσιαστικά να αποτελεί εμπειρία και εξελικτική πορεία...

Δυσκολιες, πόνος, αδικία, ασθένεια...αυτά χαρακτηρίζουν το μεγαλύτερο μέρος της φυσικής μας ζωής και οι άνθρωποι θέλουν να τα αποφύγουν...γιατί απλά δεν μπορούν να τα αποδεχτούν.
΄Ετσι όμως δεν αποδέχονται και την ενσάρκωσή τους...

Και όσο δεν την αποδέχονται, τόσο πιο πολύ μπαίνουν στην πόλωση...

Το "κλείσιμο" των πόλων εσωτερικά γίνεται μόνο όταν η ζωή γίνει ολοκληρωμένη στο φυσικό πεδίο...

όχι λίγο εγώ, λιγο πνεύμα, λιγο ψυχη....αλλά ένας ενιαίος Εαυτός, που τα περιέχει όλα.

Τα αόρατα πεδία μας υπάρχουν, είτε τα αναγνωρίζουν οι άνθρωποι, είτε όχι...

΄Ετσι ολοκληρώνεις την ενσάρκωση εναρμονίζοντας όλα τα πεδία, ώστε να γνωρίζεις την φυσική ζωή, σαν μια εκδηλωση του πνεύματος στην ύλη...

Εκεί νομίζω έρχεται η σύγχυση και θεωρητικά κάποιοι προσπαθούν να αποφύγουν τα συναισθήματα, θεωρώντας τα εμπόδιο στην ανάπτυξή τους...

Και μαζί με τα συναισθήματα αποφεύγουν και την εμπειρία να είναι ο Εαυτός τους, θεωρώντας πνευματική ανάπτυξη το μούδιασμα, που δεν τους επιτρέπει να βιώσουν όσα θεωρούν αρνητικά συναισθήματα για το πνεύμα τους.

΄ελα όμως που υπάρχουν! ΄Ελα όμως που αν δεν αναγνωρίσεις τα υποσυνείδητα και ασυνείδητα δεδομένα σου, δεν μπορείς παρά πλασματικά να φτάσεις στο πνεύμα...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

galazia_sfaira έγραψε:
Το πρακτικό μέρος της ζωής είναι πολύ σημαντικό για την πνευματική μας ανάπτυξη, μια και το φυσικό δίπολο είναι η δική μας υπέρβαση...

Τελικά πως οι άνθρωποι εχουν φτάσει ν απιστεύουν ότο μπορουν να φτάσουν "ΠΑΝΩ"χωρις να πατουν στα "ποδια"τους ακόμα δεν το εχω καταλαβει κι αυτο με κανει να ξεκινώ απο το πολύ πολύ καθημερινο κι ανθρωπινο ..."Πες μου το όνομα σου".
Ελεος ρε παιδια.....πες τε μας για σας γαι τα συναισθηματα σας ,αν εχετε επιτρεψει να υπαρχουν και δεν τα εχετε καταχωνιάσει.
Πως παει η καθημερινότητα σας;
Πως πανε οι σχεσεις σας;
Εχετε σχεσεις ή απλά διαλογίσεστε;
Ουφ.......
Εγω ψάχνω τα ποδαρια μου και να μην πω τίποτα αλλο.....
>:d< :*
Προσωπικά εγώ γαλάζια σφαίρα είμαι πολύ καλά στην προσωπική μου ζωή, πάντα ήμουν απλά δεν το ήξερα. Απ την άλλη και γυναίκα έχω και μόνιμη δουλειά και δικό μου σπίτι και καλό αυτοκίνητο και φίλους και γενικά πολλούς ανθρώπους που με αγαπάμε.
Εδω ώμος ήρθα για της πνευματικές μου ανησυχίες όχι για να πω τα προσωπικά μου.

Έδηξα το αντίθετο? Αν ναι, πες μου λίγο από που φάνηκε... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27460
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Μόνο για σήμερα μην ανησυχείς

Κύλησε με την θεϊκή ροή και αφέσου στην Θεία Πρόνοια με εμπιστοσύνη.
Η ανησυχία σημαίνει ότι έχουμε χάσει την πίστη μας και μας δημιουργεί ανασφάλειες, που είναι αιτίες συναισθηματικών μπλοκαρισμάτων. Η ανησυχία προκαλεί ένταση και άγχος. Ας εμπιστευθούμε τον Δημιουργό που φροντίζει για τα δημιουργήματά του, και Εκείνος θα καλύψει τις ανάγκες μας.
Ζήτησε την θεϊκή βοήθεια και μην ανησυχείς!

Μόνο για σήμερα μη θυμώνεις

Αν μπορείς να παρατηρήσεις το αίσθημα του θυμού, να κατανοήσεις τις αιτίες του, μπορεί να διαπιστώσεις ότι δεν προέρχεται πάντα από εσένα, αλλά σου τον μεταδίδουν άνθρωποι ή καταστάσεις έξω από εσένα. Δεν χρειάζεται να καταπνίγεις τον θυμό σου, αυτό ίσως σου δημιουργήσει πολύ βαθύτερο μπλοκάρισμα. Να τον εκτονώνεις, απλά χρειάζεται να αντιληφθείς την αιτία του.
Οι άνθρωποι θυμώνουμε όταν τα πράγματα δεν γίνονται όπως τα θέλουμε. Θυμώνουμε όταν οι άλλοι δεν ικανοποιούν τις απαιτήσεις μας και δεν ολοκληρώνονται οι επιθυμίες μας. Παρατήρησε αυτές τις καταστάσεις και δες αν είναι τόσο σημαντικές ώστε να θυμώσεις. Καμιά φορά θυμώνουμε από συνήθεια.
Υιοθέτησε την γαλήνη και πείσε τον εαυτό σου ότι θα θυμώσεις πραγματικά όταν μία κατάσταση γίνει πολύ ενοχλητική για σένα και χρειάζεται να αλλάξει. Παρατήρησε τον εαυτό σου κάθε μέρα και κατανόησε τι είναι εκείνο που τον κάνει να θυμώνει. Αν υιοθετήσεις θετικά συναισθήματα, τότε θα διαπιστώσεις ότι θα θυμώνεις μόνο όταν υπάρχουν σοβαροί λόγοι.

Κέρδιζε τίμια το ψωμί σου

Ας σεβόμαστε κάθε δουλειά που κάνουμε, ας την θεωρούμε πολύτιμη και ας την δεχόμαστε σαν ένα μέσον που προάγει την ικανότητά μας να αυτό-συντηρούμαστε.
Καμία δουλειά δεν είναι ταπεινή, γι' αυτό ας την κάνουμε με αγάπη. Ζώντας τίμια θα μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με την δημιουργική πλευρά μας και να ολοκληρώνουμε τον σκοπό μας στην ζωή.
Ας δούμε κάθε εργασία που αναλαμβάνουμε με υπευθυνότητα και αφοσίωση και ας την ολοκληρώνουμε με χαρά.
Αυτή η αντιμετώπιση θα μας δώσει την θετικότητα να συμπλέουμε με την ροή της ζωής ώστε να μην την θεωρούμε σαν "αγγαρεία", αλλά σαν ευκαιρία εξέλιξης μέσα από την αντίστοιχη εμπειρία.

Δείχνε ευγνωμοσύνη σε όλα τα ζωντανά πλάσματα

Η ευγνωμοσύνη για την ζωή, μας κάνει να συνειδητοποιούμε την ενότητα με όλες τις ζωντανές υπάρξεις. Δεν υπάρχει χώρος στην αγάπη και την ενότητα για πράξεις και σκέψεις που κάνουν κακό σε άλλες ζωντανές υπάρξεις. Ο σεβασμός στην ζωή δεν αφορά μόνο στον εαυτό μας και τους δικούς μας αγαπημένους ανθρώπους. Ολα όσα αναπνέουν είναι μέρος της δημιουργίας, θεϊκές εκπορεύσεις και μέρος του Θεού, όπου ανήκουμε άνθρωποι, ζώα, φυτά, ορυκτά. Η αλυσίδα της δημιουργίας περιέχει όλα τα όντα. Το κάθε ον συμβάλλει στην σωστή λειτουργία της φύσης και στην διευκόλυνση της ζωής. Το κάθε ον προσφέρει ταπεινά τις υπηρεσίες του στα υπόλοιπα, γι' αυτό χρειάζεται σεβασμό και ευγνωμοσύνη. Το Σύμπαν ανταποκρίνεται με αγαλλίαση σε κάθε πράξη αγάπης προς όλα τα ζωντανά πλάσματα και μας στέλνει σαν ευλογία την ευημερία και την χαρά στην ζωή μας.

Τίμα τους γονείς σου και τους ηλικιωμένους

Οι γονείς μας, μας έφεραν στην ζωή. Μας μεγάλωσαν και μας δίδαξαν. Τους χρωστάμε σεβασμό, ακόμα και αν η σχέση μας μαζί τους δεν είναι ευτυχισμένη.
Μέσα από την συγχώρεση, μαθαίνουμε τον πραγματικό Εαυτό μας. Μέσα από την αγάπη μαθαίνουμε τον Θεό. Ας συγχωρέσουμε τα όποια λάθη τους και ας τους δώσουμε την αγάπη και τον σεβασμό που τους αξίζει.
Οι γεροντότεροι μας μεταβιβάζουν πολύτιμη εμπειρία. Πάντα μαθαίνουμε κάτι περισσότερο από αυτούς και είναι οι στυλοβάτες της γήινης διαδρομής μας. Ας τους τιμήσουμε για τα θεμέλια που έθεσαν, ώστε η γνώση να μεταβιβαστεί και στους νεότερους.

Η αγάπη δεν τελειώνει ποτέ, όπως την δίνουμε, έτσι γυρνάει περισσότερο δυνατή πίσω σ' εμάς. Ενα χαμόγελο, μια γλυκιά κουβέντα μας ανταποδίδεται πάντα με περισσότερη χαρά και μεγαλύτερη γλυκύτητα. Προσπαθήστε το!!!

Οι αρχές του ρέικι @};-

......... και οι λόγοι που διαλέξαμε το ρέικι ως μέσο προς την κατανόηση του ανθρώπου, την προσωπική μας απελευθέρωση και την πνευματικότητα.

Υπάρχει λόγος που επιλέξαμε αυτή την ενσάρκωση και ενδυθήκαμε τον ρόλο του ανθρώπου.
Ας μην τον κατασπαταλάμε και τον υποβιβάζουμε.
Ας αφεθούμε να νοιώσουμε τι σημαίνει ΑΝΘΡΩΠΟΣ στο εδώ και τώρα.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Προσωπικά εγώ γαλάζια σφαίρα είμαι πολύ καλά στην προσωπική μου ζωή, πάντα ήμουν απλά δεν το ήξερα.
και εγώ στην νεώτερη ηλικία, μια από τα ίδια, Μιχαήλ! :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Έδηξα το αντίθετο? Αν ναι, πες μου λίγο από που φάνηκε...
Απαπαπα καλε μου !!!
Τί ειναι αυτα που λες.
Αλλο το ενα αλλο το αλλο μην τα μπερδεύουμε.
Και κυρίως μην ξεχνιόμαστε "τα εν οικω μη εν δήμω".
:x :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27460
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Προσωπικά εγώ γαλάζια σφαίρα είμαι πολύ καλά στην προσωπική μου ζωή, πάντα ήμουν απλά δεν το ήξερα. Απ την άλλη και γυναίκα έχω και μόνιμη δουλειά και δικό μου σπίτι και καλό αυτοκίνητο και φίλους και γενικά πολλούς ανθρώπους που με αγαπάμε.
Εδω ώμος ήρθα για της πνευματικές μου ανησυχίες όχι για να πω τα προσωπικά μου.

Έδηξα το αντίθετο? Αν ναι, πες μου λίγο από που φάνηκε...
Τον εαυτό σου τον αγαπάς ?
Την καθημερινότητά σου την αγαπάς ?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Εννοείτε... Την καθημερινότητά πλέον μου εγώ την δημιουργώ... O:-)

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”