Τι μου συμβαίνει?

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σταμάτησα να φοβάμαι.
Αυτο δηλώνεις στο Σύμπαν, ΄Ελλη μου? :wink:

Ετοιμάσου για crash test!! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27428
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Πανέτοιμη :twisted:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πιο κατανοητό τώρα?
Ναι. Η υπόθεση << γονείς>> είναι όντως κουβάρι. Οταν για πρώτη φορά είδα την διαδρομή των συνειρμων μου και την σχέση τους με τους γονείς μου εξεράγην. Εριξα ευθύνες , επιθέσεις , αρνήσεις και διάφορα άλλα μέχρι που μια ημέρα είδα οτι κι εγώ έκανα τα ίδια με το παιδί μου.
Μετά κατανόησα οτι έκαναν οτι μπορούσαν απο αυτά που γνώριζαν και θεωρούσαν πιο σωστό, οπως προσπαθώ να κάνω και εγώ. Ανθρωποι είναι κι αυτοί και δεν φταίνε εκείνοι αν εγω ήθελα να τους κάνω θεούς.
Και λάθη θα κάνουμε και θα θυμώσουμε και θα αγαπήσουμε.

Δεν αλλάζουν οι αλήθειες του Εαυτού μας, στην πάροδο του χρόνου. Απλά γίνονται βαθύτερες και πιο ουσιαστικές, γι' αυτό ίσως σου φαίνεται πως αλλάζουν.
Νομίζω οτι οι αλήθειες του Εαυτού η οι αξίες επάνω στις οποίες βαδίζουμε δεν αλλάζουν [ οπως λές και εσύ].
Αυτο που αλλάζει η επανέρχεται πιθανώς, είναι ορισμένες συνήθειες της συμπεριφοράς μας , μερικές οπτικές ζωής και άλλα που ομως είναι αρκετά καθοριστικά ωστε να τραντάζουν και το πλασματικό οικοδόμημα μας και τους άλλους γύρω μας.

΄Ορεξη να΄χεις!!
:D είναι τεράστιο αν και δεν του φαίνεται , ξεγελάει το χρώμα.
Έχω δρόμο μπροστά μου να πετύχω την απόλυτη σύνδεση με τον Εαυτό έκανα όμως το σημαντικότερο βήμα.
Σταμάτησα να φοβάμαι
Ο φόβος αναστέλλει αλλά έχει ό άτιμος κάτι περίεργους τρόπους να κρύβεται και παίρνει κάτι όμορφα ονόματα για να ντυθεί .
Πάντως για να προσωρήσουμε πρέπει να τον ξεσκεπάζουμε συνεχώς.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτο που αλλάζει η επανέρχεται πιθανώς, είναι ορισμένες συνήθειες της συμπεριφοράς μας , μερικές οπτικές ζωής και άλλα που ομως είναι αρκετά καθοριστικά ωστε να τραντάζουν και το πλασματικό οικοδόμημα μας και τους άλλους γύρω μας.

ω ναι! Οι συνήθειες και οι εξαρτήσεις...Αυτά όμως δεν είναι αληθινά ο πυρήνας μας, αετέ!
΄Οταν τον βρεις, τίποτα δεν αλλάζει, αλλά διαρκώς εξελίσσεται σε μια ανώτερη οκτάβα που του δινει βαθύτερη "λάμψη"

Τραντάζουν το οικοδόμημα? Μα τι λες...΄Οταν λέω ότι αυτό περιέχει πόνο, τι άλλο θα μπορούσα να εννοώ?

Ο πόνος του "ξεσκεπάσματος" είναι ότι πιο οδυνηρό, και συγχρόνως λυτρωτικό, έχω βιώσει!!!!! :D


Ο φόβος αναστέλλει αλλά έχει ό άτιμος κάτι περίεργους τρόπους να κρύβεται και παίρνει κάτι όμορφα ονόματα για να ντυθεί
Εχεις δίκιο για τον φόβο!
Δεν είναι τυχαίο που στα αρχαία μυστήρια είχαν σαν τελευταία δοκιμασία της γνώσης, το πέρασμα από τον θάνατο!
Συγκλονιστικό!!!!!

Και το crash test που ανάφερα στην ΄Ελλη, "μετράει" τον βαθμό ετοιμότήτας της συνείδησής μας!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

αετος έγραψε: .............................
Αν απογυμνώσουμε τις ιδεες , τις σκέψεις και τα συναισθήματα απο αυτό το άτομο, τότε τι θα βλέπουμε ?
Συγνώμη αλλά παιδεύομαι πολύ καιρό με αυτή την έννοια αλλά ακόμη τίποτα.
Καλη σου Μερα "αετε " Καλως ηρθες .....

Αν απογυμνώσουμε εναν ανθρωπο απο τις σκεψεις και τα συναισθηματα τι θα μεινει εε ??? Ωραια ερωτηση ....

Ας μην ειμαι μονολεκτικος στην απαντηση μου ....
ας ειμαι λιγο διαλεκτικος ( ετσι για να χανομαστε στα λογια ) :lol: :lol:


Ο ανθρωπος ειναι σωμα , ψυχη και πνευμα ... σωστα ? Συμφωνουμε νομιζω ...

Αν οι ιδεες και οι σκεψεις που ειναι παρεμφερεις ειναι μερος της νοησης μας
( που κατ' επεκταση ατυχως θεωρουμε πνευμα μας )
και τα συναισθηματα ειναι το κυριο μερος της ψυχη μας ...
τοτε αυτο που μενει να βλεπουμε ειναι ........ το σωμα .

χμμ Ανεπαρκεις απαντηση εε? ειμαι βεβαιος οτι το εχεις δει και εσυ με αυτον τον τροπο .....

Μια :idea: Τι θαλεγες αν επαναπροσδιωρισουμε τι ειναι το καθε τι ?
Ισως φτασουμε σε μια πιο πραγματικη-πραγματιστικη απαντηση ....
ή ισως σε μια τοσο ασυμβατη με την συμβατικη κοινωνικη σκεψη , μα και ρεαλιστικη που θα την θεωρησουμε "τρελλλη" αν και ....
Μα ... Ναι και αυτην θα την αποριψουμε .... για διαφορους λογους ....

:lol: :lol: :lol: 8) :lol: :lol: :lol:

Θελει Αρετη και Τολμη η Ελευθερια ...
και Χωρις ελευθερια δεν μπορει κανεις να επαναπροσδιωρισει τιποτα στη ζωη του ..... αγετε και φερετε απο τους παλαιους αυτο - προσδιορισμους του ... (προτυπα) . Τι στα κοματια ; πρασαμε χρονια να προσπαθουμε να αναγνωρισουμε τι ειναι τι απο μικροι ...
Εχουμε αποδεχθει εκατονταδες επιλογες χωρις να τις εξετασουμε στη ζωη μας . Παραδειγμα : Δεν ξερουμε αν ειμαστε αυτο που θελουμε εμεις ή αυτο που θελουν οι αλλοι να ειμαστε .

ΝαμασΤΕ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Έλλη Καραλή έγραψε:Σταμάτησα να φοβάμαι.
Μακαρι να ηξερα τον τροπο που τα καταφερες ! :roll:
Καποιος ειπε καποτε οτι το μονο που εχει να φοβαται ο ανθρωπος ειναι ο ιδιος ο φοβος.
Η δικη μου η εμπειρια λεγει οτι, ο ανθρωπος σταματαει να φοβαται οταν ενεργει εσωτερικα σε απολυτο συνδυασμο και εναρμονιση με τον Ανωτερο Εαυτο του !
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Skapaneas έγραψε: Η δικη μου η εμπειρια λεγει οτι, ο ανθρωπος σταματαει να φοβαται οταν ενεργει εσωτερικα σε απολυτο συνδυασμο και εναρμονιση με τον Ανωτερο Εαυτο του !
Και ποιος ειναι τοσο τελεια εναρμονισμενος με τον λεγομενο "Ανωτερο Εαυτο" του ;;;;;
Ειμαστε μονο ανθρωποι Σκαπανεα μου ...... αρα μεταξυ αλλων και θα φοβομαστε ... φυσικα ....
Αν παραιτουμαι ομως και Φοβασαι το φοβο μου αλοιμονο μου ....
Εχω παρατηρησει οτι ενας φοβος συχνα ειναι εγωισταρος πρωτης ταξεως ........ μολις τον κοροιδεψεις λιγο και του πας κοντρα τοτε μαζευεται ..... Απιθανο εε ; και μετα ανασκουμπονει τα μανικια του και επανερχεται δρυμιτερος .......

Χαχαχαχαχαχαχα
ΝαμασΤΕ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε: Εχω παρατηρησει οτι ενας φοβος συχνα ειναι εγωισταρος πρωτης ταξεως ........ μολις τον κοροιδεψεις λιγο και του πας κοντρα τοτε μαζευεται ..... Απιθανο εε ; και μετα ανασκουμπονει τα μανικια του και επανερχεται δρυμιτερος .......
Γι' αυτο φιλε μου δεν τον κοροϊδευεις ουτε και τον χλεβαζεις το φοβο σου, αλλά τον κοιταζεις καταματα και τον "ξεσκιζεις" με το λογο σου, αναγκαζοντας τον να σου αποκαλυψει τον πυρηνα του ! :twisted: :wink:

Και εκει στο βαθος του φοβου σου ανακαλυπτεις καταπληκτος μια κρυμμενη αδυναμια σου ! :shock:

Και απο κει και περα αναλαμβανεις δουλεια ! 8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ειμαστε μονο ανθρωποι Σκαπανεα μου ......
΄Οχι Qisan μου, δεν συμφωνώ!!

Αυτό μας είπαν ότι είμαστε και το πιστέψαμε...Και έτσι δεν είμαστε ελεύθεροι...

όχι, σε βεβαιώνω ότι δεν είμαστε μόνο άνθρωποι! Είμαστε θεϊκοί άνθρωποι μην το ξεχάσεις ποτέ...

Ξεχάσαμε τι είναι η αγάπη, γι' αυτό φοβόμαστε!!!

Για να το πιάσουμε από την σωστή του μεριά! :wink:


Οι αδυναμίες, Σκαπανέα, είναι απλά αυτά τα μικρά καθημερινά "πεισματάκια" της δύναμής σου!!!! Ούτε εσύ να το ξεχάσεις....
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Όσο πολεμάς τους φόβους σου δεν καταφέρνεις τίποτα...
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Vaso έγραψε:
Ειμαστε μονο ανθρωποι Σκαπανεα μου ......
΄Οχι Qisan μου, δεν συμφωνώ!!
Αυτο μας είπαν ότι είμαστε και το πιστέψαμε...Και έτσι δεν είμαστε ελεύθεροι...
όχι, σε βεβαιώνω ότι δεν είμαστε μόνο άνθρωποι! Είμαστε θεϊκοί άνθρωποι μην το ξεχάσεις ποτέ...
Ξεχάσαμε τι είναι η αγάπη, γι' αυτό φοβόμαστε!!!

Για να το πιάσουμε από την σωστή του μεριά! :wink:

Οι αδυναμίες, Σκαπανέα, είναι απλά αυτά τα μικρά καθημερινά "πεισματάκια" της δύναμής σου!!!! Ούτε εσύ να το ξεχάσεις....
Βασω μου Για να το πιάσουμε από την σωστή του μεριά! :wink:
Συμφωνω οτι μας ειπανε , Οτι ειμαστε μονο ανθρωποι , αλλα κανεις λαθος να θεωρεις οτι το πιστεψα ... Ποτε δεν το πιστεψα-αποδεχθηκα !!! :lol:
Γιαυτο μιλησα για Αρετη και τολμη για την επαναδιατυπωση του τι ειναι τι . Μιλησα και για Προτυπα παρα πανω ... αναφερομενος στην επαναξιολογηση τους . Λυπαμαι αν δεν το ειπα ευκρινως .
Και βεβαια ειναι συνθετη υποθεση ενα Ανθρωπος . ( εκ του Ανω θρωσκω ) αλλωστε μην το ξεχναμε ....
Σε βεβαιώνω ότι είμαστε μόνο ’νθρωποι ! ή διαφορα μας ειναι μονο οτι για μενα ο Ανθρωπος ειναι α' Υλη , β' Ψυχη , γ' Πνευμα οπου
α= ενεργεια , β=ενεργεια , γ=ενεργεια και α+β+γ = 3 φορες ενεργεια Δεδομενου οτι E=mc2 αναλογα με την ταχυτητα της δονησης η ενεργειακη μαζα που αποκαλουμε Ανθρωπο παιρνει μορφες ...και προσδιωριζει Προτυπα .
[ Σ αρεσει η εξισωση μου Σκαπανεα ? ]
Μαλιστα αναρωτιεμαι ... απορρεια των του Αινσταιν ειναι οτι , οτι μπορεις να σκεφτεις ειναι ενεργειακη μορφη . ΟΛΑ . Ακομα και ο .....
Οταν απελευθερωνουμε τις μορφες-προτυπα με την Σιωπη τα πραγματα επανερχοντε στην προγονικη τους κατασταση δλδ γινοντε ενεργεια που ρεει ελευθερη στο συμπαν ...
Δεν μπορω να φανταστω τιποτα καλυτερο απο Μια ελευθερη Ανθρωπινη συνειδηση που ρεει ελευθερη στο συμπαν .
Εχει επιτελεσει την ουτως πως αποκαλουμενη " θεωση " . :x :cry:

Ειδες ποσο συμφωνουμε απλα χρησημοποιω αλλη φρασεολογια . :lol: :lol: :lol:

ΝαμασΤΕ
ΥΓ: Πω πω πεταω σπιθες σημερα ........ ειδατε τι κανουν οι Ομαδες ??? :lol: :lol: :lol: :lol:
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88635
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D

Ω Qisan μου, χρησιμοποιούμε άλλη φρασεολογία... :wink:
και άλλη διατύπωση...με τα μαθηματικά δεν τα πάω καλά...όσο με την απλή καθαρή αγάπη...!!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Γειά σου Qisan με τις εξισωσεις σου :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Σκαπανεα για σενα η μαθηματικη ορολογια .......
Δεν ακουσα ακομα την γνωμη σου .......
Ελα . Πες τα .... 8) 8)

ΝαμασΤΕ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”