ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33626
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

δωρακι μου ευτυχωσ εχω καταφερει να απεγκλοβιστω απο θρισκευτικα...γωνεικα και κοινωνικα προτυπα.....
Ιωαννάκι επέτρεψέ μου να σου πω πως η διαδικασία του απεγκλωβισμού των προτύπων είναι μια ολόκληρη διαδρομή και δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα!! >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ANGELS ON EARTH έγραψε:
δωρακι μου ευτυχωσ εχω καταφερει να απεγκλοβιστω απο θρισκευτικα...γωνεικα και κοινωνικα προτυπα.....
Ιωαννάκι επέτρεψέ μου να σου πω πως η διαδικασία του απεγκλωβισμού των προτύπων είναι μια ολόκληρη διαδρομή και δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα!! >:d< >:d< >:d<
ναι σιγουρα δεν το αμφισβητω......

αλλα απο μικρη ημουν πολυ αντιδραστικη στα πρεπει....στουσ κανονεσ......και στα προτυπα.....οποτε μεγαλωνοντασ μου ηταν πιο ευκολο να τα αποβαλλω σιγα σιγα απο μεσα μου........καταλαβεσ δωρακι μου....

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ANGELS ON EARTH έγραψε:
δωρακι μου ευτυχωσ εχω καταφερει να απεγκλοβιστω απο θρισκευτικα...γωνεικα και κοινωνικα προτυπα.....
Ιωαννάκι επέτρεψέ μου να σου πω πως η διαδικασία του απεγκλωβισμού των προτύπων είναι μια ολόκληρη διαδρομή και δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα!! >:d< >:d< >:d<
αλλα απο μικρη ημουν πολυ αντιδραστικη στα πρεπει....στουσ κανονεσ......και στα προτυπα.....οποτε μεγαλωνοντασ μου ηταν πιο ευκολο να τα αποβαλλω σιγα σιγα απο μεσα μου........καταλαβεσ δωρακι μου....



Ιωάννα μου θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ!
Η αντίδραση στους οικογενειακούς κανόνες, είναι κάτι φυσικό και συμβαίνει σχεδόν στο 90% των νέων!
Η εφηβεία είναι μια ορμητική κατάσταση του φυσικού ανθρώπου που χρειάζεται να πειραματιστεί και να κινδυνέψει, για να μάθει τα όριά του στον φυσικό κόσμο!

Παρ' όλα αυτά, η παιδική μας μνήμη έχει κρατήσει την εκπαίδευση στο υποσυνείδητο και την ανακαλεί, όταν στην πιο ώριμη ηλικία μας βρεθεί αντιμέτωπη με αυτές τις μνήμες, μέσω άλλων ανθρώπων.

Ο φυσικός άνθρωπος έχει μόνο σωματική συνείδηση, έτσι προσπαθεί σε όλη του την ζωή να προστατέψει την εικόνα του, με αποτέλεσμα να προκαλεί αυτόματους μηχανισμούς αυτοάμυνας. Ο βαθύτερος σκοπός του είναι να γίνει αποδεκτός και να βιώσει την αγάπη, αλλά αυτό δεν το γνωρίζει και έτσι μάχεται οτιδήποτε δεν μπορεί να τον κάνει να νιώσει αποδοχή και έγκριση!
Το πιο συνηθισμένο φαινόμενο κατά την αόρατη αυτή λειτουργία ενός ανθρώπου, ειναι να νιώσει απομονωμένος από τους άλλους, ότι δεν τον καταλαβαίνουν και να προσπαθεί να βρει ομάδες όπου θα τον εγκρινουν και θα τον αποδεχτούν, αλλά στην ουσία δεν μπορεί ο ίδιος να αποδεχτεί τον Εαυτό του, αφού δεν μπορεί να τον εκφράσει πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά σε πληρότητα.

Η αφύπνιση και η διαδρομή προς τον Εαυτό μας, έχει εκείνη την πνευματική δυναμική, όπου αναγνωρίζεις ότι ο νους σου λειτουργεί με πεποιθήσεις και πρότυπα και έτσι υποχρεώνει την συνείδηση να προσαρμοστεί στον ανθρώπινο και απλοϊκό μηχανισμό της επίθεσης και της άμυνας, ή να παραμείνει σε σύγχυση για όλη σου την ζωή!

Υπάρχει πάντα μια άποψη σε όλους τους ανθρώπους, που δεν έχει να κάνει με την εσωτερική νομοτέλεια, την αυτογενή και ουσιώδη αλήθεια κάθε ζωντανής ύπαρξης, αλλά με τον τρόπο και τα ήθη του τόπου όπου μεγάλωσε και αναπτύχθηκε φυσικά, χωρίς να έχει καμια άποψη για τα υπόλοιπα πεδία του, που ακόμα και "αόρατα" εμπλέκονται ασυνείδητα στην ζωή του!

Συναισθηματικά ο άνθρωπος είναι ανώριμος να ανοιχτεί στον θεό και να αναπτυχθεί προς την πνευματική του συνείδηση, λόγω ενός περιορισμού της συνειδησής του, που εμείς οι άνθρωποι ονομάζουμε "φόβο"!
Η πνευματική συνείδηση περιέχει εκείνη την δομή που τον ωθεί να σκέφτεται και να πράτει με την εσωτερική νομοτέλεια και να ακολουθεί τον θείο Νόμο, χωρίς να χρειάζεται να επεξεργάζεται νοητικά το καλό και το κακό!

Θα σου έχει κάνει σίγουρα εντύπωση, πως γίνεται όλοι οι άνθρωποι να γνωρίζουν το καλό και να πράττουν το κακό!
Και αν το επεξεργαστεις με την εσωτερική σου κρίση, θα κατανοήσεις ότι το καλό και το κακό στον φυσικό κόσμο, δομείται από πρότυπα και κανόνες που χρειάζεται κανείς να ακολουθήσει επιβολικά και όχι αυτόνομα και εκουσίως!
΄'Ετσι για τον κάθε άνθρωπο, το καλό και το κακό έχει υποκειμενική δομή και κανείς δεν μπορεί να πείσει κανέναν ότι υπάρχει αντικειμενικότητα στην δράση του προς το καλό!

Η διαδρομή προς τον Εαυτό μας περνάει απο διαφόρου ειδους καταστάσεις συνείδησης και δεν είναι απλά "πήρα ρέικι, αντέδρασα στους οικογενειακούς κανόνες και μια χαρά όλα!"

Χρειάζεται υπομονή να ανακαλύψεις τον Εαυτό σου στην αληθινή του έκφραση και επίσης χρειάζεται το θάρρος για να τον αντιμετωπίσεις στην χαρακτηρισμένη του έκφραση!

Σταματώ εδώ, αλλά πιστεύω να σου έδωσα ένα μικρό κίνητρο για να ανακαλύψεις σε βάθος τον Εαυτό σου, ώστε να μπορείς να έχεις εκείνην την εσωτερική ελευθερία που αναπτύσσει τους ανθρώπους σε ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, χωρίς να υπάρχει η διάθεση κριτικής προς την Φύση της ύλης, αλλά να έχει ωριμάσει και να έχει εξελιχτεί η εσωτερική γνώση της!

Με αγάπη για σένα! :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ναι βασω μου μου εδωσεσ σιγουρα και το εκτιμω αφανταστα.....

σε ευχαριστω!

>:d< >:d< >:d< >:d<

@};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Χρειάζεται υπομονή να ανακαλύψεις τον Εαυτό σου στην αληθινή του έκφραση και επίσης χρειάζεται το θάρρος για να τον αντιμετωπίσεις στην χαρακτηρισμένη του έκφραση!
Βάσω όταν λες χαρακτηρισμένη έκφραση, εννοείς το θάρρος για να εκφράσεις την φύση του Εαυτού σου, εφόσον την ανακαλύψεις...;
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι εννοώ ότι χρειάζεται θάρρος να αντιμετωπίσεις τον χαρακτήρα σου, Βασίλη μου!

Χρειάζεται πολύ περισσότερο κουράγιο, από ότι φαντάζεσαι, να δεις κατάματα την αλαζονεία σου! Και γενικά τις διαστρεβλώσεις που υφίσταται ένα ανθρώπινο ον κατά την φυσική του εκπαίδευση!

Τις περισσότερες φορές η αντίληψη που έχουμε για τον εαυτό μας είναι η καλύτερη. Ποτέ δεν μπορούμε να φανταστούμε πόσο κακός και μοχθηρός μπορεί να είναι, ο κατά άλλα, συμπονετικός μας εαυτός-δημιούργημα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Οκ νομίζω το έπιασα, σ'ευχαριστώ! >:d< :x
Αλλά ακόμη και όταν ξεκινήσουμε να αυτο-παρατηρούμαστε πολλές φορές πάλι το χάνουμε, είτε γιατί δεν είμαστε σε φάση να το κάνουμε, είτε για άλλους λόγους. Οπότε όσο πιο συνειδητοί είμαστε, τόσο λιγότερο χάνουμε την επαφή με την αυτο-παρατήρηση.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εχει στάδια η αυτο-παρατήρηση ή καλύτερα η αυτο-ανάλυση, Βασίλη μου!

Δεν μπορείς να φτάσεις άμεσα στον πυρήνα, έχει διαδρομές ο λαβύρινθος μέχρι το βαθύτερο είναι μας!

Μην ξεχνάς ότι στο ασυνείδητο, εκτος από τον θεό, υπάρχει και ο σατανάς! Και εκεί αναπτύσσονται οι αντοχές της εμβάθυνσης ή τα παρατάς γιατί μέχρι ενός σημείου μπορείς να πας!

Οι ευκαιρίες της ανάπτυξής μας είναι απεριοριστες και επαναληπτικές! Ο κάθε άνθρωπος γνωρίζει βαθύτερα τις αντοχές του και που μπορεί να φτάσει την αφύπνισή του.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μερικοί άνθρωποι αφοσιώνονται τόσο πολύ στην αφύπνιση, που χάνουν την ζωή...Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται μια ισορροπία και μια υγιή θεώρηση της φύσης μας! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:μερικοί άνθρωποι αφοσιώνονται τόσο πολύ στην αφύπνιση, που χάνουν την ζωή...Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται μια ισορροπία και μια υγιή θεώρηση της φύσης μας! :x
ετσι ακριβώς @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:μερικοί άνθρωποι αφοσιώνονται τόσο πολύ στην αφύπνιση, που χάνουν την ζωή...Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται μια ισορροπία και μια υγιή θεώρηση της φύσης μας! :x
@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Fotini έγραψε:
ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:[συμφωνω με ολα τα παραπανω που γραφεισ ομωσ δεν θεωρω οτι εχω κλειστει στο καβουκι μου αν αυτο εννωεισ....

εν ολοιγησ δεν ειμαι απο τα ατομα που θα πηγαινα για μια βραδυα με καποιον απλα για να ικανοποιησω τισ σωματικεσ αναγκεσ μου........καταλαβεσ? <
ναι το καταλαβα και για αυτο εγραψα οτι ειναι αυτο ενα αληθινο μερος του εαυτου και το σεβεσαι, το εκφραζεις δλδ στην σεξουαλικη πραξη

εγραψα ότι αναφερομαι στο δικο μου βιωμα και οχι παρακινουμενη απο αυτο που ενιωσα απο εσενα οσον αφορα το καβουκι, και εγω δεν ηθελα να εχω επαφες με πολλους αντρες διοτι σαν ανθρωπος ειμαι ρομαντικη και θελω την αναλογη τρυφεροτητα για να λειτουργησω σεξουαλικα ακομα και βιολογικα! πισω απο αυτο ομως υπηρχαν και καποια μπλοκαρσματα συναισθηματικα που με οδηγησαν να κλειστω στο καβουκι μου βρισκοντας ολους του επικειμενους σεξουαλικα συντροφους αχρηστους να καλυψουν αυτη την ευαισθησια μου

στην πορεια ανακαλυψα οτι δεν ηταν η ευαισθησια μου που με εκλεισε στο καβουκι αλλα πολλα αλλα και ότι η προσωπικοτητα μου εφερνε μπροστα πολλες δικαιολογιες για να μην βγω απο εκει μεσα

>:d< >:d<

εσυ ξερεις καλυτερα για εσενα απο τον καθενα >:d< >:d<
χμμμμμ δεν το ειχα σκεφτει αυτο.....μαλλον εχεισ δικιο .........

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

>:d< >:d< >:d< :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

Η σεξουαλική ενέργεια είναι η πιό αρεστή απο τους περισσότερους και αυτό γιατί αφορά τα 2 πρώτα ενεργιακά κέντρα μας,κέντρα που όταν ενεργοπιούντε γίνετε αντιλυπτή η ροή της ενέργειας απο όλους τους ανθρώπους γνώστες 'η όχι περί ενέργειας .Ετσι σαφέστατα και αναζητάμε το σέξ και τις σχέσεις για να ερχόμαστε σ'επαφή με την ενέργεια.Στην αγάπη οπου ενεργοπιούντε και τα επόμενα 2 κέντρα η ενέργεια είναι πιο ''καθαρή'' και πολύ πιο ωραία δε λέω, αλλα είναι δύσκολο να φτάσεις εκεί μέσα απο το σέξ και τις σχέσεις γιατί απλά μπορεί να μην έχεις βρεί τον κατάληλο συντροφο και δεν ζούν όλοι με σκοπό ζωής την αναζήτηση σωστού συντρόφου μαθένουν ναγαπούν με άλλους τρόπους,αν βρεθεί βρέθηκε.....αφτό που ήθελα να πώ είναι (άσχετο :D )πως η σεξουαλική ενέργεια δημιουργήτε πολύ πιο έυκολα ήτε υπάρχει αγάπη ήτε όχι,και πιστέυω πως οι άνθρωποι που έχουν έντονη-συχνή σεξουαλική ζωη είναι αυτό που γουστάρουν κατα βάση .
Δε βρίσκω τίποτα κακό στο σέξ απεναντίας πιστεύω πως μπορείς να πάρεις πολά απο αυτό και σωματικές και πνευματικές απολάυσις αλλα μπορεί να σε βοηθήση στην μεταπήδηση όχι να σε πάει στο τέρμα σε ανώτερα επίπεδα'' δε γνωρίζω ''αλλα πιστέυω πως το σεξ θα δείχνει'' ρηχό''
Η ατάκα ένα στα γρήγορα πιστεύω λέει ακριβώς αυτό(έλα να στανιάρουμε-νανέβουμε)στα γρήγορα,
κάτι σάν ντόπα ενεργιακή =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Ειναι καλό να υπάρχει εντονη σεξουαλική ζωή υπάρχει δεν υπαρχει μόνιμος σύντροφος......στο σέξ όλα είναι ταμπού και όλα επιτρέπονται.Αποψή μου 8)
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η ατάκα ένα στα γρήγορα πιστεύω λέει ακριβώς αυτό(έλα να στανιάρουμε-νανέβουμε)στα γρήγορα,
κάτι σάν ντόπα ενεργιακή
:-? Δε νομίζω ότι μ' αρέσει και πολύ αυτή η ατάκα!

Εντελώς ρηχό!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”