Αφυπνιση / Ascension

Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Η αποψη μου είναι οτι η δύναμη είναι μεσα μας αλλα η ενεργεια εκτός απο μεσα μας είναι και εξω απο εμας και εμεις με την εσωτερική μας δύναμη την προσελκύουμε.
Όλα είναι ενέργεια. Παντού και όλα. Έξω μέσα. Είμαστε όλοι από το ίδιο υλικό φτιαγμένη. Πέτρες, ζώα, τραπέζια, και αυτό το υλικό είναι η ΕΝΕΡΓΕΙΑ
Αυτό ομως διαταρασει οπως αντιλαμβάνεσαι το μεχρι εκείνη την στιγμή ατομικό μας ρυθμό και πρέπει μετα να τον εναρμονίσουμε.
Σε εκείνη την φαση οπου ολα αλλαζουν και τα παντα είναι ρευστά χρειάζεται να μπορούμε να διακρίνουμε το αληθινό απο το επιφανειακό και αυτό γίνεται μόνο μεσω του πνευματος.
Για να το προσεγγίσεις αν δεν είσαι ανάμεσα σε αυτούς που προείπαμε θέλεις την μύηση...

.Συμφωνώ, αλλά δεν συμφωνώ ότι πρέπει να είσαι ο Ιησούς κ.τ.λ. Για να μην χρειάζεσαι μύηση.Δεν είμαι ο Ιησούς και κανένας από αυτούς αλλά μια χαρά είμαι και χωρείς μύηση

Για μενα οι κίνδυνοι αν μπορούμε να χρησιμοποιησουμε αυτη την ορολογία είναι επάνω στις φάσεις εναρμόνισης και τότε μόνο η γνώση του ποιός είναι κανείς μπορεί να τον βοηθήσει.

Ναι και γω το πιστεύω
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

ksan8oula έγραψε:http://www.reikicenter.gr/gr/usui-reiki ... story.html


στο παραπανω site εχει αρκετα να πληροφορηθεις για το ρεικι eudaimonia
Οπότε μυήθηκε εξ ουρανού...
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Και ξανά λέω ότι: Δεν είμαι κατά της μύησης ή του ρεικι και το θεωρό ότι καλύτερο για την πνευματική αναζήτηση.
Απλά υποστηρίζω την άποψη μου ότι δεν χρειάστηκα μύηση εγώ.

@};-
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Eυδιαμονία...........πες μας κατι γαι σενα άνθρωπε.
Μοίρασε μας για σενα κατι,για τον άνθρωπο.
Θέλεις ;
Με αυτην σου την ιδιότητα θελω να σε γνωρίσω.
Εγω ειμαι η Καλλιοπη.
Εσυ;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

eudemonia έγραψε:Και ξανά λέω ότι: Δεν είμαι κατά της μύησης ή του ρεικι και το θεωρό ότι καλύτερο για την πνευματική αναζήτηση.
Απλά υποστηρίζω την άποψη μου ότι δεν χρειάστηκα μύηση εγώ.

@};-
Πολλα θα υποστηρίξεις γαι σενα μεχρι να καταφέρεις να τα γκρεμίσεις ολα για να Σε βρείς,πίστεψε με.
Με αγαπη ολα τα παραπανω !
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

galazia_sfaira έγραψε:Eυδιαμονία...........πες μας κατι γαι σενα άνθρωπε.
Μοίρασε μας για σενα κατι,για τον άνθρωπο.
Θέλεις ;
Με αυτην σου την ιδιότητα θελω να σε γνωρίσω.
Εγω ειμαι η Καλλιοπη.
Εσυ;
Εγώ είμαι ο Μιχάλης.
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λέτε γιατί έτσι είναι...
Αλλά υποστηρίζω την δική μου άποψη και αλήθεια.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Απλά υποστηρίζω την άποψη μου ότι δεν χρειάστηκα μύηση εγώ.
εισαι πολυ τυχερος Μιχαηλ! @};-
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Χαχα γιατί?
Δεν είναι θέμα τύχεις... Απλά δούλεψα με το εγώ μου πριν μάθω τι είναι ρεικι και απλά το λέω
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

H μόνη μου ένσταση σ' αυτά που βιώνεις και μοιράζεσαι μαζί μας Μιχαήλ, είναι ότι θεωρείς δεδομένη την εσωτερική ανάπτυξη του κάθε ανθρώπου...και έτσι το λες με μια φυσικότητα που σοκάρει...

Το ότι έχεις βαθιά εσωτερική επικοινωνία, δεν αφορά κανέναν άλλον εκτός από εσένα. Δεν είναι ένα χάρισμα που μπορεί να αναπτύξει ο κάθε άνθρωπος, γιατί ο κάθε άνθρωπος δεν το θεωρεί αυτό χάρισμα, αλλά φαντασία...΄Ετσι μπαίνεις σε μια άσκοπη διαδικασία να εκτίθεσαι ως προς τον δρόμο σου και να φαίνεται ότι δεν μπορείς να τον στηρίξεις...Πρόσεξε δεν είπα, δεν μπορείς, είπα να φαίνεται έτσι...

Φυσικά και ο Ιησούς είπε "μπορείτε ότι κι εγώ"...αλλά τελικά βλέπεις? κανείς δεν μπόρεσε ότι και εκείνος...
Αυτή η εποχή μας φέρνει μέσα στην ομαδική ανάπτυξη, ώστε να εμπνευστούμε και να μπορέσουμε να στηρίξουμε την εσωτερική αγάπη, όπως ακριβώς έκανε κι εκείνος!
Αυτή ήταν η δική του σπορά και αυτό θα θερίσουμε όσοι τον νιώσαμε βαθύτερα...

Αντί να προσπαθήσουν οι άνθρωποι να αναπτυχθούν έως την θεϊκή τους φύση, όπως ακριβώς έκανε και εκείνος, έκαναν τον ίδιο θεό και τον προσκυνησαν... Και τώρα? απλά δεν βρίσκουν να θερίσουν τίποτα, μέσα στην μεγάλη έρημο της καρδιάς τους...

Μην λες λοιπόν με τόση φυσικότητα, ότι όλα είναι μέσα μας, γιατί αυτό οι άνθρωποι το γνωρίζουν. Τις δυσκολίες όμως από το γνωρίζω μέχρι το βιώνω, χρειάζεται να τις εξομαλύνει κανείς μόνος του και σ' αυτό κανείς δεν μπορεί να τον βοηθήσει...

Απλά υποστηρίζω την άποψη μου ότι δεν χρειάστηκα μύηση εγώ.

΄Οταν θα φτάσεις στην στιγμή σου που θα χρειαστεί να βοηθήσεις ουσιαστικά τους ανθρώπους, ίσως χρειαστείς και την επί του φυσικού πεδίου μύηση...Μέχρι τότε, απλα συνέχισε τον φωτεινό σου δρόμο... :x

Μην ξεχνάς ότι και ο Ιησούς μυήθηκε στον χρόνο του από τον Ιωάννη...Μην το ξεχνάς αυτό ε? ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Vaso τα λες πολύ ωραία και δεν θα φέρω αντίρρηση σε κάτι. Ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό να πω δύο λέξεις για να δήξω ότι είστε λάθος.
Την εμπειρία που έχω εγώ εννοείτε οτι είναι δικιά μου και ότι δεν λέω ότι έτσι είναι για όλους. Αν αυτό φαίνετε.
Έχω πει επανειλημμένα ότι αναφέρομαι σε μένα και κανέναν άλλο, όπως επίσης ότι δεν σημαίνει ότι κάνω το σωστό. Αυτό ώμος το ξέρω μόνο εγώ. Την δικια μου εμπειρία τόση ώρα προσπαθώ να πω και όχι πως έχουν τα πράγματα

Έχω περάσει και εγώ πολλές δυσκολίες πίστεψε με αλλά δεν το έβαλα κάτω. Και πιστεύω από προσωπική εμπειρία ότι έχουμε πολύ δύναμη μέσα μας, κάπου είδα ένα post του silver29 για έναν φίλο του Χρίστο. Αυτοί η ’νθρωποι είναι δάσκαλοι μας και μας δείχνουν κάθε μέρα την δύναμη που έχουμε.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι βρε Μιχαήλ! Δεν ένιωσα ότι είπες πουθενά ότι είμαστε λάθος!

Ούτε ένιωσα κριτική για κάτι που μοιραζόμαστε...

αυτό που ένιωσα ήταν ότι φάνηκε σαν να θεωρείς ότι όλοι οι άνθρωποι είναι σε θέση να αναπτυχθούν χωρίς πνευματική βάση...

και δεν είναι έτσι, το ξέρεις κι εσύ...

Το ρέικι είναι, απλά, μια πνευματική βάση για να εμπιστευθούν και να κάνουν τον ενδυνάμει θέο μέσα τους, δυναμική της αίώνιας ζωής τους... Η μυηση αυτόν τον ρόλο έχει...Το άνοιγμα στο πνεύμα...

Τα υπόλοιπα τα κάνει κανείς μόνος του... @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Μ αυτό που είπες συμφωνώ απολύτως και δεν έχω να πω τπτ άλλο.

@};- :x >:d<
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Όλα είναι ενέργεια. Παντού και όλα. Έξω μέσα. Είμαστε όλοι από το ίδιο υλικό φτιαγμένη. Πέτρες, ζώα, τραπέζια, και αυτό το υλικό είναι η ΕΝΕΡΓΕΙΑ
Ναι αλλα είναι σε άλλη δονητική συχνότητα και εκτός αυτού ο ανθρωπος εκδηλώνεται και σε μια αλλη μορφή που δεν την εχουν οι πέτρες , τα τραπέζια κλπ..και αυτή είναι η ψυχή του.
Δεν είμαι ο Ιησούς και κανένας από αυτούς αλλά μια χαρά είμαι και χωρείς μύηση
Αυτό το λες εσυ ..αλλα για κάποιον αλλο μπορεί να μην φτανει το δικό σου ''μια χαρά''.....

Οπως και ναναι πάντως σημασία εχει οτι ολοι θέλουμε να προχωρήσουμε με τον ενα η τον αλλο τρόπο.
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

[quote="ksan8oula"]http://www.reikicenter.gr/gr/usui-reiki ... story.html


δεν ξέρω αν ο ευδαιμονία βρήκρ τις απαντήσεις που ήθελε,εμένα πάντως με βοήθησες να μάθω κάποια πράγματα που ήθελα.Σ'ευχαριστώ ξανθούλα.
Άβαταρ μέλους
LastTimeIcheckedEnlitend
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 18 Φεβ 2009 10:05 pm

Δημοσίευση από LastTimeIcheckedEnlitend »

κουραστηκα και σκεφτηκα να φυγω αλλα το αγαπησα λιγο το φορουμ. Μ'αρεσουν ολες οι απαντησεις αλλα δεν τις προλαβαινω.
Ναι το θεμα του ανωτερου - κατωτερου.. ειναι θεμα προοπτικης δεν ειναι θεμα υποδυεστερου. Ειναι θεμα επιλογης.

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”