Θάνατος

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 883
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Δεν αντιστρέφεται ο φόβος με την αλήθεια μόνο! Πρέπει να αγαπήσουν τον εαυτο τους πρώτα...Από εκεί ξεκινάμε και όχι από τον πόλεμο του φόβου... Χρειάζεται οι άνθρωποι να νιώσουν την αγάπη και να είναι ασφαλείς μέσα σ' αυτό το αίσθημα
Εννοείτε, ότι αν δεν αγαπήσεις πρώτα τον εαυτό σου τότε ζωή και θάνατος μοιάζουν με 2 ξεχωριστά πράγματα με ενδιάμεσο κρίκο τον φόβο. Φόβο για τον θάνατο - Φόβο για την Ζωή.... Όταν η αγάπη και η αποδοχή του εαυτού μας περάσει στο κύτταρο μας αληθινά τότε οι φαινομενικά αντίθετοι πόλοι γίνονται ένα συνεχές........
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88634
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πολλές΄φορές αντιμετωπίζεται ο θάνατος με θάρρος, γιατί ξέρεις ότι δεν μπορείς να κανεις αλλιώς...

Το σημαντικό στην διαδρομή μας είναι να γνωρίζεις ότι δεν κάνεις αλλιώς!
Για παράδειγμα για μένα θάνατος δεν είναι η παράδοση του σαρκίου μου αλλά η παράδοση της ψυχής μου.
που θα την παραδώσεις Ελισάβετ μου?

και που είναι η ελευθερία σου να αποφασίσεις ότι δεν θα την παραδώσεις πουθενά, ει μη μόνο θα ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ σε όλες τις εκφάνσεις της ύπαρξής σου?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27428
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ίσως οι δάσκαλοι μου στο σχολείο να είχαν δίκιο τελικά :lol:
Γράφω κείμενα με λίγες λέξεις και πολλές έννοιες.

Βάσω
Αυτή η φιλοσοφική απάντηση και η ρητορική αλήθεια δεν έχει νόημα για αυτούς που ζουν μηχανικά...Ζούμε, είναι η απάντηση, και δεν θέλουμε να σταματήσουμε να ζούμε... Και είναι το 90% του πληθυσμού της γης...
Έλλη
Για βαθύτερη ανάλυση και ανασκόπηση του θέματος θα πρέπει να επανεξετάσουμε το νόημα της λέξης θάνατος το οποίο και διαφέρει ανάλογα με τον άνθρωπο.
Δυστυχώς το 90% του πληθυσμού σκέφτονται διαφορετικά από εμάς και ζουν μηχανικά.

Χρυσούλα
Ελλη μου ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής αλλά η συνέχεια της ζωής σε άλλο επίπεδο πιο λεπτοφυές.
Όταν η αγάπη και η αποδοχή του εαυτού μας περάσει στο κύτταρο μας αληθινά τότε οι φαινομενικά αντίθετοι πόλοι γίνονται ένα συνεχές........
Έλλη
Ο τρόπος που επιλέγεις να ζήσεις την ζωή σου είναι και ο τρόπος που επιλέγεις να βιώσεις τον θάνατό σου.
Εφόσον κατά την διάρκεια της ζωής σου αγγίξεις το πιο λεπτοφυές επίπεδο τότε ο θάνατος γίνεται η συνέχεια...........

Βάσω
Παράθεση:
Για παράδειγμα για μένα θάνατος δεν είναι η παράδοση του σαρκίου μου αλλά η παράδοση της ψυχής μου.

που θα την παραδώσεις Ελισάβετ μου?

και που είναι η ελευθερία σου να αποφασίσεις ότι δεν θα την παραδώσεις πουθενά, ει μη μόνο θα ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ σε όλες τις εκφάνσεις της ύπαρξής σου?
Έλλη
Κάθε σημάδι και επίγνωση, κάθε επίγνωση και βήμα προς την ελευθερία.
Θα χαρώ να το παραδώσω όταν έρθει η ώρα γιατί θα έχω ολοκληρώσει τον κύκλο.
Καλά νομίζεις πραγματικά ότι σκοπεύω να παραδώσω την ψυχή μου ?
Ένα γέρικο κορμί θα παραδώσω κι αυτό σε 450 χρόνια ! και θα το παραδώσω <όταν έρθει η ώρα> για να περάσω στην επόμενη φάση :wink:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27428
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Λογια που φερουν το αρωμα της ελευθεριας απο την χαραμαδα του παραθυρου μεσα στο δωματιο μου ...
Λογια που προμηνυουν ειρηνικο αγωνα και προοπτικη ...
Ναι, Κώστα μου σωστά το ερμήνευσες.
Ελευθερία και προοπτική που μυρίζουν αγάπη...........
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88634
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ελλη μου η έκφραση όταν γράφουμε αντικατοπτρίζει τον νου μας που σκέφτεται...

Λοιπόν, σου προτεινω, να μην τον αφήνεις να σκέφτεται γιατί έτσι γράφονται οι αλήθειες του...

Σου προτείνω να γράφεις με την ψυχή σου, που πάλι αλήθειες θα καταγράφει, αλλά εσύ θα τις αναγνωρίζεις...

έτσι που έγραψες για παράδοση ψυχής, αυτό ήταν εκείνη την στιγμή η σκέψη σου...

που την άλλη μέρα την διάβασε η ψυχή σου και την "τακτοποίησε" δεόντως... :D :D

Εναρμόνιση χρειάζεται στην έκφραση και όχι ταλέντο!!!! :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27428
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ευτυχώς δεν σκέφτηκα ποτέ παράδοση ψυχής και εαν προσέξεις το άρθρο ήταν <το> δηλαδή το σαρκίο.

Αναγνωρίζω την αγάπη σου ανάμεσα στις λέξεις και ανταποδίδω.
Ναι, κι εγώ σ' αγαπώ.

Ήταν, από την στιγμή που έγραφα, ξεκάθαρο και είμαι σίγουρη γι' αυτό.

Βάσω με την βοήθειά σας πέρασα στην άλλη όχθη και βρίσκομαι σε διαφορετικό ποτάμι.
Η ψυχή μου το ένοιωσε βαθιά και γνωρίζει πλέον.
Παραμένω ευγνώμων που συνεχίζεις να με βοηθάς να διακρίνω και να επιλέξω τα μονοπάτια.
Ξέρεις ότι παλεύω και ότι θα τα καταφέρω.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88634
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

άσε κοριτσάκι μου την "πάλη" σε όποια μορφή και αφέσου στην αλήθεια...

Φυσικά διακρίνω και την τεράστια αλλαγή στην συχνότητά σου, αυτό μάλιστα συζητούσα εχθές με την Χρυσούλα... :D :D

΄Εχει σχέση η Ελλη με την Ελισάβετ????

Δεν ξέρω πως σου φαίνονται τα λόγια μου, αλλά σίγουρα είναι αγάπη, ακόμα κι αν για μια μικρή στιγμή τα νιώθεις "αυστηρά"...

΄Ισως γιατί νιώθω την "πάλη", και νιώθω να σου πω, ότι δεν υπάρχει "πάλη", αλλά μόνο αγάπη... ΄Ισως είναι η διαφοροποίηση της αγάπης μέσα σου, που σε κάνει να νομίζεις ότι "παλεύεις"...

σ' αγαπώ όπως ακριβώς είσαι, και για ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27428
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

΄Εχει σχέση η Ελλη με την Ελισάβετ????
ΟΧΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ
Δεν ξέρω πως σου φαίνονται τα λόγια μου, αλλά σίγουρα είναι αγάπη, ακόμα κι αν για μια μικρή στιγμή τα νιώθεις "αυστηρά"...
Παλιότερα με έπιανε το παράπονο :oops:
Τώρα χαίρομαι :wink:

Νομίζω ότι παλεύω ? Θέλει ψάξιμο για να απαντήσω.
Ίσως να έχει να κάνει με τον φυσικό πόνο που με έχει ταράξει.
Υπάρχουν στιγμές που δυσκολεύομαι να τον δεχτώ αν και σε γενικές γραμμές τον αγαπώ γιατί με έχει βοηθήσει αφάνταστα.

'Εχω να δηλώσω πάντως ότι και σήμερα ήταν μια υπέροχη ανατολή σε συχνότητες χαμηλότερες από χθες :lol: :lol: :lol:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88634
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Α που να "ακούσεις" την δύση... :D :D

έχει μια γλυκιά εναρμόνιση και έναν απαλό ήχο, που σε κάνει να χαλαρώνεις και να παραδίνεσαι στην ομορφιά του φωτός, που δεν μπορείς πια να δεις...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Kαλημερα. Πριν λιγο γυρισα απο την κηδεια του γιου φιλων μου,ενος παλληκαριου 24 χρονων που εφυγε απο την ζωη ξαφνικα. Οσο παρακολουθουσα την εξοδιο ακολουθια σκεφτομουνα αν μπορουμε να βοηθησουμε με καποιο τροπο,(προσευχη, ρεικι) την ψυχη να βρει τον δρομο της και την γαληνη, χωρις να φοβαται. Τα ιδια θυμαμαι οτι με προβληματιζαν και οταν εχασα την μικρουλα μου κορη. Το φοβο που ισως νοιωθουν αυτες οι ψυχες οταν φυγαν τοσο νεοι και χωρις εμπειριες απο την ζωη. Μηπως ξερει καποιος να μου γραψει? Ευχαριστω προκαταβολικα. Σας φιλω. :!:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

την ψυχη να βρει τον δρομο της και την γαληνη, χωρις να φοβαται
.

Ευθυμία μου ειναι τραγικός ο θανατος νέων ανθρώπων!
Αλλά τι σε κανει ν αλες ότι οι ψυχες φοβούνται και εμεις οι ζωντανοί θα τους βοηθήσουμε να βρουν δρομο και γαληνη με την δικη μας προσευχή;
Μηπως τελικά εινα ο δικος μας φοβος γι α'υτο που δεν ξερουμε και ισως οι ψυχες να προσευχονται για μας;
Δεν ξερω ....σκεψεις και μονο! :-(
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Efthimia έγραψε:Οσο παρακολουθουσα την εξοδιο ακολουθια σκεφτομουνα αν μπορουμε να βοηθησουμε με καποιο τροπο,(προσευχη, ρεικι) την ψυχη να βρει τον δρομο της και την γαληνη, χωρις να φοβαται.

Τα ιδια θυμαμαι οτι με προβληματιζαν και οταν εχασα την μικρουλα μου κορη. :
Ευθυμία, η καρδιά σου είναι γεμάτη αγάπη, μετά από το προσωπικό σου γεγονός....

Η αγάπη σου και ο τρόπος που αντιμετωπίζεις , σου ενδυναμώνουν την πρόθεση να "στείλεις" αγάπη και Φως στην ψυχή που καλείται να βρεί το δρόμο της...

Το έχεις κάνει ήδη.... :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Ευχαριστω Danny και γαλαζια. Πιστευω οτι σιγουρα ειναι δικοι μου φοβοι. Απλως προβληματιζομαι πως ενα παιδακι η και ενας νεαρος που δεν προλαβαν να προβληματιστουν (οχι οτι εγω ξερω, απλως ψαχνω, οι καταστασεις της ζωης που εζησα με οδηγησαν σ'αυτο) θα καταλαβουν την πραγματικη ουσια τους? θα εχουν καποια βοηθεια απο αλλα πεδια για να αποκτησουν επιγνωση του τι τους συμβαινει και τι πραγματικα ειναι η θα ειναι ψυχες που θα "χαθουν"? (δεν ξερω πως αλλιως να το διατυπωσω αυτο που σκεφτομαι. Ισως και να μην σας βοηθαω να καταλαβεται αυτο που θελω να πω.) @};-
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16607
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Μα ηταν δικη τους η αποφαση να φυγουν την δεδομενη στιγμη .... :-?
Τωρα για την κατανοηση των οσων συνεβησαν στην διαδρομη τους εδω ..... :-? :-?
αυτη δεν ειναι η επομενη διεργασια που θα καθορισει την εξελικτικη τους πορεια και το επαναπροσδιορισμο διαδρομης????? :-? :-? :-? @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

που δεν προλαβαν να προβληματιστουν (οχι οτι εγω ξερω, απλως ψαχνω, οι καταστασεις της ζωης που εζησα με οδηγησαν σ'αυτο) θα καταλαβουν την πραγματικη ουσια τους?
Για ολα υπαρχει ένας σκοπος,πιστέυω.
Το γιατι εφυγαν τοσο νωρις ,οσοκι αν με σοκαρει που το λεω,εχει να κανει με τον δικο τους σκοπό ζωής,με την δικη τους εξέλιξη.
Μηπως ομως ειναι καλα να αναρωτηθουμε ποσο άρραγε εχουμε εξλιχθει έμεις στην ηλικία μας ,στην ζωή μας; :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”