Γείωση

Συντονιστής: Vasoula

styliani
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 6:56 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από styliani »

galazia_sfaira έγραψε:
Εγώ μπορεί να θεωρώ το βάθος της ύπαρξης μας σημαντικό για τους πνευματικούς μας στόχους, αλλά υπάρχουν και άλλοι που μπορούν να το καταφέρουν με άλλον τρόπο ίσως...

Για μένα η ολοκλήρωση περνάει από όλα τα επίπεδα μας πριν εκδηλωθεί το θεϊκό, αλλά δεν θεωρώ λάθος ή σωστό κάποιον άλλον δρόμο...
Απέφυγα να απαντήσσω διαβαζοντας το θέμα με την εξ αποστασεως μύηση γιατι ακριβως θα ελεγα ολα τα παραπανω και μαλλον δεν ειχα κουραγιο.
Διαβαζοντας και την Στυλαινή παρακάτω και με το τι συμβαίνει έξω και κυρίως με το οτι πλεον πολλοι μαζευονται και κανουν Ρεικι...ναι δεν θα διαφωνησω οτι ειναι καλα κανεις να μπει στο μονοπατι το πνευματικό...ΑΛΛΑ λαμβάνοντας υπ'οψιν το τι γινεται και εδω στην πολη μου αλλα και απο ανθωπους που συνανταμε καθημρινά....νοιωθωοντας τον διαχυτο φοβο προς ολα και του παντες...πολύ φοβούμαι κι εγω...οτι μια νεα μοδα ξεκινάει αυτη της πνευματικότητας.Ακόμα καιοι διαφημίσεις τις Wind πνευματικές ειναι.
Κι επειδη και το ξαναλεω .....εοχυν συναντησει απο κοντα κοσμο πνευματικό που το πνευμα του το θυμαται μονο την ώρα των διαλογισμων και της μάζωξης αλλα στην ζωή του ειναι οχι Ανθρωπος.επιτρεψτε μου να μην ειμαι τοσο γλυκεια στην καταθεση μου.

Γράφειπαρακάτω η Συτλιανή:

Eμείς εδω εχουμε ξεφύγει ΄κι απο το παραδοσιακό Ρεικι κι απο την παραδοσιακή διδασκαλία κι απο την παραδοσιακή πνευαμτικότητα.
ΕΣΩΣΤΡΕΦΟΜΕΘΑ για να ανακαλύψουμε εμας με το Ρεικι και με Εναν Ανθρωπο που ακουει στο ονομα Βασω που μας κραταει το χερι σε αυτην την βουτια στα άδυτα μας.

Καλα κανουν ολοι και δοκιμαζουν γαιτι απλα αποφευγουν ν απανε στην αληθεια!
>:d<
styliani
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 6:56 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από styliani »

styliani έγραψε:
galazia_sfaira έγραψε:

Καλα κανουν ολοι και δοκιμαζουν γαιτι απλα αποφευγουν ν απανε στην αληθεια! >:d<
Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς: Μην είσαι τόσο απόλυτη. Το ρέϊκι δεν είναι απόλυτο και ο καθένας μπορεί να το δουλέψει και να το νοιώσει διαφορετικά. Σέβομαι τις απόψεις σου αλλά ας μην είναι τόσο απόλυτες.
:x
Αγάπη
στυλιανή
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και γω σέβομαι τις δικες σου καρδια μου.Δεν ειναι απόλυτο αυτο που νοιωθω να καταθέτω...ειναι μια "αληθεια" που γινεται αντιληπτή μονο οταν την νοιωσεις εκ των υστέρων. >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Στυλιανή μου σωστά λες... :-D

Η σφαιρούλα απλά δοκίμασε και τον άλλον δρόμο του ρέικι και δεν μπόρεσε να νιώσει ευεργετικά σε βάθος...
Γι' αυτό τώρα σου φαίνεται απόλυτη...

Ο δρόμος κάποια στιγμή αποκτά εκείνην την σταθερότητα, φεύγοντας από το πειραματικό στάδιο, που θα σε διευκολύνει στην κάθετη ανάπτυξή σου...

΄Ομως είναι ιερό ότι κάνεις, στο μέτρο που σε βοηθά στην ζωή σου! Και αυτό για μένα είναι ο σεβασμός στις δικές σου ανάγκες...

Το ρέικι είναι ρέικι, ο τρόπος που το προσεγγίζουν οι άνθρωποι είναι διαφορετικός και έχει πολλές σημασίες για τον καθένα...

Γιατί το έχουμε πει, όσοι οι άνθρωποι, τόσα και τα σχέδια των ψυχών...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πάντως νομίζω ότι η αγνή πρόθεση έχει τη μεγαλύτερη σημασία....

Αν έχεις αγάπη, την δίνεις στον εαυτό σου ....την δίνεις και στους άλλους....με όποιο τρόπο μπορείς...το ρέικι είναι ένας από αυτούς....δεν λέω ότι είναι "καλλίτερο" ή πιο "σωστό" να μυείσαι από δάσκαλο ή χωρίς δάσκαλο...σίγουρα όμως αν έχεις την τύχη να συναντήσεις ένα "δάσκαλο" ...είναι πληρέστερο....

@};-
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Παιδια εχω μεινει αναυδη μ αυτα πουο διαβασα παραπανω. θεωρω οτι ειμαι πολυ τυχερη που σας "συναντησα" στο μονοπατι μου γιατι αυτο ειχα αναγκη Βασω >:d< Καλλιοπη >:d< ευχαριστω.
Για μενα εχει μεγαλη σημασια να βιωνεις τον καθε βαθμο με τον χρονο του ,ετσι μπαινεις στην ουσια του.. και ετσι εκτιμας το τι εχει να σου προσφερει, τα βιαστικα πραγματα μου θυμιζουν προχειροτητα με την εννοια παντα οτι δεν προλαβαινεις να κατανοησεις και το τι συμβαινει μεσα σου και να ερμηνευσεις πραγματα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μαιρη την 24 Μαρ 2009 11:13 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

gilda έγραψε:Πάντως νομίζω ότι η αγνή πρόθεση έχει τη μεγαλύτερη σημασία....

@};-
ναι και εγώ το διαπίστωσα αυτο ότι η πρόθεση έχει μεγαλη σημασια

'εχω νοιώσει ότι μεσω της πρόθεσης αποκαλυπτεται η μεγαλη συμπαντικη σοφία @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μια αποψη..

Δεν νομιζω οτι μπορεί να μεταδοθεί το αισθημα της μυησης ειτε είναι εξ αποστάσεως ειτε απο κοντα ......ο καθενας το βιώνει μοναδικά και ειναι πάντα ιερό....
Αργοτερα αυτη η αισθηση μας θυμίζει το σκοπό και το που πρεπει να είμαστε ...στην επιγεια ζωή μας..
Η διδασκαλία δεν είναι η μυηση αλλα η μεθοδος μεσω της οποιας θα φτάσουμε στον σκοπό που ''ειδαμε '' για λίγο.
Και ειναι ελάχιστοι αυτοί που μπορουν να δείξουν την ''μεθοδο''..
Η Βασω μας, ευλογηθηκε να μπορεί να το κανει....και μαλλον και εμεις εχουμε δεχθεί την ιδια ευλογία αφου συναντηθηκαμε εδω. @};-
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η Βασω μας, ευλογηθηκε να μπορεί να το κανει....και μαλλον και εμεις εχουμε δεχθεί την ιδια ευλογία αφου συναντηθηκαμε εδω. Rose
>:d< @};-
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα φυσικά η πρόθεση έχει σημασία...

Κανείς δεν ξεκίνησε και τα ήξερε όλα...
Γιατί τότε δεν θα ξεκίναγε, απλά θα συνέχιζε...

Η πορεία μας περιέχει πολλές εμπειρίες και γι' αυτό είναι τόσο σημαντική...

Είτε με ρέικι, είτε χωρίς, η ανάπτυξή μας περνάει από διάφορα στάδια ωριμότητας και σ' αυτά όλα παίζουν ρόλο και όλα είναι ευλογημένα, ακόμα και η αμφισβήτηση...

Γι' αυτό ο καθένας έχει τον δικό του χρόνο ωρίμανσης και ολοκληρωμένης "θεραπείας", χωρίς απαραίτητα αυτό να σημαίνει ότι κάνει "λάθος" ή ακολουθεί έναν ψεύτικο δρόμο...

Ακόμα και έτσι να είναι, ο μόνος που μπορεί να το βιώσει, είναι ο εαυτός μας, μέσα στην ίδια μας την φυσική ζωή...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
styliani
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 6:56 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από styliani »

>:d< :x @};-

Σε όλους και χρόνια πολλά για αύριο.

στυλιανή
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24731
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Είτε με ρέικι, είτε χωρίς, η ανάπτυξή μας περνάει από διάφορα στάδια ωριμότητας και σ' αυτά όλα παίζουν ρόλο και όλα είναι ευλογημένα, ακόμα και η αμφισβήτηση...

Γι' αυτό ο καθένας έχει τον δικό του χρόνο ωρίμανσης και ολοκληρωμένης "θεραπείας", χωρίς απαραίτητα αυτό να σημαίνει ότι κάνει "λάθος" ή ακολουθεί έναν ψεύτικο δρόμο...

Ακόμα και έτσι να είναι, ο μόνος που μπορεί να το βιώσει, είναι ο εαυτός μας, μέσα στην ίδια μας την φυσική ζωή...
Ο καθένας διαλέγει τον δρόμο του και ακολουθεί την πορεία του
και το στόχο που έχει επιλέξει.
Το ρέικι είναι μεγάλος σύμμαχος και βοηθός σαυτή μας την πορεία.
Στυλιανή εμείς εδώ ψάχνουμε την ολοκλήρωση μας με την βοήθεια του, αλλά δεν μένουμε μόνο σαυτό, μπαίνουμε στα εσώτερα μας , για να βιώσουμε το Είναι μας και να συναντήσουμε τον Εαυτό μας.
Αν θες μπορείς να δοκιμάσεις ,αφού αναζητάς και πειραματίζεσαι :x :x :x :x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Vaso έγραψε:Μα φυσικά η πρόθεση έχει σημασία...

Κανείς δεν ξεκίνησε και τα ήξερε όλα...
Γιατί τότε δεν θα ξεκίναγε, απλά θα συνέχιζε...

Η πορεία μας περιέχει πολλές εμπειρίες και γι' αυτό είναι τόσο σημαντική...

Είτε με ρέικι, είτε χωρίς, η ανάπτυξή μας περνάει από διάφορα στάδια ωριμότητας και σ' αυτά όλα παίζουν ρόλο και όλα είναι ευλογημένα, ακόμα και η αμφισβήτηση...

Γι' αυτό ο καθένας έχει τον δικό του χρόνο ωρίμανσης και ολοκληρωμένης "θεραπείας", χωρίς απαραίτητα αυτό να σημαίνει ότι κάνει "λάθος" ή ακολουθεί έναν ψεύτικο δρόμο...

Ακόμα και έτσι να είναι, ο μόνος που μπορεί να το βιώσει, είναι ο εαυτός μας, μέσα στην ίδια μας την φυσική ζωή...

:x :x :x :x
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Τελικά, δεν κατάλαβα... Χρειάζεται κάποια προστασία για να δώσεις ρέικι?? υπάρχει περίπτωση να σε επηρεάσει η ενέργεια του άλλου? γιατί κ γω τώρα ξεκινάω (προς το παρόν μόνο με τον εαυτό μου), αλλά ήθελα να δοκιμάσω και σε κοντινό μου άτομο... Να μην το κάνω?? Μήπως λόγω άγνοιας δεν θα μπορέσω να διαχειριστώ την κατάσταση?? Δηλαδή αν αυτός που παίρνει ρέικι βγάλει θυμό ή φόβο, μπορεί να νιώθω και εγώ έτσι?? Και μετά θα είμαστε δυο θυμωμένοι?? θα πλακωθούμε στο τέλος?! :-o Δεν με παίρνει κιόλας, ο άντρας μου είναι 120 κιλά :P
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

να κάνεις ρέικι στον σύντροφό σου και να μην φοβάσαι Βάλια μου!

άλλωστε σας είπα, σε κοντινούς σας ανθρώπους μπορείτε...Ισχύει!

κι αν είστε και οι δύο θυμωμένοι, το ρέικι θα φταίει ή εσείς που κρατάτε μέσα σας θυμό?

θα βγει έτσι ή αλλιώς...οπότε τι φοβάσαι?

Να κάνεις ρέικι στον εαυτό σου...τα υπόλοιπα έρχονται...

πάντως, εκτός από την χαλάρωση, έχεις και συναισθήματα να διαχειριστείς και αυτό μην το ξεχνάς...Οι καθαρισμοί του πρώτου δεν έχουν να κάνουν με τους άλλους, αλλά με εσένα...

Τώρα αν οι άλλοι είναι η αφορμή, ε κάπως πρέπει να δουλέψεις στην αρχή με τον εαυτό σου... ;)


:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”