Όλα συντελούνται εδώ και τώρα...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χαχαχαχαχαχαχα

Μην γελάς...το έχω δει αυτό!!!

αλλά εντάξει...η αλήθεια έχει φαίνεται πολλές "υφές"!!! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Θέλω κάποιος να μου δείχνει τον δρόμο με την ευτυχία του, την ισορροπία του, την χαρά του, την ομορφιά του, την αγάπη του...
[u] [b]! ! ![/b][/u] έγραψε: Αν μου ανοιγεις ενα δρομο για να περπατησω, πρεπει να γνωριζω οτι ειναι ασφαλης και ακμαιος.
  • Το ιδιο νοημα με αλλα λογια!

    Και το λογο αυτο τον εχω "αντλησει" απο Την Καλλιοπη!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι Σκαπανέα, δεν είναι το ίδιο...

Δεν θα ρωτήσω αν είναι ασφαλής ο δρόμος που μου δείχνει...

Απλά, θα ξέρω ότι βρισκομαστε και οι δυο προς τον ίδιο στόχο!!!
Ο δρόμος πάντα είναι διαφορετικος!!!

Εγώ θα δοκιμάσω το "ετοιμόρροπο" σκαλί...Δεν θα αφήσω να ανέβει ο άλλος πρώτος.

Το να ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που εφαρμόζουν την αλήθεια τους και στην ζωή τους, είναι για μένα "φως" στον δρόμο μου.
Δεν είναι απαραίτήτο να εφαρμόζουμε την ίδια αλήθεια...
΄Ομως θα είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος...

Δεν έγινα μάλλον κατανοητή...

΄Εχω δει "αφυπνισμένους" ανθρώπους, που όμως το πνεύμα είναι έξω από αυτήν...Δεν είναι αφύπνιση το να γνωρίζεις απλά για το πνεύμα...Αφύπνιση είναι να το αφήνεις να δρα...από όποιον δρόμο!!!

Και χαίρεσαι όταν "συναντιέσαι" με "ευτυχισμένα "πνεύματα"!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μήπως με παράδειγμα είναι πιο κατανοητό?

Αν μου μιλάς εσύ για την αλήθεια που βρίσκεις μέσα από την θρησκεία και τον δρόμο του θεού, και σε βλέπω χαρούμενο, νιώθω την αυθεντικότητα στην ζωή σου, νιώθω την αγάπη σου για όλα, γνωρίζω το "πνεύμα" σου, αυτό δεν θα πει ότι θα ακολουθήσω και εγώ την ίδια διαδρομή...
Θα βρω αυτήν την αυθεντικότητα από άλλον δρόμο, που όμως θα με κάνει και μένα το ίδιο με σένα...΄Ιδιος ο στόχος!

Δεν θα περπατήσω στον δικό σου "στρωμένο" δρόμο, θα ψάξω να βρω τον δικό μου να χαράξω, έστω κι αν στην αρχή "φάω" τα μούτρα μου. Το ασφαλής λοιπόν δεν είναι για μένα προϋπόθεση...
Αλλιώς τι νόημα έχει η "αναζήτηση"?
Θα ξέρω όμως ότι ο δρόμος μου θα με οδηγήσει, σαν και εσένα, στην κατανόηση της ζωής...Θα βρω και εγώ το πνεύμα μου, και το δικό σου παράδειγμα, θα φωτίζει κάθε δικό μου "στραβοπάτημα"...

Αυτό εννοώ με το "θέλω να μου δείγνει τον δρόμο με την ευτυχία του...κλπ."
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σας ευχαριστω και τους δυο γιατί με ενδυναμώνετε!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Οχι Βασω, ειναι ακριβως το ιδιο...

    Διοτι για ποιο λογο λες:
Θέλω κάποιος να μου δείχνει τον δρόμο με την ευτυχία του, την ισορροπία του, την χαρά του, την ομορφιά του, την αγάπη του, αν δεν προκειται να τον ακολουθησεις;
  • Και τι αλλο ειναι αραγε η ευτυχια, η ισορροπια, η χαρα, η ομορφια, η αγαπη, ... που ζητας σε αυτον, αν οχι οι αποδειξεις οτι αυτος οι δρομος ειναι τουλαχιστον ασφαλης και αποδοτικος (ακμαιος, που βαδιζεται απο πολλους );

    Γιατι εγω να επιλεξω το reiki που υποσχεται τοσα, αν δεν τα δω πραγματωμενα σε σενα που το προβαλλεις;

    Μπορει να βαδισω το δικο μου μονοπατι στο δρομο αυτον, αλλά ο δρομος ειναι ενιαιος και μοναδικος.

    Και θα εχω διπλα μου ή μπροστα μου, εσενα και αλλους πολλους, ως συνοδοιπορους και συναγωνιστες.

    Και μη ξεγελιεσαι: "Θρησκεια" δημιουργεις και συ ή τουλαχιστον συμβαλλεις στη διαμορφωση της...

    Και πολυ συντομα θα κληθεις να συμμετασχεις στο Πρωτο ( ; ; ; ) Παγκοσμιο Συνεδριο Reiki

    O Reikiανισμος θα αναδειχτει σε παγκοσμιο κινημα...

    Και οι Reikiανοι θα κληθουν να διαμορφωσουν τις γενικευμενες αρχες λειτουργιας τους.

    Και να δειξουν στον κοσμο και να πεισουν τους λαους οτι, το μηνυμα τους ειναι καθαρο και ελπιδοφορο και η μοναδικη λυση στο παγκοσμιο αδιεξοδο που οδηγουνται με μαθηματικη ακριβεια τα πραγματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 04 Οκτ 2007 4:32 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν είναι το ίδιο...

Γιατί δυστυχώς που θα στο πω...το ρέικι μπορεί να βοήθησε εμένα, αλλά ξέρω άλλους πολλούς που δεν μπορούν να αντλήσουν βοήθεια από αυτό!!!
Νιώθουν τον δρόμο που τους δείχνω, αλλά θέλουν την ασφάλεια, ότι δεν θα πονέσουν για να τον περπατήσουν...

Επιμένω ότι δεν είναι το ίδιο...

Το έχω ξαναπεί, αν έβλεπα ότι το ρέικι είναι ο δρόμος ο ασφαλής, αλήθεια σου λέω, δεν θα έκανα τίποτα άλλο από μυήσεις...

Ξέρω, και το λέω πάντα, ότι ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ. Αν θέλει, μαζί με το φως και την αγάπη της συμπαντικής ενέργειας...

Ξέρεις πόσοι έρχονται στο ρέικι, απλά για να θεραπεύσουν τους άλλους???? Χιλιάδες...ευτυχώς όχι σε μένα! Γιατί από μένα ξέρουν την αλήθεια, και με αποφεύγουν, όσοι θεωρούν αλήθεια κάτι άλλο!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και πολυ συντομα θα κληθεις να συμμετασχεις στο Πρωτο ( ; ; ; ) Παγκοσμιο Συνεδριο Reiki
:shock: :shock: Τι λες?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ειναι δικη σου ευθυνη να τους δειξεις οτι, ο πονος ο δικος σου, αυτος που βιωσες εσυ σε ολο του το μεγαλειο, σε εκανε αυτο που εισαι και το οποιο ενδεχομενως ζηλευουν σε σενα.

Και οτι χωρις το κοστος του πονου, διευρυνση συνειδησης δεν υπαρχει.

Διοτι πολυ απλα, ο πονος ειναι το βιωμα της διαστελλομενης συμπαντικα συνειδησης, στα πρωτα σταδια της πορειας του ανθρωπου σε αυτο το δρομο.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

O Reikiανισμος θα αναδειχτει σε παγκοσμιο κινημα...

Και οι Reikiανοι θα κληθουν να διαμορφωσουν τις γενικευμενες αρχες λειτουργιας τους.

Και να δειξουν στον κοσμο και να πεισουν τους λαους οτι, το μηνυμα τους ειναι καθαρο και ελπιδοφορο και η μοναδικη λυση στο παγκοσμιο αδιεξοδο που οδηγουνται με μαθηματικη ακριβεια τα πραγματα.
Προτιμώ από τον Reikiανισμό, να ενωθούν οι άνθρωποι με την αγάπη.
Σκαπανέα, έχεις ακούσει να μιλούν για το ρέικι?
Ξέρεις πως το ονομάζουν?

Θεραπευτική ενεργειακη τεχνική!!!

Και εκεί σταματά!!!

Θεραπεύει...λένε!! ΄Ετσι το πήρα κι εγώ από τις δύο δασκάλες μου...
Στην πορεία βρήκα την αλήθεια του...
Γιατί ήθελα να κοιτάω στα μάτια τους ανθρώπους, που δεν μπόρεσαν θα θεραπευτούν με το ρέικι!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εχω αναφερθεί πολλες φορές στην τύχη μου για τους ανθρωπους που βρεθηκαν μπροστα μου,τους δασκαλους μου.
Θυμαμαι μου ελεγε η Χριστιάνα "οι απαντήσεις είναι μεσα σου,ψαξε ,Γνωρίζεις" αλλά δεν το καταλαβαινα.
Αλλοτε παλι θυμαμαι να λεει "οτι προκαλείς έξω ειναι δικο σου κομμάτι,οτι έλκεις είσαι εσύ"παλι δεν καταλαβαινα.

Περνώντας μεσα απο τις δύνες μου κι επιθυμώντας με καθε κόστος να με γνωρίσω........κατανόησα τον εαυτο μου και τοτε ολα αποκωδικοποιήθηκαν.Τοτε ολα φανερώθηκαν.Ειχα μπροστα μου τους δρομους πατημενους απο αλλους αλλά δεν πιστευα οτι μπορουσα κι εγω να τους διαβώ.Ηταν για μενα σαν το κεραμυδι που ανέφερε η Βάσω.Οταν πεταξα μόνη μου ,οταν μπήκα στον δρομο ,είχα πια εμπιστευτεί χωρίς να το ξερω,ειχα απαλλαγέι απο τα φορτία μου,είχα παλεψει με το "αυτό" και τότε κατανόησα.
Ειχα τα φωτα των δασκαλων μου,ειχα μπροστα μου φωτισμενες ατραπους αλλά πρωτα ηταν απαραίτητο να φωτίσω Εμενα και με το δικο μου φως να ανταμωσω κι αλλους.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν μπορώ να τους δείξω τον δρόμο μου...
Ο δικός μου πόνος δεν γίνεται κατανοητός, αν δεν βιωθεί...

Η υλική διάσταση είναι πολύ γλυκιά μέσα στην ατέλεια του πόνου, τελικά. Δεν μπορώ να καταλάβω αλλιώς, το γιατί οι άνθρωποι "αποφεύγουν" τον πόνο εσωτερικά και επλέγουν να τον βιώνουν εξωτερικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Στην πορεία βρήκα την αλήθεια του...
............................
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Προτιμώ από τον Reikiανισμό, να ενωθούν οι άνθρωποι με την αγάπη.
  • Αγαπατε Αλληλους ! ! !

    Το Θεμελιο Του Χριστιανισμου ! ! !
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88668
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Καλλιόπη μου στην πορεία...

Παρ' όλο που λέει η αδερδή μου ότι γεννηθηκα με το ρέικι!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”