Αγγελοπράγμονες

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

΄Εχει όμως μεγάλη σημασία ο σκοπός επικοινωνίας και το πόσο αναζητάς διευκόλυνση για την φυσική ζωή σου ή καθοδήγηση για την πνευματική σου αυτοπραγμάτωση...


Μέσα στα παραπάνω εμπεριέχεται η οιδοποιός διαφορά ανάμεσα στο Εγω και το Πνεύμα.
Ανέμεσα στο διαλογίζομαι για να αποκτήσω ταυτότητα ή για να μπορέσω να ακουμπησω το Θέιο μέσα μου.
Ανάμεσα στο "κερδίζω στην ζωή " και στο "κερδίζω την ζωή"
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ω ναι σφαιρούλα μου...

με πλησιάζουν άνθρωποι που έχουν φόβο, γιατί αισθάνονται οι "χαμένοι" της ζωής και θέλουν να την κερδίσουν...

ένας συνάδελφος που ΄βιώνει τώρα κρίσεις πανικού, που τρέχει συνέχεια στους γιατρούς για να θεραπεύσει την ¨αόρατη" ασθένειά του...

μια γυναίκα που βιώνει την κλιμακτήριο, με τρομερή παραίτηση και μελαγχολία...

και νιώθουν ότι τους λέγω αλήθεια, αλλά δεν μπορούν να το αποδεχτούν, μέσα στην ανάγκη τους για να ζήσουν!

δεν υπάρχουν νικητές και νικημένοι όμως...

γιατί πρέπει να το δω έτσι? Υπάρχουν αυτοί που θέλουν και αυτοί που δεν θέλουν...εναρμόνιση του θελήματος είναι η μυστική διοδος για την αγάπη και εντέλει για την ζωή... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Vaso έγραψε:εναρμόνιση του θελήματος είναι η μυστική διοδος για την αγάπη και εντέλει για την ζωή... :D
Έτσι ακριβώς πιστεύω κι εγώ. Όταν εναρμονιστείς με το θέλημα το Θεϊκό και το δικό σου, το οποίο έγινε πριν την ενσάρκωση μας , τότε τα βλέπεις όλα διαφορετικά και τα αντιμετωπίζεις καλύτερα.

Έτσι όντως φτάνεις στην αγάπη.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33656
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ενας εγωιστής, ματαιόδοξος άνθρωπος, που συνεχώς διαχωρίζεται από το σύνολο και αντιδρά χωρίς ευαισθησία και αγάπη, που δεν αναγνωρίζει την φύση του και την θεϊκη του ουσία, που δεν προσανατολίζεται προς την ένωση της τριαδικής του υπόστασης, με κάνει πάντα και "ακούω" με σκεπτικισμό, όποια επικοινωνία, αφού αυτή η ίδια δεν απορροφήθηκε πρώτα εσωτερικά και δεν επιτέλεσε τον "θεραπευτικό" της σκοπό!
Βάσω πόσο συμφωνώ!!!και πόσο αναρωτιέμαι αυτόν τον καιρό ποιοι τελικά απο αυτούς που συνάντησα είπαν πράγματα με γνόμωνα τα παραπάνω!!μεσα απο αυτον τον απολογισμό διαπιστώνω ότι είναι λίγοι!!!όμως στη διαδρομή της ψυχής μου βοηθήθηκα τόσο πολύ απο όλους, γιαυτ'ο καταλήγω σε αυτό που είπες και εσύ παραπάνω!δράση και όχι αντίδραση!!! :)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η κύρια εργασία μου για να σταματήσω οποιαδήποτε "μάχη" ήταν ακριβώς αυτό...Δεν υπάρχουν νικητές και νικημένοι...
Σταμάτησα να λυπάμαι τους ανθρώπους και αυτό ήταν η σημαντικότερη στιγμή ανοίγματος μου στο πνεύμα μου!

΄Οταν τους λυπάσαι, απομακρύνεσαι από την ίδια την ζωή σου!

Μπορεί να λυπάμαι για καταστάσεις που προκύπτουν στην φυσική μας ζωή, αλλά ποτέ για τους ίδιους τους συνανθρώπους μου, όπως κι αν εκδηλώνονται...

Δεν υπάρχει τρόπος εκδήλωσης, αλλά εκδήλωση...και εκεί δεν σηκώνει λύπηση, ούτε κριτική!

Η πλάνη είναι το μόνο εφόδιο που μας μένει σαν μνήμη...

και για χάρη της αναπτύσσουμε την θυμαπάτη!!!!
Διαδρομή ειναι κι αυτή, για να φτάσουμε στην ενθύμηση...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33656
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η κύρια εργασία μου για να σταματήσω οποιαδήποτε "μάχη" ήταν ακριβώς αυτό...Δεν υπάρχουν νικητές και νικημένοι...
Σταμάτησα να λυπάμαι τους ανθρώπους και αυτό ήταν η σημαντικότερη στιγμή ανοίγματος μου στο πνεύμα μου!
Βάσω εγώ πονάω πολύ!δεν ξέρω αν είναι λύπηση ή τι δεν κάνω καλά αλλά έχω συσσωρεύσει πολύ πόνο μεσα μου, όχι μόνο για το τώρα μου αλλά ακόμα και για αυτούς που παραποιήσανε τα λόγια του Ιησού με τον πιο αισχρό τρόπο, ακόμα και για τους Κινέζους που μπουκάρανε στο Θιβέτ και καταστρέψανε ένα πολιτισμό και μια φιλοσοφία αιώνων!!!και το χειρότερο....βλέπω τους μεγάλους δασκάλους να ακολουθούν με ταπεινότητα το ¨γεννηθήτω το θέλημά σου¨και αντί να βλέπω την ΄οδό¨, πυκραίνομαι και πονάω ακόμα πιο πολύ!!! :(
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πάρε λοιπόν κι εσύ την απάντηση που είχα πάρει κι εγώ!!!!


Αν περπατάς σε ένα δάσος, χαίρεσαι και αισθάνεσαι όμορφα με την ενέργεια και το οξυγόνο που βγαίνει από τα δέντρα. Αν επικεντρωθείς στα ξερά δέντρα που ύπάρχουν σε ένα δάσος, θα χάσεις την μαγεία και δεν θα θέλεις να ξαναπάς. ΄Ετσι θα χάσεις την ουσία του περίπατου στο δάσος και δεν θα ωφεληθείς από τα υπόλοιπα. Μετά όταν θα μπαίνεις πια στο δάσος, θα αισθάνεσαι ότι κάποιοι με το ζόρι σε ανάγκασαν να πας, για να εντοπίσεις αυτά τα ξερά δέντρα και να τα κόψεις.»
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33656
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:( :x :shock: :roll: :?: :evil: :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έτσι μπράβο!!!!

όλα τα συναισθήματα παίζουν.... :wink:

:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Μοναδικό είναι αυτό που έγραψες Βάσω μου.

Είναι σαν Ευαγγέλιο, είναι κάτι που θα πρέπει να το θυμόμαστε συνέχεια.

Σ' αγαπάω πολύ- πολύ.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
xamogelo
Δημοσιεύσεις: 1020
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2008 8:17 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Δημοσίευση από xamogelo »

Πόσο ωραία και παραστατηκά τα λες Βάσω μου,
αγγίζεις πράγματι τις καρδιές και τις κάνεις να ψάχνονται για να βρούν την αλήθεια μέσα τους.
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η ευαισθησία να αγγίζεις την αλήθεια, είναι η ειλικρίνεια να αγγίζεις τον εαυτό σου!
Αν δεν το ξεχάσουμε αυτό, η πύλη θα ανοίξη διάπλατα...

Αυτή για μένα είναι η επικοινωνία...αυτή που δεν με χειρίζεται, ούτε με κατευθύνει βίαια προς το καλό,
Είναι αυτή που με "ανοίγει" να νιώσω τον εαυτό μου και την αγνότητα που μετατρέπεται σε φως εσωτερικό!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ω ναι ναι ναι!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

Βασούλα μου, τέλειο!!! Αποστωμοτικό!!! Λυτρωτικό για μένα που

είχα αρχίσει να πιστεύω ότι μεταμορφώνομαι σε μια...αναίσθητη

μουλάρα :cry:
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βάσω μου να είσαι ευλογημένη...που είσαι δηλαδή...αλλά έτσι, την ευχή μου δίνω...πόσους δρόμους μου ανοίγεις...αυτούς που ξερά κλαδιά και ζιζάνια έχουν κλείσει ....κι έλεγα...πως θα τους περπατήσω τώρα? Από την ευλογία του θεού που την έχεις τοσο απλόχερα δεχτεί και τόσο απλόχερα τη μοιράζεις , νοιώθω να παίρνω κάθε μέρα κι έγώ ένα τοσο δα μικρό κομματάκι...και κ άθε μέρα διεκδικώ μεγαλύτερο ...και κάθε μέρα παίρνω μεγαλύτερο

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”