ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΓΝΩΣΕΙΣ...και οποιος αντεξει!

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

αλλα τωρα τρεχουνε δακρυααααα :cry: :cry: :cry: :cry:

δε θελω πια να δακρυζωωωωωωωω

θελω να κλαψωωω και φοβαμαι μη με πιασει ταχυπαλμιααα
γμτττττ πια [-o< [-o< [-o< [-o<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και αν σε πιάσει ταχυπαλμία τι θα γίνει?

φοβάσαι και να κλάψεις Μαράκι? :-(

την ώρα που σε πιάνει η κρίση, σκέψου ότι ΕΣΥ είσαι πιο δυνατή από τον νου σου, που την δημιουργεί...

Προκάλεσέ τον επιτέλους!!!

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ειναι "θρασύδειλος"...
΄Οταν καταλάβει ότι δεν μπορεί πια να σε ελέγχει, θα χαλαρώσει και θα σ' αφησει ησυχη...

Χωρίς "μάχη" Μαράκι δεν κινείται η ζωή...

Κάνε την τουλάχιστον έξω από εσένα...Για να μπορέσεις μέσα σου να έχεις αγάπη...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μαντρυ , κοιτώντας την εικόνα σου μου ηρθε μια σκέψη....
Οταν κάποιος ανακαλύπτει την ευαισθησία του για πρωτη φορα , συνήθως τρομάζει και ανθίσταται......ιδιως αν εχει την αντίληψη οτι αυτό είναι αρνητικό.....μια και η εποχή μας προάγει την απάθεια και την ''εκμετάλευση'''ως πλεονεκτήματα....

Μου ειχε πει ενας φίλος παλιά..

<< Η ευαισθησία είναι δύναμη αλλα έίναι και πληγή χέουσα σε όλα τα μικρόβια. Γι αυτο οταν την αναγνωρίζουμε , πρέπει να την προστατεύουμε >>

Απο εκει και πέρα εμείς θα βρούμε το πως.....και εδω ήδη εχει πολλες μεθόδους... :x
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Aetouli...δεν πολυκαταλαβα αυτο που λες :-? ..αληθεια

να πω ομως οτι απο παντα ημουν χαρουμενος και γελαστος

να πω ομως και αυτο... καποιοι παλιοτερα μου εχουν πει οτι δειχνω 'σοβαρος' πριν με γνωρισουν...(αυτο σιγουρα γινεται μεχρι να νιωσω 'ανετα' στο μερος που βρισκομαι)..και οτι μετα καταλαβαινουν οτι ειμαι ανετος,χαρουμενος , με γελιο

ακουω αποψεις.....
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μαντρυ δεν ξέρω πως να το περιγράψω ....
Νομίζω οτι εχεις μια βαθειά ευαισθησία .... που σε τρομάζει και εσένα τον ίδιο.
Είναι αυτη η λεπτή ιδιότητα που διακρίνει τους καλλιτέχνες , τους ποιητές κλπ...
Αυτό μερικες φορες ξεχυλίζει και είναι τοσο υψηλά ιστάμενο που φοβίζει...
Είναι σαν να βρίσκεται κανεις σε ενα ουρανοξύστη και απο την μια βρίσκεται στην αγκαλιά του θεού και απο την αλλη στην μοναχικότητα Του.....

Δεν μπορω να σου μεταδόσω την εννοια που θέλω..ακου αυτό εδω και θα νιώσεις τι λέω..

http://www.youtube.com/watch?v=-eCvTx5nDDA
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Madraoulas έγραψε:
να πω ομως οτι απο παντα ημουν χαρουμενος και γελαστο

ακουω αποψεις.....
Αλλο χαρουμενος και γελαστος μεσα εξω....
και αλλο χαρουμενος και γελαστος για να αμυνα ... (το δευτερο το εκανα ολη μου την ζωη ....αλλα ηταν ψεμα...που το εφερνα μεσα μου για αληθεια.... )
Δουλλευοντας θα βρεις τις αληθιες σου....ισως πονεσεις στην αρχη..αλλα μετα θα γελας και θα χαιρεσαι μεσα απο την καρδια σου...!!!!!!

>:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Aetouli..πες κι αλλα να με βοηθησεις να το αποκωδικοποιησω μεσα μου αυτο που βλεπεις...με τα λογια μου ερχονατι επιγνωσεις...συνεχισε :x

Με τη Βανεσα Μει παντα αισθανομουν ενα ριγος..οπως και τωρα που ακουσα το τραγουδι που μου ειπες..ειναι συγκλονιστικη στην καρδια μου η αρμονια που βγαζει μεσω του βιολιου μ εναν τροπο που περιλαμβανει τα παντα!!..ετσι νιωθω...
σ ακουωωωωωω

Amalia..ισως εχεις δικιο....αναμενω για την ολοτητα του γελιου μου @};- :x

συνεχιστεεεεεεε
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Φιλαρακο ολοι αυτο κανουμε αποκοδεικοποιουμε και ψαχνουμε το μεσα μας... πολλα πραγματα τα φερουμε σαν αληθεια γιατι μεχρι χθες μεχρι σημερα για μας ηταν αληθεια...
Στην αρχη ποναμε οταν ανακαλυπτουμε τις ψευτικες συμπεριφορες μας ,που δεν ηταν τιποτα αλλο απο αναγκη για αποδοχη,αγαπη,αμυνα,προστασια.... αλλα βλεπεις μετα οτι δεν μας προστατεψανε απο τιποτα... αντιθετα μας βουτηξαν πιο βαθεια...
και μετα φαυλος κυκλος ...
καθε μερα και ενα βημα μεσα μας... μας φερνει πιο βαθεια στην αληθεια μας.... και μετα δια μαγειας ερχεται η λυτρωση...
Στο λεω απλα οπως το βιωνω εγω...
>:d<
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μαντρυ , μερικές φορες ταυτιζόμαστε με την σκληρή πλευρα του εαυτού μας , επειδή εκεί αισθανόμαστε ασφάλεια .
Ετσι μας εμαθαν ...τοσα χρόνια και θεωρήσαμε την πονηριά, την καπατσοσύνη και το να ''σου την βγω'' εξυπνάδα και αντριλικι....
Εχουμε ομως και μια αλλη ομορφη κρυμμένη πλευρά που είναι πιο γλυκειά και αυτη την θάβουμε απο τον φόβο μας...
Αυτή οταν ξεφυτρώσει......''παιζει '' στο δικό της γήπεδο με την προσωπικότητα μας που τα χάνει..

Εχει γράψει ορισμένα πολύ βοηθητικά κείμενα η Βάσω στο 2ο κέντρο σχετικά με το μπλοκάρισμα της καρδιάς ...τα πρότυπα του κακου λύκου και της νεράιδας..κλπ.
Αν και τα εχω βρεί , δεν εχω δικαίωμα να τα εμφανίσω...

Πιστευω οτι αν συμφωνεί με αυτό που αισθανομαι για σενα και εκείνη [ και δεν είναι δική μου αυταπάτη] θα βρεί τον τρόπο να σου αναλύσει το βαθύτερο νόημα .

>:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αετούλι, μπορείς να εμφανίσεις όποια νομίζεις. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα και ούτε τα κορίτσια έχουν, άπό ότι συζητήσαμε...
Δεν είναι επιγνώσεις μόνο επί προσωπικών δεδομένων, αλλά ισχύουν για όλους τους ανθρώπους που στρέφονται μέσα τους να βρουν τον Εαυτό τους...

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες στον Μαδράκο μας!


Μαδράκο...
Η εικόνα που θέλεις να παρουσιάσεις στον εαυτό σου και στους άλλους είναι επιφανειακή. Πιο βαθιά δεν έχεις πάει ακόμα, γιατί αφενός δεν γνωρίζεις τον τρόπο ίσως, αφετέτρου ο νους δεν επιτρέπει πολλές φορές την πρόσβαση στον εσώτερο εαυτό μας, για προστασία της εικόνας του και μόνο.

Το χαρούμενος άνθρωπος εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα.
΄Ολοι χαρούμενοι δειχνουν...Και χωρίς προβληματισμούς και περισσότερη ενδοσκόπηση, γιατί αυτό τρώει χρόνο και θέλει κόπο.

Παίρνεις μυήσεις και η ψυχή έχει βάλει "πλώρη" για ανάδυση, Μαδράκο...
Το ότι τον καθαρισμό τον εμποδίζεις, δεν σημαίνει τίποτα, παρά μια καθυστέρηση μέχρι να εναρμονίσεις αυτό που πήρες με αυτό που πραγματικά νιώθεις και όχι αυτό που νομίζεις πως είσαι...

Η πλάκα και ο χαβαλές είναι μόνο μια έκφρασή σου πίσω από τον υπολογιστή. Όταν μιλάμε φέις του φέις βγάζεις μια συνετή θλίψη, που εγώ ξέρω από που προέρχεται, το θέμα όμως είναι να το μάθεις εσύ μόνος σου...

Γι' αυτό και σου είπα, σωστά άνοιξες αυτό το τοπικ στην ενότητα "θεραπεία"...
Η "θεραπεία" δεν συντελείται για σωματικούς πόνους ή κοινώνικές ασθένειες, αλλα για να "καθαρίσουμε" την άγνοια που μας αποδυναμώνει και μας κάνει ασθενείς...κρατώντας μας μακρυά από την ψυχή μας, που δεν της επιτρέπουμε να είναι αρκετά ευαίσθηστη, και να εκφράζεται με ουσία...

Τα πρότυπα έχουν μια μεγάλη συμμετοχή στην ζωή μας και ένα από αυτά είναι "οι άντρες είναι δυνατοί", βάζοντας τον κάθε άντρα στην διαδικασία να το στηρίζει εις βάρος της ψυχής του...

Μα όμως γι' αυτό είσαι εδώ...αυτό νιώθω και στο λέγω με ειλικρίνεια...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Σε πιστευω Βασω μου σε αυτα που λες...αληθεια το λεω....απλα θελει το χρονο του..τι αλλο να πω
Ευχαριστω για τη βοηθεια και οτι εχετε μου το στελνετε(aetoyli ;) )...
και καθε αποψη/βοηθεια ειναι δεκτη
>:d< >:d< @};- @};-

Υ.Γ...''συνετη θλιψη''..δεν το εχω ξαμακουσει...για να το λες ετσι θα ειναι...διευκρινησεις εχει? :-? :x
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:x >:d<
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

εσυ ασε τις αγκαλιτσες και τα φιλακια και πες κατι

παρε να χεις >:d< :x
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χαχαχα μγτ τα ελληνικά μου ε?

συνετή θλίψη χαρακτηρίζω αυτήν την εσωτερική κατάσταση του εαυτού, που υπάρχει δυσαρμονία χωρίς συγκεκριμένο λόγο, μια και η αιτία είναι βαθύτερο εύρημα.

Συνήθως ο άνθρωπος δεν το καταλαβαίνει εξωτερικά, αλλά το νιώθει εσωτερικά και προσπαθεί να φέρει ισορροπία με πράξεις γέλιου, διασκέδασης, ξεχάσματος κλπ.

Η ψυχή προσπαθεί να εναρμονίσει το μέσα με το έξω, για να μπορέσει να φέρει ισορροπία στον οργανισμό και στο συναισθημα.

Είναι η αυτοπροστασία από την κατάσταση της κατάθλιψης, που εσωτερικά και εξωτερικά ο άνθρωπος έχει μόνο θλίψη.

Μην σου φαίνεται βαριά η λέξη "κατάθλιψη"...
Το 80% των ανθρώπων έχουν τάση για κατάθλιψη, που την περιορίζουν με επιφανειακές διεργασίες..

Οι μεν άντρες με ποδόσφαιρο (γι' αυτό με βλέπεις και επιμένω), και σεξουλικές εκτονώσεις, οι δε γυναίκες με επιδρομή στα καταστήματα, με υπερβολικό ενδιαφέρον στην εμφάνιση...
Μιλάω πάντα για καταστάσεις "πάθους" και όχι φυσιολογικές, για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση...

Οι κοινωνία μας είναι καταθλιπτική και εξωστρεφής...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Θα συμφωνησω 100% σε αυτα που λες αφου τωρα που τα λεσ τ αναγνωριζω κι εγω.(.και παντα αναφερομαι στον εαυτο μου)

και ιδιαιτερως (το καταλαβαινω γι αυτο απομονωνω τα γραπτα σου)σε αυτο εχεις δικιο
Vaso έγραψε: συνετή θλίψη χαρακτηρίζω αυτήν την εσωτερική κατάσταση του εαυτού, που υπάρχει δυσαρμονία χωρίς συγκεκριμένο λόγο, μια και η αιτία είναι βαθύτερο εύρημα.

Συνήθως ο άνθρωπος δεν το καταλαβαίνει εξωτερικά, αλλά το νιώθει εσωτερικά και προσπαθεί να φέρει ισορροπία με πράξεις γέλιου, διασκέδασης, ξεχάσματος κλπ.
το παρακατω το εχω ηδη κανει και να ξερες ποσο δικιο εχεις..
Vaso έγραψε:Οι μεν άντρες με ποδόσφαιρο (γι' αυτό με βλέπεις και επιμένω), και σεξουλικές εκτονώσεις, οι δε γυναίκες με επιδρομή στα καταστήματα, με υπερβολικό ενδιαφέρον στην εμφάνιση...
Μιλάω πάντα για καταστάσεις "πάθους" και όχι φυσιολογικές, για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση...

Οι κοινωνία μας είναι καταθλιπτική και εξωστρεφής...
ετοιμος ειμαι δωστε μου μια στον κ@ο να πεσω στα βαθια >:d< >:d< @};- @};- :x :x

Υ.Γ...καλα...αν περιμενω απο εσας καληνυχτα...βουταω μονος μου ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”